Mráz způsobil rozsáhlé poruchy na potrubí

Autor článku: Lukáš Lorenc, pro číslo 4/2021, vloženo dne 23.03.2021

[Stálý odkaz na článek]

Region * Zejména v Boskovicích bylo patrné, že letošní počasí způsobilo možná největší problémy s poruchami na vodovodech za posledních několik let. Pracovníky VODÁRENSKÉ AKCIOVÉ SPOLEČNOSTI, a.s., jsme mohli vidět zejména v Boskovicích při řešení poruch i několikrát do týdne. Situace byla o to složitější, že kvůli šíření koronaviru COVID-19 bylo nutné dělit pracovníky do skupin tak, aby se případná nákaza nešířila a firma byla schopná reagovat i na nenadále vzniklé havárie. Jen tak obyvatelé města nemuseli řešit dlouhodobější problémy se zásobování pitnou vodou. Na situaci jsme se zeptali ředitele VAS Boskovice Petra Fialy.
„Zátěž byla během letošní zimy opravdu extrémní. Největším problémem nebo důvodem častých poruch byly pravidelné teplotní výkyvy, tedy střídání mrazivých dnů s oteplením. Je pravdou, že Boskovice patřily k lokalitám, kde k poruchám docházelo velmi často, přímo ve městě jsme byli nuceni několikrát zasahovat i v nočních hodinách, aby dopad pro odběratele byl minimální. Například na ulici Kapitána Jaroše jsme řešili problém hned na třech místech prakticky během týdne. Zvýšená poruchovost se objevila rovněž i v dalších obcích a městech okresu, a to v Ráječku, Letovicích, Drnovicích, Velkých Opatovicích, Sebranicích a dalších. Za poslední roky bylo problémů s potrubím zejména na Boskovicku určitě nejvíce,“ přiblížil ředitel VODÁRENSKÉ AKCIOVÉ SPOLEČNOSTI.
Situace byla složitější i díky již rok trvající pandemii koronaviru. „Nastavili jsme potřebná a fungující pravidla, například, aby se zaměstnanci střídali v menších skupinách a zabránili tak výpadku většího množství lidí a nebylo tedy ohroženo to nejdůležitější, tedy plynulá dodávka vody a odvádění odpadních vod všude tam, kde vodohospodářskou infrastrukturu provozujeme. I přes tato důsledná opatření jsme v tomto nejtěžším období čelili i složité situaci, kdy bylo 15 pracovníků práce neschopných z důvodu nemoci Covid-19. Situace pro nás tedy byla skutečně hodně náročná. Poruch bylo daleko více než v minulých letech a pracovníků na jejich řešení naopak velmi málo,“ uvedl ředitel s tím, že v dnešních dnech se situace ohledně stavu pracovníků zklidnila, přestože poruch řeší společnost i nadále nadprůměrné množství.
Zlepšila se také míra nemocnosti a poslední týdny již VAS Boskovice své zaměstnance pravidelně testuje, přestože situace na trhu s potřebnými testy není pro všechny firmy zrovna nejjednodušší. „Testujeme pravidelně každý týden. Velký problém byl zejména zpočátku v tom, že testy na seznamu, který jsme dostali od Ministerstva zdravotnictví, byly pro první týdny velice těžko k sehnání. Třeba i v noci před plánovaným dodáním nám bylo oznámeno, že testy i přes potvrzení objednávky nepřijdou. Ale s tím měla problém asi každá firma,“ říká Fiala, který dále na náš dotaz uvedl, že pracovníci VODÁRENSKÉ AKCIOVÉ SPOLEČNOSTI nejsou zahrnuti do krizové infrastruktury. „To se týká pouze vodárenských společností v Praze a Plzni, takže se prozatím nemůžeme spolehnout ani na očkování našich zaměstnanců. Ale právě očkování zejména vodárenských a kanalizačních montérů bych považoval pro zajištění plynulé dodávky vody do domácností, firem i všech strategických zařízení jako jsou nemocnice a další sociální ústavy jako velmi potřebné. To ukazují nejen naše zkušenost ze začátku roku,“ dodal s tím, že boskovickou divizi VODÁRENSKÉ AKCIOVÉ SPOLEČNOSTI, a.s., stály ještě před zahájením povinného testování náklady na opatření proti covidu-19 téměř jeden milion korun.(Luke)Podobné články:
Do nové sezóny bez závazků - ze dne 15.03.2010 (2)
Úvodní duel rozhodl obránce - ze dne 15.03.2010 (2)
Fotbalová DIVIZE - ze dne 02.06.2008 (2)
Konkurzní řízení na funkci ředitelky - ze dne 08.04.2008 (2)
Zubaři DUBEN - ze dne 06.04.2008 (2)
Volejbalistkám se na lepší časy neblýskalo - ze dne 06.03.2008 (2)
Zaměřují se na prevenci kriminality - ze dne 14.02.2008 (2)
Boskovice jsou přitažlivé, inspirující a atraktivní místo vhodné pro život, říká Petr Malach - ze dne 13.08.2022 (1)
KOBERCE BOSKOVICE, s.r.o. slaví dvacet let na trhu - ze dne 09.08.2022 (1)
MSSS Boskovice omezí kapacitu svých klientů - ze dne 08.08.2022 (1)
Šebek se vrací se stříbrem - ze dne 08.08.2022 (1)
Boskovický Strongman láká stále více žen - ze dne 08.08.2022 (1)
Ministerstvo pomůže s rozšířením mobilního signálu - ze dne 04.08.2022 (1)
Žáci Střední školy André Citroëna Boskovice vyjeli na pracovní stáž do Vídně za novými zkušenostmi - ze dne 04.08.2022 (1)
Aikido uzavřelo sezonu - ze dne 27.07.2022 (1)
Den s Policií v Boskovicích - ze dne 27.07.2022 (1)
Plavci na mistrovství republiky - ze dne 27.07.2022 (1)
Vážené dámy, vážení pánové, občané Boskovicka, - ze dne 27.07.2022 (1)
Velký třesk v boskovickém hokeji. Minervu střídá HC Boskovice - ze dne 20.07.2022 (1)
Boskovice mají ArchiMapu - ze dne 20.07.2022 (1)

Všechny články z tohoto čísla (4/2021):

Rubrika: Zpravodajství
Adrenalinová práce v korunách stromů
Cesta na Býčí skále opět uzavřena
Covid, karanténa a omezení veřejného života. Takový byl rok 2020 - ŘÍJEN
Chtějí odkoupit část sportoviště
Kamélie nabízí přes výdejní okénko
Lesopark nabízí stroje ke cvičení
Lyžařské areály na kompenzace stále čekají
Mariánská triáda - Křtiny
Mráz způsobil rozsáhlé poruchy na potrubí
Nemocnice má desítky Covid pozitivních pacientů
Omezení provozu škol a školních jídelen způsobuje školám problémy
Pokračují s obnovou sochy
Problémy s vodou jsou minulostí
Prodlužují platnost řidičských oprávnění
Senátorka Vítková: roušky a testování v MŠ
Soutěží o nejlépe opravenou památku
Studie Plán rozvolňování v mateřských školách
Ve Velkých Opatovicích spadla část zámecké zdi
Vzácná opona je zpátky doma

Rubrika: Sport
David Janků skončil v nemocnici
Kulturu v Boskovicích bude řídit Ondřej Dostál
Očistný proces ve fotbale bude dlouhodobý, říká Jiří Vorlický

Rubrika: Představujeme
Zajímá mě, kam město investuje, říká bývalý místostarosta Petr Malach