SOUČASNÉ POŽADAVKY NA VYTÁPĚNÍ A MOŽNOSTI ÚSPOR ENERGIE

Autor článku: Dopisovatel, pro číslo 4/2011, vloženo dne 16.02.2011

[Stálý odkaz na článek]

(Rady a informace pro Vás napsal specialista na techniku staveb Ing. Radek Klon – boskovická projekční kancelář KLON & KOL.)
Ve svých občasných publikacích věnovaných v poslední době široké veřejnosti boskovického regionu se zabývám úsporou energie – tepla ve Vašich domácnostech. Zaměřuji se na zvýšení tepelně-izolačních vlastností Vašich domů, které jsou nezbytné pro úsporu energie. Připomínám znovu, že prvním krokem je zateplení domu a následně pak důsledná a promyšlená volba způsobu vytápění. Nyní bych tedy krátce popsal tyto možnosti. Můj příspěvek není zaměřen jen na nízkoenergetické až pasivní domy. Zmíním se také o „běžných“ rodinných domech, kterých je doposud převážná většina. Tyto domy byly postaveny v době, kdy se s energií ještě plýtvalo, bez využití kvalitních stavebních materiálů a nových technologických možností. Možná si myslíte, že Váš dům odolává zimnímu chladu na jedničku, protože má silné obvodové zdivo a třeba nedávno vyměněná okna. Může to však být jinak. Z naší projekční praxe je známo, že roční energetická náročnost těchto starších staveb dosahuje někdy až 300 kWh / m2, přičemž současný standard nové výstavby se pohybuje mezi 60 až 90 kWh / m2 (pasivní domy cca 15 - 20 kWh / m2).
Od roku 2001 a zejména pak od roku 2006 v souvislosti s účinností zákonů o hospodaření s energií (zákon č. 177/2006 Sb.) a dle souvisejících vyhlášek např. o energetické náročnosti budov (148/2007 Sb.) vznikají opatření, která nám ukládají určité povinnosti při hospodaření s energií. Ty vznikají již při projektu nové stavby. Zhotovují se energetické průkazy každé novostavby a pro některé starší objekty (např. školy apod.) se zpracovávají energetické audity, aby se na základě těchto dokumentů zajistilo snížení jejich energetických nároků. Jsme vedeni nejen novou normou zákonnou a technickou, ale samozřejmě přirozenou vlastností ušetřit své peníze za teplo. Nesmím opomenout také to, že zvyšování energetické účinnosti nese rozměr ekologický (omezování emisí oxidu uhličitého). Nakonec tato koncepce Evropských společenství vyžaduje i využití obnovitelných a druhotných zdrojů, což je využívání biomasy, solární a geothermální energie s cílem chovat se k naší Zemi (planetě) důstojněji. Zde však připomínám, že tento enviromentální směr nesmí být od státu systémově a legislativně chybně nastavený, jako se již stalo u fotovoltaických (solárních) elektráren …
Obecné doporučení v mém předcházejícím článku mířilo nejdříve k zateplení domu a až následně k vylepšení a doplnění techniky a technologie vytápění. Energii uspoříte i s novým zdrojem a regulací topení, je to však méně efektivní bez předchozí fáze zateplení domu. Vždy však záleží na konkrétním případu, který by měl specialista - projektant na techniku budov posoudit. Pokud odhlédneme od již dané energetické specifické náročnosti každého domu, kterou tvoří jeho tepelně-izolační vlastnosti, poloha, sluneční osvit, geometrie domu (jejich důležitost jsem také zmínil v minulém článku), je dobré si připomenout, že i změnou našeho chování při hospodaření s energií dosáhneme úspory. Často se jedná o zbytečně vysoké teploty i v místnostech, kde právě nepobýváme, teploty v místnostech v nočních hodinách atd.
Otázkou je, jak se rozhodnout a jak změnit stávající neúčinný a třeba i neekologický způsob vytápění. Problémem zůstává i regulace vytápění. Není-li možné zapojit ekvithermní regulaci, kde je možné nastavit posun a strmost topné křivky a naladit zdroj tepla tak, aby optimálně a plynule reagoval na vnitřní a venkovní změny teploty, pak můžeme alespoň využít termostatické ventily a prostorové vnitřní termostaty, ale to vždy s nastavením útlumů v nočních hodinách a v době, kdy jsme mimo domov. Ne vždy jsou v domech teplovodní soustavy, a proto jsou možnosti regulace různé. U ostatních topných soustav a krbů nebo kotlů na biomasu se úspěšně při regulaci využívá akumulačních zásobníků, různých směšovacích okruhů a změn teplotních spádů, landomatů, klapek atd.
Pro úplnost shrnu nejčastěji používané zdroje vytápění, protože některé investoři opomíjejí. Jsou to plynové kotle na zemní plyn a plynové kotle na zkapalněný plyn ze zásobníků (pokud není v lokalitě veřejný plynovod), kotle na tuhá fosilní paliva a nebo kapalná fosilní paliva, tepelná čerpadla, elektrokotle, přímotopná elektrická topidla, lokální plynová topidla, vytápění elektrickými infra panely, elektrické podlahové topení, solárně-termické panely a také krby nebo krbová kamna s teplovzdušným rozvodem a nebo s teplovodním výměníkem (většinou v kombinaci s výše jmenovanými způsoby), vzduchotechnické vytápění v různých obměnách a s tím souvisí rekuperace vzduchu, jeho čistota, filtrace, klimatizace… Existuje tedy mnoho možností, jak teplo získávat a jak s ním hospodařit. Rozhodování komplikuje nepřehlednost na trhu a každý druh vytápění obnáší různé technické parametry, různou učinnost a také různou pořizovací cenu (nehledě na dostupnost servisu atd.) a vždy je nutné se dívat na ekonomická hlediska – např. efektivnost, se kterou souvisí návratnost investice. Chtěl bych zde upozornit na to, že není vždy správné jen kopírovat zavedené způsoby vytápění od svých známých a sousedů, ale promyslet i další možnosti. Musím zmínit i chybně zavedenou praxi. Velmi často se při rozhodování o způsobu vytápění nového domu zavolá pouze topenářská firma, která rozhodne bez projektu a výpočtů o dalším osudu Vašeho domu. Vytápění pak může být nehospodárné, výkon zdroje bývá předimenzovaný, velikosti otopných těles nerespektují výpočtové tepelné ztráty v místnostech, podlahové vytápění má negativní hygienické vlastnosti v podobě vysoké povrchové teploty podlahy. Hydraulické vyvážení soustavy, rychlost proudění a tlakové ztráty v potrubí nejsou optimální atd.
Na závěr ještě zmíním některé současné trendy vytápění, které leží v nízkoenergetických, pasivních a inteligentních domech. Samozřejmě je člověk vždy ovlivněn svými možnostmi, vztahem k ekologii, vztahem k technice a nebo k novým a někdy i převratným myšlenkám a k vysokému řádu inovací (změny ve vytápění dosahují až tzv. technologického převratu). Začínají se stále více projektovat stavby například v kombinaci dřeva a slaměných bloků nebo hliněných nepálených bloků s kombinací moderních a přírodních materiálů. Tyto stavby, které využívají nízkoemisních a ekologických zdrojů vytápění s vysokým stupněm regulace a přírodních stavebních materiálů, se nazývají Green Building. Toto tzv. "zelené stavebnictví" má za cíl nejen návrat k přírodním materiálům, ale především k využití principů trvale udržitelného rozvoje v běžném životě. Cílem pak je zvýšení životní úrovně bez rostoucí spotřeby energie, pitné vody a dalších přírodních zdrojů. Mezi základní vlastnosti těchto budov patří nejen dobré tepelně izolační vlastnosti, rychlá výstavba a slučitelnost s okolním prostředím, ale i ekologická rozložitelnost použitých materiálů po skončení životního cyklu stavby. V těchto stavbách se úspora energie na chlazení v létě získává třeba tím, že přívod vzduchu do domu je veden v podzemní potrubní smyčce. V zimě se vzduch rekuperuje. Rekuperace, neboli zpětné získávání tepla je děj, při němž se přiváděný vzduch do budovy předehřívá teplým odpadním vzduchem. Teplý vzduch není tedy bez užitku odveden otevřeným oknem ven, ale v rekuperačním výměníku odevzdá většinu svého tepla přiváděnému vzduchu.
Není již finančně nedostupné stavět tzv. domy inteligentní – inHome, kde se efektivně řídí a monitoruje spotřeba energií. Řídící systém dokáže optimálně kombinovat vytápění z různých tepelných zdrojů. V případě, že v zimním období svítí slunce, otevře automaticky stínění oken a pošle teplo ze solárního panelu do podlahy v obývacím pokoji, v případě větru se zatáhne venkovní žaluzie a pod. Když je tepla přebytek, automaticky se akumuluje v zásobníku a této energie se využije později. Díky regulaci a nové technice ve vytápění proto dochází k významným úsporám na tepelných energiích a dosahuje se i vyššího komfortu v užívání staveb.
RK


Všechny články z tohoto čísla (4/2011):

Rubrika: Zpravodajství
Aktuální provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 21. - 27. 2. 2011
Automobily budou známkovat své řidiče. Cílem je ušetřit pohonné hmoty
Bezpečně do Mladkova už letos
Běžci cítí pokrok
Boskovická Vodárenská pod novým velením
Boskovičtí vybírají nové primáře
Černovičtí pozbyli poštu
Digitální signál nedosáhne ani na Letovice
Erwin Raupp – Moravská Hellas 1904
Fotografická soutěž „Já, hasič“ odhalí pohled nejen na boj s živly
Fotovoltaické panely v zájmů zlodějů
Fotovoltaické panely v zájmů zlodějů
Hejtman jmenoval JUDr. Věru Vojáčkovou ředitelkou krajského úřadu
Hradní věž ohrožují praskliny
Jihomoravský kraj přilákal dalších 13 špičkových vědců
KÁHIRA – SKRYTÝ PŮVAB ISLÁMSKÉ ARCHITEKURY
Krajské nemocnice v JMK vezmou zpět všechny lékaře
Lidé vyberou nejlépe opravenou památku
Místní části vznesly požadavky
Na Břeclavsku řádil Putující kontejner. Jen za loňský rok spořádal více než 10 tun elektroodpadu
Nahlédnou do historie města
Návrhy na vyhlášení přírodních památek schváleny
NEJLEPŠÍ HASIČSKÉ SBORY A JEDNOTKY HRAJÍ O 400 TISÍC KORUN
Obce mohou žádat o dotace na zpracování územních plánů
Odpůrci střídavé péče tvrdí často nesmysly
Peníze z Polévky přilepší škole
Poplatky za odpad povyrostly
Pozvánka - DOD v Arboretu Řícmanice
Pozvánka na turnaj v mariáši
Rada kraje jednala o možném zpoplatnění silnic druhé a třetí třídy
S mariášem na dovolenou
Schválen dotační program podpory včelařů
Společenské dění má zelenou
Spustili dárcovskou DMS EMANUEL
Svátku svatého Valentýna v Čechách odzvonilo
Třídí i elektroodpad
Uvažují o zpřístupnění dolního parku
Vedení školy opět s otazníkem
Velen oslaví šedesátku
Za nemocnicí začala stavba supermarketu
Zemřel boskovický knihař a výtvarník

Rubrika: Kultura
12.března 2011 Bonus & Plugnplay - Brno, Vegalite, Slovákova 10
Brno přebírá španělskou filmovou štafetu – La Película míří do kina Art
Filmová přehlídka Expediční kamera v Boskovicích
Jednou ze zastávek HPTN tour k nové desce Mike Trafika/PSH/ bude i Mersey
Když ty, tak já taky, miláčku!
Klání talentů se blíží
Komnaty provoní kamélie a dřevo
Legománie ve skleníku
MUZEUM BLANSKO - program kulturních akcí v březnu 2011
PROGRAM CENTRA BOHUSLAVA MARTINŮ V POLIČCE BŘEZEN 2011
Putovní výstava MÁ VLAST 2010
Únorové kino v rytmu hudby
Vystaví Kupkovy fotografie
Vystaví minerály
Vystavují Filemonovy fotografie

Rubrika: Sport
Aikido s Novotným
AKTUÁLNÍ - Sportovní výsledky
Basketbalisté zničili Hradiště
Béčko zůstalo před branami finále
Bednář přestupuje do Olomouce
Blansko s debaklem
Dynamiters začali prohrou
Fotbal v Rájci má finanční problémy
Fotbalisté vysoko vyhráli
Hrachovina si splnil dětský sen
Minerva v pohodě
Olomouc jasně zvítězila
PRVNÍ ZÁVOD OBL 2011: RÁJEČKOVSKÁ DESÍTKA
Remíza fotbalistek
Stolní tenis Zbraslavec
Základní část zakončili výhrou
Zatím vede Kuřim

Rubrika: Černá kronika
Policie INFORMUJE

Rubrika: Napsali nám
Co pro sebe na jaře uděláte Vy?
Hosté u našeho stromu
Pohodlné sezení je základ každého obývacího pokoje…
SOUČASNÉ POŽADAVKY NA VYTÁPĚNÍ A MOŽNOSTI ÚSPOR ENERGIE
Valentýnské odpoledne
Víte, že ...