Na boskovický Kras byl vyhlášen konkurz

Autor článku: Václav Stoupal, pro číslo 40/2007, vloženo dne 08.10.2007

[Stálý odkaz na článek]

Část prostor převezme největší výrobce prádla v ČR
Boskovice (wst) * Po více než půlročním existenčním zápolení se konečně rozhodlo o osudu společnosti Kras. Zatímco Kras skončil v konkurzním řízení, jednání se zájemci o využití stávajících prostor podniku vrcholí. Už tento týden by měla se správcem konkurzní podstaty sepsat smlouvu s prvním z nich. Firma Pleas, která v Boskovicích otevře svou novou konfekční provozovnu, má do konce tohoto roku v plánu zaměstnat v textilní výrobě na sto lidí.
KRAS DNES
Léty a kvalitou proslavená značka dámské i pánské konfekce patrně navždy zmizí ze světa.
Společnost Kras, vlastněná pražskými majiteli, se s problémy potýkala od té doby, co přišla o významného německého obchodního partnera Roy Robson, tedy více než rok. Patová situace slibování a postupného doplácení jen části dlužných mezd spojená s hromaděním dalších závazků vůči zaměstnancům vyústila k poslednímu červenci hromadnou výpovědí 164 lidí a podnik přestal vyrábět. Působení společnosti Fourati v čele s jejím jednatelem a většinovým vlastníkem Ludvíkem Krajčim, která Kras převzala 1. července roku 2005 po konkurzním řízení, tak skončilo stejně neslavně jako u jejích předchůdců – konkurzem. Ten byl na společnost vyhlášen počátkem minulého týdne.
Za poslední rok a půl vyměnil podnik sedm výkonných ředitelů, obchodní ředitelé a manažeři se měnili ještě častěji. Před třemi týdny byl odvolán také poslední ředitel Lubomír Vališka. Na jeho post nikdo jmenován nebyl a firma zůstala bez vedení. Ačkoliv je Kras v konkurzním řízení a na jeho chod dohlíží správce konkurzní podstaty, firma stále existuje. „V Krasu dnes zůstává zaměstnáno minimum zaměstnanců, kteří jsou na pracovní neschopnosti, na mateřské dovolené nebo nedali výpověď. Jinak je tam asi šest lidí, kteří dodělávají to nejdůležitější, co je třeba dodělat vůči úřadu práce a zdravotní pojišťovně,“ uvedla Marcela Hamerská, jež zajišťovala personální oddělení, s tím, že nedoplacené mzdy zaměstnancům budou doplaceny. To totiž garantuje stát. K jakému termínu to bude, nikdo zatím neví.
Ve své funkci setrval také obchodní ředitel Jiří Dědeček. Podle jeho vyjádření v současnosti probíhá intenzivní jednání nejen s firmou Pleas, ale i s dalšími zájemci, kteří by chtěli rozjet své výrobní programy ve zbylých prostorách firmy. Bližší informace však zatím Dědeček neuvedl, neboť jednání nejsou definitivní. „Vím, že zájemců je hodně, ale co bude se zbytkem budovy Krasu, to záleží na rozhodnutí majitelů firmy,“ doplnila Hamerská.
PLEAS ZNAMENÁ PŘÍLEŽITOST
Největší výrobce denního a nočního prádla v České republice Pleas otevře svou provozovnu v prázdných prostorách boskovického Krasu. Pleas je u nás v oblasti původních značek, sortimentu a způsobu výroby pleteninového prádla posledním mohykánem. Akciová společnost se sídlem, správou a výrobou v Havlíčkově Brodě, kterou stoprocentně vlastní zahraniční kapitál, zaměstnává v současnosti téměř tisíc šest set zaměstnanců. „Mimo Havlíčkův Brod máme pět dalších provozoven, Boskovice budou šestou. Protože jsme velká firma, šije pro nás dalších osm kooperačních firem. Více než devadesát pět procent naší výroby končí na evropských trzích, převážně v Německu, Francii a Holandsku, pod hlavičkou Schiesser Group, jejíž jsme součástí,“ představil společnost člen představenstva Pleasu Jaromír Novák a dodal, že zbylých pět procent výroby se prodává u nás, na Slovensku a nyní i v Polsku pod tradiční značkou Pleas, jejíž historie sahá až do roku 1940. „Na evropském trhu prádla je špičkou Triumf a hned vedle je se svojí kvalitou a odbytem Schiesser. Triumf má kvalitu v oblasti ženského prádla, Schiesser dominuje zejména v oblasti pro muže, tedy ve výrobě pyžam, boxů, šort a slipů. Prádlo pro ženy má také, ale tam je konkurence větší,“ srovnal dvě nejprestižnější evropské společnosti Václav Jedlička, který bude mít provoz v Boskovicích na starosti.
Že má Pleas zájem jednoznačně potvrdila slova představitelů firmy. „Jsme prádlařská firma a to také chceme vyrábět. Denní, noční, pro muže, ženy i děti. Začneme s menším sortimentem, ne vše najednou, ale postupem času sem vše přijde. Chceme smlouvu, která nám tady zaručí minimálně 5 let a více. Věříme, že prostředí je stabilní. O konkurzu Krasu jsme samozřejmě věděli, teď to byla otázka čekání, jak rychle bude pracovat soud, abychom věděli, zda podepíšeme ještě smlouvu s firmou Kras. Teď však předpokládáme, že se smlouva sepíše s konkurzním správcem,“ uvedl minulou středu Jaromír Novák s tím, že prostory se na výrobu teprve připravují.
NOVÁ PRACOVNÍ MÍSTA
Pro svou výrobu zatím Pleas počítá s využitím jednoho podlaží. „Máme pronajmuto první patro, kde byla konfekční dílna, tedy prostor přibližně 1500 metrů čtverečních. Předmětem nájmu je samozřejmě i jídelna, sociální zařízení a šatny v suterénu. Když uvážíme, že tu svého času pracovalo 1200 lidí, tak celý provoz rozhodně mít nebudeme. Zatím jsme na začátku, počítáme se závodem do dvou set lidí, proto nebudeme nic víc slibovat,“ sdělil Novák.
Pracovníci Pleasu vzejdou z rekvalifikačních kurzů, které bude pro firmu ještě v říjnu pořádat Vyšší odborná škola ekonomická a zdravotnická a střední škola Boskovice. „Kurzy budou celkem čtyři, každý z nich trvá měsíc a bude pro čtyřiadvacet švadlen. Tím, že máme ve vzdělávací síti obor krejčí a krejčovské práce, to pro nás nebyla potíž, i když takovéto kurzy neděláme běžně. Zkušenosti na to máme a tento rekvalifikační kurz by neměl být pojímán jako komplexní rekvalifikace, ale jako doplnění stávající kvalifikace,“ charakterizoval certifikovaný vzdělávací program ředitel školy Jindřich Friedl s tím, že první absolventi budou 29. října.
První pracovní smlouvy se budou uzavírat začátkem listopadu. V tu dobu se také rozjede výroba. „Naše představa je mít ke konci roku v Boskovicích v pracovním poměru minimálně sto švadlen. K tomu přijdou další lidé jako obslužný personál, tedy vedoucí, mistři, mechanici, takže tady bude řádově deset lidí navíc,“ netají se Václav Jedlička.
Velkou šanci proto mají bývalí zaměstnanci Krasu, zejména ženy. Ze dvou set lidí, co Kras nedávno opustilo, je dnes necelá stovka stále vedena na úřadu práce. „Já si myslím, že pro Boskovice a okolí je to velká šance. Příležitostí ve strojírenství je tady dost, ale práce pro ženy tolik není. Navíc většina velkých firem má nepřetržitý provoz a je rozdíl stát u nějakého lisu 12 hodin nebo přijít do práce na 7,5 hodiny,“ vyjádřil se Jindřich Friedl. „Samozřejmě technologie šití oděvů je něco jiného než šití prádla, vyžaduje to jinou šicí techniku. Také krejčí vyučený před třiceti lety, který celý život v Krasu žehlil a není schopen šít, je na tom jinak než noví absolventi. Pokud ale budou mít zájem a chuť a udělají si rekvalifikaci, pak mají velkou šanci to místo získat,“ potvrdil Jaromír Novák z Pleasu.
To, že je o kurzy zájem už teď, nám potvrdila Marcela Hamerská. „Na první schůzce bylo 46 zájemců. Začínají se hlásit i vyučené krejčí, co pracují jinde. Navíc není dáno omezení, že rekvalifikace je jen pro bývalé pracovníky Krasu. Krasačky se půl roku připravovaly na to, zda odejít z firmy kvůli nevyplácení peněz. Kdo sehnal zaměstnání odešel a kdo ne, tak věděl, že šance na uplatnění moc neměl. Vstup Pleasu v tomto ohledu berou jako zázrak.“Komentáře k článku

Zatím zde není žádný komentář
 

Zobrazit formulář pro přidání komentáře
Schovat formulář na přidání komentáře
*

*

*

Uložit komentář

Podobné články:
Chceme vzkřísit oděvářskou tradici - ze dne 30.05.2008 (3)
Kdo nabídne více peněz, získá prázdné prostory v Krasu - ze dne 15.10.2007 (3)
Kras konečně zahalí lešení - ze dne 30.08.2011 (2)
Kras konečně vyplatí bývalé zaměstnance - ze dne 23.12.2010 (2)
Do nové sezóny bez závazků - ze dne 15.03.2010 (2)
Úvodní duel rozhodl obránce - ze dne 15.03.2010 (2)
Fotbalová DIVIZE - ze dne 02.06.2008 (2)
Pleas definitivně zavírá výrobu - ze dne 19.05.2008 (2)
Konkurzní řízení na funkci ředitelky - ze dne 08.04.2008 (2)
Zubaři DUBEN - ze dne 06.04.2008 (2)
Volejbalistkám se na lepší časy neblýskalo - ze dne 06.03.2008 (2)
Zaměřují se na prevenci kriminality - ze dne 14.02.2008 (2)
Boskovický Kras zeje prázdnotou, zaměstnanci hromadně odešli - ze dne 06.08.2007 (2)
Kras se drží zuby nehty, vyhráno zdaleka není - Zaměstnanci stále odcházejí - ze dne 09.07.2007 (2)
Rodina v tíživé situaci: Když zaměstnavatel neplatí - ze dne 18.06.2007 (2)
KRAS v uplynulém týdnu: - ze dne 12.06.2007 (2)
Vedení Krasu minulé pondělí slib nesplnilo, zaměstnanci dostali (zase) jen zálohy - ze dne 12.06.2007 (2)
ANKETA - Co na to zaměstnanci Krasu? - ze dne 04.06.2007 (2)
Vedení Krasu slib nesplnilo, dlužné mzdy stále nejsou zaplaceny - ze dne 04.06.2007 (2)
Oddíl Elite Sport Boskovice slavil sametovou revoluci i svatého Mikuláše - ze dne 06.12.2019 (1)

Všechny články z tohoto čísla (40/2007):

Rubrika: Zpravodajství
„Četník“ v lysické knihovně
Knihovna jako místo pro setkávání
Lázně vylepšují zázemí
Letos naposledy poradí
Mateřské školy v Boskovicích hlásí plno
Mohou se těšit na nové chodníky
Na boskovický Kras byl vyhlášen konkurz
Na místní Agendu dostali 20 tisíc
Nový projekt promění podobu Bochořákova náměstí
Olympijské zápolení letovických mateřských škol
Pionýři ve westernovém městečku uklízeli, poté se bavili
Pomozme etiopským dětem plnit sny
Povedenou výstavou oslavili výročí
Školky v regionu zaznamenaly mírný nárůst dětí
Učitelka na cestách - Genna Hegyeshalmy
Už teď myslí na zimu i na vánoce
Většinu bytů odkoupí současní nájemníci
Začnou přípravné práce na stezku pro pěší i cyklisty

Rubrika: Kultura
Galerii rozzáří obrazy Otakara Vystrčila
Struny rozezní folkový kytarista
Vlastimil Vondruška pokřtil knihu

Rubrika: Sport
Atlas potrápil favorizované Pepino
Basketbalový přehled
Fotbalový SERVIS
Hokejové béčko vyjíždí také na led
Kam za sportem
Minerva získala v derby první body
Nasazení rozhodčích OFS Blansko
Padli v prodloužení
Po přestřelce se radoval Žďár
Přes sto plavců si nechalo změřit čas
Volejbal
Výsledkové trápení Boskovic pokračuje
Začaly boje pod vysokou sítí

Rubrika: Černá kronika
POLICIE informuje

Rubrika: Kassikova kronika
Neděle 30. září 2007: Karolín

Rubrika: Napsali nám
Ostrov Hvar ožil českým zpěvem a hudbou
Projekt pokračuje
V Lysicích vystavuje Ladislav Rolný
z Našeho pohledu
Zámek se hemžil dětmi