Rozhoduje se o budoucnosti Centrálního zásobování teplem

Autor článku: Lukáš Lorenc, pro číslo 8/2019, vloženo dne 10.06.2019

[Stálý odkaz na článek]

Boskovice * Jak bude vypadat budoucnost Centrálního zásobování teplem v Boskovicích, určí následující měsíce. Soustavu provozuje až do konce roku 2020 soukromá společnost ZT Energy, která by ráda pokračovala i nadále. Odběratelům za to nabídla i snižující se cenu. Město má však v úmyslu převzít soustavu od roku 2021 do svého užívání a určovat tak nejen cenu tepla, ale co nejvíce šetřit životní prostředí. Provozovatel však na letošní rok výrazně navýšil cenu odpisů a zisku, s čímž město nesouhlasí. „Podali jsme proto podnět na energetický regulační úřad a čekáme, jak rozhodne. Podle toho se budou odehrávat věci příští,“ říká starosta města Jaroslav Dohnálek.
„Společnost do kalkulací pro rok 2019 zahrnula úplně jiné odpisy a zisk než v minulých letech. My jsme s jejich podmínkami nesouhlasili. Probíhala další jednání a firma úplně nedodržela své slovo. Sice říkají, že jim to zákon umožňujeme, ale my nechápeme, proč najednou přehodnotili vyúčtování pro konec roku a tím zásadně zvedli cenu tepla. Nyní je otázka, jak rozhodne nezávislý energetický úřad,“ pokračoval starosta. „Pro rok 2018 byla domluvená kalkulace, ale když jsme řekli, že neprodloužíme smlouvu na pronájem kogeneračních jednotek, došlo do měsíce k navýšení o milion za odpisy a milion zisku. Kdybychom tak nemuseli snižovat nájemné, cena by tak byla ještě o dva a půl milionu nižší.“
Pro letošní rok je tak předběžná cena tepla ze soustavy CZT kalkulována ve výši 652 Kč/GJ a přestože je mírně levnější než před rokem, město s ní nesouhlasí. „Cena je nižší než v roce 2018, protože město snižuje nájemné pro ZT Energy s.r.o. o 155 Kč/GJ a o přiměřenou částku čekalo snížení kalkulace na rok 2019,“ uvedl vedoucí Odboru správy majetku Městského úřadu Pavel Musil. To však neproběhlo. Podle města je navíc skokové zvýšení možným tlakem na prodloužení stávajících smluv. Jenže Boskovice chtějí od roku 2021 CZT kompletně převzít a již uvažují o možném napojení dalších objektů. „Ze strany současného provozovatele je to jakýsi nátlak, ačkoliv to nepřiznají. Z našeho plánu ale nemíníme ustoupit,“ potvrdil Dohnálek. Tyto informace město před pár dny také představilo místním odběratelům. „Bavili jsme se s těmi, kteří jsou na systém napojení a snad by většina z nich měla zůstat. Někteří o odpojení uvažují, ale není to velké množství. Jsem přesvědčen, že když to převezmeme, bude CZT životaschopné,“ říká starosta.
Jednatelka ZT Energy Renata Nezvalová, která se dosud nechtěla k situaci vyjadřovat, však s názorem města nesouhlasí. „O to více je nám stávající stav věcí, tak jak je podáván, docela nepříjemný a místy až poškozující naše jméno. Zejména pasáž, kdy město vidí z naší strany nátlak na prodloužení stávajících smluv. Pokud bychom chtěli využít nátlakových prostředků, tak jsme předložené návrhy současně dostávali mezi odběratele a využívali jich jako rukojmích, kteří nám mohou pomoci, protože částky, o které jsme chtěli snížit cenu tepla, znamenají pro jednotlivé odběratele několik tisíc za rok,“ říká s tím, že s městem rozhodně nejsou ve válce. „Jen od počátku letošního roku jsme věnovali sponzorský dar boskovické škole ve výši 10 tisíc korun. Všem odběratelům jsme doporučovali se neodpojovat.“ Cena za teplo podle ní v uplynulých letech nicméně neobsahovala veškeré náklady, které mohla. „Chtěli jsme tak udržet cenu tepla, protože největší režijní položkou bylo nájemné městu Boskovice, přibližně 200 Kč bez daně za GJ. V předchozích letech jsme nemalou měrou z vlastních zdrojů přispěli ke snížení ceny tepla. Když město nepřijalo náš návrh na prodloužení kogeneračních jednotek, nešli jsme do tisku s tím, že občané mohli ušetřit značnou část peněz. Oficiální písemné stanovisko, že náš návrh není akceptován, do dnešního dne nemáme,“ doplnila.
Pro systém je každopádně nutné, aby zůstalo připojeno co nejvíce domácností. „Každý odpojený GJ znamená při stejných nákladech pro konečného odběratele zvýšení ceny,“ říká Nezvalová a přiblížila model, podle kterého by prodloužení smlouvy o tři roky znamenalo snížení ceny o 156 korun, v případě dalších let 170 a 182 korun. „Model, který jsme navrhli, je běžně používán na jiných soustavách CZT v této republice. Lze ji zajistit pomocí vzorce či smlouvy s pevně danou cenou, za kterou bude ZT prodávat jeden GJ vyrobený kogeneračními jednotky provozovateli, tedy Službám Boskovice,“ přiblížila. Město však věří, že samostatné provozování soustavy je pro město nejvýhodnější variantou. „Například kogenerační jednotky jsou do systému řazeny s tím, aby pomáhaly s cenou a snižovaly cenu tepla výdělkem na prodeji elektřiny. Když je někdo bude provozovat, tak za pět let, až je vrátí, nám v systému zůstane šrot, který musíme okamžitě za nemalé peníze rekonstruovat. A přitom jsme za předchozí roky nic nevydělali,“ říká ovšem Dohnálek.
Mezi oběma stranami tak v současné době neprobíhá zrovna optimální spolupráce. „Neodpovídají na naše dotazy, maily. Byla domluva, že do týdne sepíší jejich představy o finančním vypořádání. Uběhly dva měsíce a nic jsme nedostali,“ říká starosta. „Za dobu, co jsem na radnici, to bylo nejtěžší jednání. Domluvit se s paní jednatelkou nebylo jednoduché,“ doplnil místostarosta města Lukáš Holík. Stále tak platí, že od ledna 2021 by mělo soustavu převzít město, prostřednictvím Služeb Boskovice. „Od té doby lze očekávat snížení ceny tepla asi o 100 Kč/GJ. Závisí to však na vývoji ceny plynu, která je hlavní složkou ceny tepla,“ uvedl Musil. „Nemíníme na ničem vydělávat. Zkopírujeme jen náklady, které budou doznívat ze splacení úvěru a ve chvíli, kdy systém převezmeme, tak do ceny míníme přidat jen náklady související s provozem, obnovou a údržbou, případně náklady na rekonstrukce systému na úrovni jednotek procent,“ ujistil starosta.(Luke)
 


Podobné články:
Do nové sezóny bez závazků - ze dne 15.03.2010 (2)
Úvodní duel rozhodl obránce - ze dne 15.03.2010 (2)
Fotbalová DIVIZE - ze dne 02.06.2008 (2)
Konkurzní řízení na funkci ředitelky - ze dne 08.04.2008 (2)
Zubaři DUBEN - ze dne 06.04.2008 (2)
Volejbalistkám se na lepší časy neblýskalo - ze dne 06.03.2008 (2)
Zaměřují se na prevenci kriminality - ze dne 14.02.2008 (2)
Zvuky a barvy židovské čtvrti - ze dne 10.06.2023 (1)
Mezinárodní cesta boskovického aikida - ze dne 06.06.2023 (1)
Provoz školky o prázdninách - ze dne 05.06.2023 (1)
Dvě zlaté pro Šebelovou i Martinka - ze dne 05.06.2023 (1)
Dětská párty v Centru polytechnické výchovy - ze dne 05.06.2023 (1)
Úspěch okresních záchranářů - ze dne 05.06.2023 (1)
Taneční škola Body Rockers uspořádala Dance gallery - ze dne 05.06.2023 (1)
Concentus Moraviae se vrací - ze dne 05.06.2023 (1)
Červená zahrada patřila tanečníkům - ze dne 02.06.2023 (1)
Zábavné odpoledne pro celou rodinu - ze dne 02.06.2023 (1)
Ocenili významné kulturní osobnosti - ze dne 28.05.2023 (1)
Velký úspěch pro boskovické kuželkáře - ze dne 28.05.2023 (1)
Dokončili odkup Jednoty - ze dne 24.05.2023 (1)

Všechny články z tohoto čísla (8/2019):

Rubrika: Zpravodajství
Advokátní kancelář Jana Jurdičová-Paroulková na nové adrese
Dětský den na Velenově
Dobrý den, keramiko v Kunštátě
Dopravu na Kamenici neomezí
Hendikepovaní v Letovicích usilují o bezpečnou kuchyni
Hodí se kontejner do historické čtvrti?
Charita zve na zahradní slavnost do Boskovic
Chtějí čisté Boskovice
Koupaliště zahajují sezonu již v těchto dnech
Letní kino dostane lepší zabezpečení
Lysice se baví
Mění strop kulturního domu
Nejrychlejší hasiči z Velkých Opatovic
Nejvíce zaujal Zlatý retrívr
Nový ředitel nemocnice bude nejpozději prvního srpna
Novým starostou Valchova je Karel Vrána
Opravují kanalizaci v Sychotíně
Oživlý hrad aneb za časů pána Ozora z Boskovic
Plánují výstavbu za nemocnicí v Boskovicích
Plíseň na stěnách a protopené tisíce? Ohlídejte si PENB
Po sesuvu půdy v kamenolomu hledají bezpečná opatření
Pokračují v opravách centra obce
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 6. - 16. 6. 2019
Ráječko i Boskovice bez bodu
Rozhoduje se o budoucnosti Centrálního zásobování teplem
S kolem za blanenskou vodou
Snažíme se uspět kvalitou služeb, nikoli pomluvami konkurence
Svátky řemesel poctou králi Jiřímu
SVČ Boskovice slaví šedesátiny
Svitávka řeší třídění odpadů
Turnaje v Boskovicích
V Olešnici soutěžili ve vaření guláše
V Šebetově vzniknou víceúčelové prostory
Zájem o volby byl vyšší

Rubrika: Kultura
Dámská šatna v Paměticích

Rubrika: Sport
Aikido trénovalo s Mlynárem
Boskovice zlomily neúspěšnou sérii
Červená zahrada patřila tanci
Hokejisté bojovali o nadstavbu
Na Benešově rozhodovaly vteřiny
Svitávka zářila na Světovém poháru

Rubrika: Představujeme
V Boskovicích se vyvíjí unikátní Allegro software

Rubrika: Černá kronika
Patnáctiletý chlapec řídil auto v Blansku
Pohřešujeme čtyřiašedesátiletého muže z Blanenska
Přes noc si nakradl tabák do zásoby ve Žďárné

Rubrika: Napsali nám
Brťovské maminky zavedly děti k hladovým kozám a vlkům
Na Svojanově očekávají královskou návštěvu
Osudy letovických Židů za II. světové války