MSSS Boskovice pokračuje v optimalizaci důstojného zázemí i terénních služeb

Autor článku: Lukáš Lorenc, pro číslo 13/2022, vloženo dne 09.11.2022

[Stálý odkaz na článek]

Boskovice * Městská Správa Sociálních Služeb v Boskovicích se v minulých dnech tradičně připojila k Týdnu sociálních služeb. Kromě zajímavého programu pro klienty je jeho součástí také den otevřených dveří pro zájemce z řad široké veřejnosti, kteří si mohou nejen prohlédnout zázemí sociálních služeb včetně ukázky ubytovacích prostor, ale získat také potřebné informace o podmínkách přijetí jak v rámci pobytových zařízení Domova pro seniory a Domova se zvláštním režimem na ulici Sadová, tak i v Domě s pečovatelskou službou Penzion na ulici Mánesova.
Význam MSSS Boskovice je totiž důležitý nejen pro boskovické občany, které již trápí stáří a zdravotní potíže, ale také pro klienty z širokého okolí. Ti si prohlédli kromě pokojů také jednotlivá oddělení, kulturní místnosti, jídelnu, zahradu nebo třeba kapli. „Den otevřených dveří je akcí cílenou na širokou veřejnost, ale zájemcům o služby umožňujeme navštěvovat zařízení průběžně po celý rok. Po domluvě termínu je provedeme zázemím, zodpovíme případné dotazy a v případě zájmu i pomůžeme s podáním žádosti o sociální službu,“ ujistila ředitelka Marie Sáňková.
Se stárnutím populace a zvyšováním nároků společnosti se vývojem mění také podmínky provozování služeb pro samotné MSSS, které od příštího roku sníží kapacitu služby Domova pro seniory o 23 lůžek (ze stávajících 121 na 98 lůžek), v kapacitě 32 lůžek zůstane zachována služba Domova se zvláštním režimem. „Důvodů k optimalizaci kapacit je více. Jednak zkvalitnění standardu bydlení a soukromí uživatelů, snížením tří nebo čtyřlůžkových pokojů na dvoulůžkové pokoje. Také potřeba získání potřebného prostoru pro péči o imobilní klienty, která se neobejde bez užívání kompenzačních pomůcek. Dále avizované legislativní změny připravované novely zákona o sociálních službách, která bude přísněji definovat personální i materiálně technické podmínky provozování sociálních služeb na které potřebujeme být připraveni,“ pokračuje ředitelka s tím, že dalším hlediskem jsou i neustále rostoucí náklady „Vyšší počet imobilních klientů znamená také větší nároky na personální zajištění, při zachování stávající kapacity bychom museli posílit počet pracovníků v přímé péči o dalších dvanáct úvazků, což by znamenalo výrazný nárůst provozních nákladů. Všechna hlediska tedy směřovala ke snížení kapacit jako nejoptimálnějšímu řešení.“
Boskovické zařízení bude i nadále primárně sloužit obyvatelům města. To ale neznamená, že by se nedostalo i na žadatele z okolních obcí. „Naším zřizovatelem je město Boskovice, které každoročně výrazně zvyšuje prostředky na dofinancování celého systému sociálních služeb, v letošním roce například již částkou 25 milionů korun jen na služby MSSS, a to už je velká finanční zátěž. Je potom logické, že prioritou je přednostně řešit potřeby obyvatel města. Ale i po snížení kapacit naše sociální služby určitě zůstanou k dispozici dalším obyvatelům z okolních obcí. Dle statistik z posledních sedmi let tvoří přespolní více než šedesát procent uživatelů těchto služeb. Lze tedy předpokládat, že snížením lůžkové kapacity se poměr do budoucna výrazně nezmění,“ poukázala ředitelka.
Vývoj sociálních služeb každopádně pokračuje, a to zejména důrazem na co nejdelší zachování klientů v domácím prostředí s podporou výraznějšího rozvoje terénních služeb. Roste zájem o využívání terénních pečovatelských služeb a sdílené péče s rodinou, pokud je k tomu možnost. K této péči je určený také příspěvek na péči, který rodinám pomáhá pečovat o své blízké doma, bez nutnosti přesunu do některého pobytového sociálního zařízení. „My pomocí terénních služeb u sdílené péče často pomáháme rodinám s činnostmi, na které z časových nebo jiných důvodů sami nestačí. Snažíme se je podporovat i naučit, jak potřebnou péči dostatečně i bezpečně zajistit. Vše s cílem ponechat pečovanou osobu co nejdéle doma v přirozeném prostředí. A k nám do ústavních pobytových služeb přicházet až ve chvíli, kdy už není jiná možnost. Přes osmdesát procent našich klientů ústavních pobytových služeb má již přiznaný třetí nebo čtvrtý stupeň příspěvku na péči, jedná se tedy o lidi, kteří už potřebují intenzivní celodenní sociální i ošetřovatelskou péči,“ přiblížila Sáňková.
Řada zájemců se hlásí také o nájmy bytů v Domech s pečovatelskou službou, i zde je posuzována sociální a zdravotní situace žadatele, nejen potřeba řešení bytové otázky. Hodnocení probíhá za pomocí bodového systému, který zohledňuje řadu okolností. „I do Domů s pečovatelskou službou přijímáme žadatele z jiných obcí, zejména pokud ve stávajícím bydlišti nemají možnost využívat sociální služby. V rámci bodového hodnocení se zohledňuje věk, sociální a zdravotní situace žadatele i možnost zajištění potřebné péče rodinou. Častým důvodem je i mobilita, aby člověk například nezůstal uvězněný v bytě ve čtvrtém patře domu bez výtahu. Nebo když mu už nestačí síly na život v rodinném domě s pevnými palivy či náročnou údržbou. Zkrátka aby měl co nejdéle zajištěné podmínky k normálnímu plnohodnotnému životu, a to i v situaci, kdy už třeba chodí o berlích nebo s chodítkem. Délka podání žádosti není v takovém případě vůbec podstatná, vždy se jedná o vyhodnocení aktuální sociální a zdravotní situace a potřeb žadatele,“ zakončila Sáňková s tím, že případní zájemci se mohou na MSSS Boskovice kdykoliv obrátit. (Luke)


Podobné články:
Plánují novou kuchyni pro MSSS - ze dne 09.05.2024 (2)
Opraví byty s pečovatelskou službou - ze dne 02.01.2024 (2)
Podmínky pro klienty MSSS Boskovice se neustále zlepšují - ze dne 28.10.2023 (2)
VAS Boskovice opět finančně podpořila MSSS Boskovice - ze dne 05.09.2022 (2)
MSSS Boskovice omezí kapacitu svých klientů - ze dne 08.08.2022 (2)
Opraví výtahy v prostorách MSSS - ze dne 05.11.2021 (2)
VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST, a.s., PŘEDALA DAR MSSS BOSKOVICE - ze dne 12.10.2021 (2)
Domácí péči čeká větší podpora od státu - ze dne 29.01.2019 (2)
Týden sociálních služeb na MSSS Boskovice - ze dne 08.11.2018 (2)
Seminář technické výchovy dětí - ze dne 08.11.2018 (2)
Představili sociální služby - ze dne 12.10.2017 (2)
Boskovický Penzion pro seniory slaví 20 let - ze dne 06.06.2017 (2)
Den otevřených dveří v MSSS Boskovice - ze dne 13.10.2016 (2)
Sociální služby se představí veřejnosti - ze dne 22.09.2016 (2)
Správa sociálních služeb slaví výročí - ze dne 13.06.2016 (2)
Změní způsob v Boskovicích zajištění tísňové péče pro seniory? - ze dne 01.04.2016 (2)
Den otevřených dveří v MSSS Boskovice - ze dne 04.11.2015 (2)
Nové sociální byty nakonec na ulici Mánesova - ze dne 21.01.2015 (2)
Sociální zařízení otevřela dveře veřejnosti - ze dne 22.10.2014 (2)
Seniorské odpoledne v Boskovicích - ze dne 12.06.2014 (2)

Všechny články z tohoto čísla (13/2022):

Rubrika: Zpravodajství
Dokončení cyklostezky se blíží
Hrozí v Boskovicích uzavření sportovišť?
Charitní poradna pomáhá lidem řešit rostoucí ceny energií
Kulturní nabídku v zimě ovlivní ceny energií
Letovice povede i další období starosta Petr Novotný
Löw-Beerova vila slavila 120 let
Mezinárodní setkání záchranářů
Místostarostové Boskovic jsou Holík a Šamšula
Mistři zednického řemesla z Letovic
MSSS Boskovice pokračuje v optimalizaci důstojného zázemí i terénních služeb
Na benzínce u Krhova zasahovala inspekce
Odhalili památník slavnému akademickému sochaři Karlu Otáhalovi
Podpořili hospic i poradnu pro pozůstalé
Podpořili hospic i poradnu pro pozůstalé
Rybníky vydávají svá tajemství
Stěžují si na omezení vlakové dopravy
Tištěné jízdenky podraží
Uspořádali další ročník Drnovického jablkobraní
V Senátu pokračuje Jaromíra Vítková
Vánoce na zámku v Boskovicích nebudou, opravuje se topení
Ve Velkých Opatovicích pokračují téměř beze změn
Velký dechový orchestr ZUŠ Letovice přivezl z Chorvatska první místo a hlavní cenu soutěže
Vítěz Pardubické z Újezdu u Boskovic
Vlaková výluka brzy skončí
Vyráběla a prodávala drogy
Vyřezávání dýní v Boskovicích

Rubrika: Sport
Florbalisté odehráli kvalitní turnaj
Hrdlička s Kripnerem vicemistry republiky
Letovický Josef Lebiš sbírá v tenisu mistrovské tituly i zlaté medaile
Mareček znovu slovenským mistrem
Plavecké medaile na dlouhých tratích
Seminář aikido vedl Ondřej Malina
Tenisté končí úspěšnou sezónu
Vzpěračská medaile na dosah

Rubrika: Představujeme
Dahepo Euro vyrábí kvalitní okna a dveře již dvacet let
Otevřeme úřad směrem k lidem, slibuje nová boskovická starostka Jana Syrovátková