Věra Opatřilová žije svůj život na plný plyn

Autor článku: Helena Janíková, pro číslo 4/2010, vloženo dne 15.02.2010

[Stálý odkaz na článek]

Boskovická rodačka Věra Opatřilová je známá všem příznivcům kultury i sportu, a to nejen v Boskovicích. Její výrazná osobnost se zapsala do řady nadregionálních aktivit. Tato vitální, energická, schopná žena s mimořádným smyslem pro humor na dlouhá léta spojila svůj profesní život s boskovickou kulturou a celoživotním koníčkem se jí stal sport. Přitom se dokáže postarat o svou docela početnou rodinu, ale jak sama přiznává, manžel i dvě starší děti jsou jí velkou oporou, zapojuje se i nejmladší dcera, která studuje na střední škole.

Věro, Váš život je naplněn tolika aktivitami. Kromě rodiny a přátel máte především dvě už zmiňované lásky, kulturu a sport, zkusme se vrátit do minulosti a přiblížit začátky.
Vztah ke kultuře jsem zcela jistě zdědila po své mamince, která byla po celý život - a stále je - velkou milovnicí hudby, divadla a především literatury, neboť pracovala jako knihovnice v ZK Minerva, no a tatínek byl velikým a nadšeným sportovcem, myslím že na Miroslava Navrátila příznivci fotbalu, dnes už bohužel jen pamětníci, vzpomínají dosud. Musím přiznat, že v raném mládí mezi mými zájmy sport hrál velmi důležitou roli a po absolutoriu strojní průmyslové školy v Brně jsem velmi toužila pokračovat ve studiu na vysoké škole. Bohužel kádrový profil mého otce neodpovídal požadavkům tehdejší doby, a tak se můj sen – stát se učitelkou matematiky a tělocviku nesplnil.

Vaše cesta ke kultuře coby profesi nebyla přímočará, vystřídala jsi několik zaměstnání, ale tuším, že tím rozhodujícím můstkem byla Tvoje práce ve folklórním souboru Velen.
Ano, tam jsem mohla uplatnit své pohybové i kulturní zájmy jako tanečnice a posléze jsem se stala organizační vedoucí tohoto souboru. Pak už vedla cesta skutečně k profesionální kulturní dráze, neboť jsem se stala referentkou tehdejšího Sdruženého klubu pracujících, kde jsem pod náročným vedením Dušana Sušila proslulého perfekcionalisty, aktivního muzikanta, odborníka v kultuře i moderních technických vymožeností, které v té době začínaly, získala cenné zkušenosti. Nemohu nevzpomenout na své dvě milé kolegyně, bohužel již zesnulé, Soňu Šmerdovou a Jiřinu Hilburgerovou, na které jsem se vždy mohla jakožto zástupkyně vedoucího plně spolehnout. Mou hlavní pracovní náplní byla starost o ZUČ (pro ty, kteří tyto doby již nezažili, jednalo se o zájmovou uměleckou činnost) a musím upřímně přiznat, že objem práce a zájem lidí o umělecké či třeba vzdělávací aktivity byl v této době skutečně až neuvěřitelně značný. Vůbec si netroufám vyjmenovat všechny aktivity tehdejšího SKP, některé ve své tradici pokračují dodnes, i když samozřejmě v jiných podmínkách. Tak za všechny alespoň ochotnické divadlo, PS Janáček, Filmový klub, řada především hudebních souborů nejrůznějších žánrů zanikla, ale v tomto směru vznikají stále nová uskupení. Snad bych ještě ráda připomněla dlouholetou tradici Dřevěné píšťalky, kdy podle metody profesora Václava Žilky díky Martě Svobodové a Leontýně Koryčánkové se děti předškolního věku učily velmi přitažlivou formou základům hry na zobcovou flétnu. V té době Boskovice získaly také skvělou pověst díky doktoru Bránskému, který za vydatné podpory pánů Sušila a Vodáka připravoval v často náročných podmínkách nesmírně kvalitní výstavy na galerii SKP.

Po roce 1989 se ovšem situace změnila, jak se nové poměry promítly v profesním životě?
Byla to velmi hektická doba, kdy se měnilo personální složení, řešily se majetkoprávní záležitosti, SKP jako organizace zanikl a budovu sokolovny, kde měl své sídlo, získalo jako svůj majetek Město Boskovice. Pro mě osobně se tak moc nezměnilo, ve výběrovém řízení mě tehdy komise v čele s nově jmenovanou vedoucí Městského kulturního střediska opět pověřila mou původní prací, kterou jsem vykonávala do nástupu na mateřskou dovolenou. V roce 1999 nastal v oblasti boskovické kultury další zvrat, vznikla nová organizace KZMB, která soustředila do jednoho celku kulturní středisko, městská kina, knihovnu, nově bylo přičleněno informační středisko, budova sokolovny byla navrácena TJ Sokol Boskovice. Díky rekonstrukci Katolického domu a především pak zámeckého skleníku získala Kulturní zařízení města Boskovice důstojné, byť ne zcela ideální prostory pro svou činnost. Má pracovní náplň se po odchodu kolegyně na mateřskou dovolenou změnila, stala jsem se dramaturgyní pro tzv. dováženou kulturu a tuto práci jsem vykonávala s velkou radostí a láskou. Hovořím již v minulém čase, protože zanedlouho nastane čas, kdy odejdu, jak se dříve s oblibou tvrdívalo na „zasloužený odpočinek“.

Všem, kdo Vás znají, je zcela zřejmé, že odpočívat nebudete, ale ještě se vraťme k působení v KZMB. Co Vás tam obohatilo, na co budete vzpomínat?
Tak samozřejmě jsem se snažila dodržet tradiční kulturní aktivity, jako bylo divadelní předplatné či Kruh přátel hudby, v té době vcelku skomírající, ale zavedla jsem i novinky, jako například zájezdové divadelní předplatné do brněnských divadel, s úspěchem se setkalo dětské divadelní předplatné a na základě dobrého nápadu mé kolegyně již několik let je pro děti realizován letní cyklus, tzv.Boskovický pohádkový hřebínek, který po celou dobu prázdnin jedenkrát týdně nabízí na zámeckém nádvoří pohádková představení pro nejmenší diváky. Za velmi prestižní záležitost pak považuji pořádání velkých letních výstav českých renomovaných výtvarných umělců, kde úzce spolupracuji zejména s kurátorem těchto výstav, profesorem Miroslavem Novotným a mohu říci,že k návštěvám těchto výstav se sjíždějí milovníci výtvarného umění prakticky z celé naší republiky. Jako novinku pro milovníky hudebních pořadů spíše komorního, či meditativního charakteru jsem zavedla cyklus s názvem Tichá alternativa, nejde samozřejmě o masově navštěvované pořady, ale svůj stabilní okruh zájemců si našel. Nemohu opomenout tradici Vánočních trhů, které jsem sice převzala jako již zavedenou akci, ale snažila jsem se, pochopitelně ve spolupráci se svými kolegy i dalšími spolupořadateli hledat další inovace, své místo si velmi úspěšně vydobyly Husí slavnosti, na kterých při vší skromnosti mám nemalý podíl, snad bych ještě mohla zmínit, že svou lásku k tanci jsem mohla realizovat pořádáním kurzů tance a společenského chování. K tradicím našeho zařízení patří také ples či Novoroční koncert, to jsou řekla bych v tom nejlepším slova smyslu noblesní akce, na kterých se podílí rovněž Město Boskovice. No, a k akcím tohoto typu samozřejmě patří již dlouhodobě festival 13 moravských měst Concentus Moraviae. Tak abych to uzavřela, radost mi způsobila každá akce, která se návštěvníkům líbila, snad jsem do dramaturgie KZMB něco nového přinesla a vzpomínat budu především na tu spoustu úžasných lidí, ať už umělců či návštěvníků, které jsem měla možnost poznat. S mnohými jsem navázala přátelské kontakty a pokud jsem svou prací přinášela lidem radost, tak za to jsem vděčná a to je asi mou největší odměnou.

Věro, alespoň v krátkosti, několikrát jste zmiňovala svůj kladný vztah k sportu, Vaše jméno a TJ Rytmus patří neodmyslitelně k sobě...
Sport je naprosto přirozenou součástí mého života. Své dětství jsem prožila v Července na koupališti s paní Boháčkovou, či na fotbalovém stadióně s tatínkem, následovala gymnastika s profesorkou Bekovou, aktivně jsem se věnovala také atletice, volejbalu, plavání, stála jsem u zrodu TJ Rytmus. Kromě toho, že jsem jeho předsedkyní, pracuji aktivně jako cvičitelka. Od roku 1994 vedu kurz plavání pro batolata, v loňském roce jsem absolvovala kurz cvičení pilates a své zkušenosti předávám dál.

Takže otázka na závěr, jaký bude ten „zasloužený odpočinek“?
V prvé řadě se rozhodně budu více věnovat rodině, potřebují mne všechny tři děti, manžel, vnouček Jakoubek, na cestě je už další vnouče. Ráda se o svůj čas podělím s přáteli, ovšem ani kultura, ani sport nezůstanou stranou. Kulturu už si budu vychutnávat spíše jako návštěvník, jako cvičitelka budu zcela určitě, pokud mi to zdraví dovolí, působit i nadále. A je zde ještě spousta nádherných věcí, na které se moc těším. Vycházky do přírody, houbaření, cyklistyka, běžky, samozřejmě knížky... No, a má nejmladší dcera se postarala o dalšího člena rodiny, už od dětství je zamilovaná do koní, jezdí parkurové závody a splnil se jí před nedávnem velký sen – má svého vlastního koně. Takže můj Vámi tolik zdůrazňovaný zasloužilý odpočinek bude obnášet kromě jiného i starost o naši kobylku, takže kydání hnoje, podestýlka, veterinář, krmení, doprovod dcery na závody a podobně. Ale to všechno je součástí mého, dá se říci, vskutku bohatého života, nevylučuji ani univerzitu třetího věku….Kdo ví?

Za rozhovor děkuje Helena Janíková.


Podobné články:
Valentýnské odpoledne - ze dne 21.02.2011 (3)
Kulturní zařízení města Boskovice hledají - ze dne 14.10.2009 (3)
Ohlédnutí za boskovickým kulturním létem - ze dne 14.09.2009 (3)
Miroslav Netík & Miroslav Štolfa - ze dne 22.07.2009 (3)
Léto v režii Kulturního zařízení města Boskovice - ze dne 23.06.2009 (3)
Boskovická kultura skončila ve ztrátě, velké koncerty nebudou - ze dne 19.01.2023 (2)
Konkurz na ředitele kultury města Boskovice - ze dne 13.01.2021 (2)
Boskovice zažijí hvězdné léto, vystoupí i Karel Gott - ze dne 02.03.2018 (2)
Hudební cykly ... Kruh přátel hudby a Jazz and Blues Boskovice 2017/2018 - ze dne 21.09.2017 (2)
Výročí osvobození ozvláštní i model letounu - ze dne 07.05.2015 (2)
Do nové sezóny bez závazků - ze dne 15.03.2010 (2)
Úvodní duel rozhodl obránce - ze dne 15.03.2010 (2)
Letní sezóna v boskovických kinech - ze dne 01.10.2009 (2)
KZMB připravuji kurzy !!!! - ze dne 17.08.2009 (2)
Taneční obor ZUŠ BOSKOVICE - ze dne 27.05.2009 (2)
Vyhlášení výsledků literární soutěže a beseda se spisovatelem Pavlem Kolmačkou - ze dne 27.04.2009 (2)
Paměť nejsou žádné čáry - ze dne 06.03.2009 (2)
Aktivní senioři - ze dne 05.03.2009 (2)
Další cestovatelský čtvrtek - ze dne 13.02.2009 (2)
Zveme Vás na Cestovatelský čtvrtek - ze dne 26.11.2008 (2)

Všechny články z tohoto čísla (4/2010):

Rubrika: Zpravodajství
3D projekce a digitalizace míří do kina
Aktuální provozní doba lázní Boskovice od 15. 02. do 21. 02. 2010
Aktuální provozní doba lázní Boskovice od 22. 02. do 28. 02. 2010
Anketa: Čím chci být?
Blanensko má želízko v ohni v anketě o nejoblíbenějšího učitele
Boskovičtí učí studentky malovat
Černohorští a Bořitovští budou mít sběrný dvůr
Dny otevřených dveří v Botanické zahradě a arboretu Mendelovy univerzity v Brně
Hradní bude patřit městu
Implementace soustavy Natura 2000 v Jihomoravském kraji
Jihomoravský kraj připravil navazující projekt na podporu integrace cizinců ze třetích zemí
K zápisu do prvních tříd přišlo sto šedesát dětí
Kraj chce zlepšit gerontologickou péči
Kraj podpoří vinaře, včelaře i holubáře
Kraj vydal publikaci Dotační programy pro obce
Krajští radní uvažují o zrušení poplatků
Kunštátští opráší historii města a okolí
Lidé dluží za nájem a poplatky miliony
Lidé žijící v Brně a okolí mají možnost využít novou službu
Lístky na Nohavicu jsou vyprodané
Lysičtí našli další zdroj pitné vody
Oprava kaple a ulice Úvozek
Policisté si posvítí na alkohol u nezletilců
Pořizování kamer ve městech vázne
Postaví startovací byty
Pozvánka na „Grupáč harmonikářů“ v Čebíně
PRESTIŽNÍ CENA REVOLVER REVUE PRO KAPELU WWW
Případ Karla Pravce putuje ke krajskému soudu
Příprava stavebních pozemků na Hrádkově ve finále
Přírodní památku ohrožují vandalové
Radní projednali dvě petice Šlapanických
Radní prověřovali budoucí náklady nových zařízení pro seniory
ŘEKNI MI CO ČTEŠ
Školy a firmy varují: na Blanensku chybí odborníci
Trh pracovních příležitostí na Zahradnické fakultě
Upozornění pro občany
V Táboře chutnalo pivo z Černé Hory
Vesnicemi procházely maškary
Vítězkou se stala učitelka ZŠ a MŠ v Rájci-Jestřebí Iva Müllerová
Výstava studentských prací ve Vaňkovce
Za sto milionů opraví kanalizaci a čističku
Záchranky jedoucí na Olešnicko nestíhají
Život nejen na kolech

Rubrika: Kultura
Avatar v originálním znění v kině Scala
Helena Třeštíková uvede premiéru filmu Katka
Josef Nedoma vystavuje v Letovicích
La Película 5. ročník španělských filmů
MIROSLAV ŠTOLFA - Výběr z díla
Pozvánka do Blanska na KONCERT a FILM, FILM a KONCERT
Pozvánka do Moravské Galerie
Pozvánka na výstavu Něžná krása – kamélie a krajka
POZVÁNKY MORAVSKÉ GALERIE V BRNĚ
PROBOUZENÍ JARA
Program Městského muzeua a galerie Polička - březen 2010
Přehlídka severských filmů potřetí
Skalní umění a život kočovníků Střední Asie
Výstava Miroslava Štolfy
Výstavu Obrazů Vysočiny Ivana Sýkory a umělecké sklo Pavla Havelky
Yellow Sisters nechají fanoušky hlasovat o titulní písni nové desky Tubab Woman

Rubrika: Sport
07.BBP výsledky Ráječko 20. 2. 2010
Běh kolem Kanic - 6. závod Brněnského běžeckého poháru 2009-10
Existenční zápas nezvládli
Florbaloví žáci znovu bodovali
Forman podlehl Letohradu
Fotbalové turnaje pokračují
Fotbalové výsledky
Hokej - OP Vyškov - dohrávka 5. kola
Hokej - OP Vyškov - XV. kolo
Jak hodnotí dny ve Francii Gabriela Slámová členka profesionálního francouzského týmu
Kometa jménem Šustr stoupá
Kořenecká lyže počtvrté
Krupička věří ve finále
Minerva narazí na Kometu
Na jaře bez Ošlejška
Obsazení rozhodčích na umělé trávě v Boskovicích
Oznámení o školení trenérů licence B v roce 2010
Plavecký Tučňáček
Sníh drží, motoskijöring žije
Svitávka ve finále poháru
Školení a doškolení trenérů fotbalu - Licence "C"
Úspěšný šprtec
Útok vyztužil Skokan
Vítězný závěr
Výsledky víkendových zápasů s komentářem
Zvládla svůj první start výborně

Rubrika: Představujeme
Věra Opatřilová žije svůj život na plný plyn

Rubrika: Černá kronika
Policie INFORMUJE

Rubrika: Napsali nám
„Propojení teorie a praxe“
„Všehodílna“
500 let tržního práva v Letovicích
JÍZDA NA VŠEM MOŽNÉM I NEMOŽNÉM
Kurz výtvarného projevu
Mrazivá zima přinutila lidi v Jihomoravském kraji vyměnit zastaralé kotle
Někdo má jasno, někdo ne
Soutěž Zlatá chuť jižní Moravy
TJ Rytmus Boskovice informuje
ZIMNÍ ZÁBAVNÉ ODPOLEDNE