TURISTICKÁ SEZÓNA 2013

Autor článku: Dopisovatel, pro číslo 7/2013, vloženo dne 27.03.2013

[Stálý odkaz na článek]

Brno, 26. března 2013 – Turistické informační centrum města Brna, příspěvková organizace (TICmB) nabídne v letošním roce souhrn nejrůznějších možností a aktivit, jejichž cílem je představit návštěvníkům i samotným Brňanům město Brno z různých úhlů pohledu.

Slavnostní zahájení turistické sezóny
Turistická sezóna roku 2013 v Brně bude letos zahájena v sobotu 13.4.2013 na tradičním místě – Staré radnici. Od 9:30 hodin zde bude probíhat bohatý společensko-kulturní a průvodcovský program, včetně představení všech aktivit, které TICmB poskytuje. Součástí programu jsou tematické prohlídky města s průvodcem, komentované prohlídky historických sálů Staré radnice s květinovou výstavou s názvem „S květinou dějinami“ včetně vstupu na věž, živá dobová hudba, šermířská vystoupení a soutěže pro děti. Doprovodný program bude v tento den probíhat i v brněnském podzemí, kde jsou připraveny kostýmované prohlídky. Programem na Staré radnici bude provázet Luděk Savana Urbánek .
Podrobnější informace naleznete na http://www.ticbrno.cz/.

Jarní výstava „S květinou dějinami“
bude probíhat v historických sálech Staré radnice od soboty 13. do středy 17.4.2013. Autor výstavy, florista Slávek Rabušic, specializující se na aranžování květin v historickém interiéru, připravil na úterý 16.4. 2013 v 17,00 hodin přednášku s názvem „Aranžování květin v historickém interiéru“ a komentovanou prohlídku květinové výstavy.

Brněnské podzemí
Projekt zpřístupnění brněnského podzemí byl ve svých dosavadních třech částech spolufinancován statutárním městem Brnem a fondy EU - ROP, NUTS II Jihovýchod.
Zpřístupnění brněnského podzemí patří v novodobé historii města Brna k nejrozsáhlejším projektům souvisejících s oživením historického jádra metropole. Projekt "Zpřístupnění brněnského podzemí" umožňuje návštěvníkům poznávat svět pod dlažbou městských náměstí a připomenout si dávnou
historii královského města, které zažilo doby bohatství a rozmachu, ale také hrůzy válečných, morových a cholerových ran. Veřejnosti dosud odtajněné brněnské podzemí obsahuje tři části - Labyrint chodeb a sklepů pod Zelným trhem, sklepení někdejšího středověkého domu Mincmistra Bruna pod Dominikánským náměstím zvané Mincmistrovský sklep ( leží přímo pod Novou radnicí, která je sídlem současné správy města) a Kostnici pod děkanským kostelem sv. Jakuba a Rašínovou ulicí. Každý z těchto provozů má svou specifickou obsahovou náplň vztahující se k jiným historickým okamžikům života města Brna a jeho obyvatel. S ohledem na specifika jednotlivých částí brněnského podzemí je strukturován i provoz a typ prohlídkových okruhů, včetně kostýmovaných prohlídek a individuálního průchodu návštěvníků vybranými částmi podzemí. Brněnské podzemí je díky nejnovějším technologiím v provozu celoročně, což umožňuje upravovat a nejrůznějším způsobem modifikovat klasický průvodcovský okruh. Návštěvníci tak mohou v průběhu roku zažít na vlastní kůži práci alchymisty Clemense odlévajícího černou magickou kouli, která podle pověsti mohla jako jediná zabít legendárního švédského generála Torstensona, mohou potkat opilce ve středověkém vinném sklípku či projít kolem pranýřované lehké děvy v trestnici, plné ukázek trestního práva v historii vykonávaného v královském městě Brně. Nakonec se mohou nechat zavřít a vyfotit v kleci bláznů. V adventním období pak mohou návštěvníci prožít nezapomenutelné vánoční trhy v podzemí, kdy mohou sami bez průvodce bloudit labyrintem slepých i funkčních chodeb.
http://www.ticbrno.cz/

Funerální stezka
„Funerální stezka je ojedinělou trasou, kterou nemůže nabídnout žádné jiné město v Evropě. Pokud se vydáte na fyzicky vskutku nenáročnou trasu, vězte, že vás čeká jedinečný zážitek. Ve vzdálenosti 900 m navštívíte místo odpočinku pátera Středy – jednoho z obránců města Brna z dob třicetileté války, druhou největší kostnici v Evropě po pařížských katakombách – Kostnici pod děkanským kostelem sv. Jakuba, a postavíte se tváří v tvář mumifikovaným tělům kapucínských mnichů (nejbližší další spočívají na Sicílii) či zhlédnete rakev s tělem známého špilberského vězně barona Trencka. Metropole v srdci evropského kontinentu nabídne ještě více, spojí vaše kroky s hrdou historií města, které nebylo nikdy dobyto a pokud budete mít skutečné štěstí, odnesete si z této výpravy i dárek nejcennější – brněnskou skleněnku. Tu totiž vydává v brněnské poledne, tedy každý den v 11 hodin dopoledne, hodinový stroj na náměstí Svobody. Přejeme vám příjemné a nezapomenutelné chvíle v Brně!“
PhDr. Petra Kačírková, Ph. D.
ředitelka TICmB

Webové stránky Turistického informačního centra města Brna
Rezervační systém Colosseum
V průběhu kalendářního roku budou spuštěny nové webové stránky. Nyní fungují v rámci naší organizace stránky http://www.ticbrno.cz/ a http://www.kultura-brno.cz/.
Součástí ucelené nabídky informací o dění ve městě Brně bude i možnost nákupu vstupenek přes internet, dále bude možnost pro třetí subjekty inzerovat své akce v našem kalendáriu akcí.

KAM v Brně…
Novým produktem je kvartální podoba KAM v Brně.., který vychází v česko-anglické jazykové mutaci.
KAM v Brně… bude stejně jako vloni distribuován jako měsíčník česky a také jako čtvrtletník v jazykové mutaci ČJ/A.

Síť informačních center (IC) ve městě Brně
Informační centrum bude v dubnu přestěhováno zpět na Radnickou 8 ( pod krokodýla), další IC je nadále na Kapucínském náměstí č. 5. Během letošního roku bude nově otevřeno IC na Špilberku.
Informační centrum na Letišti Tuřany je rovněž v provozu, jeho provozovatelem je Letiště Tuřany. Informační centrum na Joštově ulici je provozováno od 1.1.2013 DPMB.
S těmito IC úzce spolupracujeme zejména formou distribuce informačních letáků, map a dalších propagačních brožur. Nabídku IC na Letišti Tuřany obohacujeme i vybranými suvenýry.
Nadále budou provozována i mobilní informační centra zejména při velkých aktivitách – např. Grand Prix, Jihomoravských dožínkách, Dne Brna atd.

Průvodcovské a ubytovací služby
Průvodcovské a ubytovací služby patří ke stabilním činnostem v oblasti služeb, které TICmB poskytuje. Komplexní nabídku těchto služeb je možné nalézt na http://www.ticbrno.cz/. TICmB spolupracuje s externími průvodci, díky nimž jsme schopni zajistit průvodcovské služby ve 14 jazycích. TICmB nabízí:
- 2 - 4 hodinové prohlídky centra Brna na objednávku,
- průvodcovské služby do okolí města Brna (Moravský kras, Lednicko-valtický areál, Slavkov a slavkovské bojiště, Mikulov, Kroměříž, Olomouc, Lipník nad Bečvou spolu s největší evropskou zříceninou hradem Helfštýnem),
- pro nadcházející turistickou sezónu je nově zavedena zvýhodněná cena pro skupinu 4 osob

- rozšíření o prohlídku pro vozíčkáře a speciální procházku pro nevidomé a slabozraké,

- jarní, letní a podzimní komentované procházky městem vždy v sobotu odpoledne,

- v měsících červenec a srpen v sobotu a ve středu komentované prohlídky Staré radnice a procházky historickým centrem s průvodkyní,

- zprostředkování ubytování v ubytovacích zařízeních všech kategorií
od čtyřhvězdičkových hotelů.

Turistický minibus
Turistický minibus najdete v nabídce služeb TICmB letos již počtvrté. Vydejte se na prohlídku Brna s turistickým minibusem a pohodlně a bez námahy zhlédnete, co v Brně stojí za vidění. Zavezeme vás za nejzajímavějšími památkami mimo historické centrum. Slavné brněnské vily, funkcionalismus, hvězdárnu i výstaviště, vše budete mít jako na dlani. Na vyjížďku z Malinovského náměstí vás zve Turistické informační centrum od června do září 2013.
Turistický minibus bude v letošním roce rozšířen o další okruh v rozsahu 60 minut. Stávající okruhy v délce 120 a 210 minut zůstanou v nabídce i nadále.
Vstupenky zakoupíte přímo v turistickém minibusu. Kapacita minibusu je 13 míst. Jízda je realizována od 2 platících osob. Turistický minibus odjíždí z nástupní stanice na Malinovského náměstí naproti Mahenovu divadlu.

Průvodci po brněnských chrámech
Turistické informační centrum města Brna za podpory statutárního města Brna od poloviny června do poloviny září 2013 organizuje již popáté projekt, jehož cílem je poskytnout zájemcům zdarma prohlídku brněnských kostelů a chrámů, vedenou místním průvodcem, který daný objekt dobře zná a dokáže jeho historii podat v několika jazycích opravdu barvitě a zajímavě. Tento projekt si získal v uplynulých čtyřech letech mnoho spokojených příznivců doslova z celého světa.

Těší nás pochvalné i děkovné ohlasy zahraničních návštěvníků, stejnou radost ale máme i ze zpráv o tom, že se zájmem a nadšením využívají prohlídky i sami Brňané, kteří tak i díky jim objevují své město.

Letos nabízíme tedy znovu příležitost navštívit katedrálu sv. Petra a Pavla na Petrově, baziliku Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně, děkanský kostel sv. Jakuba či minoritský kostel sv. Janů zdarma mimo dobu bohoslužeb, využít přítomnosti profesionálního průvodce a dozvědět se vše o jejich stavebně-historickém vývoji, liturgii nebo ikonografii.

Nabídka produktových a turistických balíčků
Pro nadcházející turistickou sezonu připravil TIC ve spolupráci s brněnskými hotely několik pobytových balíčků, které turistům vedle cenově zvýhodněného ubytování nabídnou i komplexní služby naší organizace v podobě prohlídky historickým centrem s průvodcem, komentované prohlídky Staré radnice a návštěvu brněnského podzemí. Na těchto balíčcích spolupracujeme s tak renomovanými hotely jako je Noem Arch, Santon či City Apart Hotel.
Ve spolupráci s vybranými brněnskými restauracemi buduje TIC síť spřátelených restaurací. Restaurace Sunset tak nabídne návštěvníkům brněnského podzemí 10%ní slevu na celkovou útratu v restauraci, tato možnost platí i naopak.

Brněnské Vánoce 2013
V letošním roce bude TICmB realizovat již pátý ročník Brněnských Vánoc na nám. Svobody, Radnické ulici i v brněnském podzemí. Nabídkové řízení na podnájem prodejních stánků bude zveřejněno koncem měsíce května.

Přehled významných kulturních akcí 2013
16. - 18.5. 2013 Tmavomodrý festival
24. ročník mezinárodní přehlídky hudebních vystoupení pro zrakově postižené děti a mládež. Součástí festivalu je bohatý doprovodný program, výstava kompenzačních pomůcek pro zrakově postižené, setkání zrakově postižených uživatelů výpočetní techniky, prezentace výcviku vodících psů a další.
14.5.2013 se na nádvoří Staré radnice uskuteční benefiční koncert (LIDOPOP, ČANKIŠOU).

18.5.2013 Brněnská muzejní noc – v galeriích TICmB

24. – 25.5.2013 Pivovarské dny na Staré radnici
14. ročník pivních slavností – ochutnávka produkce malých pivovarů spojená s kulturním programem.

7. – 14.6.2013 Divadelní svět Brno
4. ročník mezinárodního divadelního festivalu, jehož ústředním tématem je „Divadlo – hudba – hudba – divadlo“. Patronem je významná osobnost českého divadla pan Jiří Suchý, který na festivalu vystoupí s inscenací divadla Semafor „Hodiny jdou pozpátku“. Součástí festivalu je Noc kejklířů (7.6.) a Slavnost masek (14.6.). Festival bude zahájen v pátek 7.6. ve 21:30 na Moravském náměstí jedinečným představením opery Leoše Janáčka Liška Bystrouška pod širým nebem.

21.6.2013 Evropský svátek hudby

27.6. – 19.7.2013 F SCÉNA
16. ročník cyklu letních folklórních večerů pořádaný ve spolupráci s VUS Ondráš.

18.7. – 6.8.2013 Letní shakespearovské slavnosti
14. ročník divadelního festivalu her Williama Shakespeara na nádvoří hradu Špilberk.

11. – 17.8.2013 Mezinárodní kytarový festival a kytarové kurzy Brno
22. ročník jednoho z nejvýznamnějších kytarových festivalů střední Evropy. Zahajovací představení Noc flamenca v podání Oscar Guzmán y grupo flamenco de Andaluzia (Španělsko) se uskuteční 11.8.2013 na Špilberku. Součástí festivalu je společný koncert uměleckého ředitele festivalu Vladislava Bláhy a houslisty Pavla Šporcla 15.8.2013 v Besedním domě. V cyklu koncertů na Nové radnici vystoupí Judical Perroy (Francie), Eleftheria Kotzia (Řecko), Marcin Dylla (Polsko) a Matthew Mcallister (Skotsko).

16. - 18.8.2013 Den Brna
Připomínka úspěšné obrany města Brna proti Švédům v průběhu třicetileté války (uctění památky velitele obrany města maršála Raduita de Souches, dobový jarmark, bitevní scény, ohňostroj).

18. - 21.9.2013 Babylonfest
Dny brněnských národnostních menšin.

Září 2013 Festival vědy

16. – 19.10.2013 Brněnská šestnáctka
54. ročník mezinárodního festivalu krátkých filmů natočených 16 mm kamerou, digitální kamerou nebo mobilním telefonem.

29.11. – 23.12.2013 Brněnské Vánoce
Tradiční vánoční trhy na náměstí Svobody, Radnické ulici a v brněnském podzemí spojené s kulturních programem.Všechny články z tohoto čísla (7/2013):

Rubrika: Zpravodajství
Anketa: Vítáte zvýhodněné parkování a farmářské trhy
Boskovice čeká jarní úklid
Chystají petici proti sportovní hale
Letošní zima brzdí setbu
Letovice konečně zahájí stavbu sběrného dvora
Nová kniha Jaroslava Bránského o Židech z Boskovic
Oslavili Světový den vody - v ochutnávce zvítězila velkoopatovická
Prohlídky zámků i muzeí začnou už tuto neděli
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 28.3. - 7.4. 2013
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 4. - 14.4. 2013
Se stavbou rozhledny někteří nesouhlasí
Skaličtí chtějí sběrnu a hřiště
Střed města zatraktivní tržištěm i parkováním zdarma
V Boskovicích přivítali jaro
V Rájci opraví kanalizaci
Žáci recitovali v kině
Žádosti o dotaci přijímá boskovická MASka

Rubrika: Kultura
Akce Muzea Blansko v druhé polovině dubna 2013
Hedvábí i sklo v Dominu
Premiéra spolku LMD
Vasil Artamonov a Alexey Klyuykov: Žánr
Visací zámek odemkne Letovice
Výstava obrazů Jany Bayerové

Rubrika: Sport
Basketbalisté jsou v semifinále
Boskovice rozstřílely Rájec
Další triumf Svitávky
Derby podruhé odloženo
Dohrávka pro Kuřim
Fanoušky čekají fotbalové hody
Hokej_OP Žďár - dohrávka 19. kola
Hokejisté musí změnit přístup
Hokejový dorost postoupil do ligy
Loukota je s přípravou spokojen
Nespěchal oslavil návrat stříbrem
Stolní tenis Zbraslavec
Stolní tenisté zachráněni
Svitávka druhá v poháru
Vítězní vzpěrači ve Zlíně
Volejbalistky čeká baráž
Změní FC Boskovice vedení?

Rubrika: Černá kronika
Policie INFORMUJE

Rubrika: Napsali nám
140 let oslaví Mattoni designově
Cvičení ZÓNA 2013 potvrdilo připravenost složek IZS na mimořádné události
CZECHEKOSYSTEM NABÍDNE ZAČÍNAJÍCÍM PODNIKATELŮM 128 MILIONŮ KORUN
Dětský karneval
Fejeton
Kraj prodává bývalý areál silničářů v Břeclavi
Milán bude díky českému designu k nakousnutí!
Nechceme se bát budoucnosti
Nejen krásná, ale především chytrá musí být Miss Academia
Pečujte o své zdraví – hubněte jednoduše
RENOVACE POSILOVNY
Sportovní hala aneb obhajoba sebe sama
TŘETÍ ROČNÍK MORAVSKÉHO ROKU STARTUJE O VELIKONOCÍCH
TURISTICKÁ SEZÓNA 2013
UniCredit Bank Expres Boskovice slaví 2. výročí otevření pobočky.
Vyjádření občana Velenova Otakara Komárka
Výsledky školního kola NetRiders 2013