Prázdninová soutěž raketových modelářů

Autor článku: Dopisovatel, pro číslo 22/2008, vloženo dne 20.08.2008

V tradičním prázdninovém termínu, se konal v Letovicích už devátý ročník soutěže Dlouhý streamer raketových modelářů. Pořadatelem byl Raketomodelářský klub společně s DDM Letovice za laskavého přispění Leteckého klubu Letovice. Tato prázdninová a spíše oddechová soutěž se uskutečnila 20. července na letišti Leteckého klubu na Písečné a přijelo více jak dvacet závodníků z celé ČR. Soutěžilo se ve dvou netradičních disciplínách a to dlouhý streamer, což je brzdící stuha na které přistává model rakety a druhou byla soutěž maket, tedy modelů skutečných nosičů kabin, družic, meteorologických a vojenských ve zmenšeném provedení. První kategorie, dlouhý streamer se ještě dělila na „juniory“ do 50 let a seniory. Počasí závodníkům přálo, foukal mírný vítr a tak nebyla nouze o zábavné momenty, kdy modely mizely v blízké kukuřici. V „juniorech“ si nejlépe vedl Petr Pazour, druhý skončil Petr Horáček a třetí by Petr Pazour mladší, všichni z Letovic. V seniorech zvítězil Milan Hodáč z Třebíče na druhém místě skončil Jiří Kašpar, a třetí byl Pavel Horáček, oba z Letovic.
Kategorie maket byla přehlídkou nejrůznějších typů modelů ve zmenšení od 1:15 až po měřítko 1:190, podle skutečné velikosti. Pro oko znalého diváka skutečné lahůdky. Po statickém bodování na tom byl nejlépe Pavel Horáček s maketou SA2 a první místo si udržel i po letové ukázce. Druhý byl Petr Pazour st. s maketou V 5 a na třetím místě bodoval Petr Horáček s Damantem B2. Všichni z Letovic. Na dodržování pravidel dohlížel hlavní rozhodčí Bohuslav Kuda z Letovic.
Počasí je základem úspěchu všech modelářských soutěží. Tento první předpoklad byl splněn a nemalou zásluhu na bezchybném průběhu měl Letecký klub Letovice, který nám umožnil tuto soutěž uskutečnit na svém letišti s využitím zázemí klubu za což jim touto cestou ještě jednou děkujeme.Všichni soutěžící i diváci odjížděli spokojeni. Další raketomodelářskou akcí v Letovicích bude 27.9. seriálová soutěž Mistrovství ČR.