Pivovar Černá Hora odmítá jakoukoliv změnu dodavatele vody

Autor článku: Lukáš Lorenc, pro číslo 10/2015, vloženo dne 28.05.2015

[Stálý odkaz na článek]

Pivovar Černá Hora odmítá jakoukoliv změnu dodavatele vody.
 Chce odebírat vodu jen od VAS Boskovice


Černá Hora * Pivovar Černá Hora i nadále hodlá spolupracovat na dodávce vody s dosavadním dodavatelem, tedy s VODÁRENSKOU AKCIOVOU SPOLEČNOSTÍ, a.s. I přes referendum, které rozhodlo o vystoupení městyse ze Svazku vodovodů a kanalizací, hodlá být pivovar stále napojený na vodovod, který bude provozovat tato společnost. V extrémním případě je pivovar dokonce ochoten kvůli nejasnostem s dodávkami vody v Černé Hoře vybudovat i nový vodovod pro svoji výrobu. Tato informace byla zveřejněna na tiskové konferenci Pivovaru Černá Hora v polovině května.
Obavy pivovaru pramení ze skutečnosti, že poté, co o odtržení Černé Hory od Svazku vodovodů a kanalizací rozhodli místní obyvatelé minulý rok v referendu velmi těsnou většinou, není dosud jasné, kdo bude provozovat zdejší vodohospodářský majetek. Svazek nevydá Černé Hoře vodní zdroje, úpravnu vody, vodojemy Prášilka a Zámek i velkou část páteřní vodovodní sítě. Tyto objekty totiž neslouží pouze Černé Hoře, ale i dalším obcím. Dá se očekávat, že jednání o vyrovnání budou trvat dlouho a možná přinesou i vleklé soudní spory. Pivovar však potřebuje jistoty.
„Zájem pivovaru je zachovat stávající kvalitu i množství dodávané vody a zasadit se o to, aby kompletní vodovodní síť provozoval jeden provozovatel, který zná nejlépe celou problematiku. Tím je pro mě VAS Boskovice. Přístup a spolupráce s jejím panem ředitelem i s jeho kolegy je velmi profesionální a vstřícná. VAS Boskovice je pro pivovar maximální zárukou plynulé dodávky kvalitní pitné vody, v tomto směru si pivovar nemůže dovolit žádné experimenty“, uvedl na tiskové konferenci Pivovaru Černá Hora jeho výrobní ředitel a zároveň hlavní sládek Vladimír Zedek. „Pivovar bude hledat veškeré možnosti, aby mezi VAS Boskovice a pivovarem existoval přímý obchodní vztah, tedy aby pivovar odebíral vodu přímo od VAS. A pokud to bude nutné, přepojíme se na ten vodovod, který zůstane ve správě VAS, a to i s vědomím ekonomického dopadu pro městys,“ pokračuje Zedek, podle kterého nemá pivovar moc na výběr. „Situace, kdy by na jednom katastru provozovaly vodovod dvě společnosti, by byl jednoduše paskvil, a jsem pevně přesvědčen, že nejen pro pivovar, ale pro všechny odběratele v Černé Hoře by tato situace nebyla dobrá. Neexistovala by například jednoznačná zodpovědnost za dodávku vody,“ myslí si o situaci, kdy by část vodovodního řadu vlastnil městys a část zůstala Svazku, kterou by samozřejmě provozovala VAS.
Pro městys Černá Hora to však přináší nemalé potíže. „Zastupitelstvo zvolilo výbor, který má za úkol zajistit zastupitelům veškeré materiály, aby se mohlo rozhodnout o řešení. Výbor tvoří bývalí členové hnutí, které vyvolalo referendum. Doporučují jednu ze čtyř možností provozování,“ informoval starosta Černé Hory Ondřej Měšťan. „Pivovaru se ale v jeho rozhodnutí nedivím,“ dodal. „Pokud nám nebudou vydány zdroje vody, budeme vodu muset nakupovat. Čistírnu zase vlastníme spolu s Bořitovem, takže tam je to také složité,“ nastínil složitou situaci Měšťan. Obec Bořitov podle tajemníka Svazku předala svůj podíl čistírny Svazku dohospodaření a nehodlá jej Černé Hoře v žádném případě převést. „Aktivisté, kteří referendum vyvolali, slíbili lidem o 5 korun levnější vodu, ale i kdyby to byla pravda, podle mě to za ty potíže nestojí,“ dodal starosta, který byl proti vystoupení ze Svazku.

Černá Hora si mohla cenu snížit a zůstat ve Svazku
Otázka novinářů, kolik bude v Černé Hoře stát voda, ale zůstala nezodpovězená. „Bohužel nevíme, kterého majetku se výpočet ceny bude týkat, jaké bude nájemné a další položky, ale hlavně, za kolik bude Černá Hora od Svazku vodu kupovat,“ vysvětlil ředitel boskovické divize VODÁRENSKÉ AKCIOVÉ SPOLEČNOSTI, a.s., Ing. Petr Fiala. Zdůraznil také zajímavou skutečnost, že městys si klidně mohl cenu vodného i stočného snížit a zůstat členem Svazku a zachovat si tak všechny jistoty včetně stávajícího provozovatele. „Na tyto skutečnosti jsme několikrát před referendem upozorňovali, ale aktivisté všechny naše argumenty odmítali nebo zlehčovali,“dodal ředitel VAS.
Rozhodnutí pivovaru je podle ředitele VODÁRENSKÉ AKCIOVÉ SPOLEČNOSTI, a.s. pochopitelné. „Pivovar je životně závislý na vodě a jak bylo výstižně řečeno, nemůže mít čas na experimenty. Vždyť co jiného by to bylo, kdyby se od zdroje vody až k přípojce pivovaru několikrát vystřídal provozovatel,“ míní Ing. Petr Fiala. „Zdejší provoz není jednoduchý. Na spotřebu pivovaru je tu malý vodovod, a když pivovar odebírá svoje na místní poměry obrovské množství vody, dochází v síti k velkým tlakovým změnám, velký vliv to má na způsob a dávkování chloru a další provozní postupy,“ dodal. I po vystoupení Černé Hory ze Svazku vodovodů a kanalizací se však VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST, a.s., spolupráci s městysem nebrání. „Provozujeme přes 120 obcí a místních částí, drtivá většina je členem Svazku. Mimo to provozujeme i další obce a města mimo Svazek. V poslední době je nejrozšířenější způsob, že obce a města se stávají vlastníky VASky, jako Velké Opatovice, Doubravice, Svitávka, Újezd u Boskovic nebo Svazek Sloup-Šošůvka a další“ prozradil Fiala. Za jakých by to bylo cenových podmínek, je však podle něj zatím předčasné řešit. „V obcích mimo Svazek, které naše divize provozuje, se ceny pohybují zhruba od 50,- do 105,- Kč/m3 vodného a stočného. Rozhodující a poslední slovo při stanovení ceny mají vlastníci, tedy města a obce. Když pominu technické podmínky provozování, většina obcí, které mají nižší cenu, platí investice do vodohospodářského majetku ze svého obecního rozpočtu. Pak jsou obce, které mají sice dražší vodu, ale investice již mají v této ceně, takže ze svého rozpočtu na provoz ani obnovu nedoplácejí nic. Druhý způsob považuji za daleko rozumnější, ale záleží na každé obci, jakou variantu si zvolí,“ vysvětlil.
Doplnil, že za posledních pět let VAS investovala do vodovodní a kanalizační sítě v Černé Hoře v rámci velkých oprav více než 4 mil. Kč. Svazek, podle tajemníka Svazku investoval za stejné období do obnovy černohorské infrastruktury dalších sedm milionů.
Na závěrečnou otázku novinářů, proč si tedy městys všechny tyto záležitosti nevyjasnil, než vyhlásil referendum, odpověděl starosta Měšťan, že referendum bylo vyvoláno místními aktivisty a na všechny dnes již známé skutečnosti bylo upozorňováno. Aktivisté však všechna upozornění zlehčovali nebo odmítali.Podobné články:
Výsledky fotbalových soutěží OFS Blansko – 24. kolo, 24. – 25. 5. 2008 - ze dne 27.05.2008 (3)
Výsledky fotbalových soutěží OFS Blansko – 23. kolo, 17. - 18. 5. 2008 - ze dne 21.05.2008 (2)
Výsledky fotbalových soutěží OFS Blansko – 15. kolo mužů, 28. kolo dorostu - 8. 5. 2008 - ze dne 09.05.2008 (2)
Boural pod vlivem alkoholu, za volantem navíc neměl co dělat - ze dne 23.06.2020 (1)
Venku již bez roušek, domovy seniorů obnovují možnost návštěv - ze dne 25.05.2020 (1)
Prodejna STOLMAT děkuje všem ... - ze dne 12.05.2020 (1)
Černá Hora rozšíří rozhlas - ze dne 01.05.2020 (1)
Květnový závodní maraton také podlehl - ze dne 27.04.2020 (1)
Stříbrný Velen - ze dne 22.07.2019 (1)
Černá Hora: nejlepší guláše uvařili táborníci, myslivci a školáci - ze dne 13.05.2019 (1)
Květen nabídne řadu závodů dospělým i dětem - ze dne 15.04.2019 (1)
Zahájí turistickou sezónu v regionu - ze dne 01.04.2019 (1)
Úspěchy okresních pivovarů - ze dne 21.03.2019 (1)
Beseda nabídla možná řešení na I/43 - ze dne 13.03.2019 (1)
Nejdůležitější je jasná vize, říká starosta Černé Hory Ing. Aleš Luksch - ze dne 12.02.2019 (1)
Pivní pouť letos nebude - ze dne 27.08.2018 (1)
Řidič při havárii poblíž Černé Hory na místě zemřel - ze dne 22.08.2018 (1)
Provoz na mostu u Černé Hory byl definitivně ukončen - ze dne 28.03.2018 (1)
Dva zranění při požáru v Černé Hoře - ze dne 27.03.2018 (1)
Zahájení turistické sezony 2018 aneb Trable a nudu, zajisté, na háku mají turisté! - ze dne 27.03.2018 (1)

Všechny články z tohoto čísla (10/2015):

Rubrika: Zpravodajství
Betany hostila zahradní slavnost
Boskovice pokračují v regeneraci zeleně
Boskovice rozvíjí rodinnou politiku
Boskovice slavily výročí osvobození
Černohorský pivovar uvádí nové pivo
Darují krev se zdravým městem
Festival hotelnictví probíhal naposledy
Hejtman Hašek podepsal memorandum o spolupráci s Českou unií sportu
Hejtman vítá větší spolupráci českých a rakouských záchranářů
Chystá se nové jednání o návratu Slovanské epopeje
Kočárová chodba objevem roku
Koupaliště Červenka otvírá již tento pátek
Koupaliště se připravují na zahájení sezóny
Kraj pošle nemocnicím miliony na investice
Kraj rozšiřuje spolupráci s brněnskými vysokými školami
Kraj uvolnil dotace na rekonstrukce sportovišť
Mezinárodní cvičení ve Vratěníně prověřilo záchranné složky
Michal Hašek ocenil příslušníky Traumateamu po návratu z Nepálu
Muzea v Blansku a Boskovicích sjednotí krajskou síť
Muzejní noc podpoří historii i tvořivost
Na podporu cyklistiky směřuje z krajského rozpočtu 5 milionů korun
Odhalili další varnu drog
Pivovar Černá Hora odmítá jakoukoliv změnu dodavatele vody
Policie má snazší přístup do databází
Povinná výbava je pouhé minimum, aneb Ve tmě stejně žárovku nevyměníte
Pro havárie na vodovodech máme krizový plán
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 21. 5. - 7. 6. 2015
RH Faktor vyhrála Eliška Matušková
Rychlost investice HTC na jižní Moravě nemá obdoby
Tancini club Boskovice třetí na Mistrovství České republiky
V případě ukradených knih padla obvinění
Vicepremiér Bělobrádek navštívil jižní Moravu
VIDA! Centrum přivítalo stotisícího návštěvníka
Vodárenská pomůže pořadatelům táborů
Vyvěsí moravskou vlajku
Začíná rekonstrukce ulice Chrudichromská

Rubrika: Kultura
17. ročník VÝSTAVY OBRAZŮ
Jedinečná přehlídka nizozemských řádů a vyznamenání
Křest knihy "Nejstarší fotografie Brno / Alteste fotografie Brünn"
Náměšťfest 2015 zahájí Cimbal Classic
První výstava v brněnské Vile Löw-Beer
Vernisáž výstavy: Vladimír Kokolia, Karel Pivoňka: Myšlenky spatřené
Zdeněk Šerebl: Podzemí Moravského krasu ve fotografii

Rubrika: Sport
Blansko vykročilo k záchraně
Cyklisté závodili ve Valchově
Fotbalisté ZŠ Boskovice nejlepší na okrese
Fotbalové soutěže finišují
Fotbalový turnaj E.ON Junior Cup zavítá do Ústeckého kraje
Hokejisté doma nezaváhali
Hokejistům úvod vyšel
Plavci soutěžili v Blansku
Pokračoval Turnaj čtyř zemí
Senzační obrat fotbalistů
Tenisté porazili Mokrou Horu
Velké Opatovice hostily olympiádu dětí
Výsledky fotbalových soutěží _23. kolo
Výsledky fotbalových soutěží _24. kolo
Vzpěrači získali pět medailí

Rubrika: Představujeme
Prodejna Tennis-Sport se nově zaměří i na golf
S ALERGIÍ v POSTELI
Salon SERAFIN – váš expres do menších velikostí

Rubrika: Černá kronika
Policie INFORMUJE

Rubrika: Napsali nám
„PROMĚNA“ v Nemocnici Blansko
Akce Dej si střeva dohromady zve na konzultace k odborníkům zdarma
Aktualita - Rok smíření
Benešov u Boskovic oslavil 70 let od konce druhé světové války
BOSKOVICE PŘED 70 LETY
Další vybojované vítězství
Degustaci jídla, vína a destilátů letos na Špilberk Food Festivalu doprovodí královská hostina
Do knihovny za sochami
Dobrovolnictví. Má to smysl?
Evropské finále soutěže Hyundai Award poprvé v Praze
Hlučínu to napodruhé vyšlo a těší se z postupu
Hyundai je po 5 měsících stále druhou nejprodávanější značkou českého trhu
Charitativní koncert Czech Virtuosi a Esther Yoo
Chlouba českých pěstitelů je tu pro vás!
Invia v Brně hledá nové prodejce zájezdů, nabízí rozvoj kariéry v cestovním ruchu
Jan Černý v Krumlově v cíli, ale bez oslav
Jste obézní? Zapomeňte na běh a jděte si zaplavat do teplé vody
Jubilejní ročník Svatebního show
Kaufland team běžel pro Paraple
Kaufland získal ocenění Superbrands 2015
Královna Kunhuta se vrátila na svůj hrad 23. května 2015
Kuriozita - Sraz českých vousáčů v Brně
Novinka mezi kotli na tuhá paliva: ENBRA TP-EKO splňuje parametry 5. emisní třídy
Paramo přichází s redesignem značky Mogul podpořený mediální kampaní
Program Pivovarských dnů doplní komentovaná procházka „Po stopách brněnských pivovarů“
Projekt „My pro vodu – voda pro nás“ ve Svitávce
Rokycany doma neuspěly a zkusí to znovu. Postoupili hráči SK ZČE Plzeň
Slavnostní mše svatá ve Žďárné
Studium pro sportovní manažery má dalšího partnera
Svátky řemesel a krásy ušlechtilých koní
Unikátní sklepní ulička v petrovských Plžích se otevře výletníkům
Unikátní vzdělávací program pro sportovní manažery
Úvodní schůzka studentů s brněnským primátorem přinesla první úkoly
V Blansku se bude závodit na nejrovinatější silniční desítce!
V soutěži Skupiny MOL Freshhh 2015 zvítězil tým „Just Ask Siri“
Vážení představitelé obecních úřadů Letovic, Vranové, Křetína a Lazinova
Vzrostl počet lidí zásobovaných pitnou vodou
Zdechovský: Norsko by se mělo učit od Znojma, jak se starat o rodiny
ZLATÁ UDICE 2015
Změřte si zdarma své zdraví