Sportovní hala již stála město desítky milionů korun

Autor článku: Lukáš Lorenc, pro číslo 10/2022, vloženo dne 20.08.2022

[Stálý odkaz na článek]

Boskovice * Sportovní oddíly v Boskovicích dlouhodobě zápolí s nedostatečnými podmínkami pro práci s dětmi, či vhodným zázemím pro hraní soutěží. Již téměř dvacet let se tak hlasitě mluví o nutnosti postavit vyhovující sportovní halu. Jenže za tu dobu, snad kromě části stavebních prací u projektu na Slovákové, se město k vysněnému sportovišti nepřiblížilo ani o milimetr. Všechny dosavadní návrhy, včetně záměru modernizace sportovního areálu v Červené zahradě, ovšem spolkly z městské pokladny částku kolem šedesáti milionů korun.
Sága o tom, jak v Boskovicích staví sportovní halu, začala již hodně dávno. Nejblíže za tu dobu byl projekt na ulici Slovákova, kde měla stát větší tělocvična propojená se základní školou. A přestože byla stavba dokonce zahájena, dosud nestojí. Ale hezky popořadě. Původní projektová dokumentace vznikla již v roce 2007 za 1,2 milionu korun, za dalších 430 tisíc byla o pět let později upravena. Projekt ale provázely protesty části okolních obyvatel, které vedly až k vypsání referenda. Jeho uspořádání vyšlo na 180 tisíc korun a občané se vyslovili pro zahájení stavby. A tak se také stalo. Jenže brzy na to se objevily problémy s podložím a stavba byla pozastavena. Navíc se v té době ve volbách změnilo rozvržení politických sil a nové vedení se rozhodlo projekt nakonec ukončit. Proinvestovat se stihlo 3,7 milionu korun, dalších 214 tisíc stál zadaný audit. Nepočítejme nepřímé náklady, kdy místo staveniště sportovní haly vzniklo nakonec Centrum polytechnické výchovy za cenu 77 milionů korun, z nichž přibližně čtvrtinu muselo hradit město.
Hned o rok později přišla první snaha umístit sportovní halu v Červené zahradě. A přestože se nejedná jen o stavbu sportovní haly, její výstavba je přímo spjata s plány na modernizaci celého areálu. Zpracování návrhů a studie od AV ateliéru stálo 186 tisíc. Šlo ovšem o slepou větev, protože hned v roce 2016 přišla další studie rozvoje areálu, tentokrát od studentů pod vedením uznávaného architekta Zdeňka Fránka za 80 tisíc korun. Jenže v té době se již začalo mluvit také o dalších lokalitách. Firma Pend zpracovala návrh tělocvičny u základní školy Sušilova propojené s Jízdárnou a samo město v roce 2018 nechalo za 236 tisíc zpracovat dokumentaci pro nafukovací halu, která měla být dočasným řešením. Následně však volby znovu proměnily složení zastupitelstva, které se rozhodlo postavit halu na ulici Hybešova. Kromě výměny pozemků, které se však stejně pro nerealizaci později vrátí kraji, město nemělo větší náklady. Pozemek, který darovalo na vybudování zázemí záchranné služby, by totiž dle slov starosty poskytlo tak jako tak.
I z tohoto záměru ale sešlo a zastupitelé se rozhodli definitivně umístit halu do Červené zahrady, konkrétně na místo chátrajícího hotelu Velen. Pro stavbu, stejně jako modernizaci celého areálu, muselo město nakoupit důležité pozemky. Za Dvořáčkův mlýn, autobazar, pozemek kolem trafostanice a parcelu bývalého lihovaru a hotelu vydalo město přes padesát milionů korun. K tomu navíc výměnou několika pozemků. Později došlo k demolici hotelu Velen. Projekt vyšel na 150 tisíc korun, bourací práce a následná úprava povrchu pro vytvoření dočasného parkoviště stálo 2 miliony. Generel Červené zahrady včetně haly, zpracovával již nový městský architekt Zdeněk Fránek za 300 tisíc. Vypsání dvou architektonických soutěží na podobu sportovní haly, byť obě nakonec dopadly neúspěšně, vyšly na 150 tisíc.
Po neúspěšné soutěži se tak Zdeněk Fránek rozhodl vybrat rovnou mexického architekta Alberto Kalacha. Studie sportovní haly s vizualizací vyšla na 600 tisíc korun, tím ale ambiciózní projekt skončil. Ukázalo se totiž, že náklady by významně překročily stanovenou hranici 150 milionů korun. Tím se nakonec město také rozešlo s městským architektem a nedošlo tak ani k další fázi generelu Červené zahrady. Město navíc nebylo spokojeno s vypořádáním připomínek i dodržením termínů, takže začalo s architektem jednat o vypořádání smlouvy. K žádnému výsledku však zatím nedošlo.

Vedení města chce vybrat projektanta ještě před volbami
Postupně tak sága sportovní haly doputovala až do dnešních dnů, kdy vedení města připravuje sportoviště na pozemku bývalého lihovaru. Pro něj využilo dřívější návrh studentky Terezy Jílkové, přičemž autorce zaplatilo za práva 65 tisíc korun a nechalo jej pro jiný pozemek upravit za 150 tisíc. V současné chvíli město na druhý pokus pořádá řízení na výběr projektanta. K tomu je připravená částka přes osm milionů korun. „Zadávací řízení probíhá, čekáme na nabídky a lhůta je aktuálně do 18. srpna do 8:00 hodin. Předpokládá se předložení výsledků na poslední srpnovou radu,“ přiblížila místostarostka Michaela Žejšková, podle které oproti prvnímu řízení, při kterém uchazeči nesplnili podmínky zadání a muselo se tak opakovat, nedošlo ke změnám v zadání.
Město dle svých slov nechce přípravu sportovní haly nijak brzdit a plánuje tak vybrat projektanta i těsně před zářijovými volbami do zastupitelstva. Jenže podle reakcí dnes opozičních stran se může klidně opakovat situace z roku 2014, kdy po volbách došlo k zastavení prací na Slovákové, byť tehdy byla stavba již ve fázi realizace. Tento projekt je totiž od začátku podroben kritice opozice, jak z pohledu možných finančních nákladů, tak zejména formou nevyhovujícího zázemí. Po volbách se tak klidně může znovu stát, že projekt bude ukončen a investované prostředky nevratné.
Právě s vybráním projektanta jen pár dní před volbami mají místní zastupitelé problém. „Nemělo by se tak dít. Zajímal by nás skutečný důvod, proč se na to před volbami tolik spěchá,“ říká Lukáš Holík, zastupitel za ANO. „Dlouhodobě říkáme, že tento projekt je finančně nereálný, pro naše město o to více, jak se všechen materiál zdražil. Paní místostarostka, která má projekt na starosti, jej na náš popud bohužel finančně neprověřila, včetně provozních nákladů. Ani se nevypořádala s technickými podněty na zlepšení. Jak potom chcete dělat dobré projekty,“ ptá se.
Uspořádání haly silně kritizuje třeba STAN Boskovice. „V případě, že bude vybrán projektant ještě před volbami a my bychom měli následně rozhodovat co dál, tak v projektu pokračovat jednoznačně nebudeme, jelikož se domníváme, že tento horkou jehlou ušitý projekt ani minimálně nesplňuje to, na co téměř čtvrtstoletí sportovci čekají,“ říká narovinu lídr STAN Boskovice Filip Jimramovský. A od začátku je proti také Pirátská strana. „Dlouhodobě požadujeme vypsání architektonické soutěže. Již na zastupitelstvu jsme řekli, že nevidíme důvod, proč tento projekt podpořit. Co bude po volbách, záleží na tom, v jakém bude stavu. Jestliže bude vybraný projektant, musí proběhnout diskuze nad tím, jak projekt zastavit za co nejmenší náklady pro město,“ doplnil zastupitel Radek Šamšula.
Jedno je tedy jisté. Ani skoro po dvaceti letech nejsou boskovičtí sportovci vytoužené sportovní hale o nic blíže. A jako již dvakrát mohou celou záležitostí pořádně zamíchat zářijové volby. Anebo také ne a současný projekt bude na podzim úspěšně pokračovat s přípravami. Dokáží se ale konečně boskovičtí politici dohodnout na společném úsilí? Na to již dají odpověď až následující měsíce.(Luke)


Podobné články:
Do nové sezóny bez závazků - ze dne 15.03.2010 (2)
Úvodní duel rozhodl obránce - ze dne 15.03.2010 (2)
Fotbalová DIVIZE - ze dne 02.06.2008 (2)
Konkurzní řízení na funkci ředitelky - ze dne 08.04.2008 (2)
Zubaři DUBEN - ze dne 06.04.2008 (2)
Volejbalistkám se na lepší časy neblýskalo - ze dne 06.03.2008 (2)
Zaměřují se na prevenci kriminality - ze dne 14.02.2008 (2)
Oldřich Kovář odstoupil z mediálního výboru - ze dne 17.05.2024 (1)
Jarní sraz Velorexů hostily Boskovice - ze dne 17.05.2024 (1)
Modernizují dětské hřiště na ulici Bílkova - ze dne 17.05.2024 (1)
Na festivalu vystoupí Katarzia - ze dne 15.05.2024 (1)
Nejlepší sportovce vyhlásili bez trenérů - ze dne 15.05.2024 (1)
Lovení kaprů na Balatonu - ze dne 13.05.2024 (1)
Čtvrtý ročník akce s názvem Zvuky a barvy židovské čtvrti - ze dne 13.05.2024 (1)
Participativní rozpočet jako BoskoVize - ze dne 09.05.2024 (1)
Plánují novou kuchyni pro MSSS - ze dne 09.05.2024 (1)
Posezení v zákoutí Čertovské vinotéky Boskovice - ze dne 09.05.2024 (1)
Přechod na Dukelské nepovolili - ze dne 09.05.2024 (1)
Krajské finále štafetového poháru se Sušilkou! - ze dne 09.05.2024 (1)
Žáci ze Zelené získali na Mc Donald´s Cupu stříbrné medaile - ze dne 09.05.2024 (1)

Všechny články z tohoto čísla (10/2022):

Rubrika: Zpravodajství
Boskovice oslavují výstavou místních umělců
Černá Hora mění vizuální styl
Do voleb míří deset uskupení
Festival 3+1 možná čekají změny
Husí slavnosti budou čtyřdenní
Konflikt na úřadě skončí u soudu
Kulturní dům opraví v Olešnici jen částečně
Kunštátská pískovna hostí Truck trial
Motoristé na srazu pomohli nemocnicím
Na sudickou školu vybrali skoro 900 tisíc
Na Újezdě dokončili rozsáhlou obnovu
Obnovují naučnou stezku
Plánují obnovu rybníka v Panské zahradě
Prioritou musí být zajištění udržitelného provozu a kvalitní péče v nemocnici, říká Jimramovský
Sportovní hala již stála město desítky milionů korun
V Boskovicích hledají dodavatele energií
V Lysicích se bavily všechny generace
Vystavují jiřinky
Začali s obnovou hřiště u školičky

Rubrika: Sport
Boskovický Strongman láká stále více žen
FC Boskovice na největším turnaji
Fotbalová oslava odložena
Hasoň v Meziříčí
Hrát v zahraničí pro mě má velké kouzlo, říká volejbalista Matěj Šmídl
Legendy byly na Vilémovice krátké
Nobica cup pro Boskovice
Šebek se vrací se stříbrem

Rubrika: Představujeme
Boskovice jsou přitažlivé, inspirující a atraktivní místo vhodné pro život, říká Petr Malach
KOBERCE BOSKOVICE, s.r.o. slaví dvacet let na trhu
Maximálně podpoříme spolky a volnočasové aktivity
Naše Boskovice pro naše občany
Změna22 jde do voleb: Chceme změnit styl politiky