Policie INFORMUJE

Autor článku: Dopisovatel, pro číslo 4/2015, vloženo dne 20.02.2015

[Stálý odkaz na článek]

Inzerentem byl podvodník
Blansko
* Výhodná nabídka prodeje mobilního telefonu na internetu připravila osmačtyřicetiletého muže z Blanska o devět tisíc korun. Za přístroj zaplatil převodem prostřednictvím elektronického bankovnictví prodávajícímu předem na počátku února. Když se kvůli neúměrně dlouhé dodací lhůtě chtěl na obchodníka obrátit s urgencí, zjistil, že jde s největší pravděpodobností o podvod. Stránky s inzerátem i kontakty na prodejce byly totiž smazány. Nešťastníkovi proto nezbylo, než se obrátit na policii. Podvodníkovi, který tímto způsobem jistě nepřipravil o peníze jenom jednu osobu, po dopadení hrozí až dvouletý trest odnětí svobody.

Nesměli pokračovat v cestě
BLANENSKO
* V víkendu policisté na blanenských silnicích znemožnili jízdu hned sedmi řidičům, kteří neměli za volantem co pohledávat. Pět šoférů neváhalo řídit, i když před tím pili. Dva zbývající neměli problém s alkoholem, ale s drogami. Největším hříšníkem však byl šestatřicetiletý muž z Blanska, který v sobotu v noci při kontrole v Letovicích nadýchal 2,66 promile. Hlídka navíc zjistila, že opilec má řízení soudně již od roku 2013 zakázáno. V takovémto případě jde ze strany nezodpovědného ignoranta soudního verdiktu na silnici vyloženě o hazard s lidskými životy. Druhý riskující výtečník bez řidičského oprávnění v neděli ráno havaroval v Boskovicích. Jeho Honda Acord vyjela mimo vozovku, porazila dopravní značku a přetočila se na střechu. Dvaačtyřicetiletý muž z Němčic z místa nehody ještě před příjezdem policie zmizel. Když ho hlídka o dvě hodiny později vypátrala, nadýchal 1,8 promile.

Lup už nezpeněží

Adamov
* Přímo při činu byli přistiženi dva zloději barevných kovů v jedné bývalé adamovské administrativní budově. Muži ve věku třicet a dvaačtyřicet let se pro svou kořist v hodnotě přibližně osmi tisíc korun do Adamova vydali z Brna. Aby mohli řádit v sedmé etáži, museli si nejprve do technického objektu zjednat přístup vysklením okna v druhém patře. Se smotanými měděnými kabely nachystanými k odnesení, je načapali zaměstnanci firmy, která v daných prostorách sídlí. Ti neváhali a o nezvané návštěvě informovali obratem policii. Oba výtečníci se teď budou zodpovídat z trestného činu krádeže s tím, že mladšímu z nich pro recidivu hrozí přísnější postih. Naše právní předpisy v obdobných případech hrozí dopadeným zlodějům až dvouletým vězením.

S peněženkou zmizely i karty
Blansko
* Policisté z blanenského obvodního oddělení aktuálně řeší případ vykradené Dacie Duster, z níž pachatel v úterý 10. února majiteli odcizil peněženku i s platebními kartami. Osudovou chybou, kterou učinil sedmatřicetiletý muž z Blanska při parkování svého vozu nedaleko Křtin, bylo uschovat svou portmonku do palubní přihrádky. Pachatel využil příležitosti, aby u nestřeženého auta rozbil sklo pravých předních dveří. Pak už mu k průniku do interiéru a jeho nerušenému prohledání stačil jediný hmat a tah za vnitřní kliku dveří. Zlodějům v obdobných případech často nahrává nepozornost okradených, neboť ti se neřídí notoricky známým heslem policejní prevence „Auto není trezor“ a zbytečně svůj majetek ledabylým uložením vystavují bezpečnostním rizikům. Po dopadení hrozí strůjci krádeže spáchané vloupáním až dvouletý trest odnětí svobody. Navíc se v tomto případě krádeží karet vydaných příslušnými peněžními ústavy dopustil i neoprávněného opatření platebního prostředku. Celková škoda způsobená majiteli auta a peněženky dosahuje bezmála čtyř tisíc korun.

Hledání bylo úspěšné

Blansko
* Něco málo přes dvě hodiny 11. února policisté z blanenského obvodního oddělení pátrali po jednapadesátileté značně podnapilé ženě, která bez svolení vyšetřujícího lékaře opustila okresní nemocnici. Pacientka podle něj sice nebyla v přímém ohrožení života, nicméně obavy o její osud byly na místě. Míra ovlivnění alkoholem v jejím případě totiž dosahovala na ženu skoro neuvěřitelných tří promile. Navíc zdravotnické zařízení opustila vzhledem k ročnímu období nedostatečně oděná. V případě, že by při střízlivění někde venku usnula, mohla by i umrznout. Policisté se opilou padesátnici snažili nalézt jak u jejích přátel, tak v místě bydliště. Tam ji také naštěstí při opětovném místním šetření objevili. Akci pak završil úspěšný převoz a předání nešťastnice do péče lékařů.

Ztracený klarinet se našel
Rajec-Jestřebí
* Blanenským policistům se i díky vynikající spolupráci s rodinou oběti podařilo během pár dní objasnit případ ztraceného klarinetu z konce ledna. Dvanáctiletý školák zapomněl hudební nástroj v hodnotě dvanácti tisíc korun, který mu zapůjčila blanenská umělecká škola, na autobusové zastávce v Rajci-Jestřebí. I přes to, že si chlapec svou chybu uvědomil velmi brzy, klarinet na svém místě již za pět minut nebyl. V následujících dnech se nešťastníkův otec pokoušel zjistit, zda někdo nález ztraceného hudebního nástroje neohlásil. Když nebyla tato jeho snaha korunována úspěchem, rozhodl se pro koupi náhrady. Při procházení inzerátů však narazil na nabídku, v níž se prodávaný nástroj svým popisem až podezřele velmi podobal tomu ztracenému. Prokázat jejich totožnost, stejně jako objasnit jednání pachatele trestného činu zatajení věci bylo již záležitostí policie. Jako lichá se záhy ukázala nálezcova domněnka, že ztracenou věc může svévolně zpeněžit. V souvislosti s tímto případem je vhodné upozornit, že obecně je nutno vždy učiněné nálezy ohlásit. Jinak ten, kdo obdobné skutečnosti zatají, riskuje až roční pobyt za mřížemi.

Metadon řidiči nesmějí
Letovice
* Hned dva řidiče pod vlivem omamných psychotropních látek během pondělních kontrol 9. února odhalili na blanenských silnicích policisté z okresního dopravního inspektorátu. Pětatřicetiletého muže, který bez vytáček přiznal požití Metadonu, zastavila hlídka v Letovicích. Ukázalo se, že hazardér za volant Seatu Cordoba usedl i přes to, že měl od konce minulého roku řízení zakázáno. Tato skutečnost mu samozřejmě při posuzování jeho činu přitíží. Oblibu preparátu užívaného narkomany jako náhražky nelegálních opiátů dokládá i případ třiadvacetileté řidičky, kterou policejní stopka donutila vypnout motor v Sebranicích o necelé tři hodiny později. Té byl sice řidičský průkaz v souvislosti s výsledky drogového testu zabaven poprvé, nicméně životy ostatních lidí jízdou autem riskovala stejně bezohledně, jako její předchůdce. Oběma tak teď pro trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky hrozí až rok strávený za mřížemi. Muž se navíc mohl svým jednáním dopustit i maření výkonu úředního rozhodnutí. Tady jsou naše právní předpisy přísnější a navrhovaný trest bývá až o rok delší.

Po svých s lupem neodešel
Němčice
* Policisté z boskovického obvodního oddělení aktuálně řeší případ, kdy se doposud neznámý pachatel v Němčicích vloupal do garáže jednoho z místních rodinných domů. K otevření vrat však neužil hrubého násilí, ale překonal je bez zjevného poškození. Během obhlídky prostoru, do kterého neoprávněně vnikl, se mu zalíbila elektrocentrála a tři jízdní kola. Zda do garáže šel již s úmyslem ukrást i auto, zůstává otázkou. Rozhodně mu v tomto směru nahrálo, že v zapalování zánovní audiny byly klíčky. Lup tedy naložil do vozu, nastartoval a z místa činu odjel. Celkově tak troufalý zloděj napáchal okradenému jednašedesátiletému majiteli nemovitosti a blanenské společnosti vlastnící přisvojené auto škodu přesahující pět set padesát tisíc korun. Po dopadení nenechavci právě v souvislosti se souhrnnou výší způsobené majetkové újmy hrozí trest až pětiletého vězení.

V regále zbylo jen prázdné místo

Blansko
* 10. února odpoledne zcizil dosud neznámý pachatel z oddělení parfémů jedné blanenské drogérie toaletní vody v ceně pěti a půl tisíce korun. Policisté z místního obvodního oddělení po zloději usilovně pátrají. S jeho dopadením by strážcům zákona měl pomoci i záznam pořízený bezpečnostními kamerami, které situaci v obchodě nepřetržitě snímají. Po odhalení strůjci krádeže, který si přisvojil cizí věc hodnoty vyšší než pět tisíc korun, naše právní předpisy hrozí až dvouletým trestem odnětí svobody.

Hrozba za volantem
Šebetov
* Policisté z blanenského dopravního inspektorátu 5. února odpoledne v Šebetově zastavili třiatřicetiletého hazardéra s lidskými osudy. Zkušeným profesionálům v uniformě bylo jasné, že muž za volantem není střízlivý. Necelá čtvrtka promile alkoholu v provinilcově dechu však hlídku jako vysvětlení jeho celkového vzezření a projevů neuspokojila. Test na zjištění konzumace lihovin tak logicky následovala zkouška prokazující ovlivnění návykovými látkami. Z této se dalo vyvodit, že výtečník si před jízdou dopřál krom kapky něčeho ostřejšího i pervitin. Troufalec s přiznáním svých potěch neměl problém a dobrovolně se podrobil i vyšetření v boskovické nemocnici. Hlavu si ovšem nelámal ani se zákazem řízení, který mu byl v souvislosti s dřívějšími prohřešky stejné podstaty vysloven již koncem ledna. Hazardér si zřejmě neuvědomuje, že auto v jeho rukách může i zabíjet. Teď se tak bude muset zodpovídat z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky a s velkou pravděpodobností i z maření výkonu úředního rozhodnutí.

Roztrhl strážníkovi výstroj
Blansko
* Třiatřicetiletý notně opilý návštěvník jednoho z blanenských barů se na obsluze domáhal další skleničky. S ohledem na jeho podnapilost mu personál odmítnul zákaznické přání splnit, což u muže vyvolalo slovní agresivitu. Později, když krom vulgárností začaly hrozit i fyzické výpady, musela být do provozovny povolána městská policie. Přítomnost strážníků na místě incidentu však agresora nezklidnila. Naopak se začal utrhovat i na uniformované muže. Vše vyvrcholilo tím, že se pokusil jednomu ze strážců pořádku podkopnout nohy. Alkoholem ovlivněný mozek však nezvládl nutnou koordinaci pohybů a výsledkem úchopu ruky strážníka se záměrem vychýlení jeho těžiště z rovnováhy a plánovaného podmetu, byla natržená služební bunda. Nicméně pro svou bojovnost, houževnatost a vytrvalost v útoku na příslušníky městské policie se nyní bude opilec s největší pravděpodobností zodpovídat z trestného činu násilí proti úřední osobě s vidinou až čtyřletého pobytu za mřížemi.

Víčko páčení neodolalo

Dolní Lhota
* Policisté z blanenského obvodního oddělení řeší další případ ukradené motorové nafty. Doposud neznámý zloděj si pro šedesát litrů této pohonné látky přišel k bagru odstavenému nedaleko Dolní Lhoty. Nejprve páčením poškodil uzamykatelné víčko nádrže, aby poté palivo do poslední kapky odčerpal. Společnosti z Letovic, která stavební stroj vlastní a provozuje, tak jeho jednáním vznikla několikatisícová škoda. Za krádež spáchanou vloupáním naše právní předpisy hrozí strůjcům této trestné činnosti až dvouletým vězením.

Kradli jako straky
Boskovicko
* Policisté z boskovického obvodního oddělení se aktuálně věnují dvěma novým případům vykradených rodinných domů. V úterý dopoledne zjistil jedenašedesátiletý majitel jen příležitostně obývané nemovitosti v Lysicích, že tuto po dobu jeho nepřítomnosti navštívil nezvaný host. Páčidlem si otevřel zadní vstup, aby následně prostory domu kompletně vybílil. Z místa činu si nenechavec odnesl vše, co mělo alespoň zdánlivě nějakou hodnotu. Mimo jiné tak zmizela, lednice, čtvery kamna, sporák, gramofon, dřevěný žebřík, dvě postele i stůl se židlemi. Pachatel zde způsobil minimálně čtyřicetitisícovou škodu. Včera pak jiný zloděj využil nepozornosti obyvatel rodinného domu ve Skalici nad Svitavou. Neuzamčenými dveřmi se nepozorovaně dostal do zázemí domu, kde měli majitelé zaparkována tři kola. Ta si také z místa činu odnesl s sebou. Dvě z nich se svou cenou nevymykala obvyklému průměru, ale třetí byl zánovní speciál v hodnotě padesáti tisíc. Za krádež, které se výtečníci z Lysic i Skalice nad Svitavou dopustili, ukládají naše právní předpisy trest až dvouletého vězení. V kauze ukradených kol však může být odnětí svobody s ohledem na celkovou výši způsobené škody, která tu dosahuje sedmdesáti pěti tisíc korun, i o tři roky delší.Podobné články:
Policie INFORMUJE - ze dne 05.02.2015 (4)
Policie informuje - ze dne 13.01.2015 (4)
Policie INFORMUJE - ze dne 26.04.2012 (4)
Policie INFORMUJE - ze dne 03.08.2010 (4)
Policisté zkontrolovali rekreační objekty - ze dne 16.01.2019 (3)
Dopadli postrach benzínek - ze dne 20.11.2017 (3)
Zaměřili se nejen na bezpečnostní pásy - ze dne 19.09.2017 (3)
Bouře nadělala škody - ze dne 01.09.2017 (3)
Krádeže za statisíce - ze dne 31.08.2017 (3)
Třetí řidič měl pozitivní zkoušku - ze dne 20.07.2017 (3)
Zloděj ukradl fotopast zajištěnou silným bezpečnostním lankem - ze dne 19.05.2017 (3)
Okradených kupujících přibývá - ze dne 01.02.2017 (3)
Asi stejnému podvodníkovi na internetu naletěli dva muži - ze dne 15.12.2016 (3)
Nemá traktor ani peníze - ze dne 18.11.2016 (3)
Podcenili zbytkový alkohol - ze dne 11.07.2016 (3)
Zloději vykrádají chaty - ze dne 03.03.2016 (3)
Alkohol i drogy za volantem - ze dne 08.02.2016 (3)
Kontrolovali jsme chaty - ze dne 01.02.2016 (3)
Policie INFORMUJE - ze dne 26.05.2015 (3)
Policie INFORMUJE - ze dne 27.03.2015 (3)

Všechny články z tohoto čísla (4/2015):

Rubrika: Zpravodajství
Boskovice znovu soutěží o titul Historické město roku
Boskovice žádají o dotace na hřiště i aktualizaci úspěšné výstavy
Budou debatovat o rozpočtu i územním plánu
Cetkovice zateplí mateřskou školu
Dlouhá cesta ke sportu
Dny stavebnictví a bydlení plné přednášek i workshopů
Dotazníky ověří, zda bylo sloučení škol správným krokem
Fotbalový areál chtějí doplnit o šatny
Hejtman ocenil mladé zachránce života
Hejtman předal Cenu Jihomoravského kraje Aloisi Mikulkovi a Mojmíru Šobovi
Jihomoravský kraj podporuje novelu vinařského zákona i výsadbu nových vinic
Kulturní dům ve Sloupě projde zateplením
LEGO TECHNIC SHOW – Stroje v pohybu
Letovice budou mít naučnou stezku
Masopust v regionu
Muzeum sjednotilo vstupné
Nejlepším sportovcem Jihomoravského kraje byl vyhlášen horolezec Adam Ondra
Památník na Mohyle míru projde opravou
Plánují rozvoj obce, vidinou je i lyžařský areál
Pohledávky zjistí občané na internetu
Policisté řeší v Boskovicích více problémů souvisejících s drogami
Pozor na chaos ve vínech, radí zkušený degustátor
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 19. 2. - 1. 3. 2015
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 26. 2. - 8. 3. 2015
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 5. - 15. 3. 2015
První letošní investiční záměry oprav silnic dostaly zelenou
Slavnostní poklepání základního kamene Domova pro seniory v Újezdu u Brna
Stavaři z Letovic třetí na republikové soutěži
Víte, jak jsou na tom vaše ledviny?
Výročí připomene filmové setkání
Vysočany chystají zkušební provoz nové čistírny
Zdravé město bude hledat deset zásadních problémů
Znojmo nabídlo důchodci pomoc, ministerstvo práce a sociálních věcí ztratilo dopis
Znovu oživili snahu o vybudování obchvatu

Rubrika: Kultura
Akce Muzea Blansko v druhé polovině března 2015
Americký rock na skleníku
Britská skupina NAZARETH se vrací do Brna!
CITADELA přiveze 23.5. nejznámější ženské DJ duo planety - NERVO!
Časový harmonogram koncertů Smokie v Brně a Praze
Dámský dechový trojlístek v Boskovicích 11. března v 19 h v Zámeckém skleníku
Expediční kamera Boskovice
Tančírna s Mixem Jaroslava Kolčavy

Rubrika: Sport
Basketbalisté doma prohráli, o účast v play-off musí zabojovat
Boskovicím pomůže na hřišti i Lukáš Martínek
Filip Dvořák získal na mistrovství dvě stříbrné medaile
Mezinárodní turnaj kolové
Minerva porazila Uherský Brod
Stolní tenis Zbraslavec
Šest branek za třetinu, Minerva nestačila na Velké Meziříčí
Úspěšný start přípravy
V přípravném derby se radovalo Blansko
Ve Svitávce trénuje další generace hráčů
Volejbalistky vyhrály v Brně, extraligová kvalifikace je blízko

Rubrika: Představujeme
„Lidé se nemusí bát přijít s problémem“… nabízí Petr Malach.
Petr Malach, působící rok v pozici asistenta předsedy vlády
Zita Budišová vyrábí autentické panenky dětí

Rubrika: Černá kronika
Policie INFORMUJE

Rubrika: Napsali nám
„Rok smíření“ – Brno si připomene 70 let od ukončení druhé světové války
Den otevřených dveří ambulancí klinické logopedie v Nemocnici Blansko
E.ON spolupracuje s Kooperativou, její zákazníci ušetří až 30 % z ceny pojištění
Empresa Media přichází na trh s měsíčníkem Interview
Exhibiční turnaj na podporu invalidního sportovce Kamila Vašíčka
Hyundai otevřel první autosalon v novém designu
Hyundai představuje zcela nový model Tucson
Hyundai v únoru posílil svůj podíl na trhu
I na Boskovicku lze úspěšně pěstovat hrozny, jen je třeba znát, jak na to
Jak šetřit v kuchyni?
Jarmark Jedovnice
Masarykův okruh zaplní dva tisíce běžců, inlinistů a koloběžkářů
Mezinárodní den průvodců
MÍSTO DO ŠKOLY HURÁ DO MUZEA!
Na český trh přichází nový Hyundai i30, nabídne i turbo
Na Vranovsku připravují rekreační sezónu již nyní
Návrh na zachování provozu autobusové linky 46 do centra
Návštěvnost Aqualandu Moravia se v minulém týdnu zvýšila o 25 %
Nevíte kam o víkendu? Vydejte se na hrad Svojanov
Oskary míří do měst a obcí Česka.Stačí produkovat co nejméně odpadu
Ples na Suchém se vydařil
Podle poslednich statistik pribyly stromy u silnic na Pardubicku
Poměrové měření spotřeby tepla: Kdysi výsada pro bohaté, dnes povinnost pro každého
Přípravy na novou turistickou sezonu vrcholí
Skupina MOL získala za svou komunikační kampaň UPPP ocenění Stevie
Společnost Elite Bath součástí mimořádného projektu bydlení
Za venkovní geotermální bazén platíme milion měsíčně, ale stojí to za to
Zahrádkáři bilancovali