Školní inspekce řeší zákaz telefonů na škole v Boskovicích

Autor článku: Lukáš Lorenc, pro číslo 3/2019, vloženo dne 22.02.2019

[Stálý odkaz na článek]

Boskovice * Od září minulého roku je součástí školního řádu na Základní škole v Boskovicích také část o zákazu používání mobilních telefonů mimo výuku nejen během vyučování, ale také o přestávkách mimo přestávku před odpoledním vyučováním. Tento krok však jeden z rodičů napadl u České školní inspekce spolu s tím, aby škola nedávala žákům domácí úkoly. A zatímco ve druhém bodu inspekce nesouhlasila, v prvním bodě dala stížnosti za pravdu.
„Česká školní inspekce prošetřila stížnost na ZŠ Boskovice. Stěžovatel v ní vyjadřuje nesouhlas s obsahem školního řádu v části, kde škola zakazuje žákům používat mobilní telefony a další elektronické zařízení nejen v době výuky, ale i o přestávkách. Dále si stěžuje na to, že škola ukládá žákům mimo jiné vypracovávat domácí úkoly,“ potvrdil náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys s tím, že zatímco část týkající se domácích úkolů byla dle inspekce nedůvodná, zákaz telefonů byl podle ní důvodný. V pořádku je podle Andryse pouze postup, kdy školní řád stanoví pravidla pro používání ve smyslu zákazu telefonů ve vyučování. Především z důvodu rizika vyrušování, podvádění nebo zasahování do soukromí jiných osob. „Nelze ovšem bez relevantních důvodů zakazovat užívání mobilních telefonů mimo vlastní vzdělávací proces, neboť v tomto čase žáci nemají povinnost se řádně vzdělávat,“ poukázal.
Podle ředitele školy Vladimíra Ochmanského tento krok neznamená, že by děti nesměly ve škole telefony používat vůbec. „Jednak jsou chytré telefony nebo tablety používané ve výuce, pokud je k tomu důvod. I já to tak dělám, když probíráme v zeměpisu například vesmír. Školní rada ovšem rozhodla, že zatímco dosud museli žáci vypnout mobily v době školního vyučování, tak od prvního září byla tato část rozšířena, že tomu tak musí být i o přestávkách. Jedině, když by k tomu byl vážný důvod, jako když dítě musí zavolat rodičům,“ vysvětlil. „Česká školní inspekce nám poslala zprávu, kde školu a zřizovatele žádá, abychom se vyjádřili. Toto kolečko proběhlo, sešla se školská rada, která záležitost projednala a konstatovala, že nic měnit nebude. Máme k tomu také podporu pedagogů a projednán byl tento krok i v rámci rodičovských schůzek všech tří škol, kde jej rodiče také podpořili.“
Podporu omezení telefonů má škola také mezi učiteli, kteří podepsali petici za jeho pokračování. Má podle nich dobrý vliv na chování dětí a jejich výchovu. V tomto názoru školu podpořila jak školská rada, tak i radní města. „Já za svou osobu vyjadřuji učitelům maximální podporu a tak se vyjádřila i městská rada. Na to jsme upozornili Českou školní inspekci,“ říká místostarosta města Lukáš Holík. „Naprosto s tímto krokem souhlasím,“ doplnil starosta města Jaroslav Dohnálek. „Všichni se nepochybně shodneme na tom, že existují vhodnější způsoby trávení přestávek, než s mobilním telefonem v ruce, a pokud škola nabídne žákům vhodný program, bude to prospěšné pro všechny. To je ale něco zcela jiného, než jednostranný zákaz používání věcí osobní potřeby ve volném čase, který nemá oporu v platném právním řádu,“ říká ovšem Andrys. Výsledek šetření je podle něj nicméně neveřejný a podle zákona slouží pouze jako podklad pro další opatření ze strany zřizovatele, tedy města.
Že má zákaz na žáky pozitivní vliv si myslí i ředitel Ochmanský. „Já jsem byl na škole vlastně poslední, kdo byl proti zákazu. Učitelé na mě apelovali a já jim musím dát za pravdu. Situace je výrazně lepší. Nestane se, že děti chodí do vyučování nepřipravené, nenajezené, nebo že si nestihli dojít na toaletu. Dříve, první co po zazvonění udělali, bylo vytažení telefonu, na kterém se věnovali sociálním sítím nebo hrám. Dnes díky tomuto kroku znovu více komunikují mezi sebou. A pravdou je, že ani samy děti nemají s tímto opatřením problém,“ říká.
Šetření je tak nyní u konce. „Reakci na výsledek šetření stížnosti bereme na vědomí a tato věc je v tuto chvíli uzavřena,“ říká náměstek ústředního školního inspektora. „Nicméně pokud Česká školní inspekce v budoucnu při hodnocení a kontrolní činnosti v dané škole narazí ve školním řádu na ustanovení o zákazu užívání mobilních telefonů o přestávkách, budeme postupovat v souladu s platným právním řádem a pokud Česká školní inspekce vyhodnotí, že došlo k porušení právních předpisů, uloží v první fázi lhůtu na odstranění zjištěných nedostatků a bude požadovat uvedení věcí do stavu, který nebude odporovat platné legislativě,“ dodal s tím, že důležitý je také postoj a přístup zákonných zástupců žáků. „V tomto smyslu lze za vhodnou považovat trojstrannou dohodu mezi školou, žáky a jejich zákonnými zástupci nad způsobem, rozsahem a účelem užívání telefonů jak ve škole, tak doma.“
Podle boskovického ředitele bude otázka omezení telefonů zřejmě potřebovat plošný legislativní zásah. „Je to problematika celostátní a někdo ji bude muset dříve nebo později rozseknout. Desítky škol u nás se chlubí, že zrušily mobily, ale jen proto, že u nich nebylo šetření. Na dalších školách již probíhá. Asi k tomu bude muset najít postoj Ministerstvo školství,“ myslí si. „Já osobně nemám problém, pokud na celorepublikové úrovni rozhodnou o zrušení, tak rozhodnutí zruším,“ zakončil Ochmanský.(Luke)
 


Podobné články:
Do nové sezóny bez závazků - ze dne 15.03.2010 (2)
Úvodní duel rozhodl obránce - ze dne 15.03.2010 (2)
Fotbalová DIVIZE - ze dne 02.06.2008 (2)
Konkurzní řízení na funkci ředitelky - ze dne 08.04.2008 (2)
Zubaři DUBEN - ze dne 06.04.2008 (2)
Volejbalistkám se na lepší časy neblýskalo - ze dne 06.03.2008 (2)
Zaměřují se na prevenci kriminality - ze dne 14.02.2008 (2)
Petice proti rozdělení ZŠ Boskovice - ze dne 07.12.2023 (1)
Jarmarku se dvoudenní program osvědčil - ze dne 07.12.2023 (1)
Omezené návštěvy v nemocnici - ze dne 05.12.2023 (1)
Nemocnici ohrožuje celorepubliková akce lékařů, a navíc se dostala do interpersonálních vztahů - ze dne 29.11.2023 (1)
Plavecké zlato ze štafety - ze dne 27.11.2023 (1)
Zemřel hrabě Hugo Mensdorff-Pouilly - ze dne 27.11.2023 (1)
Přestřelku v Blansku ovládly Boskovice - ze dne 27.11.2023 (1)
Akce „Kdo je vidět, vyhrává!“ se uskutečnila v Boskovicích a Letovicích - ze dne 26.11.2023 (1)
Rozhodnou o knihovně? - ze dne 24.11.2023 (1)
Boskovická čtyřstovka - ze dne 21.11.2023 (1)
Pasování prvňáčků na Zelené - ze dne 20.11.2023 (1)
Volejbalisté porazili mládežnickou reprezentaci - ze dne 08.11.2023 (1)
Na Sokolské i Lidické platí zákaz stání - ze dne 08.11.2023 (1)

Všechny články z tohoto čísla (3/2019):

Rubrika: Zpravodajství
Farmářské trhy v Boskovicích s novým provozovatelem
Hledáme dobrovolníky na pomoc s tříděním po sbírce
Křižovatku v Letovicích zatím neupraví
Kvůli Centru polytechnické výuky si musí vzít úvěr
Parkování u školky je problematické
Pošta ve Vanovicích již není součástí obchodu
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 14. - 24. 2. 2019
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 21. 2. - 3. 3. 2019
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 28. 2. - 10. 3. 2019
Rybník ve Vanovicích musí vyčistit i opravit
Světový den ledvin - 14. března 2019 v Nemocnici Boskovice
Svitávka řeší otázku chráněného bydlení. Zejména vinou špatné komunikace
Škola v Třebětíně využije nového hřiště
Školní inspekce řeší zákaz telefonů na škole v Boskovicích
Uzavřeli lávku u letovických strojíren
V Letovicích hledají kontejner na 27 kubíků
V Letovicích otevřeli nové workoutové hřiště

Rubrika: Kultura
PROGRAM KINA DOUBRAVICE NAD SVITAVOU - BŘEZEN 2 0 1 9

Rubrika: Sport
Dominance Boskovic v okresním derby pokračuje
Filip Tlamka mistrem Moravy a Slezska
Jiří Borek profesionálem
Svitávka brala vítězství
Vzpěrači z Boskovic třetí

Rubrika: Černá kronika
Pěstovali a prodávali marihuanu
Výzva k veřejnosti se žádostí o pomoc při pátrání po podezřelém z trestného činu

Rubrika: Napsali nám
Kam na výlet? Hrad Svojanov otevírá brány
Kořenecké bál 2019
Startuje osmý Maraton s roztroušenou sklerózou
Zelená škola v Boskovicích se dále veze na vítězné vlně