V Letovicích hledají dětského doktora, pacienti musí do Boskovic

Autor článku: Lukáš Lorenc, pro číslo 15/2022, vloženo dne 15.12.2022

[Stálý odkaz na článek]

Letovice * Obyvatelé z Letovic i okolních obcí se od letošního listopadu musí obejít bez služeb praktického lékaře pro děti a dorost. Dosavadní lékařka ukončila z důvodu vysokého nájmu svoji ordinaci a působí již jen v Boskovicích. Proč se nepodařilo zajistit náhradní prostory, přestože je město nabízelo k dispozici, se názory obou stran liší. Vedení města se nicméně snaží zajistit činnost jiného dětského lékaře, a pokud bude ve snaze úspěšné, mohl by začít ordinovat přibližně od března příštího roku.
Dosud byla snaha města přilákat nového pediatra neúspěšná. „Od 1. listopadu nabízíme ordinaci pro dětského lékaře zdarma. Ale nemáme na doktory žádnou páku, placeni jsou od pojišťovny podle toho, kolik mají pacientů. Bez nich nemá začínající doktor vlastně žádný příjem, takže to není nic jednoduchého,“ přiznává starosta města Petr Novotný. Podle něj existuje varianta, jak získání lékaře podpořit, ale nejde vůbec o jednoduchý úkol. „Mají to ve svých rukou rodiče. Udělali jsme přes školu a školky anketu, zda by přihlásili u zdravotní pojišťovny své dítě k novému doktorovi, který by byl ochoten u nás pracovat. Musí jich být ale mnoho, pěkný obvod má tak tisíc dětí. U nás je v celé základní škole necelých osm set dětí, ve školkách tři sta a jsou tu i děti do tří let. Všechny jsou ale již u některého doktora vedeny,“ přiblížil.
Potíž s odchodem současné doktorky Martiny Přichystalové nastal poté, co musela vinou drahých energií opustit dosavadní letovické prostory. A přestože s městem jednali o pronájmu ordinace, nedohodli se. Z jakého to bylo důvodu, tam se názor obou stran liší. „Byla jsem nucena ordinaci uzavřít z objektivních důvodů, nikoliv z nějakého svého rozmaru. Jak všichni víme, v dnešní době se významně zvyšují ceny nájmů i energií a pro majitele nemovitosti se stal z pochopitelných důvodů pronájem enormně velkých prostor pro jednoho jediného lékaře nevýhodný,“ vysvětlila s tím, že o končícím nájmu informovala město již v létě, ale nabídku na náhradní prostory po doktorce Hniličkové, která přecházela do nové ordinace, dostala až koncem října. „Je zřejmé, že pokud nevyhovují prostory praxi pro dospělé, budou o to méně vhodné pro dětskou ordinaci. Není tam přirozené větrání, možnost parkování pro kočárky, místo pro přebalovací pulty,“ vyjmenovala doktorka.
Vedení města zase hovoří o tom, že prostory byly dostatečné, ale doktorka neměla zájem v Letovicích pokračovat. „O konci v Letovicích nám dala paní doktorka vědět tři týdny potom, co se dohodla na ukončení nájmu. Později jednala u pana místostarosty, ale odmítla jakékoliv řešení. Vůbec se o setrvání v Letovicích nechtěla bavit. Neměla žádný zájem tu zůstat,“ říká starosta s tím, že podmínky nabízené ordinace jsou podle něj zcela dostatečné. „O tom, zda je ordinace vyhovující rozhoduje hygiena, nikoliv doktor. A právě hygiena uvedla, že je tento prostor v pořádku,“ zdůraznil.
Ať už byl důvod jakýkoliv, jedno je jisté. Letovičtí musí nyní dojíždět za pediatrem hlavně do Boskovic. Podle Novotného by ale mohl nový doktor nastoupit začátkem příštího roku. „Jednáme s VZP a Ministerstvem zdravotnictví. A vypadá to, že v dohledné době bychom se mohli na řešení domluvit. Dokud ale nebude vše podepsáno, víc sdělit zatím nemohu,“ říká starosta, podle kterého by mohl doktor či doktorka v ideálním případě začít ordinovat v únoru nebo březnu. „Ze začátku by to asi nebylo na celých pět dní, protože bude chvíli trvat, než se podaří přivést pacienty registrované v Boskovicích,“ myslí si.
S chybějícími lékaři ale bojují také v dalších obcích. Například ve Svitávce, kde právě paní doktorka Přichystalová ukončila činnost před několika lety. Městys tehdy stávající ordinace přestavěl na rozšíření místní školy. A na působení ve zcela nově vybudované ordinaci se nedomluvili. „Od té doby dětského lékaře marně hledáme, situace je složitá po celé republice. Kromě ordinací pro lékaře jsme tu plánovali i výdejnu léků, ale to je dnes také pasé. Žádná firma sem nepřijde, když máme kousek v Kauflandu lékárnu. Prostory bychom připravené měli, ale nedaří se nám nikoho získat,“ říká starosta Jaroslav Zoubek. O poznání lepší je naopak situace ve Velkých Opatovicích. „O situaci v Letovicích vím, u nás je to naštěstí stabilizované. Zdravotní služby jsou pokryté včetně dětského lékaře a toho si hodně vážím. Pan doktor je u nás desítky let. Vždy jen na pár hodin, ale každý všední den v týdnu,“ zakončila starostka Kateřina Gerbrichová.(Luke)


Podobné články:
Zubaři DUBEN - ze dne 06.04.2008 (2)
Přípravky hrály o sladký pohár - ze dne 18.03.2008 (2)
V Letovicích opraví školní terasu - ze dne 08.04.2024 (1)
Otužilecký rekordman z Letovic - ze dne 19.03.2024 (1)
V Letovicích stavěli mosty - ze dne 18.03.2024 (1)
Řidiči v Letovicích vjíždí do pěší zóny - ze dne 07.03.2024 (1)
Poděkování letovickým modelářům - ze dne 20.02.2024 (1)
Tylex Letovice skončil, dorazily jej drahé energie - ze dne 06.02.2024 (1)
Inspekce uzavřela kuchyni restaurace Na Rybárně v Letovicích - ze dne 16.01.2024 (1)
Rekonstrukce přehrady potrvá do listopadu - ze dne 15.01.2024 (1)
Vážení zákazníci, přátelé, kamarádi, - ze dne 10.12.2023 (1)
Zemřel Petr Křivinka - ze dne 05.12.2023 (1)
Akce „Kdo je vidět, vyhrává!“ se uskutečnila v Boskovicích a Letovicích - ze dne 26.11.2023 (1)
Opravují silnici na Chlum - ze dne 08.11.2023 (1)
Prodej pozemků v průmyslové zóně se Letovicím vydařil - ze dne 08.11.2023 (1)
Labutě na Křetínce potřebují ochranu - ze dne 20.10.2023 (1)
Okradené matce pomohli záchranáři - ze dne 17.10.2023 (1)
Oprava letovického náměstí je ve finále - ze dne 10.10.2023 (1)
Výtěžek Koláče pro hospic půjde na přístroje pro nemocné - ze dne 20.09.2023 (1)
Umělecká škola má novou fasádu - ze dne 07.09.2023 (1)

Všechny články z tohoto čísla (15/2022):

Rubrika: Zpravodajství
Adam Ondra pokořil Zvěřinec
Cena vody ve Svazku vzroste nakonec jen o necelých 25 %
Cyklotrasa na Skrchov se již staví
Dotační programy vypíšou rovnou dva
Florbalisté ze Zelené jsou k nezastavení aneb další obrovský úspěch našich florbalistů
Jak to bude s boskovickou nemocnicí?
Jarmark pro sebe ukradli čerti
Malba má zkrášlit vstup do zámeckého areálu
Muzeum vystavuje betlémy
Na Šmelcovnu vede provizorní most
Nová cisterna pro hasiče
Paliativní péče v Sociálních službách Šebetov
Petice proti zrušení vlakových spojů
Plavci přepisovali osobní rekordy
Polévka pro chudé i bohaté: noví pořadatelé a inovace
Poplatky za komunální odpad porostou až na 840 korun
Silvestr v Boskovicích znovu bez ohňostroje
Sokolovna zůstane v lednu uzavřená
Sportovní hala definitivně u ledu
U Rájce i v Moravském krasu obnovují sady a aleje
Ulice Mládežnická je znovu průjezdná
V Letovicích hledají dětského doktora, pacienti musí do Boskovic
Vánoční polévky se vrací
Vánoční program jen na zámku v Lysicích
Ve Svitávce restaurují významný obraz
VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST podpořila vzdělání na školách i v knihovně
Výjimečné cvičení hasičů
Zdražení vstupného i parkování až o 50%

Rubrika: Sport
Arboretum připravilo Den adventních a vánočních dekorací
Hokejisté mají první výhru venku

Rubrika: Napsali nám
Adventní vazby jsme společně tvořily v sobotu i na Kořenci