Pozorovatel světa z ptačí perspektivy - Luděk Procházka

Autor článku: Ctirad Burget, pro číslo 13/2007, vloženo dne 02.04.2007

[Stálý odkaz na článek]

Jedete v autě nebo na kole, hrajete tenis či okopáváte zahrádku. Vzhlédnete k nebi a tam uvidíte letět padák, pod nímž sedí novodobý Daidalos a kouká na všechno výše uvedené dění pěkně shůry. Co žene člověka do vzduchu cítit volnost a využívat nekonečného prostoru? Lidstvu je zřejmě vlastní, že chce výše, dále, rychleji. Lidská touha dokázat to, co umí ptáci, je za zrozením horkovzdušných balónů, Zeppelínů. To ona poslala do vzduchu všechny ty Wrighty, Kašpary a Lindberghy. Ona posunula lidské létání úplně mimo „ptačí“ možnosti a poslala nás nejenom do vzduchu, ale nakonec i do vesmíru. Ona nás posadila na povrch Měsíce.
Ale dnešní létání nemusí být jen o sezení několika stovek lidí v Airbusu či špičkovém pilotovi v kabině supermoderního Raptoru. Lidé stále chtějí cítit vzdušné proudy, nechat se laskat větrem, prožívat radost, že se jim podaří přeletět nad lesem a přitom využívat jen vzdušných proudů a nikoliv síly motoru. Většina z vás si jistě dobře pamatuje rogala, která nám kroužila nad hlavami na konci minulého století. Dnes v tomhle „oboru“ letectví vede paragliding. A to jsme zpět u toho Daidala v sedačce padáku. Za vznikem paraglidingu stojí nápad horolezců vynést si na vrchol padák a místo zdlouhavé cesty zpět dolů si užít vzdušné volnosti. Dnes vám představíme letovického Daidala…
Luděk Procházka se věnuje přeletovému paraglidingu, je vítězem České ligy v tomto druhu létání a je možné, že je to právě on, komu občas směrem k nebesům máváte. Říká, že paragliding by rozhodně nezařadil mezi adrenalinové sporty, byť poprvé to tak můžete cítit. A že funguje to známé klišé, že tam nahoru nepatří strach, ale respekt tam naopak chybět nesmí. Nebo že kdo létání zkusí, chytne ho to, proto dobrým začátkem může být třeba tandemový seskok. Nejdříve se ale seznamte s paraglidingem a mistrem padáku v následujících řádcích.

Paragliding přeci jen patří mezi méně rozšířené sportovní disciplíny. Přeci jen, když se dá někdo na fotbal, hokej nebo atletiku není to nic výjimečného. Jak jste se vlastně vy dostal k „létání s padákem“?
Vzpomínám, že poprvé jsem paragliding viděl jako školou povinný v upoutávce na tehdy populární televizní soutěž Hry bez hranic. Velmi mě to zaujalo a říkal jsem si, že tomu se jednou budu věnovat. Ale následovala ještě dlouhá cesta než jsem se poprvé pustil z kopce. Klasický postup je absolvování kurzu, trénink pod dohledem, pak první lety a k tomu stálé doplňování znalostí. Já to měl trošku naopak, našprtal jsem něco z knih a zkusil jsem jít na kopec.
Zmínil jste kurz, který by měl zájemce o tento sport absolvovat. Co všechno se vlastně budoucí paraglidista musí naučit?
Kurzy bývají většinou týdenní, součástí jsou například základy meteorologie, zdravovědy a samozřejmě teorie létání. Pak zkoušíte s padákem v podstatě pobíhat po louce a cítit vzdušné proudy. Pak menší svahy a postupně se přidává na obtížnosti. Nelze ovšem očekávat, že za týden budete s padákem umět létat. Cvik, rutina a opravdové umění létat se dostavuje postupně a po velkém množství nalétaných hodin. Každý, kdo úspěšně ukončí kurz dostane průkaz a může se paraglidingu aktivně věnovat. Musím dodat, že kurzy mohou navštěvovat jen zájemci starší 15 let, létání je přece jen jak fyzicky, tak psychicky náročné.
Přibližte nám výbavu paraglidisty. Jaké padáky se třeba rozlišují, jak často je padák nutné vyměnit za nový nebo jaká je cenová náročnost tohoto sportu.
Při padákovém létání vlastně sedíte v konstrukci. I v nich je samozřejmě rozdíl, používají se sedačky pro rekreační paraglidisty, jejich cena se pohybuje kolem 8 až 10 tisíc korun. Oproti tomu závodní sedačky bývají v podstatě kapotované, používá se neopren, v těchto sedačkách je pilot dobře chráněn před vlivy počasí. To znamená i větší náklady, ty jsou v tomto případě nad 20 tisíc korun. Pro pilota je důležité teplé oblečení, vždyť každých sto výškových metrů znamená pokles teploty zhruba o jeden stupeň, předepsaná je přilba. K výbavě patří výškoměr, záložní padák, piloti používají GPS přístroje, na závodech pak máme vysílačky. Ty kvůli bezpečnosti. Nejdůležitější částí výbavy je samozřejmě padák. U padáků se rozlišují tři kategorie. Padáky skupiny A jsou určeny pro začínající piloty, skupina B pro pokročilejší a ta nejvyšší céčková skupina pro závodní piloty. Padáky se samozřejmě liší, ta základní kategorie je konstruována tak, že od pilota „víc snese“, je tolerantnější. Čím vyšší kategorie, tím víc je padák konstruován na výkon a je náročnější na ovládání. Nejlepším závodníkům se vlastně šijí padáky na míru. Cenové úrovně jsou samozřejmě také odlišné. V té nejvyšší kategorii mluvíme o částkách nad 60 tisíc korun, béčkové padáky stojí přibližně 40 až 50 tisíc, ty základní ještě méně. Rekreačnímu pilotovi vydrží padák několik let a i pak ho většina lidí vymění proto, že chtějí novější typ. U závodních padáků záleží na objemu nalétaných hodin. Špička, která nalétá ročně 200 až 300 hodin mění padáky každou sezónu a většina závodníků má k dispozici dva. Já budu měnit padák právě na tuto sezónu, momentálně je před dokončením. Ten minulý jsem používal dva roky, loni jsem na něm odlétal asi 120 hodin.
Vy se věnuje přeletovému paraglidingu. Jaká jsou pravidla této disciplíny a jak se vlastně boduje?
Přeletový paragliding spočívá v přeletu z místa startu do místa cíle s tím, že po trase jsou určeny body, které se při letu oblétávají. Na závodech se plán trasy nahraje pilotům do jejich GPS přístrojů, ti si tak mohou kontrolovat aktuální stav letu. V cíli je samozřejmě rozhodující čas, u těch co do cíle nedoletí, je důležité odletět co největší část předepsané trasy.
Přibližte nám ještě systém a kategorie závodů, které se u nás konají.
Vrcholným podnikem je mistrovství republiky. Je to vlastně týdenní závod, výsledky jednotlivých odlétaných kol se sčítají, čímž vznikne celkové pořadí mistrovství. Dále se létá Česká liga, to je série tří až čtyř závodů, které se létají stejným způsobem jako republikový šampionát a jejich výsledky se opět sčítají. A k tomu musíme zmínit ještě Český pohár. Jeho kouzlo spočívá v tom, že je o individuálním přístupu. Piloti si sami kdykoliv v průběhu sezóny naplánují trasy, výkony zaznamenávají jejich GPS přístroje a poté je odesílají k vyhodnocení. Na konci sezóny se každému hodnotí čtyři nejlepší výsledky.
Vaším největším úspěchem bylo vítězství v České lize v loňském roce. Jak se tento titul rodil, jak si ho ceníte?
Českou ligu jsem vyhrál již v roce 2005, to ale bylo v kategorii B padáků. V loňském roce se mi už podařilo zvítězit v kategorii Open. Ze tří kompletních závodů jsem jeden vyhrál, dvakrát byl druhý, což v celkovém součtu znamenalo vítězství. Faktem je, že naše absolutní špička, tedy členové reprezentačního týmu, na tyto závody nejezdí a zúčastňují se zahraničních závodů s tou nejsilnější konkurencí. Je to prozatím bezpochyby můj největší úspěch, doufám, že budou následovat i další.
Na přelomu února a března se v Austrálii konalo 10. mistrovství světa. Máte informace o tom, jak se naší reprezentaci vedlo? A jaká je vlastně obecně pozice českého paraglidingu ve světě?
Češi mají pověst světové velmoci. Už před mistrovstvím České republice v žebříčku národů patřilo první místo a Češi svoje postavení potvrdili a stali se mistry světa. Petra Slívová se radovala z titulu mezi ženami a i muži si vedli dobře, v první desítce se umístili dva naši zástupci - David Ohlídal a Tomáš Brauner. Pilotní průkaz u nás mají tři tisícovky lidí, v posledních letech jdeme hodně dopředu, což potvrzují výsledky na mistrovstvích světa i Evropy. A v neposlední řadě se u nás dělají špičkové padáky, takže myslím, že ostatní svět vnímá naši pozici jako velmi dobrou.
Jaký máte osobní rekord v délce přeletu?
Můj rekord je necelých 140 kilometrů pokud jde o délku přeletu. Nejdéle jsem letěl necelých šest hodin, to ale vzhledem k nižší rychlosti bylo při jiném letu než při tom stočtyřicetikilometrovém. V průměru při jednom letu strávím ve vzduchu tak tři až čtyři hodiny, takže je to celkem slušný záběr.


Podobné články:
Výsledky fotbalových soutěží OFS Blansko – 15. kolo mužů, 28. kolo dorostu - 8. 5. 2008 - ze dne 09.05.2008 (2)
Představili jsme Vám v roce 2007 - ze dne 07.01.2008 (1)
Představujeme 2007 - ze dne 07.01.2008 (1)
Představujeme: Evangelická farářka Lenka Freitingerová - ze dne 07.01.2008 (1)
Představujeme – Taneční skupina Balanc a Darina Slámová - ze dne 27.11.2007 (1)
Představujeme: Úspěšná orientační běžkyně Markéta Tesařová - ze dne 23.10.2007 (1)
Učitelka na cestách - Genna Hegyeshalmy - ze dne 09.10.2007 (1)
Půvab s vůní oktanů - Hana Geršlová - ze dne 04.10.2007 (1)
Zakladatelé Nového sdružení zdravotně postižených - Alena a Bořivoj Rašovští - ze dne 27.09.2007 (1)
(Po)krevní sestry - Ludmila Jančová a Jiřina Konopáčová - ze dne 09.08.2007 (1)
Představujeme: Trenér úspěšných plavců Jan Horák - ze dne 24.07.2007 (1)
Po stopách Pygmejů - Alena Žákovská a Milan Daněk - ze dne 20.07.2007 (1)
Představujeme: Prof. Miroslav Kšica – „badatel a objevitel starého umění“ - ze dne 31.05.2007 (1)
Představujeme: Lucie a Lenka Kučerovy a jejich miláčci Beauty s Jessicou - ze dne 25.05.2007 (1)
Představujeme: Milovník oblíbených velorexů Tomáš Kostík - ze dne 29.04.2007 (1)
Představujeme: Ne úplně všední učitelka Jaroslava Patloková - ze dne 24.04.2007 (1)
Představujeme: Nejen skvělý bubeník Petr Prosser - ze dne 17.04.2007 (1)
Představujeme: Boskovická výtvarnice Libuše Baďurová - ze dne 10.04.2007 (1)

Všechny články z tohoto čísla (13/2007):

Rubrika: Zpravodajství
Arboretum Šmelcovna zve k návštěvě
Boskovická radnice se dočká oprav
Hráz opět přístupná
Letovický zástupce pojede na premiérové mezinárodní finále
Maturanti foťte a vyhrajete
Okénko poslance Parlamentu ČR
Poděkování Jaroslava Bránského
Policie informuje
Poradí v oblasti sociálních služeb
Poslední práce na kruhovém objezdu začaly
Pozorovatel světa z ptačí perspektivy - Luděk Procházka
Smlouva je na spadnutí
Školáčci se podílejí na přípravách projektu v rámci programu Podpory obnovy venkova
Tetování slavilo úspěch
V Blansku řádila žhářka
Výměnu řidičských průkazů odkládají
Výrobky z krasu bude reprezentovat jedinečné logo
Z našeho pohledu
Zabezpečí železniční přejezd
Zima se loučila

Rubrika: Kultura
Druhá část unikátní filmové přehlídky v Boskovicích
Přehlídka recitace v Boskovicích

Rubrika: Sport
Divize startuje
Divize, 17. kolo
Jarní seminář fotbalových rozhodčích
Olympia začala jaro porážkou
Paráda! Jaro začali vítězně
Stolní tenis
Stolní tenisté zakončili okresní soutěže
Utkání rozhodl sváteční střelec
Výsledkový servis Basketsportu
Žákovské kolové nyní kralovaly Nezamyslice