Sociální služby řeší nakažené i kontakt klientů s rodinou

Autor článku: Lukáš Lorenc, pro číslo 14/2020, vloženo dne 29.10.2020

[Stálý odkaz na článek]

Region * Velmi náročný je zejména v dnešních dnech provoz sociálních zařízení. Nejen z pohledu nebezpečí současné pandemie pro starší a nemocné klienty, ale také omezujícího se počtu pracovníků. V neposlední řadě pak musí řešit také spojení klientů s jejich rodinnými příslušníky, jelikož již od září platí právě v těchto zařízeních zákaz návštěv. A ještě nějakou dobu tomu tak určitě bude.
Nejhorší situace s pracovními kapacitami nastala před dvěma týdny v Domově pro seniory v Černé Hoře, kde vinou nákazy zbyly v domě pouze dvě profesionální pečovatelky a nastoupit tak museli dobrovolníci, například z řad místních skautů. V dalších zařízeních na okrese naštěstí takto kritická situace naštěstí zatím není. „Personál testujeme preventivně každých čtrnáct dní a v karanténě jsou pracovníci spíše proto, že přišli do kontaktu s někým nakaženým,“ říká například ředitel Centra sociálních služeb v Letovicích Ivo Kubín s tím, že na konci minulého týdne měl pozitivní jednu pracovnici z přímé péče a dva pracovníky právě kvůli kontaktu s nakaženým. Stabilizovaná je i situace v Domově pro seniory Městské správy sociálních služeb v Boskovicích. „Zatím máme stále pouze jeden potvrzený případ nákazy v zařízení, klientka je hospitalizovaná v Nemocnici Boskovice. Ostatní uživatelé jsou v současné době bez příznaků. V případě podezření provádíme v součinnosti s Krajskou hygienickou stanicí testování klientů. Preventivně vytváříme bariérové systémy péče, abychom co nejvíce zabránili případnému šíření onemocnění,“ informovala ředitelka zařízení Marie Sáňková. Nákazu prodělali v MSSS Boskovice tři zaměstnanci a několik je v současné době v karanténě. „Personální situace se nám zatím daří zvládat díky výpomoci studentek zdravotnických škol Blansko a Boskovice,“ dodala.
Opatrní jsou také v Paprsku ve Velkých Opatovicích. „Máme některé pozitivní klienty, ale ti jsou umístěni v izolované části budovy,“ říká ředitelka Marie Wetterová s tím, že zařízení dobrovolně drželo karanténu. „Čtrnáct dní jsme nechali uzavřené vchodové dveře. Personál pracuje v ochranných oblecích a až na dvě nebo tři pracovnice, u kterých se objevily možné projevy nemoci a čekají na výsledky, zatím fungujeme. Náročnější je to u děvčat v přímé péči, ale jsou rozděleny na dva týmy, které se střídají,“ pokračovala. Zároveň je také velmi ráda, že místní Základní škola zůstala pro děti místních zaměstnanců otevřena a nemusí tak být doma. „Radnice města i Jihomoravský kraj s námi hodně komunikují a spolupracují. Za to jsme velmi vděční. Do budoucna se snažíme oslovovat střední školy, abychom případně mohli získat pomoc dobrovolníků pro úklid nebo roznášení jídla, kdyby se situace zhoršila,“ sdělila ředitelka.
Velkým problémem však zůstává, že vlastně již od září pro tato zařízení, podobně jako na jaře letošního roku, platí zákazy návštěv. A neumožnění kontaktu s rodinným příslušníky řada z klientů nese velmi těžko. Zařízení tak hledají všechny možné způsoby, jak kontakt provést alespoň na dálku. „Opatrovníci nám hodně volají. K tomu jsme již v první části roku rozjeli komunikaci přes tablet nebo facebook. Domluvíme hovor na přesnou dobu a pak jej realizujeme. Tato situace se ale hodně podepisuje na rodinách, které jsou zvyklé si brát rodinného příslušníka na víkend domů. To nyní nedoporučujeme, protože nevíme, jak se bude situace vyvíjet nadále. Máme tu tři nebo čtyři takové rodiny. V této situaci klientům pomáhá přístup personálu, který připravuje náhradní program, aby se klienti zabavili,“ poukázala Wetterová.
„Je to horší, ale řešíme to, jak se dá. Když někdo třeba jednou za čas přinese klientovi balíček, tak pokud je to možné, mohou si povídat u schodiště z jiných pater, když jsou od sebe vzdušnou čarou dvacet metrů. Pokud se tedy uslyší. Snažíme se to zařídit alespoň takhle, ale doba je prostě složitá,“ říká letovický ředitel Ivo Kubín. A podobně k situaci přistupují také v Boskovicích. „Jsme si vědomi, že situace je pro klienty domova velice psychicky náročná. Zákaz návštěv se snažíme klientům nahradit alespoň zprostředkovanými kontakty s blízkými prostřednictvím video hovorů a telefonátů. Navzdory náročnému období se klienti i zaměstnanci snaží v zařízení udržet přívětivou atmosféru. A i když naše úsměvy v tyto dny nejsou pod rouškou příliš vidět, snažíme se je zachovat stejně jako optimismus,“ zakončila Sáňková.(Luke)

Foto: MSSS BoskovicePodobné články:
Zubaři DUBEN - ze dne 06.04.2008 (5)
Koupaliště otevírají, kempy hlásí téměř plno - ze dne 15.06.2023 (3)
Koupaliště zahajují sezonu - ze dne 29.05.2022 (3)
ELIM uzavřel kluby - ze dne 23.12.2021 (3)
Pomáhají s obnovou obcí zasažených tornádem - ze dne 21.08.2021 (3)
Školy mohou dětem zakázat používání mobilních telefonů - ze dne 27.09.2020 (3)
V Boskovicích nesouhlasí se změnou otevření pošty - ze dne 27.09.2020 (3)
Cena za odpady zatím roste jen výjimečně - ze dne 27.01.2020 (3)
Počet Štědrodenních polévek se stále rozrůstá - ze dne 10.12.2019 (3)
Napadené dřevo využijí například na opravu zámku - ze dne 23.09.2019 (3)
Koupaliště bilancují specifickou sezonu - ze dne 18.09.2019 (3)
Vánoční polévky budou překvapením - ze dne 15.12.2018 (3)
Okresní koupaliště zahajují sezónu - ze dne 07.06.2018 (3)
Uklidili své okolí v Letovicích, Boskovicích a Velkých Opatovicích - ze dne 26.04.2018 (3)
Vánoční polévky byly hodně štědré - ze dne 17.01.2018 (3)
Polévky na Štědrý den pomohou - ze dne 18.12.2017 (3)
Okresní školy přes léto prokouknou - ze dne 07.08.2017 (3)
O vánoční polévky byl znovu velký zájem - ze dne 12.01.2017 (3)
Vánoční polévky pomohou potřebným - ze dne 15.12.2016 (3)
Cyklisté mají nového průvodce - ze dne 12.06.2015 (3)

Všechny články z tohoto čísla (14/2020):

Rubrika: Zpravodajství
Covid odložil stoleté oslavy
Do Opatovic přijel Legiovlak
Investice musely v Letovicích odsunout
Koloběžky budou v Boskovicích pokračovat
Koronavirus omezil také úřady, nemocnice stíhá
Krajina u Borotína prokoukne
Místo Velenu bude nejdražší parkoviště u koupaliště
Na křižovatce změnili přednost
Na Malé Hané plánují společné čištění vody
Na Vanovice dohlíží svatý Florián
Nejnavštěvovanější letní kino v České republice
Omezí dopravu Na Kamenici
Opěrná zeď už zdobí Pilské údolí
Opraví obecní kapličku
Opravu zámecké střechy odložili
Paprsek získá nový automobil
Plánují opravu koupaliště
Povodně odhalily vodopád a zatopily sklepy
Pozemek zapůjčí občanům
Sociální služby řeší nakažené i kontakt klientů s rodinou
Střediska volného času v ohrožení
V Šebetově otevřeli knihobudku
Vybrali společnosti na studii sportovní haly. Česká komora architektů označila soutěž za neregulérní
Výlov Olšovce až v listopadu
Zákaz automobilů u školy nedodržují
Zateplí hasičskou zbrojnici

Rubrika: Sport
Běžecká liga hlásí stop
Fotbal zřejmě ohlásí konec, hokej řeší naději
Fotbal zřejmě ohlásí konec, hokej řeší naději
Petr a Michal začali vítězně
Proti Baníku i s posilou
Vzpěrači brali druhé místo

Rubrika: Napsali nám
COVID - 19 TURISTY Z KLUBU NA MALÉ HANÉ NEZASTAVIL
Problémy fungování mateřských škol v době pandemie
Sraz svitáveckých spolužáků po 60. letech