Policie informuje

Autor článku: Dopisovatel, pro číslo 1/2015, vloženo dne 13.01.2015

[Stálý odkaz na článek]

Drze využil příležitosti
Boskovice
* Nepozornosti pětapadesátileté zákaznice, která nakupovala v jednom z boskovických obchodních domů, včera využil policii doposud neznámý zloděj. Z kabelky, kterou měla žena zavěšenu na nákupním vozíku, ukradl peněženku i s obsahem. Nešťastnice tak během okamžiku přišla o tři a půl tisíce korun a platební kartu. Takovýto případ není neobvyklý. K obdobným krádežím dochází zejména v místech, kde se pohybuje větší množství lidí. Aktivita zlodějů peněženek a kabelek je obecně v závěru roku se zvyšujícím se počtem nakupujících četnější. Drzí nenechavci využívají nepozornosti lidí na nákupech a jejich neopatrné zacházení s osobními věcmi. Svoji oběť si velmi často dopředu vytipují.

Neváhal řídit opilý

Rozseč nad Kunštátem
* Hlídka blanenského dopravního inspektorátu včera krátce po poledni zastavila a kontrolovala nedaleko Rozseče nad Kunštátem padesátiletého šoféra Škody Octavia. Navzdory denní době bylo zkušeným policistům okamžitě jasné, že muž za volantem není střízlivý. Následný test jejich podezření jen potvrdil. Na displeji přístroje zjišťujícího hladinu ovlivnění alkoholem se zobrazila hodnota 2,23 promile. Provinilec nezapíral a rovnou hlídce přiznal vypití šesti piv a dvou deci rumu. Ukázalo se však, že klíčky do zapalování neměl zasunovat ani střízlivý, neboť mu byl již v minulosti příslušným úřadem vysloven zákaz řízení všech motorových vozidel. Opilec se tak svou hazardní jízdou dopustil jak trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, tak maření výkonu úředního rozhodnutí. Naše právní předpisy takové jednání postihují až dvouletým trestem odnětí svobody.

Smyk přišel v zatáčce

Lipovec
* Pravděpodobně nepřizpůsobení rychlosti jízdy, mráz a zbytky uježděného sněhu na silnici mohou za včerejší nehodu osobního auta, která se stala přibližně v půl deváté večer nedaleko Lipovce. Pětačtyřicetiletý šofér Volkswagenu Golf zde nezvládl průjezd levotočivou zatáčkou. Jeho vůz vybočil smykem mimo vozovku, sjel ze srázu a narazil do stromu. Po nehodě ve vozidle zůstala zaklíněná řidičova o rok mladší spolujezdkyně, k jejímuž vyproštění museli být povoláni hasiči. Těžce zraněnou ženu i poraněného šoféra následně záchranáři převezli do brněnské fakultní nemocnice. Přesnou příčinu nehody odhalí až další vyšetřování. Je však pravděpodobné, že neštěstí bude posuzováno jako těžké ublížení na zdraví z nedbalosti.

Policisté byli ostražití

BLANENSKO
* Bedlivě se věnovali policisté o právě uplynulém víkendu dohledu na veřejný pořádek, silničnímu provozu, prevenci majetkové trestné činnosti či pátrání po osobách a věcech. Jejich úsilí se projevovalo nejen aktivitou hlídek, ale i jejich vyššími počty v terénu. Akce s příznačným názvem Market, která si kladla za cíl maximální možné vymýcení kriminality páchané během vánočních prodejů, se o zlaté neděli zúčastnily tři desítky strážců zákona. O úspěchu celého podniku a jeho preventivním dopadu svědčí fakt, že policie v posledních dnech nemusela trestnou činnost přímo související s předvánočními nákupy řešit. Na doplnění snad ještě lze uvést, že policisté jen v neděli zkontrolovali přes dvě stovky vozidel a dvě stě čtyřicet osob.

Daleko nedojel
Blansko
* Střet se stromem včera chvíli před dvacátou hodinou zmařil blanenskou eskapádu sedmadvacetiletého šoféra, který bez svolení majitele vozu, opilý a pod vlivem návykových látek usedl za volant. Výtečník využil nepozornosti svého známého a odjel z místa společného setkání autem, které zde tento měl připravené k sešrotování. Ve stavu, do kterého se předtím přivedl popíjením piv, lihovin a konzumací drog, se však s vozidlem bez registračních značek daleko nemohl dostat. Naštěstí během riskantní jízdy ulicemi Blanska neublížil nikomu jinému, než sám sobě. Hazard po ujetí několika set metrů ukončilo nezvládnutí pravotočivé zatáčky a boční náraz do stromu. Značně pohmožděnému provinilci museli ze zaklíněného vozu pomáhat hasiči a záchranáři. Přivolaní policisté zjistili, že mladík v roce 2009 přišel o své řidičské oprávnění a neměl tedy za volantem co pohledávat. Zdravotníky později provedené testy potvrdily krom hladiny alkoholu dosahující dvou a půl promile v krvi i přítomnost zákonem zakázaných psychotropních látek. V tomto konkrétním případě může být pachatel potrestán odnětím svobody v délce až tří let, neboť se dopustil ohrožení pod vlivem návykové látky a navíc způsobil dopravní nehodu.

Příležitost dělá zloděje
Křtiny
* O dámskou kabelku s obsahem přišla včera odpoledne i kvůli své neopatrnosti devětačtyřicetiletá žena z Brna, když zhruba na patnáct minut zaparkovala svoje auto před domovem pro seniory ve Křtinách. Zřejmě z roztržitosti ponechala snadnou kořist ležet na sedadle spolujezdce, čehož obratem využil policii doposud neznámý zloděj. Stačilo mu sebrat odvahu k rozbití skleněné výplně pravých předních dveří a k ukradení kabelky. Nešťastnice v ní měla peněženku, několik platebních karet, občanský i řidičský průkaz, další osobní doklady a finanční hotovost ve výši pěti tisíc korun. Celková škoda, která zahrnuje též ocenění rozbitého skla, se vyšplhala k částce osmnácti tisíc. Pachatel se svým jednáním dopustil hned několika trestných činů. Jednak spáchal krádež vloupáním, dále poškodil cizí věc a navíc si neoprávněně opatřil platební karty poškozené. Po dopadení mu hrozí až dva roky strávené ve vězení. Policie v souvislosti s obdobnými případy opakovaně nabádá osádky vozidel ve smyslu hesla „Auto není trezor“, aby v odstavených autech nenechávali věci a předměty lákající příležitostné zloděje.

Výzva svědkům trestné činnosti
Senetářov
* Blanenští kriminalisté aktuálně řeší případ dvou ukradených soch, které doposud neznámí pachatelé odcizili během minulého týdne v Senetářově. Bronzová díla s názvy MIM DE BURAU a OMAHA byla společně s dalšími uměleckými výtvory umístěna ve volně přístupném parčíku situovaném vedle chalupy autora, kterému odcizením vznikla škoda ve výši jednoho milionu čtyř set tisíc korun. Vzhledem k rozměrům a váze soch je zřejmé, že pachatelů bylo více. Kořist z místa činu odvlekli k silnici, kde měli připraveno auto. Vše nasvědčuje tomu, že akce byla dopředu plánována a že si zloději místo s předstihem obhlédli. Manipulace s třímetrovými kolosy vážícími v prvním případě sedm set a v druhém čtyři sta padesát kilogramů musela být okolí nápadná. Díla byla navíc signována autorovou značkou doplněnou o rok vzniku. Policisté proto žádají případné svědky, kteří by mohli přispět k odhalení pachatele či místa současného výskytu ukradených soch, aby je kontaktovali prostřednictvím linky 158. Pachatelům krádeže v tomto konkrétním případě hrozí po dopadení dvou až osmiletý trest odnětí svobody.

Kořist je prozradila
BLANENSKO
* Prakticky při činu se o víkendu podařilo blanenským policistům přistihnout dva zloděje, kteří si prostředky na svoje živobytí opatřovali drobnými krádežemi v místní chatové oblasti. Policistům se zdál podezřelý náklad železa, s nímž výtečníci směřovali do výkupny. Následné šetření odhalilo, že přičiněním čtyřiadvacetiletého mladíka a jeho o rok mladšího kumpána z pozemků zahrádkářů zmizela stavební kolečka, hliníkové lano, zemnící pás hromosvodu, litinová branka, pletivo a další kovové předměty. Kromě krádeží železa se však polapení sběrači dopustili i trestného činu neoprávněného zásahu do práv k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru, neboť společně od konce listopadu obývali bez vědomí majitele jednu z chat nedaleko Olomoučan. Navíc se ukázalo, že na mladšího z dvojice je vystaven zatykač. Proto obratem putoval v doprovodu policejní eskorty před plzeňský městský soud. Oběma provinilcům teď ve spojitosti s jejich nezákonnou činností hrozí až dvouleté tresty odnětí svobody.
Podobné články:
Policie INFORMUJE - ze dne 20.02.2015 (4)
Policie INFORMUJE - ze dne 05.02.2015 (4)
Policie INFORMUJE - ze dne 26.04.2012 (4)
Policie INFORMUJE - ze dne 03.08.2010 (4)
Policisté zkontrolovali rekreační objekty - ze dne 16.01.2019 (3)
Dopadli postrach benzínek - ze dne 20.11.2017 (3)
Zaměřili se nejen na bezpečnostní pásy - ze dne 19.09.2017 (3)
Bouře nadělala škody - ze dne 01.09.2017 (3)
Krádeže za statisíce - ze dne 31.08.2017 (3)
Třetí řidič měl pozitivní zkoušku - ze dne 20.07.2017 (3)
Zloděj ukradl fotopast zajištěnou silným bezpečnostním lankem - ze dne 19.05.2017 (3)
Okradených kupujících přibývá - ze dne 01.02.2017 (3)
Asi stejnému podvodníkovi na internetu naletěli dva muži - ze dne 15.12.2016 (3)
Nemá traktor ani peníze - ze dne 18.11.2016 (3)
Podcenili zbytkový alkohol - ze dne 11.07.2016 (3)
Zloději vykrádají chaty - ze dne 03.03.2016 (3)
Alkohol i drogy za volantem - ze dne 08.02.2016 (3)
Kontrolovali jsme chaty - ze dne 01.02.2016 (3)
Policie INFORMUJE - ze dne 26.05.2015 (3)
Policie INFORMUJE - ze dne 27.03.2015 (3)

Všechny články z tohoto čísla (1/2015):

Rubrika: Zpravodajství
Bezpečnostní situace v kraji je stabilní, i nadále budou probíhat protiteroristická cvičení
Blansko vyděsil podezřelý kufřík
Boskovice chtějí pomoci majitelům domů v památkové zóně
Boskovický rozpočet počítá i se sportovní halou
Děkujeme vládě za 4,6 miliardy korun na opravu krajských silnic
Chtějí rozšířit mateřskou školu
Informace pro řidiče - uzavírka Pisáreckého tunelu
Jihomoravský hejtman jednal s brněnským primátorem
Jihomoravský kraj zřídil dobrovolně Registr smluv
Jižní Morava na veletrhu Regiontour 2015
Klubovna místo nářaďovny
Knihovny získaly ocenění
Krajské zdravotnické organizace za minulý rok hospodařily s celkovým výsledkem plus 16 milionů korun
Kunštátu hrozí, že přijde o část dotace na Panskou zahradu
Moravské kraje vydaly společného průvodce Gastronomie a folklór Moravy a Slezska
Na Silvestra měli práci hlavně hasiči
Návštěva prezidenta, nová zastupitelstva i nekonečné volby ve Voděradech. Takový byl rok 2014
Nové volby ve Voděradech? Možná až v červnu
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 15. - 25.1. 2015
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 8. - 18.1. 2015
Prvním miminkem roku je Petřík z Olešnice
Představitelé krajů a církví se dohodli na okruzích vzájemné spolupráce
Rada schválila dotační programy na letošní rok
Radní zveřejní svá jednání
Region provoněly štědrodenní polévky
Skaličtí opraví průtah obcí, plánují i úpravy na návsi
Skončilo brněnské jednání hejtmanů
Sportovní koncepce zatím beze změn
Studenti projektem upozornili na kvalitu regionálního ovoce
Tříkrálový koncert v Boskovicích
Úvod roku ve znamení rozdělování grantů
Vinaři bojují novým značením proti podvodům s původem vína
Vyjádření hejtmana k dnešnímu jednání vlády o dotaci na GP ČR 2014
Výtěžek z galerie pomohl dětem
Z hořícího domu zachránili ženu
Za drogy až pětiletý trest

Rubrika: Kultura
MUZEUM BLANSKO - program kulturních akcí v únoru 2015

Rubrika: Sport
Atlas cup pro tým Richmond
Fotbalisté přispěli na vozík třináctiletého chlapce
Hokejisté vyhráli díky nájezdům a brankáři Guštafíkovi
Hokejový turnaj dorostenců vyhrál Přerov
Husovská na zimním mistrovství
Kolář zpět ve Slavii
Máme velmi perspektivní tým, říká kouč juniorek Ondřej Marek
Minerva utrpěla v Uničově pořádný debakl
PŘED ZAČÁTKEM RYCHLOBRUSLAŘSKÉHO ME V ČELJABINSKU:
Rekordní lavina
Sportovní souhrn roku 2014
Stolní tenis Zbraslavec
Volejbalové kadetky myslí na kvalifikaci o extraligu

Rubrika: Černá kronika
Policie informuje

Rubrika: Napsali nám
Agentura Lesensky.cz uspěla v nových tendrech pro rok 2015
Alej roku Jihomoravského kraje 2014 stojí ve Strážnici
Archeopark pod Pálavou
Cestovní ruch na jižní Moravě ve znamení růstu ... Novinky roku 2015
Časopis Týden na titulní straně otiskl karikaturu z Charlie Hebdo
Čtyři slavné brněnské vily uvidí turisté z minibusu
Informace o velkomoravských lokalitách pod jednou střechou
Klementinum
Kyjov letos opět hostí Slovácký rok
Löw- Beerova vila otevře brány v půli roku
Ministryně Šlechtová zahájila brněnský veletrh GO a Regiontour
Morava napoleonská a další mobilní aplikace
Multifunkční centrum Zámek Lednice pro veřejnost
Národní centrum divadla a tance zahájí vystoupením M. Kožené
Nový portál SIKO KOUPELNY získal ocenění!
OHLÉDNUTÍ ZA MARIAZELL
Projekt „Mendelianum – atraktivní svět genetiky skončil úspěchem
PŘEDVÁNOČNÍ PŘEKVAPENÍ AŽ ZE SLOVENSKA ...
Rozšířená nabídka speciálních programů v ambulanci klinické logopedie Nemocnice Blansko
Rozšíření ordinační doby v ambulanci klinické logopedie Nemocnice Blansko
Slavnostní předání symbolického klíče od Vily Löw-Beer
Slovanské hradiště v Mikulčicích s rozhlednou
V Petrově otevřou nový přístav
V Městských lázních Boskovice se nadělovalo
Vánoce patří dětem-dárky pro Klokánky
Vánoční koncert s vůní cukroví
VÁNOČNÍ TVOŘENÍ 2014
VÁNOČNÍ VÝSTAVA SUCHÝ 2014
Velké Opatovice soutěží o Evropský strom roku 2015
Vila Stiassni zpřístupněna veřejnosti
Zájemce o přírodní vědy láká zábavný vědecký park VIDA!