Nouzový stav pokračuje - Na jižní Moravě zkoušejí chytrou karanténu

Autor článku: Lukáš Lorenc, pro číslo 5/2020, vloženo dne 16.04.2020

[Stálý odkaz na článek]

Boskovice * Koledníky v ulicích letos během velikonočních svátků opravdu nečekejte. Řádění koronaviru Covid-19 se v České republice stále nedaří dostat pod kontrolu a Vláda tak rozhodla nejprve o prodloužení nouzového stavu do 11. dubna, načež by v tomto týdnu mělo dojít ještě k rozšíření o dalších třicet dní, tedy až do 11. května. Nadále tak platí omezení volného pohybu, uzavření některých obchodů i povinnost nosit na veřejnosti ochranu obličeje.
Vláda zároveň upravila některá opatření a například od 2. dubna umožnila znovu otevřít prodejny domácích potřeb, ale jen v případě, že se v nich dají nakoupit zdravotnické pomůcky jako roušky, rukavice, dezinfekce nebo respirátory. I nadále však platí, že by občané republiky měli chodit pouze do práce, na nákup a jinak se na veřejnosti nezdržovat. Rozšířené by měly být také pravomoci policistů, kteří by mohli lidem za porušení opatření uložit na místě pokutu až do výše deseti tisíc korun. Po Velikonocích by nicméně mohlo dojít k postupnému zmírnění některých opatření. K 18:00 hodině v pátek 3. dubna nicméně bylo v Jihomoravském kraji pozitivně testováno na Covid-19 242 lidí, z nichž nejvíce ve věku mezi 25-34 let. Testováno bylo 2880 osob, v aktuální karanténě zůstává 1135 osob, vyléčených je 16 a v kraji byly zaznamenány již 2 úmrtí. V obou případech se jednalo o osoby ve věku nad 60 let, se závažnými komorbiditami.
Nepříjemná situace, ve které se naše republika nachází, ovšem přináší také krásné příběhy solidarity. Při akutním nedostatku roušek se velké množství lidí ihned pustilo do vytváření dostatečných zásob, které pak mířily jak k jednotlivcům, tak především do zdravotnických zařízení. A hned z kraje vyhlášení nouzového stavu se například ve Svitávce dostavila na úřad majitelka zdejšího smíšeného zboží Nguyen Thi Thuy a na boj proti dopadům nemoci předala dar třicet tisíc korun. „Paní byla první, kdo se k takovém kroku odhodlal. A když jsme to zveřejnili, tak se hned přidali další podnikatelé,“ měl radost starosta Jaroslav Zoubek. Právě ve Svitávce jsou v boji s nečekanou situací hodně aktivní. Vypisují výtvarné soutěže pro děti nebo hrají v místním rozhlase písničky na přání. „Bezpečnostní opatření jsme zavedli ještě předtím, než to nařídil stát. Lidem jsme nakázali nosit roušky a sami jsme v nich uskutečnili i jednání zastupitelstva,“ přiblížil starosta. Vedení obce se navíc zapojilo i do šití potřebných roušek.
„Ze školy jsme přinesli šicí stroje, které se pořizovaly za dotaci. Okamžitě se k nám přidali i další a někteří nosili  roušky šité doma. Tím jsme zajistili roušky pro naše občany. Hodně jsme jich našili navíc a  tak jsme  darovali 600 kusů boskovické nemocnici. Podařilo se nám sehnat dezinfekční prostředky a ty jsme roznesli do každé svitávecké domácnosti,“ upozornil Zoubek. „Utvořený tým funguje skvěle, mám z toho radost. Až v těžké době člověk nejlépe pozná, jací lidé tu jsou,“ pochvaluje si starosta a je hrdý na všechny kteří zapojili do pomoci v téhle těžké době. A ve Svitávce nejsou sami, roušky šije vlastně celá republika. A následně je posílá hlavně do nemocnic nebo pečovatelských domů, z nichž některé v rámci republiky hlásily jejich vážný nedostatek. V tuto chvíli je minimálně na našem okrese situace klidnější. „Od začátku se situace podstatně změnila. Jednak k nám již plynule míří dodávky z Jihomoravského kraje, které byly již čtyři a v pondělí očekáváme další. Pomohl nám ale i postoj firem, občanů nebo regionálních podnikatelů, kteří nás také zásobují. Získali jsme tak ochranné štíty nebo dezinfekce. Hodně nám to pomáhá,“ říká ředitelka Městské správy sociálních služeb v Boskovicích Marie Sáňková. Podobně jsou na tom v Centru sociálních služeb v Letovicích. „S Boskovicemi si materiál navážíme vzájemně, takže jsme na tom stejně. Bavlněné roušky jsme si šili sami a dostávali je z okolí. A nové se šijí pořád, takže jsme za to rádi. Dokonce jsme již mohli dát roušky i klientům domova pro seniory, aby mohli alespoň vyjít na chodbu. Došlo nám už také osmnáct balíčků z kraje, které obsahují ochranné obleky. Právě oděvy nám ale chybí nejvíce,“ přiblížil ředitel Ivo Kubín.
Distribuce ochranných pomůcek ale míří i k obyvatelům. Vznikají místa, kde si lidé mohou roušky vyzvednout. Dobrovolní hasiči v Boskovicích rozvezli za tři dny roušky pro 1500 seniorů nad 75 let. V Cetkovicích zase díky píli místních v březnu rozkvetla rouškami místní sakura, aby si lidé mohli v případě potřeby vzít roušku s sebou. A na náměstí v Kunštátě byl připraven věšák s rouškami. Český národ si zkrátka umí poradit. Pomáhají ale také velké okresní firmy, když například LD Seating darovala městu Boskovice pro jeho potřeby 2450 kusů roušek. A rozhodně se nejedná o ojedinělý případ. Právě v Boskovicích se navíc po celou dobu platnosti nařízení vlády rozhodli prominout nájemné v uzavřených nebytových prostorech v majetku města.

Na Jižní Moravě zkoušejí chytrou karanténu
Z rozhodnutí vlády navíc na konci března začala hygienická stanice testovat takzvaný model chytré karantény, která by měla urychlit a usnadnit boj proti nákaze. „Chytrá karanténa je soubor několika na sebe navazujících opatření, která společně směřují k co nejrychlejší izolaci osob ohrožených nákazou koronavirem. Od rychlého testování nemocných přes přesné a kompletní trasování jejich potenciálních kontaktů za poslední dny, rychlou karanténu potenciálně infikovaných osob, dezinfekci exponovaných míst, kontrolované testování lidí v karanténě až po lékařskou pomoc odpovídající stavu nemocných,“ přiblížila mluvčí krajského úřadu Monika Brindzáková. Do ní se zapojí i armáda. „Došlo k proškolení mediků Armády ČR, kteří budou dále pomáhat při zaškolování dalších uživatelů vytvářeného informačního systému,“ doplnil ředitel Krajské hygienické stanice David Křivánek.
Model chytré karantény spočívá ve využití moderních technologií. Hygienici zjistí od nakažených osob, kde se za poslední dny pohybovali a kde tak mohli někoho nakazit. Pokud s tím bude dotyčný souhlasit, využijí získaná data od operátorů a banky, pro přesnější určení toho, kde se dotyčný pohyboval nebo platil kartou. Následně za možnými nakaženými do několika hodin vyjede tým pro odběr krve. Do zbytku republiky by se měl systém rozšířit po Velikonocích. Pokud se opatření osvědčí, mohlo by to vést k postupnému otevření dalších obchodů, kin nebo divadel.(Luke)Podobné články:
Pálenice doufají v dobrou úrodu jablek a švestek - ze dne 10.08.2020 (2)
Mariánská triáda přibližuje poutní památky - ze dne 26.07.2020 (2)
Nemocnice obnovují návštěvy - ze dne 05.07.2020 (2)
Pokles daní řeší úvěrem či prodejem městských bytů - ze dne 29.06.2020 (2)
Žádají o odměny pro sociální pracovníky - ze dne 29.06.2020 (2)
Včelaři opět bojují s včelím morem - ze dne 28.06.2020 (2)
Sběr potravin potrvá do začátku prázdnin - ze dne 20.06.2020 (2)
Sucho na Blanensku stále pokračuje, přestože srážek přibývá - ze dne 15.06.2020 (2)
Města musí kvůli krizi škrtat v rozpočtech, menší obce zatím vyčkávají - ze dne 14.06.2020 (2)
Kempy hlásí velký zájem turistů - ze dne 26.05.2020 (2)
Kvůli nákaze Covid-19 byla uzavřena škola v Blansku - ze dne 25.05.2020 (2)
Sdělení k přerušení provozu zubní LSPP (pohotovost) od 16. 3. 2020 - ze dne 07.05.2020 (2)
Nouzový stav prodloužen do 17. května, omezení však postupně mizí - ze dne 06.05.2020 (2)
Aktivita klíšťat roste - ze dne 06.05.2020 (2)
Nouzový stav a legislativa - ze dne 20.04.2020 (2)
Neviděli jste odcizené kolo z Černé Hory? - ze dne 11.04.2020 (2)
Koronavirus uvrhnul republiku do nouzového stavu ... Blanensko má prvního nakaženého - ze dne 16.03.2020 (2)
Končí televizní signál DVB-T - ze dne 16.03.2020 (2)
Nemocnice má krve dostatek - ze dne 11.03.2020 (2)
Zastupitelstvo JMK schválilo nejvhodnější variantu silnice 43 - ze dne 28.02.2020 (2)

Všechny články z tohoto čísla (5/2020):

Rubrika: Zpravodajství
Audit technických služeb prošetří policie
Boskovice navštívil ředitel silnic a dálnic
Cenu za stavbu knihovny zatím neznají
Černá Hora rozšíří rozhlas
Do školní zahrady umístí kamery
Dokončí rekonstrukce chodníků
Chtějí hřiště na posilování
Koronavirus se do pitné vody nedostane, říká ředitel VODÁRENSKÉ AKCIOVÉ SPOLEČNOSTI
Lesníkům chybí peníze na obnovu lesů. Sbírka může pomoci lesům u Kunštátu
Lyžařské areály po zimě počítají ztráty
Místo karantény vzali lidé přírodu útokem
Nahradí Malý Chlum nová rozhledna?
Nouzový stav a legislativa
Nouzový stav pokračuje - Na jižní Moravě zkoušejí chytrou karanténu
Nový chodník zvýší bezpečnost školáků
Obce pokračují se zajištěním pitné vody
Ohňostroje v Boskovicích nakonec nezakáží
Opravují kulturní dům
Ornitologové prosí veřejnost o pomoc při mapování výskytu chocholoušů
Pokračovali s obnovou chatek
Policisté darovali krev
Policisté řešili více přestupků
Postiženému záchranáři přispěli na vozík
Protestovali obrazcem v poli
Provedou obměnu veřejného osvětlení
Rozdělili dotace na aktivity, památky či kulturu
Slavnosti řemesel se ruší
Služby Boskovice se rozhodly v minulých dnech dezinfikovat veřejná prostranství
Stavba letního kina pokračuje
Střední školy se chystají na odsunuté maturity
Školní zápisy proběhnou letos bez dětí
Upravují spojení zámku a zahrady
Ve Skalici posílí prameniště
Venku již bez roušek, domovy seniorů obnovují možnost návštěv
Vybrali malbu opěrné zdi v v Pilském údolí
Vybrali místo pro odpady
Vznikne ve Velkých Opatovicích klub pro mládež?
ZEMŘEL ZNALEC A VĚRNÝ PROPAGÁTOR DÍLA BOHUSLAVA MARTINŮ, PhDr. FRANTIŠEK POPELKA
Získali monitory dechu

Rubrika: Sport
Hokejista Král získal smlouvu v NHL
Květnový závodní maraton také podlehl
Sportovec bez závodů, to je strašná představa
Vzpěrači byli nejlepší
Z krásného snu se stala noční můra, líčí poslední rok fotbalista Lukáš Vorlický

Rubrika: Černá kronika
Během týdne vyjížděl na Blanensko hned třikrát pyrotechnik
Nařezané klády dřeva zmizely - zloděj ukradl dvacet kubíků smrkové kulatiny
Někdo odcizil stavební nářadí určené k zaměřování
Neviděli jste odcizené kolo z Černé Hory?

Rubrika: Napsali nám
Mých pár dní s karanténou
Nouzový stav a legislativa
Obnova lesů i v době pandemie koronaviru
Očista Bačova sólo
Poděkování
V Blansku zahájí sběr potravin, chybí stovky kilogramů potravin
Z dějin svobodného dvora ve Vískách u Boskovic

Rubrika: Právník radí
Soudní řízení o úpravě výkonu rodičovské odpovědnosti a výživy nezletilých dětí