Ve Velkých Opatovicích hledají energetické úspory a plánují startovací byty

Autor článku: Lukáš Lorenc, pro číslo 9/2022, vloženo dne 08.08.2022

[Stálý odkaz na článek]

Velké Opatovice * Plnit naplánované úkoly a zajišťovat chod a rozvoj města za pomocí důležitých investic není v posledních letech zrovna jednoduché. Ve Velkých Opatovicích ale byli v rámci možností velmi aktivní a ve stejném duchu pokračují také v současnosti. A to jak v otázce snížení energetické náročnosti, nebo rozvoje bydlení či parkovacích ploch. Vedení města nezapomíná ani na podobu veřejného prostoru nebo potřebná protipovodňová opatření. Více nám v rozhovoru přiblížili starostka Kateřina Gerbrichová za SNK Město lidem a místostarosta Jaroslav Bárta, nestraník za KSČM.

Poslední měsíce jsou ve znamení stále rostoucích cen energií. Snaží se i město nějak snížit svoji energetickou náročnost?
J.Bárta: Tuhle pro všechny nepříjemnou situaci si samozřejmě uvědomujeme a hledáme cesty, jak docílit úspor. Například tak plánujeme provést další modernizaci veřejného osvětlení a vyměnit zářivky za úspornější LED. Přibližně polovinu města již máme vyměněnou a nyní chceme provést zbytek, včetně přidružených obcí. Jen to nám přinese znatelné úspory.
K.Gerbrichová: Otázce snižování energetické náročnosti se ale věnujeme dlouhodobě, není to jen současnou situací. Například více jak deset let vlastníme fotovoltaické panely na budově základní školy. A letos plánujeme přípravu a projektovou dokumentaci osazení FVE například na střechu bývalého učiliště, popřípadě dalších městských budov.

Co plánujete v otázce bydlení, o které je všeobecně velký zájem. A nabídnete občanům také sociální či startovací byty?
K.Gerbrichová: V letošním roce jsme dokončili technickou infrastrukturu a inženýrské sítě pro osmnáct rodinných domů. A v dalších letech bychom chtěli vybudovat dvacet městských bytů v budově bývalého učiliště. Máme v plánu také připravit další území pro výstavbu rodinných domů. Naše město novým občanům poskytuje základní vybavenost. Máme v našem městě dvě mateřské i základní školu, zdravotní středisko, sportoviště a dobrý stav technické infrastruktury. Uvědomujeme si, že se nacházíme v malebné části Malé Hané, takže je o bydlení u nás velký zájem.
J.Bárta: Asi před čtyřmi lety jsme vytvořili projekt na bývalém učilišti, který musíme nyní aktualizovat na dnešní ceny a podmínky, abychom se mohli pokusit o dotaci. Ten počítá s vytvořením startovacích či méně nákladných bytů, o které je samozřejmě velký zájem. A to jak pro mladé rodiny, tak třeba i seniory.

Dlouhodobým problémem je nedostatek parkovacích míst pro stále rostoucí dopravu. Lze ale vůbec postavit více ploch aniž by musela ustoupit veřejná zeleň?
J.Bárta: Počty automobilů ve městě samozřejmě neustále narůstají. Místa pro parkovací plochy máme vytipované, ale musíme prvně najít právě rovnováhu v otázce veřejné zeleně. I názory občanů jsou v tomto hodně různorodé a nebude to nic jednoduchého. Třeba na ulici Záhumení jsme chtěli vytvořit nová parkovací místa, ale hlas místních byl spíše záporný, takže jsme od toho ustoupili. Nicméně na přírodu rozhodně nezapomínáme, vždyť nyní chystáme například výsadbu stromořadí na ulici Nádražní i řadu dalších projektů.
K.Gerbrichová: Problém přeplněných ulic parkujícími vozidly řeší dnes každé město i obec. Naší strategií je, připravovat v rámci projektů oprav a rekonstrukcí místních komunikací vždy prostor pro parkování. To se nám daří a postupně toto realizujeme. V letošním roce tak budeme postupovat třeba na ulici Mládežnická, kde projekt zároveň obsahuje také opravu chodníků, nové vedení veřejného osvětlení nebo právě další parkovací místa.

U Velké Roudky se plánují opatření proti záplavám. Jak se pokročilo s jejich přípravami?
K.Gerbrichová: Od velkých záplav uplynuly dva roky. Byly provedeny výkupy pozemků a v současné době připravujeme pozemkové úpravy ve Velké Roudce, které budou tento problém řešit. Pravděpodobně bude Pozemkovým úřadem navrženo vybudování nového velkého suchého poldru pro zadržení vody nad obcí. Toto řešení je sice velmi zdlouhavé, ale mělo by být účinné a připravené zachytit stoletou vodu.
J.Bárta: V počáteční studii nám bylo řečeno, že bude stačit jeden větší a jeden menší poldr. Ale po prověření se ukázalo, že na stoletou vodu nedostačují. Čekají nás tak změny rázu celé krajiny, které chystáme ve spolupráci s Pozemkovým úřadem. Je to běh na dlouhou trať, protože se jedná o velmi složité úpravy. Studie je ovšem zadaná a nadále se snažíme celou věc posouvat. Doufám, že se podaří řešení provést co nejdříve, aby už žádná další pohroma nehrozila.

Jaké další důležité investice ve Velkých Opatovicích plánujete?
J.Bárta: Nejde jen o investice, ale důležitá je pro nás také například podpora místních spolků. Nebo pořízení nového zásahového vozidla pro hasičský sbor. Podařilo se nám na něj získat dotaci, takže nové auto hasiči dostanou. Zaslouží si to velmi, protože podávají abnormální výkony a zajišťují bezpečnost nejen tady ve městě, ale v celém regionu.
K.Gerbrichová: V letošním roce se opět připravujeme na podání žádosti o dotaci z IROP, jelikož bychom chtěli pokračovat v rekonstrukci učeben naší základní školy, včetně tamního sportoviště. Tyto investice by se měly pohybovat v řádech desítek milionů korun. Vedení města chce také pokračovat v rekonstrukci místních komunikací a technické infrastruktury pro zajištění kvalitního života v našem městě.(Luke)Podobné články:
„Malí tenisté podeváté o čokoládové ceny“ - ze dne 10.06.2008 (2)
Parkoviště pro letní kino - ze dne 15.05.2024 (1)
Ulici pojmenovali Na Vyhlídce - ze dne 19.04.2024 (1)
Snižují energetické nároky - ze dne 16.04.2024 (1)
Kraj přislíbil pomoc s dopravním spojením - ze dne 08.04.2024 (1)
Velikonoční jarmark ve Velkých Opatovicích - ze dne 18.03.2024 (1)
AKTUÁLNĚ - uzavírka z Velkých Opatovic ve směru na Jevíčko - ze dne 14.03.2024 (1)
Kulturní dům získá novou střechu - ze dne 12.03.2024 (1)
Školáci ve Velkých Opatovicích se nadýchali dezinfekce, tři z nich skončili v nemocnici - ze dne 18.01.2024 (1)
Sbírka na bezbariérový dům pro Honzíka - ze dne 10.01.2024 (1)
Pořadatelé Štědrodenní polévky dobré vůle ve Velkých Opatovicích změnili účel veřejné sbírky - ze dne 23.12.2023 (1)
Pokračují v obnově zámecké zdi - ze dne 04.11.2023 (1)
Obnoví stromy v lesoparku - ze dne 17.10.2023 (1)
Začali s obnovou zámecké zdi - ze dne 12.10.2023 (1)
Zateplením ubytovny ušetří - ze dne 10.10.2023 (1)
Výstava jiřinek se vydařila - ze dne 23.09.2023 (1)
Opatovické letní kino projde rekonstrukcí - ze dne 22.09.2023 (1)
Znovu usilují o vlakové spojení - ze dne 04.09.2023 (1)
Hasiči slaví výročí - ze dne 01.09.2023 (1)
Jiřinky se vrací do kartografického centra - ze dne 31.08.2023 (1)

Všechny články z tohoto čísla (9/2022):

Rubrika: Zpravodajství
Blíží se Festival 3+1
Boskovice mají ArchiMapu
Den s Policií v Boskovicích
Food festival nabídl dobré jídlo i zábavu
Hasiči bojovali s rozsáhlým požárem
Historická továrna se otevřela veřejnosti
Lysická čistírna se otevřela veřejnosti
Maska vyjela na Boskovicko
Ministerstvo pomůže s rozšířením mobilního signálu
MSSS Boskovice omezí kapacitu svých klientů
Nemocnice začínají omezovat návštěvy
Přijede kinematograf
STAN chce v Boskovicích přinést novou energii
V Hrádkově dokončili komunitní centrum
Ve Velkých Opatovicích hledají energetické úspory a plánují startovací byty
Žáci Základních škol se učili jak šetrně zacházet s vodou

Rubrika: Sport
Aikido uzavřelo sezonu
Kolová se představila v Německu
Plavci na mistrovství republiky
Velký třesk v boskovickém hokeji. Minervu střídá HC Boskovice

Rubrika: Představujeme
Vážené dámy, vážení pánové, občané Boskovicka,

Rubrika: Napsali nám
Na Svojanově se návštěvníci zabaví i v druhé polovině prázdnin
Program na hradě Svojanov na víkend 16.-17.7.2022
Soutěž O Bačovský pohár
Žáci Střední školy André Citroëna Boskovice vyjeli na pracovní stáž do Vídně za novými zkušenostmi