Unikáty zemských muzeí

Autor článku: Dopisovatel, pro číslo 17/2014, vloženo dne 10.09.2014

[Stálý odkaz na článek]

Unikáty zemských muzeí ... Projekt Strážci paměti – 200 let muzejnictví v České republice

Výstavní prostor: Dietrichsteinský palác, Zelný trh 8, přednáškový sál 1. poschodí
Termín konání: 5. – 30. září 2014

Otevírací doba:  mimořádná otevírací doba, otevřeno i v pondělí, ve středu prodloužené otevření až do 20 hodin
po a út: 9 – 15 hod., stř: 9 – 20 hod., čtvr a pá: 9 – 17 hod., so a ne 13 – 18 hod
Vernisáž: 4. 9. 2014 v 17.00 hod.

Věstonická venuše, hlava Kelta a opavské meteority – Moravské zemské muzeum vystaví unikáty tuzemských sbírek
Tři nejzářivější artefakty českých muzeí – Věstonická venuše, hlava Kelta ze Mšeckých Žehrovic a meteority z Opavy-Kylešovic – bude moci veřejnost zhlédnout v Moravském zemském muzeu od 4. do 30. 9. 2014. Vzácné exponáty světového významu se na výstavě nazvané Unikáty zemských muzeí, která je součástí projektu Strážci paměti: 200 let muzejnictví v České republice prezentují společně poprvé a v horizontu našeho bytí bezpochyby také naposledy. Unikáty na ni vedle Moravského zemského muzea zapůjčilo také pražské Národní muzeum a opavské Slezské zemské muzeum. Brno je posledním městem, kde mohou zájemci jedinečnou výstavu, která v červenci navštívila Opavu a v srpnu Prahu, vidět.

Tři uvedené sbírkové předměty jsou vzhledem ke své nevyčíslitelné hodnotě většinou ukryté v trezorech. Platí to i o „domácí“ Věstonické venuši z Moravského zemského muzea, která klid bankovních sejfů opouští jen velmi výjimečně.
„Loni byla Věstonická venuše středobodem výstavy Umění doby ledové v Britském muzeu
v Londýně. Souhlasili jsme se znovuvystavením venuše i při této vzácné příležitosti oslav dvousetletí muzejnictví, ale zároveň je jasné, že to bude na dlouhou dobu naposledy, kdy veřejnost dostane příležitost ji spatřit. Vedou nás k tomu zejména ohledy na stav venuše – soška je velmi křehká, složená ze dvou kusů a i proto již nadále není možné ji instalovat do stojánku a ani opakovaně s ní příliš manipulovat. Soška tedy bude vystavena v otevřené etui, která pro ni byla už krátce po vyzvednutí ze země v roce 1925 vyrobena. A tak je též tento obal velmi zajímavým metamuzeálním prvkem instalace,“ upřesňuje generální ředitel Moravského zemského muzea Martin Reissner.

Věstonická venuše je jednou z nejvzácnějších plastik na světě. Pouze 11 centimetrů vysokou sošku nahé ženy nalezl tým známého archeologa Karla Absolona v roce 1925 mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem ve zbytcích pradávného ohniště. Je fascinujícím dokladem umění tehdejšího člověka – podle odborníků je stará až 29 tisíc let a je vůbec nejstarší uměleckou ukázkou pravěké keramiky na světě.

„I když se o účelu sošky vedou spory, byla pravděpodobně stvořena jako amulet pro ženy při těhotenství, porodu, apod. Jde ale pouze o jedno z mnoha možných vysvětlení“, uvádí kurátor sbírky a vedoucí Ústavu Anthropos Moravského zemského muzea Martin Oliva. „Jde spíše
o určitý ideál než konkrétní zpodobnění ženy, a to již s ohledem na neosobní ztvárnění hlavy“, uvádí Oliva. „Tučnost je svým způsobem ideál blahobytu, ale nemusí to platit generálně, protože jsou i štíhlé venuše – např. petřkovická, i když ta má zase znak těhotenství.“

I když je Věstonická venuše nejznámějším členem zmíněného trojlístku exponátů, další dva vystavované nálezy jí směle konkurují. Hlava Kelta ze Mšeckých Žehrovic je jednou z ikon sbírek Národního muzea. Kamenná plastika vznikla před více než dvěma tisíci lety, zřejmě koncem 3. či počátkem 2. století před Kristem a svým provedením představuje nejdokonalejší dílo mezi obdobnými sochami vytvořenými mimo oblast antických civilizací. Unikátní plastika ze středočeské opuky s typickým nákrčníkem patří ke stěžejním památkám keltské Evropy. V roce 1995 dokonce na počest tohoto významného nálezu astronom Miloš Tichý pojmenoval jednu z planetek naší sluneční soustavy Mšecké Žehrovice.

Slezské zemské muzeum přispělo na jedinečnou výstavu svým klenotem – meteority z paleolitického sídliště v Opavě-Kylešovicích, které je staré přibližně 18 000 let. Vesmírné kameny tehdejší obyvatelé sídliště sesbírali a vytvořili tak nejstarší známou sbírku meteoritů na světě. „Podle metalograficky doložených změn v materiálu meteoritů je sekundárně vystavili teplu – nejspíše si jimi obložili své ohniště. Tak je na počátku minulého století náhodou objevili dělníci,“ poznamenává ředitel Slezského zemského muzea Antonín Šimčík. Žádné jiné pravěké sídliště na světě se podobným nálezem pochlubit nemůže.

Zájem o Unikáty v Opavě předčil očekávání organizátorů – tři prehistorické skvosty vidělo za tři červencové týdny v Historické výstavní budově téměř 11 tisíc lidí. „Připoutaly pozornost i k naší nové dynamické expozici Slezsko a k jubilejní zemské výstavě Země a její muzeum, zaznamenali jsme na ně spoustu nadšených ohlasů. Velkým překvapením pro návštěvníky se stala i samotná instalace, zejména díky speciální „neviditelné“ klenotnici, která určitě překvapí i v Brně,“ dodává ředitel nejstarší muzejní instituce v zemi Antonín Šimčík. „Mimořádný ohlas měla výstava také v Praze a věřím, že stejně úspěšné bude její poslední – třetí zastavení v Brně. Jednoznačně se tak naplňuje záměr, se kterým jsme s našimi partnery tento projekt připravovali – upozornit veřejnost na význam, tradici a historii celého našeho muzejnictví a zahájit tak společný projekt Strážci paměti.“

Projekt Strážci paměti: 200 let muzejnictví v České republice, jehož součástí je i jedinečná výstava nejvzácnějších tuzemských archeologických nálezů Unikáty zemských muzeí, se snaží upozornit na významná jubilea tří největších a nejstarších muzeí. Jako první letos 200 let své činnosti slaví opavské Slezské zemské muzeum. Moravské zemské muzeum a Národní muzeum ho budou následovat v příštích pěti letech. Projekt společných oslav zahrnující řadu výstav a doprovodných programů má ambici veřejnosti přiblížit tradici, historii a význam paměťových institucí, které jsou nezastupitelné pro uchování a prezentaci kulturního dědictví.
Více informací naleznete na adrese www.200letmuzejnictvi.cz/

Moravské zemské muzeum také připravilo pro brněnskou expozici řadu překvapení. Každý tisící návštěvník obdrží pamětní minci s Věstonickou venuší a každý desetitisící pak VIP kartu pro vstup do všech objektů MZM na dva roky pro dvě osoby.
Připravena je také soutěž na Facebooku o 50 volných vstupenek (spuštění od 5. září 2014).
MZM při této příležitosti připravilo mimořádně i komentované prohlídky Doc. Martina Olivy a dalších odborníků z Ústavu Anthropos, a to ve středu 10. a 17. září a poslední výstavní den, v úterý 30. září, kdy bude mimořádně otevřeno do 20 hodin. Přednášky začínají vždy od 18 hodin.
Pokud si návštěvník výstavy unikátů uschová vstupenku, bude mít s touto vstupenkou do konce září i vstup zdarma na výstavu „Boskovický poklad“, který bude k vidění od 19. 9. 2014 také v Dietrichsteinském paláci.

Kontakty:
Moravské zemské muzeum - Mgr. Eva Pánková, epankova@mzm.cz, +420 606 738 098, +420 533 435 273
Národní muzeum - Mgr. Tereza Petáková, Oddělení vnějších vztahů, tel.: +420 224 497 352
mobil: +420 724 412 255, e-mail: tereza_petakova@nm.cz
Slezské zemské muzeum - Pavla Dluhoschová, manažerka pro média, Tel./Fax: +420 553 622 999, mobil +420 606 634 438, e-mail: dluhoschova@szm.cz




Všechny články z tohoto čísla (17/2014):

Rubrika: Zpravodajství
Areál bývalé školy bude sloužit jako chráněné bydlení
Budově úřadu vrátí historickou podobu
FestFest znovu lákal hudební fanoušky
Mezinárodní výstava jiřin ve Velkých Opatovicích
Na obchvatu rychlost nezmenší
Nemocnice se vrátila do zelených čísel
Nemocnice zefektivnila své laboratoře
Občané upozornili na problémy v Letovicích
Obdivovali kulturní dědictví
Otevřeli nové hřiště, další již připravují
Otevřeli víceúčelové hřiště
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 11. - 21. 9. 2014
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 18. - 28. 9. 2014
Rájecký zámek dostane novou střechu
Rybník v Kunštátu projde opravou
Sídliště dostane lanovou pyramidu
Sociální služby otevřou dveře veřejnosti
Světový pohár modelářů v Letovicích
Svitávka ožila historií rodu Löw-Beerů
Zámecká zahrada patřila dětem
Získají novou zastávku i silnici

Rubrika: Kultura
7. ročníku Babylonfestu 2014
Dvě violoncella v synagoze zahájí novou sezónu
Electro Swing Fever Anniversary – největší svého druhu v Evropě
Fenomenální Morcheeba poprvé v původní sestavě v Brně!
Galerie Otakara Kubína v Boskovicích Vás zve
MUZEUM BLANSKO - program kulturních akcí v říjnu 2014
Muzeum Boskovicka zaplní historické i moderní figurky IGRÁČKŮ
Výstava fotografíí TŘI OŘÍŠKY v Boskovicích

Rubrika: Sport
Blansko utrpělo debakl
Boskovice hostí vzpěračské oslavy
Boskovice se na čele osamostatnily
Coca-Cola Cup 2015 - registrace prodloužena do pátku!
Fotbalové derby v Kunštátu jasně vyhrály Boskovice
Kořeneckou trať ovládli Kolář a Zemánková
Na žákovském turnaji Svitávka druhá
Pohár zůstal v Blansku
Pozvánka na utkání ME v baseballu BELGIE - RUSKO
Rekordní Půlmaraton Moravským krasem
Světlík najde pro široký kádr využití
Úspěšný vstup do přípravy
Výsledky fotbalových soutěží _5. kolo
Výsledky fotbalových soutěží _6. kolo
Výsledky fotbalových soutěží _7. kolo

Rubrika: Představujeme
Jiří Bělehrádek chce dát šanci svým nástupcům
Kuchyň se musí vybírat nejen srdcem
Neustále je co zvelebovat, jako všude jinde.

Rubrika: Černá kronika
Nalezli utonulou ženu

Rubrika: Napsali nám
Agronomická fakulta Mendelovy univerzity v Brně slaví 95. výročí svého založení
Během kampaně Evropský týden mobility se v ulicích prosazují šetrné způsoby dopravy
Bezpečnostní rada kraje se v Blansku věnovala zajištění krizové připravenosti v okrese
BOSKOVICKÝ POKLAD ... Nález mincí z období třicetileté války
Bylo podepsáno Memorandum o spolupráci kraje se Svazem vinařů České republiky
Coca-Cola Cup 2015 - přihlaste svůj tým!
Český design na Londýnském festivalu designu
Europoslanec Zdechovský se setkal v Bruselu se zástupci Jihomoravského kraje
Evakuace ve Strachotíně byla ukončena
Hejtman svolal Povodňovou komisi kraje, v Jevišovicích jsou zaplavené rodinné domy
Jak si poradit s povinnou kontrolou plynového spotřebiče?
Jednání s ministrem dopravy bylo průlomové
Jihomoravský kraj bude spolupracovat s Republikou Tatarstán
Jihomoravský kraj chce být garantem konání motocyklové Grand Prix ČR
Každý druhý prožil románek na pracovišti
Malé zamyšlení do Velkých Opatovic
Maskoty hokejového šampionátu jsou Bob a Bobek, králíci z klobouku
MENDELU má novou sportovní halu
MENDELU slaví 95. narozeniny
Na třešňové aleje s pomocnou „Lopatkou“
Na Znojemsku jsme svědky stoleté vody
Navrhni projekt a vyhraj skvělé ceny
Nejlepším starostou Jihomoravského kraje je František Havíř
Nemocnici Blansko ovládl Den pro děti. Už popáté.
Novinka v Nemocnici Blansko – nutriční poradenství prostřednictvím SKYPE
Obyvatelé jižní Moravy se již potřetí mohou zapojit do přípravy krajského rozpočtu
Odtěžovací práce ve Strachotíně pokračují, v Dolních Věstonicích se objevily nové trhliny
Pálavské vinobraní si v kapkách deště užilo čtyřicet tisíc lidí
Pálavské vinobraní v Mikulově zve rodiny s dětmi na historický průvod, pohádky i soutěže
PENAM pomáhá potřebným!
Počátky automobilismu v Letovicích
Povinné ručení? Limit aspoň 50 milionů, radí specialistka
Pozvánka na Světový pohár
Premiér a ministr vnitra navštívili místa postižená povodní a sesuvy půdy
Prodeje aut v Česku: podíl účelových registrací neustále roste
Představitelé krajů jednali s premiérem
Slavnosti lovu na Svojanově
Staň se na den tvůrcem evropské politiky!
Světový den srdce v Nemocnici Blansko
TRANSPOESIE 2014: Česká báseň udává tón
Tři miliony korun pro Dolní Věstonice na vybudování provizorního spojení s Pavlovem schváleny
Unikáty zemských muzeí
Unikáty zemských muzeí
V Bulharech hrozí sesuv svahu, je možné rozšíření stavu nebezpečí
V Bulharech se připravuje sanace svahu
V Bulharech začíná evakuace dvou domů
V Rajhradě slavnostně napustili nový rybník
Ve Strachotíně začala pracovat speciální technika
Ve Znojmě bude postavena nová hasičská stanice, přispěje i Jihomoravský kraj
Vyhlášení 7. ročníku přehlídky České ručičky