MSSS Boskovice omezí kapacitu svých klientů

Autor článku: Lukáš Lorenc, pro číslo 9/2022, vloženo dne 08.08.2022

[Stálý odkaz na článek]

Boskovice * Město Boskovice přistupuje k postupné optimalizaci svých sociálních služeb a schválilo snížení kapacity Městské správy sociálních služeb. Zrušeny budou větší pokoje a do budoucna se počítá mimo jiné také s omezením počtu zaměstnanců. Podle vedení města i ředitelky společnosti se jedná o nezbytný krok jak z pohledu financování, tak zajištění odpovídajících standardů.
V letošním roce MSSS Boskovice poskytuje 121 lůžek v rámci Domova pro seniory na ulici Sadová, 32 lůžek v Domově se zvláštním režimem na ulici Sadová a 300 klientům je poskytována Pečovatelská služba. Již v roce 2016 vydalo Ministerstvo práce a sociálních věcí doporučený postup ohledně technického standardu služeb sociální péče, který doporučuje pouze jedno a dvou lůžkové pokoje. V Boskovicích jsou ale v současné době i pokoje pro tři nebo čtyři klienty. Nyní se město rozhodlo k jejich přestavění na podobu odpovídající dnešním požadavkům. „Změna byla nevyhnutelná. Čtyřlůžkové pokoje, nebo ty které jsou zase velmi malé, lze obsluhovat jen velmi obtížně. Místa je tak málo, že děvčata mají velký problém ke klientům vůbec dostat kompenzační pomůcky,“ říká ředitelka MSSS Boskovice Marie Sáňková, podle které je ale důvodů k optimalizaci mnohem více. Například stav personálního zajištění nebo zhodnocení kapacity lůžek. „Město Boskovice vlastně dnes doplácí sto tisíc korun na každé lůžko,“ dodala.
Pro příští rok díky rozhodnutí města, které je zřizovatelem společnosti, dojde ke snížení o 32 lůžek v Domově se zvláštním režimem, na celkový počet 98. „Jednali jsme o tom poměrně dlouho. Postupně nám ale nic jiného nezbývá, protože ze státu i kraje jsou dotace na provoz těchto zařízení čím dál nižší a naopak výdaje města stále vyšší. Na posledním jednání zastupitelstva jsme na provoz schválili další 4 miliony a letos jsme tak na částce 25 milionů. Pokud se budou zvedat tabulky či platové tarify, tak ani to nebude stačit. Rozpočet města ale není bezedný,“ poukázal starosta Jaroslav Dohnálek. Celkový rozpočet společnosti je přitom v letošním roce 110 milionů korun.
„Pro potřeby města a jeho občanů bude kapacita stačit. A pro občany z regionu to možná dostatečné nebude, ale my musíme primárně řešit občany Boskovic, protože právě z jejich peněz finance na provoz pochází,“ zdůraznil s tím, že ve městě je i další soukromé zařízení, které může případně poptávku pojmout. Teprve před pár dny byl totiž otevřen nový domov pro seniory BeneVita s kapacitou 140 klientů, který se specializuje především na klienty trpící Alzheimerovou chorobou. Celou záležitost město řešilo také na Jihomoravském kraji, který s ním neměl žádný problém. „Naopak radní říkají, že optimalizace a překlápění do terénních služeb bude čekat i jiná zařízení. Je to první krok k optimalizaci. Určitě se neplánuje přistavění dalšího pavilonu,“ říká Dohnálek.
Pro poptávku klientů z Boskovic by měla i snížená kapacita stačit, na přespolní klienty se již dostat nemusí. Přesto to neznamená, že se z okolních obcí do zařízení nikdo nedostane. „Za posledních pět let je asi šedesát procent klientů z jiných obcí. Určitě tak pro ně prostor bude. Obce ale nemají povinnost na klienty doplácet, stejně jako v krajských zařízeních. Větší obce občas přispějí menším darem, ale to rozhodně nestačí. A menší obce si nemohou dovolit ani to. Rozumím městu, že se chce prioritně starat o své občany,“ poukázala Sáňková.
Optimalizace však bude pokračovat i v dalších letech a dotkne se například také počtu zaměstnanců v Městské správě sociálních služeb. „Je to první etapa a do budoucna je cílená na zařízení do stovky lůžek. Určitě dojde i ke snížení počtu zaměstnanců, ale to se nás bude týkat za dva nebo tři roky. V současné době je naopak stav zaměstnanců podhodnocen. Navíc práce s klienty, kteří potřebují péči, je čím dál náročnější,“ říká Sáňková, která vidí budoucnost sociálních služeb spíše v nárůstu terénní péče. „Je to vždy na posouzení situace, ale existují příspěvky na péči, aby si třeba rodinní příslušníci mohli vzít v práci kratší úvazek a více se o příbuzné starat doma. Teprve až jsou jiné možnosti vyloučené, teprve potom může dojít k přijetí do zařízení.“
Téma sociálních služeb nicméně bude určitě velkým tématem také pro blížící se komunální volby. A názor na rozsah péče či kapacitu MSSS se mezi politiky liší. „Snižování kapacit není moc populární, ale z pohledu rychlého snížení nákladů je to cesta, kterou se vydalo město a snaží se s tím spojit zvýšení kvality péče a komfortu pro klienty. Já bych to ale tak úplně nespojoval, protože zvyšování standardu je dlouhodobé téma, které stejně muselo přijít, abychom se přibližovali evropským standardům a ve výsledku nezůstali jen jako levná ubytovna s péčí pro seniory tlačících se na jednom pokoji,“ říká například současný zastupitel za Hnutí ANO a kandidát za Naše Boskovice Petr Axman, který vidí budoucnost ve spolupráci s externími organizacemi i větším zapojením obcí, které službu využívají. „To by ale mělo navazovat na dlouhodobé strategie a vize, kterých se nám nyní ve vedení města dostává velice pomálu. Bude to možná znít příliš nadneseně, ale právě nastavení správné strategie do budoucna, její zveřejnění a postupné naplňování je to, čím by se mělo začít a to nám otevře možné směry řešení jak pro udržitelný a konkurenceschopný rozvoj, tak i způsob financování,“ doplnil.
„Nejsem příznivcem snižování kapacit. Tito občané se o sebe nedovedou postarat, takže je to naše povinnost, stejně jako se oni postarali o své předky. Za sebe bych ráda, pokud budeme zvoleni do zastupitelstva města, aby MSSS řešilo zefektivnění celé správy, žádosti o dotace a společně se podařilo vyjednat větší finanční rezervy. Ale jelikož nyní nejsme ve vedení města, tak nemám úplně relevantní data, abych na to mohla odpovědět přesněji,“ doplnila Jana Syrovátková, kandidátka za uskupení Změna 22.(Luke)


Podobné články:
Plánují novou kuchyni pro MSSS - ze dne 09.05.2024 (2)
Opraví byty s pečovatelskou službou - ze dne 02.01.2024 (2)
Podmínky pro klienty MSSS Boskovice se neustále zlepšují - ze dne 28.10.2023 (2)
MSSS Boskovice pokračuje v optimalizaci důstojného zázemí i terénních služeb - ze dne 09.11.2022 (2)
VAS Boskovice opět finančně podpořila MSSS Boskovice - ze dne 05.09.2022 (2)
Opraví výtahy v prostorách MSSS - ze dne 05.11.2021 (2)
VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST, a.s., PŘEDALA DAR MSSS BOSKOVICE - ze dne 12.10.2021 (2)
Domácí péči čeká větší podpora od státu - ze dne 29.01.2019 (2)
Týden sociálních služeb na MSSS Boskovice - ze dne 08.11.2018 (2)
Seminář technické výchovy dětí - ze dne 08.11.2018 (2)
Představili sociální služby - ze dne 12.10.2017 (2)
Boskovický Penzion pro seniory slaví 20 let - ze dne 06.06.2017 (2)
Den otevřených dveří v MSSS Boskovice - ze dne 13.10.2016 (2)
Sociální služby se představí veřejnosti - ze dne 22.09.2016 (2)
Správa sociálních služeb slaví výročí - ze dne 13.06.2016 (2)
Změní způsob v Boskovicích zajištění tísňové péče pro seniory? - ze dne 01.04.2016 (2)
Den otevřených dveří v MSSS Boskovice - ze dne 04.11.2015 (2)
Nové sociální byty nakonec na ulici Mánesova - ze dne 21.01.2015 (2)
Sociální zařízení otevřela dveře veřejnosti - ze dne 22.10.2014 (2)
Seniorské odpoledne v Boskovicích - ze dne 12.06.2014 (2)

Všechny články z tohoto čísla (9/2022):

Rubrika: Zpravodajství
Blíží se Festival 3+1
Boskovice mají ArchiMapu
Den s Policií v Boskovicích
Food festival nabídl dobré jídlo i zábavu
Hasiči bojovali s rozsáhlým požárem
Historická továrna se otevřela veřejnosti
Lysická čistírna se otevřela veřejnosti
Maska vyjela na Boskovicko
Ministerstvo pomůže s rozšířením mobilního signálu
MSSS Boskovice omezí kapacitu svých klientů
Nemocnice začínají omezovat návštěvy
Přijede kinematograf
STAN chce v Boskovicích přinést novou energii
V Hrádkově dokončili komunitní centrum
Ve Velkých Opatovicích hledají energetické úspory a plánují startovací byty
Žáci Základních škol se učili jak šetrně zacházet s vodou

Rubrika: Sport
Aikido uzavřelo sezonu
Kolová se představila v Německu
Plavci na mistrovství republiky
Velký třesk v boskovickém hokeji. Minervu střídá HC Boskovice

Rubrika: Představujeme
Vážené dámy, vážení pánové, občané Boskovicka,

Rubrika: Napsali nám
Na Svojanově se návštěvníci zabaví i v druhé polovině prázdnin
Program na hradě Svojanov na víkend 16.-17.7.2022
Soutěž O Bačovský pohár
Žáci Střední školy André Citroëna Boskovice vyjeli na pracovní stáž do Vídně za novými zkušenostmi