Máma čtyřnohých miláčků - Gabriela Brzobohatá

Autor článku: Ctirad Burget, pro číslo 10/2008, vloženo dne 10.03.2008

[Stálý odkaz na článek]

Mít v devatenácti letech už půltucet dětí vlastních a více než tucet dalších mít takzvaně ve vlastní péči, to jistě působí dojmem příběhu ze sci–fi knihovny, dávných legend nebo příběhů ze zemí třetího světa. Ale tento příběh se odehrává zde u nás. Pravda, tihle miláčci štěkají a mají srst, ale pozornosti, prostoru ke hrám, k učení a péče vyžadují více než dost. To vše jim jejich máma, Gabriela Brzobohatá dává měrou vrchovatou. Těmi dětmi vlastními jsou skutečně její psi, těmi ve vlastní péči máme na mysli ty, o které se stará v blanenském psím útulku, kde působí jako vedoucí provozu. Připravuje i pejsky pro canisterapii, věnuje se klasickému výcviku psů, dálkově studuje. Na to, že její dort ještě neměl ani dvacet svíček, je toho opravdu více než dost...
Gabrielo, vy jste už v tomto věku zkušená výcvikářka, kdy jste s pejsky začínala?
První zkoušky se psem jsem absolvovala ve dvanácti letech, cvičila jsem tehdy německého ovčáka, to ještě nebyl můj pes, ti přišli zanedlouho potom. Mým prvním psem byl kříženec pitbula s ovčákem, byl to pes zachráněný z psích zápasů, tehdy mu bylo sedm let, teď už je to psí důchodce, je mu třináct. No, a další pejsci posléze následovali. Přišel například stafford nebo ovčák, ten byl ostatně vždycky mým snem. Celkem zajímavé je to, že v dětství mi byla zjištěna alergie na psí chlupy, ale snad tím, jak se stále pohybuji mezi psi, tak už si organismus zvykl.
Vy připravujete i psy pro canisterapii. Přibližte nám tento druh terapie a způsob přípravy psa. O co se vlastně jedná?
U canisterapie se využívá pozitivního vlivu psa jak na duševní, tak fyzický stav pacienta. Používá se například tak zvané polohování, což znamená, že pes nebo více psů leží s klientem v kontaktu. U klienta dochází k prohřátí a uvolnění svalů, tělo dostává pozitivní podněty. U hyperaktivních dětí má pes uklidňující vliv, naopak děti, které nereagují na jiné podněty, dokáže přimět k aktivitě. Já jsem se psem například navštěvovala rodinu, jejíž dvouletý syn byl po autonehodě ve vážném stavu a canisterapie mu hodně pomohla. Při canisterapii se navíc děti naučí s pejskem zacházet, pro starší je naopak přínosný klid, který jim pejsek předává. Přítomnost psa například i snižuje krevní tlak. U psů pro canisterapii není nejdůležitější jejich věk, ale především povaha. Musí to být absolutně klidný jedinec.
Není to ovšem pro čtyřnohá stvoření náročné?
Musím poznamenat, že canisterapie je pro pejsky dost vyčerpávající. Po terapii si musí dobře odpočinout.
Od loňského roku působíte jako vedoucí blanenského útulku pro psy. Jak jste se k této práci dostala?
Když bylo vypsáno výběrové řízení, tak jsem se do něj přihlásila. Celkem bylo asi třicet uchazečů, takže šance nebyla velká. Ale nakonec jsem v řízení uspěla a toto místo získala. Znamenalo to i změnit další věci v mém životě. Studuji v Brně obchodní akademii, rozhodla jsem se z denního studia přejít na dálkové, takže se škole můžu věnovat při práci v útulku. Skloubit to jde, i když samozřejmě nároky na čas jsou velké.
Můžete nám přiblížit, co vlastně život v útulku pro pejsky znamená, jak se s nimi zachází?
Blanenský útulek je vlastně za městem, v okolí nejsou obytné domy, což je dobře. Pejsci nikoho neruší a naopak na ně nepůsobí stresové vlivy z okolí. Máme prostorné kotce, které jsou i zateplené, celkem máme prostor pro zhruba šestnáct pejsků. Někdy můžeme umístit i více psů v jednom kotci, když jsou to například snášenliví jedinci nebo psi, kteří jsou na sebe zvyklí. Každý pes, který se dostane do útulku je prohlédnut, odblešen, odčerven. V té době hledáme původního majitele. Pokud se po týdnu nenajde, pejsek je dále naočkován, provedeme mu povahový test a nabídneme k osvojení. Nový majitel ke každému pejskovi získá očkovací průkaz, protokol o převzetí a výsledky povahového testu. Spolupracujeme s veterinárními lékaři, po této stránce jsou pejsci skutečně dobře zajištěni.
A jak je to s volným pohybem?
Samozřejmě dbáme i na dostatečný pohyb. Prostory útulku jsou opravdu velké, takže pejsci mají možnost se zde tak říkajíc dosyta vyřádit. Chodíme s nimi i na procházky, věnujeme se hrám a cvičení.
Snad každý živý tvor potřebuje pravidelnou stravu.
U psů je velmi důležitá. Krmíme je špičkovými granulemi, pejsci mají zajištěný přísun všech důležitých látek. Díky návštěvníkům máme pro pejsky dostatek dek či hraček. Samozřejmě jsme rádi za tyto drobné dary. Jsou i návštěvníci, především z řad starších lidí, kteří třeba sami nemůžou psa mít doma a tak za nimi chodí pravidelně sem. Donesou jim něco na zub, podívají se, jak se mají, stráví s nimi nějakou tu chvilku
Kolik psů se v útulku v průběhu roku vystřídá a jak se daří najít jim nového pána?
V loňském roce se zde vystřídalo 104 psů, z toho asi dvacítka v hotelu. Zhruba tři desítky psů byli ti, co utekli původnímu majiteli a podařilo se nám jim ho vrátit. Průměrně je zde pejsek asi tři až čtyři měsíce než si ho někdo osvojí. Samozřejmě některý pejsek se zde zdrží dobu v řádech týdnů, jiný naopak na svého majitele čeká daleko déle. Většina lidí chce mladého psa, ale pro starší lidi je třeba vhodnější i starší pejsek, kterého už není nutné učit nějakým návykům. Jak jsem už uvedla, fungujeme i jako hotel. Teď aktuálně máme v útulku třináct pejsků, včetně tří hotelových. Ty do hotelu můžeme přijmout, pokud nejsou kotce plné nalezených psů.
Co nového plánujete jednak v útulku a i vy osobně mimo něj pro nejbližší dobu?
V prosinci loňského roku jsme v útulku dělali den otevřených dveří a budeme v těchto akcích určitě pokračovat, předpokládám, že asi třikrát až čtyřikrát ročně. Nyní připravujeme výcvik pro pejsky, kteří útulkem prošli a už mají nového pána, v červnu plánuji uspořádat výstavu kříženců. Plán akcí mohou všichni najít i na našem webu. Co se týče vybavení útulku, díky dobré spolupráci s městem i díky sponzorům se budou dělat nové střechy, v plánu je upravit i jednu nyní provozní buňku jako místnost, kde budou pejsci v karanténě. Já se účastním i letního výcvikového tábora, který bude od 19. července do 2. srpna ve Zbraslavi u Brna, mimo to s kolegyní jezdíme jako výcvikářky jednou měsíčně do Jablonného nad Orlicí, takže aktivit a plánů je více než dost.

Kontakty na blanenský útulek:
Vedoucí provozu: Gabriela Brzobohatá
Brněnská č.o. 25a (točna autobusu MHD)
email: utulek-blansko@seznam.cz
web: http://www.utulek-blansko.estranky.cz/



Všechny články z tohoto čísla (10/2008):

Rubrika: Zpravodajství
Další ročník soutěže Vesnice roku je připraven
Do Kunštátu poputují od rodáka peníze z Francie
Koupaliště: I letos vše při starém
Letovičtí schválili rozpočet
Na úřadě vycházejí lidem vstříc
Nabitá sezóna turistů ve Velkých Opatovicích
Nové silnice se zatím nedočkají
Olešničtí uspěli v soutěži památek
Opět rozdělovali peníze sportovním klubům
Projekt 100 opět zaujal a překvapil
Těžký soustruh zabíjel
Uspěly v soutěži památkových zón
Vypalovat trávu je zakázané
Výrobky se mohou chlubit zlatou chutí

Rubrika: Kultura
Dějiny náboženství posluchače zaujaly
Na flétnu zahraje boskovická rodačka
Po představení odjíždí na soutěž

Rubrika: Sport
Blansko dohrálo
Borci Svitávky myslí na návrat do Extraligy
Boskovické fotbalistky triumfovaly v Jedovnicích
Boskovičtí florbalisté už mohou začít pomalu slavit
Brněnské celky na boskovické Sokoly nestačily
Kam za sportem
Mladá vzpěračka se činila
Mládež nad zelenými stoly
Nobica dostala pořádnou lekci
Sita cup vyhrál Lipovec
Sokolové s přehledem vyhráli základní část
Stolní tenis
Volejbalové řádky
Výsledkový servis Basketsportu

Rubrika: Představujeme
Máma čtyřnohých miláčků - Gabriela Brzobohatá

Rubrika: Černá kronika
Policice INFORMUJE
Vykradli Jednotu

Rubrika: Napsali nám
Studenti soutěžili
V Mateřské školce Okrouhlá je veselo
z Našeho pohledu