Povinná výbava je pouhé minimum, aneb Ve tmě stejně žárovku nevyměníte

Autor článku: Dopisovatel, pro číslo 10/2015, vloženo dne 28.05.2015

[Stálý odkaz na článek]

8 povinností a 8 doporučení pro řidiče aut

Když se řekne povinná výbava vozidla, většina řidičů zbystří v předtuše problému. Ať už v podobě policejní hlídky s majáčkem, která chce vidět datum expirace na obinadle v lékárničce, nebo v podobě situace, kdy jde opravdu do tuhého, a obinadlo musíte rozbalit a použít. V každém případě je povinná výbava automobilu něco, o čem doufáme, že to nikdy nebudeme muset v kufru hledat, ale v autě to mít prostě musíme - takříkajíc pro strýčka příhodu. Co tedy podle platné vyhlášky pro rok 2015 NESMÍ v motorovém vozidle chybět?

Povinná výbava
- 1) Náhradní pojistky – od každého druhu elektrických pojistek, co v autě (zpravidla pod nohami spolujezdce) máte, byste měli mít jednu náhradní. Můžete mít totiž sebelepší elektronickou výbavu, ale jakmile zkratujete obvod a nejde proud, jednoduše nesvítíte, tudíž nejedete.
- 2) Náhradní žárovky – stejně jako v předešlém případě, i od žárovek musíte mít jeden náhradní kus ke každému druhu, protože jakmile Vám odejde přední světlomet, zadním blinkrem si na cestu sotva posvítíte.
- 3) Náhradní kolo nebo sadu na opravu pneumatiky – spousta řidičů s povděkem kvituje fakt, že v době odtahovek a mobilů už nemusíte vozit v kufru za každou cenu rezervní kolo. Ale alespoň sadu na lepení pneumatik mít musíte. Nikdy nevíte, kdy vyjedete mimo civilizaci a mimo signál. Pokud se rozhodnete pro „moderní“ variantu lepicí sady, následující dva body můžete přeskočit…
- 4) Zvedák – v opačném případě ale rozhodně nezapomeňte na hever. 99,9% lidí auto holou rukou nenadzvedne…
-  5) Klíč na matice kol - …a pokud nadzvedne, tak zpravidla nemá volnou ruku k povolení šroubů…
- 6) Reflexní vesta – co musíte mít v každém případě, to je reflexní vesta. Na silnici se Vám nemůže stát nic horšího než to, že nejste vidět. V některých zemích, jako například v Rakousku, musí mít reflexní vestu dokonce každý člen posádky!
- 7) Výstražný trojúhelník – totéž platí o výstražném trojúhelníku, který dává řidičům za Vámi jistý náskok k tomu, aby se mohli zastavenému vozidlu vyhnout. Je nutné jej umístit minimálně 50 metrů před překážku!
-  8) Lékárnička – častý kámen úrazu. Protože lékárnička musí být nejen kompletní, ale také čerstvá a nikoli prošlá. Vězte, že musí obsahovat následující propriety: hotový sterilní obvaz 5 x 7,5 cm, hotový sterilní obvaz č. 2, 3, 4 – 2ks každý, trojcípý šátek 2x, nůžky, 2x zavírací špendlík, pryžové rukavice v chirurgickém obalu, PVC roušku 20 x 20 cm, pryžové škrticí obinadlo - 70 cm, náplast s polštářkem - nejméně 6 ks, hladkou náplast).

Teprve pokud máte ve svém voze všechny výše uvedené předměty, můžete vyrazit do silničního provozu beze strachu z pokuty, která by se mohla vyšplhat až do výše 2000,- Kč. Ale ani poctivě naplněná lékárnička či čerstvě vyleštěný výstražný trojúhelník neznamená, že můžete být za volantem zcela bezstarostní. Velice snadno se totiž dostanete do situace, kdy povinná výbava je vám úplně k ničemu jen proto, že nemáte věci mnohem základnější.

Doporučená výbava
Mezi nejzákladnější dva faktory, bez kterých vám může být celá povinná výbava prakticky k ničemu, je světlo a nářadí. Jakmile je tma a nevidíte půl metru před sebe, neopravíte zhola nic a neošetříte nikoho. Stejně tak nemáte-li na to alespoň základní nástroje. „Představte si situaci, že jste uprostřed lesní silnice v černočerné tmě a máte si vyměnit nebo opravit píchlou pneumatiku. V tu chvíli je úplně jedno, jestli máte nebo nemáte hever, nebo klíč na šrouby. Sundávat kolo po slepu je sebevražda. Osobně bych nevyjel na cestu bez kvalitní čelovky. Náhoda je blbec, nikdy nevíte, kde vás přepadne tma. Proto v autě vždycky vozím v přihrádce ve dveřích čelovku Led Lenser Neo. Jednak vím, že nezhasne neočekávaně, v nějaký nejméně vhodný okamžik, ale taky hlavně proto, že má i zezadu na pásce červené světlo, takže na silnici jste pak za tmy dobře vidět z obou stran,“ vysvětluje Jakub Steiner, motorista a odborník na osvětlovací techniku, a doporučuje: „Hlavně pozor na padělky a nekvalitní zboží. Protože ještě horší, než sundávat kolo za tmy, je za neočekávané tmy kolo nasazovat. Dejte proto při nákupu pozor, že v ruce držíte skutečně originální čelovku Led Lenser“.

Do podobně svízelné situace se ale můžete dostat, jak už byl řečeno, bez vhodného nářadí. „Zkuste si například vyměnit žárovku, když nemáte čím odklopit blinkr. Nebo ošetřujte zraněného, když se potřebujete dostat k tržné ráně, ale nesmíte postiženému hnout s páteří. Potřebujete rozstříhat oblečení, ale ruku na srdce: kolik laciných nůžtiček z prefabrikovaných autolékárniček přestřihne něco víc, než obyčejnou náplast?“ uvažuje Jakub Steiner a dodává: „Multitool Leatherman Wave si beru nejen do auta, ale nosím ho s sebou prakticky všude. Kromě kleští obsahuje nůž, pilku, bity na šroubování… Je to taková dílna do kapsy, která vám může bez nadsázky zachránit život. Udělal bych z něj povinné vybavení nejen pro řidiče, ale snad pro všechny dospělé osoby. Ale i zde je důležitá kvalita originálu. Napodobenina může udělat víc škody než užitku. Jedinou zárukou, že se jedná skutečně o multitool Leatherman je nálepka 100%ORIGINAL, která vám zároveň dává jistotu pětadvacetileté záruky.“

Takže jak by mohl vypadat seznam nikoli povinné, ale velmi praktické motoristické výbavy?

1) Čelovka – mít volné ruce a vidět na to, co děláme – to je polovina úspěchu. Svítilna by mohla klidně aspirovat do sekce „povinné“.
2) Základní nářadí – ideálně v podobě takzvaného multitoolu, neboli 10 a více nástroj v jednom, abychom zbytečně nepřeváželi tuny železa, ale jen opravdu kvalitní nářadí v kapesní podobě. Hodí se prakticky v jakékoli situaci – od otevírání konzervy až po vyprošťování zaklíněných osob.
3) Pracovní rukavice – ti, kteří někdy měnili kolo, dobře vědí. U tohoto procesu se NELZE neumazat. Rukavice můžou výrazně pomoci.
4) Destilovaná voda do chladiče – bez vody do ostřikovačů zpravidla do cíle dojedete. Ale jakmile začnete „vařit“ a nemáte co dolévat do chladicího systému, můžete rovnou volat odtahovku.
5) Deka – není povinnou součástí lékárničky, ale je to účinný prostředek pro boj s rozvíjejícím se šokem. A ten není u automobilových nehod ničím výjimečným.
6) Startovací kabely – doba, kdy se auta roztlačovala z kopce, je dávno pryč. Moderním vozům byste tímto zničili motor. Pokud jste nechali přes noc svítit světla a ráno startér ani neškytne, jsou startovací kabely tou nejlepší pomocí.
7) Kanystr s palivem – ještě dnes narazíte ve světě, ale i v České republice, na místa, odkud je to k nejbližší benzině dál, než hlásí váš palubní počítač o dojezdové vzdálenosti. Železné zásoby v kanystru vám mohou ušetřit dlouhou procházku s PET láhví…

Jiří Hubička
jiri.hubicka@guideline.cz
Všechny články z tohoto čísla (10/2015):

Rubrika: Zpravodajství
Betany hostila zahradní slavnost
Boskovice pokračují v regeneraci zeleně
Boskovice rozvíjí rodinnou politiku
Boskovice slavily výročí osvobození
Černohorský pivovar uvádí nové pivo
Darují krev se zdravým městem
Festival hotelnictví probíhal naposledy
Hejtman Hašek podepsal memorandum o spolupráci s Českou unií sportu
Hejtman vítá větší spolupráci českých a rakouských záchranářů
Chystá se nové jednání o návratu Slovanské epopeje
Kočárová chodba objevem roku
Koupaliště Červenka otvírá již tento pátek
Koupaliště se připravují na zahájení sezóny
Kraj pošle nemocnicím miliony na investice
Kraj rozšiřuje spolupráci s brněnskými vysokými školami
Kraj uvolnil dotace na rekonstrukce sportovišť
Mezinárodní cvičení ve Vratěníně prověřilo záchranné složky
Michal Hašek ocenil příslušníky Traumateamu po návratu z Nepálu
Muzea v Blansku a Boskovicích sjednotí krajskou síť
Muzejní noc podpoří historii i tvořivost
Na podporu cyklistiky směřuje z krajského rozpočtu 5 milionů korun
Odhalili další varnu drog
Pivovar Černá Hora odmítá jakoukoliv změnu dodavatele vody
Policie má snazší přístup do databází
Povinná výbava je pouhé minimum, aneb Ve tmě stejně žárovku nevyměníte
Pro havárie na vodovodech máme krizový plán
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 21. 5. - 7. 6. 2015
RH Faktor vyhrála Eliška Matušková
Rychlost investice HTC na jižní Moravě nemá obdoby
Tancini club Boskovice třetí na Mistrovství České republiky
V případě ukradených knih padla obvinění
Vicepremiér Bělobrádek navštívil jižní Moravu
VIDA! Centrum přivítalo stotisícího návštěvníka
Vodárenská pomůže pořadatelům táborů
Vyvěsí moravskou vlajku
Začíná rekonstrukce ulice Chrudichromská

Rubrika: Kultura
17. ročník VÝSTAVY OBRAZŮ
Jedinečná přehlídka nizozemských řádů a vyznamenání
Křest knihy "Nejstarší fotografie Brno / Alteste fotografie Brünn"
Náměšťfest 2015 zahájí Cimbal Classic
První výstava v brněnské Vile Löw-Beer
Vernisáž výstavy: Vladimír Kokolia, Karel Pivoňka: Myšlenky spatřené
Zdeněk Šerebl: Podzemí Moravského krasu ve fotografii

Rubrika: Sport
Blansko vykročilo k záchraně
Cyklisté závodili ve Valchově
Fotbalisté ZŠ Boskovice nejlepší na okrese
Fotbalové soutěže finišují
Fotbalový turnaj E.ON Junior Cup zavítá do Ústeckého kraje
Hokejisté doma nezaváhali
Hokejistům úvod vyšel
Plavci soutěžili v Blansku
Pokračoval Turnaj čtyř zemí
Senzační obrat fotbalistů
Tenisté porazili Mokrou Horu
Velké Opatovice hostily olympiádu dětí
Výsledky fotbalových soutěží _23. kolo
Výsledky fotbalových soutěží _24. kolo
Vzpěrači získali pět medailí

Rubrika: Představujeme
Prodejna Tennis-Sport se nově zaměří i na golf
S ALERGIÍ v POSTELI
Salon SERAFIN – váš expres do menších velikostí

Rubrika: Černá kronika
Policie INFORMUJE

Rubrika: Napsali nám
„PROMĚNA“ v Nemocnici Blansko
Akce Dej si střeva dohromady zve na konzultace k odborníkům zdarma
Aktualita - Rok smíření
Benešov u Boskovic oslavil 70 let od konce druhé světové války
BOSKOVICE PŘED 70 LETY
Další vybojované vítězství
Degustaci jídla, vína a destilátů letos na Špilberk Food Festivalu doprovodí královská hostina
Do knihovny za sochami
Dobrovolnictví. Má to smysl?
Evropské finále soutěže Hyundai Award poprvé v Praze
Hlučínu to napodruhé vyšlo a těší se z postupu
Hyundai je po 5 měsících stále druhou nejprodávanější značkou českého trhu
Charitativní koncert Czech Virtuosi a Esther Yoo
Chlouba českých pěstitelů je tu pro vás!
Invia v Brně hledá nové prodejce zájezdů, nabízí rozvoj kariéry v cestovním ruchu
Jan Černý v Krumlově v cíli, ale bez oslav
Jste obézní? Zapomeňte na běh a jděte si zaplavat do teplé vody
Jubilejní ročník Svatebního show
Kaufland team běžel pro Paraple
Kaufland získal ocenění Superbrands 2015
Královna Kunhuta se vrátila na svůj hrad 23. května 2015
Kuriozita - Sraz českých vousáčů v Brně
Novinka mezi kotli na tuhá paliva: ENBRA TP-EKO splňuje parametry 5. emisní třídy
Paramo přichází s redesignem značky Mogul podpořený mediální kampaní
Program Pivovarských dnů doplní komentovaná procházka „Po stopách brněnských pivovarů“
Projekt „My pro vodu – voda pro nás“ ve Svitávce
Rokycany doma neuspěly a zkusí to znovu. Postoupili hráči SK ZČE Plzeň
Slavnostní mše svatá ve Žďárné
Studium pro sportovní manažery má dalšího partnera
Svátky řemesel a krásy ušlechtilých koní
Unikátní sklepní ulička v petrovských Plžích se otevře výletníkům
Unikátní vzdělávací program pro sportovní manažery
Úvodní schůzka studentů s brněnským primátorem přinesla první úkoly
V Blansku se bude závodit na nejrovinatější silniční desítce!
V soutěži Skupiny MOL Freshhh 2015 zvítězil tým „Just Ask Siri“
Vážení představitelé obecních úřadů Letovic, Vranové, Křetína a Lazinova
Vzrostl počet lidí zásobovaných pitnou vodou
Zdechovský: Norsko by se mělo učit od Znojma, jak se starat o rodiny
ZLATÁ UDICE 2015
Změřte si zdarma své zdraví