Okresní stolně tenisová sezóna je minulostí

Autor článku: Dopisovatel, pro číslo 12/2008, vloženo dne 24.03.2008

[Stálý odkaz na článek]

Závěrečnými zápasy ukončili okresní sezónu stolní tenisté. Hodnotíme-li ji z celkového pohledu, může být považována opět za něco úspěšnější než předchozí. Nicméně na „úspěch“ lze nahlížet z různých úhlů.
Pokud bychom brali v potaz masovost a kvantitu členské základny, pokračujeme vpřed téměř mílovými kroky. Za posledních osm sezón se počet oddílů, družstev i samotných hráčů více než zdvojnásobil. Málokteré sportovní odvětví se může pyšnit něčím podobným.
Měříme-li ovšem úspěch kvalitou herního projevu, stagnace předchozích sezón je zatím nepříjemnou skutečností. Ve srovnání s ostatními okresy jihomoravské oblasti tahá ten náš za velmi krátký konec. Jedinou útěchou může být fakt, že po dlouhých létech se podařilo nastartovat proces obnovy nejmladší členské základny. Na začátku sice rovněž hlavně v oblasti počtu nových hráčů, ale ke kvalitě se u nejmladších hráčů lze dopracovat mnohem rychleji. Zde už ovšem bude záležet na té „pohodlnější“ starší generaci hráčů, jak dokáží zužitkovat příliv mladých nadějí.
Pokud si odmyslíme tradiční baštu Blansko, kde je práce s mládeží zejména díky Josefu Kvíčalovi prakticky na profesionální úrovni, pak z ostatních oddílů jim šlape na paty již dlouhodobě hlavně Adamov. V těch ostatních pracují již několikátý rok velice dobře ve Křetíně. Zdatně sekundovat se jim snaží ve Zbraslavci a v Boskovicích. Novými „štikami“ jsou pak mládežníci v Olešnici a Petrovicích.
Ovšem největší kvalitativní pokrok a tím i velký kus práce odvedli v DDM Letovice. Přitom výchovu mládeže mají na starosti hráči věku ještě juniorského, kteří před čtyřmi léty sami se stolním tenisem začínali. Žáci uvedeného oddílu se pomalu prokousávají k samému vrcholu v okresních mládežnických kategoriích. Jaký rozdíl oproti mládeži z mnoha tradičních oddílů, jejichž družstva jsou dlouholetými účastníky OP I. O jejich mládeži je přitom dosud sotva slyšet. A to i přesto, že by se jim mohlo dostat tréninkové péče od hráčů náležejících žebříčkově k okresní špičce. O takové kvalitě „vyučujících trenérů“ si mohou nechat v Letovicích jenom zdát. Právě proto patří DDM Letovice nejvyšší uznání.
V souvislosti s nejmladší generací hráčů je třeba zmínit vznik zatím neoficiální amatérské žákovské soutěže, kde se dobrovolně domluvilo šest oddílů na vzájemných utkáních. Ještě před rokem by si podobný krok těžko dokázali představit i ti největší optimisté. A co by k tomu asi řekli ti, jež neustále zdůrazňují nezájem mladé generace o sport ? Nyní už je zřejmé, že kde chtějí pracovat, tam se postupně zájem dostaví.
Pokud se ohlédneme za samotnými soutěžemi a úspěšností oddílů z hlediska postupů a sestupů, najdeme jich několik veselých a jeden hodně smutný. Největší spokojenost by mohla panovat v Boskovicích. Áčku se podařilo vystoupat téměř na samou špičku v OP I, i když ambice byly ty nejvyšší. Béčko coby nováček se bez problémů zachránilo v OP II a céčko rovněž coby nováček bojovalo do poslední chvíle o postup ze základní OS. Spokojeni budou i v Petrovicích, kde suverénně vyhráli OP II, jako jediné družstvo bez ztráty bodu. Oddílové cíle si beze zbytku splnili i ve Zbraslavci v podobě záchrany áčka v krajské soutěži a postupu céčka jako vítěze OP III. Áčko Jestřebí postoupilo loni coby nováček základní soutěže, letos stejný husarský kousek zopakovalo vítězstvím v OP IV. No a posledním šťastným postupujícím se stali ve své druhé sezóně hráči Rájce v základní OS.
Na opačném pólu nálady se pohybuje oddíl Sokol Svitávka. Zde sehrál roli v té nejčernější podobě generační výkonnostní problém spojený s úbytkem hráčů. Výsledkem je určitě nechtěná okresní rarita v podobě sestupu všech čtyř zástupců od OP I po OP IV. Dalším krokem pak bude pravděpodobná redukce počtu družstev. Jmenovanému oddílu může být jistou útěchou a současně nadějí, že práce s mládeží má za sebou již relativně úspěšné dvouleté období. Ani na to ale nemohou spoléhat např. v Borotíně, kde po předloňském sestupu z OP I letos totéž zopakovali s jediným zbylým družstvem v OP II. Ještě „úspěšnější“ byli v tomto směru hráči Voděrad C. Coby loňští sestupující z OP III docílili téhož neprodleně i letos v OP IV. Voděradský oddíl se sice může chlubit jedním z nejlepších mládežníků okresu Alešem Klečkou. To je však jediné, i když úspěšné torzo zdejší předchozí práce s mládeží.
Nezbývá, než to dobré dále rozvíjet, z toho zbylého se alespoň poučit. Abychom si za rok mohli říci, že skončená sezóna byla alespoň tak úspěšná, jako ta předchozí.

Vladimír Švancara,
předseda okresního svazu stolního tenisu


Podobné články:
Stolní tenis - ze dne 18.03.2008 (2)
Stolní tenis - ze dne 21.02.2008 (2)
Stolní tenis - ze dne 21.01.2008 (2)
Mladí tenisté soupeřili v Petrovicích - ze dne 31.12.2007 (2)
Rozhodlo se o okresních přebornících - ze dne 05.12.2007 (2)
Stolní tenis - ze dne 07.11.2007 (2)
Stolní tenis Zbraslavec - ze dne 17.10.2016 (1)
Stolní tenisté slaví postup - ze dne 07.04.2016 (1)
Stolní tenis Zbraslavec - ze dne 14.03.2016 (1)
Stolní tenis Zbraslavec - ze dne 29.02.2016 (1)
Turnaj ve stolním tenise v Němčicích - ze dne 22.02.2016 (1)
Stolní tenis Zbraslavec - ze dne 16.02.2016 (1)
Stolní tenis Zbraslavec - ze dne 08.02.2016 (1)
Stolní tenis Zbraslavec - ze dne 26.01.2016 (1)
Stolní tenis Zbraslavec - ze dne 11.01.2016 (1)
V Boskovicích soutěžili stolní tenisté - ze dne 10.01.2016 (1)
Vánoční turnaj ve stolním tenise - ze dne 15.12.2015 (1)
Stolní tenis Zbraslavec - ze dne 15.12.2015 (1)
Stolní tenis Zbraslavec - ze dne 02.12.2015 (1)
Stolní tenis Zbraslavec - ze dne 16.11.2015 (1)

Všechny články z tohoto čísla (12/2008):

Rubrika: Zpravodajství
Další Kruhový objezd
Firma Alps se bude stěhovat do nového - U Sebranic začala výstavba
Chtějí elektrárnu
Kvůli dotacím a vichřici tolik nekáceli
LETEM SVĚTEM
Lidé dluží městům - Boskovičtí dluží městu přes pět milionů, Letovičtí jsou na tom mnohem lépe
Největší zájem je o rejstřík trestů
Rozsečtí dají práci třem lidem
Speciální internetový Net vlak stíral hranice
Škodám na včelstvech se dá zabránit - Včelaři ale musí být zodpovědní
Vítání velikonoc na Suchém

Rubrika: Kultura
Galerie dá prostor Bayerové
Koncert pro Pohodu zavítá do Boskovic
Lysický zámek zahájil sezónu, připravuje řadu akcí
Opět prožijí noc s Andersenem

Rubrika: Sport
Boskovice doma v důležitém zápase zabraly
Divize, 17. kolo
Fotbalový servis
Kam za sportem
Nasazení rozhodčích OFS Blansko
Okresní stolně tenisová sezóna je minulostí
Trénovali v Brně při závodu
Utkání otočili během dvou minut
V derby se radoval blanenský tým
Volejbalové řádky
Zahrají si o školního přeborníka

Rubrika: Představujeme
Muž vědění a umění - PhDr. Jaroslav Bránský

Rubrika: Černá kronika
Policie INFORMUJE

Rubrika: Napsali nám
Český jazyk podle ŠVP
Odpoledne plné hudby
Poděkování
Práce na projektu Otevřené oči pokračuje
Těšíme se na Velikonoce
z Našeho pohledu
Zajímavý honorář