Prioritou musí být zajištění udržitelného provozu a kvalitní péče v nemocnici, říká Jimramovský

Autor článku: Lukáš Lorenc, pro číslo 10/2022, vloženo dne 20.08.2022

[Stálý odkaz na článek]

Boskovice * Jednou z nových výrazných tváří pro nadcházející volby do obecního zastupitelstva je v Boskovicích Filip Jimramovský. Předseda a jednička místní kandidátky Starostů a nezávislých, vidí jako nejdůležitější pro další čtyři roky zajistit udržitelný provoz nemocnice a odborně připravit revitalizaci areálu Červené zahrady. Kromě tradičních témat by však také rád přispěl ke zlepšení spolupráce mezi politickými stranami. „Nemám rád otázky, zda se zařadíme do pravicového nebo levicového bloku. My chceme spolupracovat s každým, s kým se shodneme na tom, jak řešit problémy města. Boskovice dlouhodobě zatěžují osobní animozity a s tím by se mělo konečně přestat,“ říká v rozhovoru, který nám v minulých dnech poskytnul.

Jako nejdůležitější téma STAN Boskovice vidí budoucnost nemocnice.
Absolutní prioritou musí být udržení současné kvality a rozsahu péče. Nutné bude taky řešit ekonomické výsledky, protože než začala covidová krize a čerpání speciálních grantů, byla nemocnice každý rok ve ztrátě. Chceme pokračovat v hledání optimálního řešení, které poslední dobou trochu ustalo a všichni čekají, jaká přijde zpráva z Jihomoravského kraje. Současná hodnota budov v areálu nemocnice Boskovice se pohybuje okolo tří set milionů korun a dát někomu takový majetek bezúplatně, jak bylo v minulých měsících prezentováno, je pro nás nepředstavitelné. Takže otázkou bude i to, jestli bude mít kraj zájem o provozování nemocnice v situaci, kdy budovy zůstanou v majetku města. Nejde ale jen o nemocnici. Klíčová je pro nás celá otázka zdravotnictví a sociálních služeb, tedy i MSSS. Příští rok bude z pohledu nárustu cen energií nesmírně náročný. Končí dlouhodobé smlouvy a náklady na provoz tak budou mnohem vyšší. Město se musí připravit na to, že pro rozpočet to bude další ekonomická zátěž v řádu milionů korun.

MSSS také začíná s postupným snížením své kapacity.
Vzhledem k vývoji demografické křivky nám to nepřijde jako šťastný krok, ale je samozřejmě dobře, že se ruší vícelůžkové pokoje a zvedá se tak kvalita péče o seniory. Boskovice potřebují řešit především nedostatek pracovníků v sociálních službách a připravit takové podmínky, aby se to změnilo. A to jak přímo v zařízeních MSSS, tak co se týče terénních služeb, které budeme muset také výrazně posílit.

Dalším velkým tématem je otázka sportu, hlavně sportovní haly a areálu v Červené zahradě.
Současný projekt sportovní haly je za mě pro potřeby samotných sportovců absolutně nevyhovující. Především ve vnitřním rozložení samotné haly je spousta technických chyb. Je tam zbytečně předimenzovaná restaurace, ale naopak nedostatečné zázemí pro hráče a trenéry. V případě, že bude vybrán projektant ještě před volbami a my bychom měli následně rozhodovat co dále, tak v projektu pokračovat jednoznačně nebudeme. Domníváme se, že tento horkou jehlou ušitý projekt ani minimálně nesplňuje to, na co téměř čtvrtstoletí sportovci v Boskovicích čekají. Sportovní halu vidíme nadále jako součást Červené zahrady, ale nejdříve musíme plnohodnotně připravit projekt revitalizace celého areálu a po etapách ji následně provést. Prvním krokem bude změna dopravních koridorů a přesun tenisových kurtů, nikoliv však na Junáckou louku, ale dle původního generelu, včetně slíbeného zázemí pro tenisový oddíl. Následovat bude výstavba sportovní haly, dále pak atletický ovál a nové zázemí pro fotbalisty a atletický oddíl. Nemáme problém s vypsáním architektonické soutěže, ale tato soutěž by měla dle mého názoru zahrnovat celý komplex, ne pouze samotnou halu. Můžeme v Boskovicích vytvořit zcela jedinečný areál, který nebude mít na Moravě konkurenci. Co se sportu týče, vidíme také nutnost navýšení dotační podpory sportovním klubům z rozpočtu města Boskovice. A to především z důvodu rostoucích cen energií, které budou pro malé kluby znamenat existenční problémy. Zapomínat nesmíme ani na výstavbu nových dětských hřišť, či opravu sportovních hřišť, například na Husové a Slovákové ulici.

Co podle vás trápí Boskovice nejvíce v otázce školství?
Dle mého názoru je to jednoznačně kapacita mateřských škol. V našem programu jsme si za cíl dali vytvoření nových kapacit mateřských školek, ale nikoliv stylem, že zrušíme jako Na dolech fungující bazén a vytvoříme novou třídu. Bavme se o modulárních stavbách nebo rovnou o vytvoření nového pracoviště. Tak či onak, kapacita se musí jednoznačně navýšit.

V rámci veřejného prostoru upozorňujete na velkou míru reklamního smogu v centru města.
Osobně s tím mám velký problém a chtěli bychom reklamní nosiče regulovat vyhláškou. Aby zapadly do architektury, kterou centrum města má. Příkladem může být rekonstruovaná budova Kooperativy, na které je reklamní poutač velmi hezky zpracován. Nutná je za nás také výstavba parkovacího domu v docházkové vzdálenosti od centra Boskovic. Dopravní situace začíná být v Boskovicích celkově problematická, a proto se budeme snažit například o koncepční jednosměrnost vybraných ulic, jako je ulice Boženy Němcové.
Dopravu budeme muset řešit komplexně, protože v některých časech jsou hlavní tahy napříč Boskovicemi přetěžované. A konečně také namyslet samostatné pruhy pro cyklisty, které se dají realizovat při případném zjednosměrňování vybraných ulic. Tyto kroky však musí být dobře promyšlené a následně také funkční pro občany Boskovic. V programu máme také dokončení cyklostezky z Mladkova do Svitávky a následně do Letovic, která je pro celkové propojení regionu velmi důležitá.

Od Brna se chcete inspirovat v otázce stavby startovacích bytů.
V Brně mají výborný projekt, kdy město poskytne pozemek, investor zainvestuje výstavbu a následně pronajímá byty o čtvrtinu levněji, než je tržní cena. Něco podobného můžeme využít klidně u výstavby za nemocnicí a nabídnout tak nové byty zdravotním sestrám či lékařům, které potřebujeme do boskovické nemocnice přilákat. Druhou možností je poté využití startovacích bytů pro mladé rodiny. S nájemním, ale i vlastním bydlením je dnes velký problém. Město by tak mělo samo vyhledávat vhodné lokality pro výstavbu, pak stanovit jasné mantinely toho, jak bude výstavba vypadat a následně se dohodnout s developery. V tom jsou podle nás v jednání ze strany města velké rezervy. (Luke)


Podobné články:
Do nové sezóny bez závazků - ze dne 15.03.2010 (2)
Úvodní duel rozhodl obránce - ze dne 15.03.2010 (2)
Fotbalová DIVIZE - ze dne 02.06.2008 (2)
Konkurzní řízení na funkci ředitelky - ze dne 08.04.2008 (2)
Zubaři DUBEN - ze dne 06.04.2008 (2)
Volejbalistkám se na lepší časy neblýskalo - ze dne 06.03.2008 (2)
Zaměřují se na prevenci kriminality - ze dne 14.02.2008 (2)
Opraví nádvoří ZŠ Sušilova - ze dne 17.06.2024 (1)
ZUŠ Open v Boskovicích - ze dne 16.06.2024 (1)
Cyklostezku brzdí povolení - ze dne 16.06.2024 (1)
Boskovičtí muzejníci za polárním kruhem - ze dne 16.06.2024 (1)
VAS Boskovice expanduje na Drahanskou vrchovinu - ze dne 15.06.2024 (1)
Uspořádali zábavný den pro děti ve spojení s poznáním - ze dne 15.06.2024 (1)
Summer dance cup v Boskovicích - ze dne 11.06.2024 (1)
Zahraniční učitelé pro boskovické aikido - ze dne 10.06.2024 (1)
Úprava trávníků se nepovedla - ze dne 03.06.2024 (1)
Rušení projektu knihovny provázely emoce - ze dne 03.06.2024 (1)
Stavbu v lokalitě Vinohrádky nepodpořili - ze dne 03.06.2024 (1)
SUMMER DANCE CUP BOSKOVICE - ze dne 03.06.2024 (1)
Pokračují v obnově parku před poštou - ze dne 03.06.2024 (1)

Všechny články z tohoto čísla (10/2022):

Rubrika: Zpravodajství
Boskovice oslavují výstavou místních umělců
Černá Hora mění vizuální styl
Do voleb míří deset uskupení
Festival 3+1 možná čekají změny
Husí slavnosti budou čtyřdenní
Konflikt na úřadě skončí u soudu
Kulturní dům opraví v Olešnici jen částečně
Kunštátská pískovna hostí Truck trial
Motoristé na srazu pomohli nemocnicím
Na sudickou školu vybrali skoro 900 tisíc
Na Újezdě dokončili rozsáhlou obnovu
Obnovují naučnou stezku
Plánují obnovu rybníka v Panské zahradě
Prioritou musí být zajištění udržitelného provozu a kvalitní péče v nemocnici, říká Jimramovský
Sportovní hala již stála město desítky milionů korun
V Boskovicích hledají dodavatele energií
V Lysicích se bavily všechny generace
Vystavují jiřinky
Začali s obnovou hřiště u školičky

Rubrika: Sport
Boskovický Strongman láká stále více žen
FC Boskovice na největším turnaji
Fotbalová oslava odložena
Hasoň v Meziříčí
Hrát v zahraničí pro mě má velké kouzlo, říká volejbalista Matěj Šmídl
Legendy byly na Vilémovice krátké
Nobica cup pro Boskovice
Šebek se vrací se stříbrem

Rubrika: Představujeme
Boskovice jsou přitažlivé, inspirující a atraktivní místo vhodné pro život, říká Petr Malach
KOBERCE BOSKOVICE, s.r.o. slaví dvacet let na trhu
Maximálně podpoříme spolky a volnočasové aktivity
Naše Boskovice pro naše občany
Změna22 jde do voleb: Chceme změnit styl politiky