Napsali jsme spoustu krásných vět, užívá si double Přemysl Kovář

Autor článku: Lukáš Lorenc, pro číslo 9/2019, vloženo dne 22.06.2019

[Stálý odkaz na článek]

Okrouhlá / Praha * Úžasný rok má za sebou Přemysl Kovář. Fotbalový brankář z Okrouhlé, odchovanec FC Boskovice se v dresu Slavie Praha stal nejen vítězem nejvyšší české soutěže Fortuna ligy, ale i domácího poháru Mol cup. Ceněný double přitom získal pražský klub poprvé od dob legendárního Pepi Bicana. To vše navíc okořenilo čtvrtfinále Evropské ligy. Část mistrovských oslav přenesl Kovář v neděli 9. června i domů na Okrouhlou, kde přátelům nejen ukázal oba poháry.
Jak probíhaly oslavy na Okrouhlé?
Chtěl jsem vzít rodinu na dovolenou a pak se ukázat tady. První den jsem slavil s rodinou a dnes dělám akci pro místní kluky. Včera jsem navíc navštívil utkání malé kopané, na plácku kde jsem vyrůstal. Přivezl jsem poháry a zároveň si zachytal za AC Okrouhlá, jelikož to ještě jde na občanku. S klukama, se kterýma jsem vyrůstal a co za mnou jezdí na zápasy. Všechny jsem pozval, ať přijdou posedět, vyfotit se s poháry, spoustu místních lidí jsem dlouho neviděl.
Je to pro vás druhý titul. Který znamená víc?
Oba byly rozdílné, ale samozřejmě o titul dva roky zpátky se bojovalo do posledního kola, takže to pro mě znamenalo víc. Zároveň to byl i můj první titul. Nyní jsme mohli slavit dopředu, měli jsme to dlouho ve svých rukou. Tento rok jsme hráli na třech úrovních, v lize, českém poháru a Evropské lize, dva roky zpět jsme se soustředili jen na ligu. První byl asi víc, nicméně letos jsme to měli zdablované tím, že jsme vyhráli i pohár. Získat double pro nás byl hnací motor a myslím, že to doceníme až v budoucnu. Na stadionu jsme koukali, že se double udělal naposledy v roce 1944. K tomu jsme byli ve čtvrtfinále Evropské ligy, takže vlastně ani nevím, jak to shrnout. Napsali jsme spoustu krásných vět do historie Slavie a budeme na to v budoucnu vzpomínat.
Po definitivě titul jste prakticky týden slavili, ale čekalo vás ještě utkání se Spartou. Měli jste před ním volnější režim?
Tím, že se podařilo v Ostravě ztvrdit titul, to bylo uvolněné. Cesta vlakem domů byla euforická, ale věděli jsme, že nás čeká finále poháru a moc jsme jej chtěli vyhrát. V pondělí jsme ještě zašli na večeři, ale v úterý už jsme jeli do Olomouce. Po získání double nastala další parádní euforická jízda vlakem a to jsme ve středu, čtvrtek a dokonce i pátek slavili, i když poslední den už jsme měli i trénink. Věděli jsme, že i když o nic nejde, pořád je to Sparta a fanoušci by nám nikdy neodpustili, kdybychom se na to vykašlali. Jak říká Honza Nezmar, sezona se hodnotí podle posledního zápasu. Byla by to černá kaňka. Trenér mi z legrace říkal „půjdeš si zachytat, vyber si deset nejstřízlivějších a ti budou hrát se Sparnou. Ale musíme ji porazit“. Nedělní oslavy už byly takové unavené. Probíhaly ještě v pondělí a pak už jsme jeli na zaslouženou dovolenou. V této sezóně nám vyšlo prakticky všechno a oslavit v posledním zápase titul, double a ještě porazit Spartu bylo skvělé.
V závěrečném derby jste navíc nastoupil v základní sestavě.
Byli jsme domluvení, že jak se udělá titul, půjdu do brány. Proto jsem na kluky tlačil, že to musí být minimálně do předposledního kola, abych odchytal derby. Mohlo to být i dřív, ale zaplaťpánbůh alespoň za to. Pro mě to byla odměna, první derby. Užil jsem si to. Kulisa byla fantastická.
Další rok vás ale nečeká nic jednoduchého. Obhajoba bývá ještě náročnější.
Je to výzva. S Milanem Škodou jsme si to říkali už po prvním titulu. Obhajoba bude těžká, všichni se na Slavii, Spartu nebo Plzeň vyhecují. Jsou to pro ně nevšední zápasy. Půjdeme od zápasu k zápasu jako letos. Hlavně si chceme vyzkoušet Ligu mistrů, to je pro nás prvotní cíl, o který se hraje již v srpnu. Minulý rok jsme to nezvládli s Dynamem Kyjev, o rok dříve s Nicosií, ale myslím, že jsme od té doby prošli těžkými zápasy a jsme zkušenější. Samozřejmě potřebujeme i štěstí, třeba s Ajaxem asi nikdo chtít hrát nebude. Ale s dalšími jsme hráli a věřím, že je to pro nás i fanoušky obrovský cíl.
Jaká je vaše budoucnost ve Slavii? Mluví se o příchodu dalšího brankáře.
Mluvili jsme o tom. Je mi už 33, ale před třemi měsíci jsem prodloužil smlouvu o další dva roky. Je to pro mě taková odměna. Příchod dalšího brankáře je pro nás ale nevyhnutelný. Může se stát, že Ondra Kolář odejde, nebo kdyby se někomu z nás náhodou něco stalo. Měli jsme tu mladého Martina Vantrubu, ale tomu to nesedlo, takže si myslím, že je pravděpodobně také na odchodu. Tým musí mít tři kvalitní gólmany. Slavie má samozřejmě spoustu dobrých gólmanů v mládeži a myslím, že by měli postupem času dostávat šanci v áčku. Teď nás ale čeká obhajoba a kvalifikace Ligy mistrů, takže za mě musí gólman přijít.
Neuvažoval jste třeba o hostování, kde budete mít větší vytíženost? Při oslavě titulu jste dokonce dostal speciální dres k pátému ligovému startu ve Slavii.
To jsem nahodil v kabině a pan Tvrdík to dal do placu. Zasmáli jsme se tomu. Já určitě odcházet nikam nebudu, mluvil jsem o tom i s trenéry, kteří to nechtějí. Uvidíme, jaká bude v létě moje pozice. Co jsme si volali s trenérem brankářů, zatím nic hotového není a do přípravy s námi jde Kuba Markovič z devatenáctky. Někoho je potřeba přivést. Hráči jako Trmal nebo Staněk jsou zajímaví. Když Ondra odejde, další gólman s námi musí být půl roku, aby si zvykl na náš styl.
Chcete ve Slavii pokračovat i po kariéře?
Tak určitě. Nedovedu si představit, že by kdokoliv na mém místě nebral jakoukoliv práci ve Slavii. Dělal jsem si C a B trenérské licence a nyní se chystám na brankářskou. Příští rok v tom chci pokračovat, abych byl do budoucna připravený přejít z hráčské kariéry na trenéra.
V profesionálních začátcích jste působil v Uherském Hradišti. Nyní tam mají Boskovice dalšího odchovance Jiřího Borka. Sledujete jeho kariéru?
Jsme v každotýdenním kontaktu, vzal jsem si ho pod křídla. Na Slovácku ho vedou trenéři, kteří tehdy trénovali mě. Myslím, že má před sebou velkou budoucnost. Je dynamický, teď vyrostl a dokázal se už v sedmnácti prosadit do devatenáctky. Má to v hlavě srovnané a ví, čeho chce dosáhnout. Zachytat si ligu a je k tomu na dobré cestě. Ale je důležité, aby v tom pokračoval a také zvládl školu. Člověk musí mít v ruce papír, protože neví, co se může stát. Když mě skončila ve 24 letech smlouva, přetrhl jsem si vazy v rameni a šel dokonce na pracák v Boskovicích. Tři měsíce jsem byl úplně out, až mi jeden manažer zařídil třetí ligu. A odtud se vše rozjelo. Zkrátka musí pořád věřit a to platí i pro kohokoliv jiného. Budu mu fandit, píšeme si po každém zápase, a když hrál na Dukle, byl jsem se na něj podívat. Musím říct, že se učí rychle a je pracovitý. To bude důležité i pro přechod do mužského fotbalu. Věřím, že to zvládne.(Luke)

 Podobné články:
Okrouhlá v proudu času - ze dne 15.05.2024 (1)
Pohár vrchoviny odstartoval - ze dne 24.07.2023 (1)
Cvičili zásah na přehradě - ze dne 29.03.2023 (1)
Přemysl Kovář ukončil hráčskou kariéru - ze dne 23.02.2023 (1)
Na Okrouhlé sníží počet zastupitelů - ze dne 04.07.2022 (1)
Za obnovu lesů sází tisíce nových stromů - ze dne 24.11.2020 (1)
Plánují vysadit tisíce nových stromů - ze dne 12.09.2020 (1)
Kovář znovu šampionem - ze dne 18.07.2020 (1)
Prodloužili podporu obchodu - ze dne 13.07.2020 (1)
Chtějí hřiště na posilování - ze dne 24.05.2020 (1)
Na Okrouhlé uskutečnil druhý ročník výstavy modelů ze stavebnice Lego - ze dne 08.04.2020 (1)
Na Okrouhlé vznikne mokřad - ze dne 05.08.2019 (1)
Mění strop kulturního domu - ze dne 20.06.2019 (1)
Okrouhlá a Valchov chystají výstavbu nových domů - ze dne 25.05.2018 (1)
Na Okrouhlé mají novou zbrojnici - ze dne 19.02.2018 (1)
Zloděj způsobil obchodníkovi škodu za asi tři tisíce korun - ze dne 18.12.2017 (1)
Na Okrouhlé roste nová zbrojnice - ze dne 07.12.2017 (1)
Myslivecké odpoledne v Okrouhlé - ze dne 04.09.2017 (1)
Bikeři se představili na Okrouhlé - ze dne 24.07.2017 (1)
"Společně jsme v bezpečí" - ze dne 04.07.2017 (1)

Všechny články z tohoto čísla (9/2019):

Rubrika: Zpravodajství
Boskovice demonstrovaly proti Babišovi
Co všechno vám ochrání služba PROVĚŘENÁ NEMOVITOST?
Den s policií v Boskovicích
Deště přinesly problémy v regionu
Do školky i o prázdninách
Dohodli se na mimosoudním vyrovnání
Dokončují opravu mostu
Hledají způsob, jak na neukázněné řidiče
Jednatelem nemocnice bude zřejmě Štěpánský
Letovice vstupují do služeb Malé Hané
Na investice získali úvěr
Na některých pokladnách skončí prodej jízdenek
Nákup pozemků hotelu Velen se komplikuje
Nový ředitel až po prázdninách
Osmnáctý ročník Kořeneckých slavností písní a tanců
Otevřeli zahrady i památky ve Velkých Opatovicích
Plánují opravu mostu v Letovicích
Pohřešovanou ženu se podařilo najít
Postaví zeď a uzavřou frekventovaný průchod mezi obchody v Boskovicích
RETRO PRAGUE HISTORIC RALLY bude mít zastávku v Boskovicích!
Shání peníze na bezpečnou kuchyni
Schválili získání pozemku pro sportovní halu
Škola v Knínicích bude mít moderní učebny
Škola získala deníky válečného letce
V Opatovicích byli k vidění veteráni i krásná zvířata
Ve Skalici nad Svitavou spustili Operaci Barbarossa
Vykrádali domy na Blanensku
Zahradní slavnost Betany v Boskovicích

Rubrika: Sport
Boskovická rezerva postupuje
Jan Hrdlička a JanKripner jen kousek od medaile
Krajské týmy na postup nedosáhly
Napsali jsme spoustu krásných vět, užívá si double Přemysl Kovář
Plavci přepisovali historii
Ščudla bral bronzovou medaili
Turnaj v malé kopané kardinála Tomáše Špidlíka
V červenci do Lomnice, k jeskyním i za sněhulákem
V letošní sezoně budou hrát i o bronz

Rubrika: Černá kronika
Zatímco spali ve stanu, někdo je okradl v kempu na Suchým

Rubrika: Napsali nám
Charita vyráží do terénu k osamělým lidem
Rodič a dítě z pohledu práva – pojem „rodičovské odpovědnosti“