Teplo v Boskovicích podraží pro rok 2022 jen minimálně

Autor článku: Lukáš Lorenc, pro číslo 15/2021, vloženo dne 29.12.2021

[Stálý odkaz na článek]

Městu se vyplatilo převzetí provozování soustavy pod městskou společnost
Boskovice * Možná až během posledních týdnů docení občané Boskovic jeden z nejvýraznějších kroků současného volebního období. Mezi sledovanějšími projekty možná již trochu zapadlo lednové převzetí provozu soustavy Centrálního zásobování teplem pod městskou společnost Služby Boskovice. Tím si Boskovice zajistily možnost, samy rozhodovat o výrobě tepla a distribuci elektrické energie, ale také mohou nyní zamezit tomu, aby podobně jako dnes u mnoha jiných společností skokově vzrostly ceny. Své o tom ví například lidé v Blansku nebo zákazníci zkrachovalé společnosti Bohemia Energy.
O energetickém směřování města se rozhodovalo již v roce 2019. „Prioritním cílem bylo dostat zařízení a ceny za energie pod kontrolu a postarat se o občany města. Byl to dlouhý proces, ale nakonec se jej podařilo zvládnout hlavně díky spolupráci celého týmu,“ poukázal na náš dotaz zastupitel a tehdejší místostarosta Radek Mazáč s tím, že na převzetí soustavy a realizaci změn se výrazně podíleli také starosta Jaroslav Dohnálek, Štěpán Brus ze společnosti Mix-Max energetika, vedoucí odboru majetku Pavel Musil, jednatel Služeb Boskovice Milan Strya nebo tajemník města David Škvařil. Právě v roce 2019 si město vytyčilo dva základní úkoly. Založení divize Teplo a energetika v městské společnosti Služby Boskovice. A také převzetí tepelné soustavy od tehdejšího provozovatele, společnosti ZT Energy.
„Nová divize teplo a energetika byla vlastně podnikatelský projekt, na jehož konci vznikla společnost provozující všechny kotelny a energetické zdroje s obratem několika desítek milionů korun. Měl jsem možnost využít mnohaleté zkušenosti z oblasti energetiky a museli jsme zabezpečit celou řadu věcí, včetně informovanosti a komunikace s veřejností. Odpovědnost byla obrovská, neboť se nejednalo pouze o nebytové prostory města, ale hlavně o tisíc bytových jednotek,“ přiblížil Mazáč. Převzetí tepelné soustavy pak nebylo nijak jednoduché. „Přes všechny potíže se podařilo celý proces dovršit do zdárného konce a to i přesto, že k převzetí došlo v nejméně příznivém období topné sezóny.“
K převzetí došlo přímo na Silvestra minulého roku. „Nikdo si v tu chvíli nepřipouštěl, že by došlo ke komplikacím, které by vedly k přerušení dodávek do bytů. Chtěli jsme zajistit centralizaci, vytvořit subjekt, který bude obsluhovat všechny tepelné zdroje ve městě. A v neposlední řadě, abychom mohli případně reagovat na podobné situace, které se dnes dějí klientům energetických šmejdů nebo v případě Bohemia Energy. Mít hlavní slovo na cenovou tvorbu a garanci sociálně přijatelné ceny. To se nám podařilo a dnes je to pro nás velká výhoda. Uvedený krok zůstal sice bez většího zájmu médií, ale ukázalo se, že jdeme správnou cestou. Výsledkem je ucelená energetická soustava, která zajišťuje teplo pro městské objekty a byty,“ přiblížil.
A právě díky tomu si může město nyní dovolit jen minimální zdražení. „Abychom předešli rizikům, podařilo se nám nakoupit plyn v době jeho nízké ceny na dobu tří let. Tím jsme se právě dokázali mimo jiné pojistit proti situaci, která bohužel v České republice poslední týdny nastala. Cenu sice ovlivňují i jiné faktory, ale ty nejsou tak zásadní,“ přibližuje Mazáč, který v minulých letech zařizoval vrácení tepelné soustavy do městských rukou.
Přesnou cenu tepla v soustavě sice město ještě nezveřejnilo, dá se však předpokládat, že její výše nebude příliš rozdílná oproti té letošní. „Předpokládáme, že průměrné navýšení ceny tepla bude na rok 2022 činit pět procent,“ přiblížil předpokládanou hodnotu jednatel Služeb Boskovice Milan Strya. Město však o její definitivní výši zatím nerozhodlo. „Ještě probíhají jednání, ale oproti současným cenám není výrazně vyšší.,“ uvedl starosta města Jaroslav Dohnálek. „Po jednání zastupitelstva bude cenu schvalovat městská rada. K určitým posunům v cenách dojde, ale nebude to výrazné,“ ujistil.
Spolupráce mezi městem a ZT Energy však nebyla optimální ani dříve. Město několikrát rozporovalo výši ceny tepla i u Energetického regulačního úřadu, vzhledem k výši odpisů, cen paliv i režijních nákladů. Úřad však nic nevyšetřil a šetření ukončil, když provoz přešel v lednu pod město. Na začátku roku tak Služby Boskovice převzaly soustavy Na Vyhlídce, Pod Oborou a Na Chmelnici a kotelnu v Obchodní uličce, které dodávají v průměru 24 tisíc GJ tepla za rok a zásobují přibližně třetinu bytového fondu města. Dnes tak provozují celkem sedmnáct tepelných zdrojů, které zajišťují výrobu a rozvod tepla do bytů a nebytových prostor, včetně Městského úřadu, Městské správy sociálních služeb, škol nebo Sokolovny. Další čtyři teplené zdroje slouží pro potřeby činností Služeb Boskovice. Teplem a teplou vodou je zásobován také areál Červené zahrady. Mimo to zajišťují energie pro 1072 bytových jednotek, pro které tak bude růst ceny daleko mírnější. „Předpokládaný obrat střediska teplo a energetika za rok 2021 se předpokládá ve výši přibližně 27 milionů korun. Tedy zhruba ve stejné výši, jako je obrat zbytku společnosti,“ přiblížil Strya.
Zcela opačným směrem se před dvěma lety vydali v Blansku, kde soustavu naopak pronajali právě firmě ZT Energy. Ta ovšem před měsícem razantně navýšila platby z důvodu krachu původního dodavatele plynu. Zdražení o polovinu původní částky chce doplatit zpětně rozdělené do splátek za celý rok. Vedení města s tímto krokem ale nesouhlasí. Obrátilo se na Energetický regulační úřad a v prosinci bude jednat o vypovězení vzájemné smlouvy. „ZT Energy nám ani přes opakované žádosti neposkytlo informace o primárních dodavatelích vstupních komodit, zejména plynu, ze kterých by bylo zřejmé, zdaje podobné navýšení oprávněné,“ zlobí se starosta Ivo Polák a doporučuje zastupitelstvu novou cenu neschválit. „Rada doporučuje předčasně ukončit Smlouvu o nájmu technologie s firmou ZT Enegy a zahájit kroky k vypsání nového výběrového řízení na provozovatele,“ uvedli blanenští radní.(Luke)



Podobné články:
Do nové sezóny bez závazků - ze dne 15.03.2010 (2)
Úvodní duel rozhodl obránce - ze dne 15.03.2010 (2)
Fotbalová DIVIZE - ze dne 02.06.2008 (2)
Konkurzní řízení na funkci ředitelky - ze dne 08.04.2008 (2)
Zubaři DUBEN - ze dne 06.04.2008 (2)
Volejbalistkám se na lepší časy neblýskalo - ze dne 06.03.2008 (2)
Zaměřují se na prevenci kriminality - ze dne 14.02.2008 (2)
Situace na interně je kritická - ze dne 24.05.2024 (1)
Sušilka slaví úspěch v minikopané! - ze dne 23.05.2024 (1)
Filatelista Petřík znovu vyhrál světovou výstavu - ze dne 22.05.2024 (1)
Plavecký závod v Boskovicích - ze dne 22.05.2024 (1)
Oldřich Kovář odstoupil z mediálního výboru - ze dne 17.05.2024 (1)
Jarní sraz Velorexů hostily Boskovice - ze dne 17.05.2024 (1)
Modernizují dětské hřiště na ulici Bílkova - ze dne 17.05.2024 (1)
Na festivalu vystoupí Katarzia - ze dne 15.05.2024 (1)
Nejlepší sportovce vyhlásili bez trenérů - ze dne 15.05.2024 (1)
Lovení kaprů na Balatonu - ze dne 13.05.2024 (1)
Čtvrtý ročník akce s názvem Zvuky a barvy židovské čtvrti - ze dne 13.05.2024 (1)
Participativní rozpočet jako BoskoVize - ze dne 09.05.2024 (1)
Plánují novou kuchyni pro MSSS - ze dne 09.05.2024 (1)

Všechny články z tohoto čísla (15/2021):

Rubrika: Zpravodajství
Boskovice chtějí nadále prohánět nejlepší
Cena vody ve Svazku nakonec poroste jen o necelých sedm procent
Čertovská diskotéka v družině na ZŠ Boskovice
Další medailové úspěchy pro plavce
Do Velkých Opatovic dorazil protidrogový vlak
ELIM uzavřel kluby
Festival studentských kapel v Boskovicích
Léčebna sbírá ocenění
Lidé to nevěděli a marně čekali na zastávkách - ICOM Transport zrušil ze dne na den důležitou linku
Lyžařské areály se chystají na otevření
Na Kořenci zlepší mobilní signál
Na Újezdě pokračují s obnovou obce
Němcův memoriál pro Blansko
Nemocnice postupně omezují péči
Objevili vzácné krápníky
Pokračují s opravou kulturního domu a sportovní haly
Porážka na závěr
Pořídí nafukovací sportovní halu
Přijeďte se vánočně naladit na Svojanov!
Rozhodnou o postupu s nemocnicí
Rozsvěcení stromu i jarmark v Boskovicích se ruší - Neuskuteční se ani silvestrovský ohňostroj
Sbírka pro opuštěná zvířata
Teplo v Boskovicích podraží pro rok 2022 jen minimálně
Tradiční ohňostroj v Boskovicích skončil
Ulice Kapitána Jaroše dokončena
V Boskovicích omezí parkování ve dvou lokalitách
V Kunštátu mění systém odpadů
Vánoce letos na zámcích nebudou
VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST i letos podpořila sociální služby
Zachovejme památky našim dětem a vnoučatům
Zdraží parkování i další služby

Rubrika: Sport
Blanensko přezimuje v čele
Hokejové derby bylo odloženo
Medailová nadílka pro plavce
Mistrovské medaile pro vzpěrače
Na závěr sezony skvělý úspěch kolové
Utnuli nepříjemnou sérii
Utnuli nepříjemnou sérii
Vánoční polévky se postupně ruší

Rubrika: Představujeme
Dům jim smetlo tornádo, auto se porouchalo, dcera potřebovala léčbu. Pomoc dostali z nečekané strany

Rubrika: Napsali nám
K rodinám na Blanensku bude od nového roku jezdit charitní psycholožka
Ve spojeném azylovém domě Charita ubytuje také ženy bez dětí