Vánoční strom se rozsvítí v pátek 30. listopadu

Autor článku: Dopisovatel, pro číslo 23/2012, vloženo dne 21.11.2012

[Stálý odkaz na článek]

30. 11. - 23. 12. 2012, náměstí Svobody, Stará radnice, brněnské podzemí
(4 gastrostánky budou otevřeny do 1. ledna 2013)

Brněnské Vánoce 2012 budou oficiálně zahájeny v pátek 30. listopadu v 16.30 hodin. Zahájí je primátor statutárního města Brna Roman Onderka spolu s opatem augustiniánského kláštera Lukášem Evženem Martincem a dalšími hosty. Přesně v 17 hodin se rozsvítí vánoční strom na náměstí Svobody. Zároveň odstartuje tradiční sbírka Českého červeného kříže pod vánočním stromem, jejíž výtěžek je každoročně věnován dětem z dětských domovů.
Před začátkem slavnostního zahájení od 16 hodin a po jeho ukončení od 17:30 hodin bude na pódiu znít jazz-funková hudba v podání B Side bandu a následně se mohou návštěvníci těšit na první adventní caraoke a soutěže pro malé i velké.

„Ručníky či teplákové soupravy na vánočních trzích naštěstí už několik let nekoupíme, zato s pohárkem punče či medoviny se s chutí potkáváme třeba u kasičky Červeného kříže. Jsem velmi rád, že Brněnské Vánoce získaly důstojnou podobu, kterou si naprostá většina Brňanů chválí a užívá. Letos se navíc nově můžeme těšit i na vánoční program v brněnském podzemí,“ řekl primátor města Brna Roman Onderka.

Vánoční strom již počtvrté vybrala veřejnost prostřednictvím hlasování na webových stránkách Turistického informačního centra města Brna www.ticbrno.cz . Poprvé tuto možnost dostali Brňané v roce 2009, kdy hlasovalo 500 respondentů. V letošním roce jich hlasovalo přesně 2589. Vítězný strom získal 1745 hlasů. Hlasování bylo ukončeno 12. listopadu a 19. listopadu v brzkých ranních hodinách byl strom skácen. V úterý 20. listopadu přibližně ve 20 hod. bude vítězný šestnáctimetrový smrk ztepilý vztyčen na náměstí Svobody. Slavnostní rozloučení se stromem u bílovické hájenky lišky Bystroušky proběhne rovněž v úterý 20. listopadu od 15 hod. za účasti primátora města Brna, starosty MČ Brno-střed, starosty Bílovic a dalších hostů.

Brněnské Vánoce organizuje a programově zajišťuje Turistické informační centrum města Brna, příspěvková organizace, a to v lokalitách: náměstí Svobody, Radnická ulice se Starou radnicí a ve všech třech částech brněnského podzemí (Mincmistrovský sklep, Labyrint pod Zelným trhem a Kostnice u sv. Jakuba). Stejně jaké v předešlých letech se akce koná pod záštitou primátora statutárního města Brna pana Romana Onderky.

Náměstí Svobody
„Na náměstí bude umístěno 58 dřevěných prodejních stánků, 4 velké gastrokontejnery, pódium, promítací plátno, vánoční strom se sbírkou Červeného kříže, vánoční zvonička a betlém, který bude oproti loňskému roku opět bohatší. Nebudou chybět ani zvířátka ze

ZOO Brno umístěná v zoo koutku, Ježíškova pošta a vánoční expres pro nejmenší děti,“ vyjmenovává Petra Kačírková, ředitelka TIC města Brna.

Sortiment stánků se zaměří na stylové vánoční občerstvení, typické řemeslnické produkty a dárkové předměty. Stejně jako loni bude náměstí Svobody členěno na dvě základní zóny: zónu gastronomie a kultury poblíž Morového sloupu a zónu rodinnouu vánočního stromu se sortimentem zaměřeným zejména na rodiny s dětmi. Dominantou náměstí se stane betlém řezbáře Jiřího Halouzky. Oproti loňskému roku se nejen rozroste o další figury, kterých bude přesně 73+jedno speciální řezbářské překvapení, ale najdeme v něm po celou dobu adventu i Ježíška. Betlém je pojatý jako scénická vizuální instalace a na nám. Svobody zůstane až do 30. 12. 2012. Atmosféru okolí betléma budou doplňovat kováři, kteří zde budou předvádět své řemeslnické umění.

Provozní doba trhu je v adventní době od 30. 11. do 23. 12., denně od 9:00 do 21:45 hod .
Každý den vánoční trhy uzavře v 21.45 hod. trubač.
Čtyři velké gastrostánky s občerstvením na nám. Svobody budou v provozu po celou dobu vánočních svátků až do 1. 1. 2013 včetně.
V době konání trhu je v informačním stánku TIC k dispozici správce trhu, který má na starosti jeho bezproblémový chod.
Tramvaj bude z nám. Svobody vyloučena každý všední den od 14:00 do 20:45 hod., v sobotu a neděli od 10:00 do 20:45 hod.

Kulturní program je koncipován pro širokou posluchačskou základnu. V dopoledních a brzkých odpoledních hodinách se představí děti ze základních a uměleckých škol a zájmových uskupení, taneční školy a divadla s pohádkami.
V odpoledních hodinách, vždy od 16 hod. a poté od 18 hod., se budou konat koncerty skupin různých žánrů. Těšit se můžeme na klasickou hudbu, jazz, cimbálovou muziku, rock, revivaly, gospelovou i folkovou muziku.

Brněnské Vánoce 2012 zakončí 23. 12. koncert Big Bandu Gustava Broma v 18 hod. na nám. Svobody a následný ohňostroj „Vánoční chorál“ na Nové radnici v 19 hod.

Další vánoční atrakce na náměstí Svobody:
o náměstí bude ozvučeno špičkovou bezdrátovou zvukovou aparaturou tak, aby slyšitelnost koncertů i koled byla po celé ploše vánočního trhu náměstí
o v době, kdy na podiu neprobíhá produkce, budou znít vánoční koledy a adventní hudba nejrůznějších žánrů
o každý den po ukončení prvního koncertu prvního koncertu budou od 17 hod. probíhat soutěže o ceny pro velké i malé
o Ježíškova pošta
o betlém, zvonička, zoo koutek
o dva odpolední koncerty / denně v 16 a 18 hod.
o Moravská zabijačka živě / každý čtvrtek od15:00 hod. / předvedou studenti SŠPS Charbulova
o vánoční trubač uzavírá trhy denně ve 21:45
o vánoční skleněnky z hodinového stroje budou padat každou celou hodinu od 11 do 23 hodin (první kulička vypadne v 11 hod. o první adventní neděli 2. 12., poslední 24.12 ve 23 hodin, celkem tedy mohou kuličky s vánočním motivem potěšit 299 zájemců)
 • vánoční zpívání a promítání pohádek u pódia od 17:30 hod.
 • organizované krmení zvířat v zoo koutku ve spolupráci se Zoo Brno
 • možnost podívat se na nejvyšší místo města Brna – věž Staré radnice, která se otevře veřejnosti od 1. 12. v rámci znovuzahájení provozu prohlídkové trasy zahrnující věž Staré radnice, brněnské symboly - draka a kolo, Klenotnici a barokní Freskový sál
 • možnost podívat se do nejhlubšího veřejnosti přístupného místa města Brna
 • fontány na suché mytí rukou

Mikulášská nadílka:
středa 5. 12. / 14 – 18 hod. Mikulášská nadílka v Mincmistrovském sklepě
19 hod. Velký sraz Mikulášů, andělů a čertů s rádiem Krokodýl na nám. Svobody

Dobročinná vánoční polévka:
23. 12. / 12–14 hod / náměstí Svobody / výtěžek bude věnován na výcvik pro dalšího slepeckého vodicího psa. Předchozích tři ročníky sbírky přispěly na výcvik tří vodicích psů – Goldie, Arwen a Rocky.

Brněnský šikula, žánrově neomezená soutěž pro mladé talenty do 15 let, jejíž účastníci mohou předvést prakticky cokoliv, v čem vynikají – zpěv, step, tanec, balet atd. V minulých ročnících se objevily například mažoretky, kouzelník, malý tříletý Jánošík s valaškou či recitátor telefonního seznamu. Výběrové předkolo soutěže proběhlo 20. 10. v sále Břetislava Bakaly. Finalisté vystoupí na pódiu na nám. Svobody 8. 12. od 14 hod.

Radnická ulice a Stará radnice:
Také Radnická ulice bude zaplněna vánočními stánky s dárkovým zbožím a občerstvením. Mimo to se v prostorách Staré radnice budou konat tradiční vánoční akce:
o vánoční dílny / sobota, neděle / od 14 do 18 hod. / budou zaměřeny na výrobu svíček, mýdel, koupelových solí, vánočních ozdob, skládání z papíru či práci s vizovickým pečivem
o vyhlídková věž bude otevřena pátek – neděle /10–20 hod.
o prohlídky adventního města s průvodcem / každou sobotu v 16.30 / sraz pod krokodýlem, vstupné na místě

Vánoční prodejní výstava minerálů, léčivých kamenů, fosilií, přírodnin, bytových doplňků a šperků / 7. ročník
sobota 15. 12. od 9 do 16 hod. Radnická 6, Brno

Brněnské podzemí – Mincmistrovský sklep, Labyrint pod Zelným trhem, Kostnice u sv. Jakuba:
Letos se otevřou brány všech tří částí brněnského podzemí vánočnímu dění.

Mimo turistickou trasu, která návštěvníkům nabídne komentovanou prohlídku podzemí s průhledem do historie královského města, bude každý pátek až neděli od 9:30 do 19:30 hodin probíhat vánoční trhy ve společenské části Labyrintu pod Zelným trhem. Návštěvníci se tak dostanou do prostor, které jsou obvykle veřejnosti uzavřeny a slouží kulturním či komerčním účelům. Budou si moci prohlédnout např. středověkou lednici, nejhlubší studnu Zelného trhu či betonovou torkretáž z 80. let 20. stol., která velmi necitlivě a navždy překryla původní, leckde gotické a středověké zdivo.
Součástí prohlídky společensko-kulturní části labyrintu bude i prezentace loutek z depozitářů Moravského zemského muzea a výstava dětských kreseb s názvem Brněnské podzemí očima dětí.

Mikulášská nadílka nás čeká ve středu 5. 12. od 14–18 hod. v Mincmistrovském sklepě.
Po 19 hod. budeme pokračovat velkým srazem Mikulášů, andělů a čertů s rádiem Krokodýl na nám. Svobody.

Adventní otevírací doba Labyrintu pod Zelným trhem:
úterý až čtvrtek 9–18 hod., v pátek až neděli prodlouženo do 20 hod.

Adventní otevírací doba Mincmistrovského sklepa:
úterý až čtvrtek, neděle 9:30–18 hod., v pátek a sobotu 12 - 20 hod.
Každý adventní den budou moci návštěvníci Mincmistrovského sklepa v audio-vizuálním sálu shlédnout jedinečnou projekci z dílny Hvězdárny a planetária Brno „Kde se vzala Betlémská hvězda“.

Adventní otevírací doba Kostnice u sv. Jakuba:
úterý až neděle 9:30–18 hod., v pátek a sobotu prodlouženo do 20 hod.

Novinky Brněnských Vánoc 2012:
 • možnost navštívit třetí zpřístupněnou část brněnského podzemí – Kostnici u sv. Jakuba
 • šťastná hodinka na Staré radnici, v Labyrintu pod Zelným trhem, Mincmistrovském sklepě a Kostnici u sv. Jakuba – návštěvník ve vybranou hodinu obdrží jako překvapení malý dárek
 • anketa o nejlepší stánek na náměstí Svobody, vylosovaní respondenti získají věcnou odměnu
 • adventní balíčky: procházka po adventním Brně s průvodcem spojená s návštěvou podzemí a divadelního představení
 • znovuzahájení provozu prohlídkové trasy Staré radnice od 1.12.2012
 • vánoční zpívání a promítání pohádek na pódiu od 17.30
 • největší betlém, který kdy město Brno mělo
 • zvířátka do zoo koutku poskytla Zoo Brno
 • provázání všech informačních kanálů jednotlivých organizátorů Vánoc ve městě Brně
 • možnost podívat se na nejvyšší místo města Brna – věž Staré radnice, která se otevře veřejnosti od 1. 12. v rámci znovuzahájení provozu prohlídkové trasy zahrnující věž Staré radnice, brněnské symboly - draka a kolo, Klenotnici a barokní Freskový sál
 • možnost podívat se do nejhlubšího veřejnosti přístupného místa města Brna v rámci prohlídky trasy kolektorů

Detailní program Brněnských Vánoc 2012 je k dispozici na programovém letáku, výlepových plochách TIC, vybraných city-lightech, na všech místech konání adventních trhů a na webových stránkách www.brnenskevanoce.cz .


Všechny články z tohoto čísla (23/2012):

Rubrika: Zpravodajství
Eva Hejlová rezignovala
Firma nemá zájem elektrárnu dostavět
Isarno stále nemá jistotu záchrany
Jarmark v knihovně
Kunštát má nového strážníka
Mladí hasiči konečně v nové klubovně
NA RAJBAS DO BLANSKA!
Na zimu jsou připraveni
Nebezpečnou křižovatku čeká změna
Noční prohlídky na hradě Svojanov
Oslavili patrona myslivců
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 15. - 25.11. 2012
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 22.11. - 2.12. 2012
Přestěhovali historickou roubenku
Pustí se do háčkování betlému
Rozdají reflexní pásky
Sokolovnu zaplnili studenti
Svépomoci staví nové dětské hřiště
Úpravy návsi u konce
V Letovicích změnili názor
Volbu starosty plánují na 21. listopadu
Vylepšená svodidla zatím nepoužijí
Zvýší poplatky a zjednoduší řízení
Zvýší poplatky za odpad až o deset procent

Rubrika: Kultura
15. FESTIVAL FRANCOUZSKÉHO FILMU v Brně, kino Art
Čas v životě ženy
Do klubu Mersey zavítá avantgardní rocková skupina Už jsme doma
Klub Mersey v listopadu přivítá Jiřího Schmitzera
Kocina vystavuje v Dominu
Koncert Drupiho v Brně se blíží
MUZEUM BLANSKO - program kulturních akcí v prosinci 2012
ProART rozezní struny Janáčka a Ištvana
Skořepovy obrazy v galerii
Úsměvy andělů ve Skleníku
Výstava Evy Koťátkové v Galerii města Blanska
Výstava v knihovně

Rubrika: Sport
Basketbalisté prohráli v derby
Další prohra, tentokrát na nájezdy
Florbalisté ve vedení
Hokej_OP Žďár 5. kolo
Hokej_OP Žďár, 6. kolo
Křetínka zlomila rekord
Kunštát stíhají marně
Minerva shání posily
Minerva uspěla v Brumově
Olejníček ulovil kapra v Jedovnicích
Postoupili na mistrovství
Prohráli s posledním
První výhra juniorek
Stolní tenis Zbraslavec
Stolní tenisté prohráli
Uhájili neporazitelnost
Výsledky OFS Blansko - 14. kolo podzim 2012
Výsledky OFS Blansko - DOHRÁVKA podzim 2012
Vzpěrači čtvrtí mezi juniory
Zachovají FC Boskovice tým mužů?

Rubrika: Představujeme
Fotbalové derby zrušeno

Rubrika: Černá kronika
Policie INFORMUJE

Rubrika: Napsali nám
ADVENTNÍ BALÍČKY S NAVŠTĚVOU DIVADELNÍHO PŘEDSTAVENÍ
ADVENTNÍ PROCHÁZKY S PROHLÍDKOU BRNĚNSKĚHO PODZEMÍ
Boskovická nemocnice předala sto reflexních vest do školky
Broučci jedou!
Cleverlance vyvinula mobilní bankovnictví České spořitelny pro OS Android
Dobré rady na každý den
Fejeton
Fenomén výhodné koupě dovolené SUPERFIRST MINUTE
Hasiči ve Skalici nad Svitavou mají nové výjezdové vozidlo
Informace pekárny DopesBenešov spotřebitelům
Investovat do umění je možné už od několika tisíc korun
Kontrola těsnosti potrubí na Jižní Moravě a Vysočině
Křetínská školka slavila 30. narozeniny
Memorandum dává jasnou budoucnost jihomoravským nemocnicím
O péči v rukou českých lékařů mají zájem pacienti z východu
Odhalení památníku v Letovicích
Odpočatí zaměstnanci nezlobí
Podzimní tvoření
Používání reflexní ochrany u dětí je doporučené. Mohlo by však být povinné
Pozvánka - Třetí prezident ČR
Premiéra filmu RUN FREE – POSELSTVÍ BÍLÉHO KONĚ
Program „Muzeum a škola“ v Poličce slaví 15. výročí
Představitelé ČSSD a KDU-ČSL podepsali smlouvu o spolupráci v Zastupitelstvu Jihomoravského kraje
RADIM NEJEDLÝ SKLÍZEL ÚSPĚCH NA SOUTĚŽNÍ PŘEHLÍDCE REPORT 2012
Soud dal zapravdu odbojářům
Soud nám konečně sňal psí hlavu
Soutěž modelářů
Společné zahájení Adventní doby
SRDCE DRAHANSKÉ VRCHOVINY - čtení na pokračování_díl 18
Vánoční strom se rozsvítí v pátek 30. listopadu
VERNISÁŽ ADVENT S VŮNÍ PATCHWORKU
VERNISÁŽ JÁ BYCH RÁD K BETLÉMU…
Vychází nové exklusivní vydání bestselleru Dravec Mattoni
Výstava Zlato ... symbol moci a bohatství
Zaměstnanci hradu Svojanova v rolích panstva před 130 lety