Leden přines největší zdražování za poslední roky

Autor článku: Petra Havlíčková, pro číslo 2/2012, vloženo dne 20.01.2012

[Stálý odkaz na článek]

Region * Ceny v České republice rychle rostou a to kvůli navýšení sazby DPH z deseti na čtrnáct procent. Prodraží se tak nákup potravin, placení poplatků na úřadech a v neposlední řadě také bydlení.
Zdražování vody a tepla se dotkne téměř všech domácností. Na Blanensku poskočila cena vodného a stočného Svazku vodovodů a kanalizací Blanenska a Boskovicka téměř o osm korun za kubík. V letošním roce tak stojí metr krychlový 81,40 korun. Důvodem je prý finanční model pro získání dotací. Pokud by podmínky nebyly dodrženy, musela by se finanční pomoc z EU vrátit. „Jsem si vědom toho, že bude rok 2012 pro obyvatele z finančního hlediska velice těžký, ale vývoj ceny má i další důvody. Jeden z nich je v počtu menších obcí, které jsou velmi roztroušené, a rozvod je proto nákladnější. Dalším důvodem je dlouhodobý pokles spotřeby vody. Dokonce je v ČR spotřeba o celou třetinu vyšší než v okrese Blansko,“ vysvětlil předseda Svazku Jiří Crha.
Také za teplo si lidé připlatí. „Nejlevnějším zdrojem tepla je podle našeho redakčního portálu Nazeleno.cz dřevo nebo tepelné čerpadlo. Dřevo patří k nejlevnějším zdrojům tepla a to i přesto, že oproti minulým letům mírně podražilo. Nejhůř dopadl elektrický přímotop a za ním je plyn,“ uvedl za redakční tým Jan Morkes. Ten nabízí možnost srovnání nákladů na teplo na webových stránkách: http://www.cenyenergie.cz/teplo/clanky-3/kalkulacka-ceny-tepla-2011-2012.aspx. Z nich lze vyčíst, že při současných cenách topení dřevem vychází na patnáct až dvacet tisíc korun.
Podle výkonného ředitele firmy Zásobování teplem Svatopluka Nezvala, která působí na Blanensku, půjde o zhruba čtyřprocentní nárůst. „V nákladech konečné ceny tepla představuje zdražení elektřiny jen tříprocentní navýšení, protože významnou položkou je plyn, který je letos levnější. Toto zlevnění však bude negativně kompenzováno zvýšením DPH z 10 na 14 %, takže když sečteme dobré a špatné zprávy, výsledkem je, že cena tepla se v letošním roce kvůli zvýšení DPH nepatrně zvýší, což se samozřejmě promítne i do plateb záloh za teplo,“ uvedl Nezval.
Ceny potravin nevzrostly skokem
Do nového roku poskočila u potravin daň z přidané hodnoty o čtyři procenta, ale přesto se velké změny nekonaly. Větších obchodní řetězce totiž ceny více nebo méně navýšily už před koncem minulého roku. „Nejde o nárazové zdražování, ale postupné, které začalo už na konci roku. V průběhu měsíce ledna dojde k dokončení úpravy cen,“ uvedl předseda představenstva Jednoty František Lžičař.
Snaha o konkurenceschopnost nedává velký prostor pro zdražení ani menším obchodům. Ke zdražení tam většinou na rozdíl od supermarketů dochází až nyní. Někteří koncem minulého roku mysleli i na zadní kolečka a předzásobili se. Mezi takové patří i majitelka obchodu Megi v Knínicích Magdaléna Sedláková. „Nakoupila jsem paletu trvanlivého mléka a kofoly. Díky tomu máme i nyní mléko jen za 13.90. Také jsme nakoupili více cukrovinek. Ale horší je to u pečiva a mléčných výrobků. U chleba jsme museli cenu navýšit o korunu a u ostatního pečiva o padesát haléřů. U mléčných výrobků je navýšení v průměru o korunu,“ uvedla Sedláková s tím, že největší skok zaznamenali u uzenin. Například salám vysočina z Krásna stál ještě vloni sto dvacet korun kilo a nyní sto třicet pět korun. „Vývoj cen sice navýšení DPH ovlivňuje, ale dodavatelé tomu předchází slevovými akcemi. Z toho důvodu jsou ceny pohyblivé a může se stát, že budou výrobky ve stejné cenové rovině. V mém případě prodejní ceny zvyšuje zatím jen daň, protože provozní náklady jsou stejné jak vloni,“ doplnila Sedláková.
Elektřina z E.onu zlevní a plyn z RWE podraží o necelé procento
Na konci roku strašila v média zdražováním elektřiny a plynu. Přitom E.on do nového roku vstupuje s nižšími cenami. „Vzhledem k tomu, že se výše daní souvisejících s dodávkou elektřiny příští rok nemění, zaplatí většina našich zákazníků z řad domácností za elektřinu méně. Běžná domácnost, která využívá elektřinu pro provoz domácích spotřebičů a svícení tak bude moci ušetřit i několik set korun ročně,“ vysvětlil mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha s tím, že k navýšení nedochází i díky výhodnému nákupu elektřiny před zdražením, které vyvolala havárie v japonské Fukušimě. „Rok 2012 měl být kritický také kvůli předchozímu prudkému rozvoji zejména fotovoltaických elektráren. Díky postupnému omezování těchto zdrojů a příspěvku ze státního rozpočtu nebude však ani nárůst příspěvku na podporu výroby elektřiny v obnovitelných zdrojích tak vysoký,“ doplnil Vácha.
V RWE k zdražení plynu došlo již na konci roku 2011 dvakrát a to až o dvanáct procent. Na začátku toho letošního se podařilo zachovat výhodnou cenu elektřiny. „Kvůli změně regulované části ceny zemního plynu, která se mění vždy na počátku roku, jsme byli nucení zákazníkům z řad domácností od 1. ledna 2012 na území působnosti Jihomoravské plynárenské zvýšit cenu zemního plynu o cca 0,6 procenta. Což je zhruba navýšení měsíční platby průměrně o deset korun,“ uvedl regionální tiskový mluvčí skupiny RWE Jiří Bezděk.
Poplatky na úřadech
Od nového roku zaplatíme jednou tolik za výpis z katastru. Jde o přijetí návrhu na zahájení řízení o povolení vkladu do katastru nemovitostí. Druhou položkou je přijetí návrhu na zahájení řízení na základě listin, která souvisí s výstavbou veřejně prospěšné stavby, a to do výše deseti tisíc korun. Návrh na vklad se podává nejen při změně vlastníka, ale třeba také při vzniku zástavního práva nebo věcného břemene. „V Boskovicích na pobočce došlo v měsících listopad a prosinec k nárůstu podání žádostí o přijetí návrhu na vklad oproti průměru asi o třicet pět procent. Všechny námi vybírané poplatky jsou odváděny do státního rozpočtu,“ uvedl ředitel boskovické pobočky Katastrálního úřadu Zdeněk Jelínek.
Od ledna 2012 se zvyšuje poplatek za výpis z rejstříku trestů. Z dosavadních padesáti korun vzrostl na dvojnásobek. Zdražit se mělo také stavební povolení, ale k tomu dojde nakonec až od roku 2013. „Tyto poplatky se budou upravovat v rámci novely stavebního zákona, která nyní po schválení vládou vstupuje do Poslanecké sněmovny. Účinnost novelizace je oproti původním předpokladům nastavena až na 1. ledna 2013, proto ten posun. Ministerstvo připomíná, že od roku 1992 se výše poplatků nezměnila. Náklady na územní a stavební řízení přitom podle něj rostou, stejně jako jeho náročnost,“ vysvětlil za ministerstvo pro místní rozvoj Jan Dvořák.
Změny lze očekávat i při placení daně z nemovitostí. Obce mají možnost formou obecně závazné vyhlášky stanovit na území celé obce jeden místní koeficient ve výši 2, 3, 4, nebo 5. Tímto koeficientem se pak vynásobí daň poplatníka. „Město Boskovice této možnosti dosud nevyužilo a ani pro rok 2012 nebude koeficient navyšován. Daň z nemovitostí je výhradním příjmem rozpočtu města, ač je správcem této daně finanční úřad,“ uvedla vedoucí finančního odboru v Boskovicích Dana Baláčová.
Koeficient zůstává stejný i v dalších městech na Boskovicku. (peh)
Ceny benzínu a nafty také rostou
V tomto týdnu vrostla cena benzínu o šedesát haléřů, cena nafty dokonce o osmdesát pět. Důvody leží podle Ivana Indráčka ze Společenství čerpacích stanic mimo území České republiky. „Cena produktů na rotterdamské burze, která je určující pro ceny v naší části Evropy, trvale roste a tato negativní tendence je ještě umocňována oslabováním koruny vůči dolaru, ve kterém se na burze obchoduje. Prozatím nic nenasvědčuje tomu, že by se vývoj měl v nejbližších dnech otočit směrem k poklesu. Z dlouhodobého hlediska se však domnívám, že cena je již velmi vysoká a mělo by spíše dojít k jejímu poklesu, než k dalšímu růstu,“ sdělil Ivan Indráček.
Na Blanensku byla cena benzínu a nafty minulý týden v celorepublikovém průměru, což je v případě benzínu 35,29 a nafty 35,79. U boskovických čerpaček přesto řidiči zaplatili víc. Litr nafty přeplatili v průměru o padesát haléřů. Nejlevnější nafta byla v Pentacu, a to za třicet šest korun. U benzínu byl rozdíl až korunu a dvacet jedna haléřů. „Pokud jde o regionální ceny, tak je vše dáno konkurencí. Čerpací stanice upravuje svou cenu jednak podle svých nákupů a jednak podle toho, jak se chova okolí,“ doplnil Indráček.
Už začátkem prosince došlo i kvůli DPH k navýšení cen jízdného. Cesta autobusem tak vychází v průměru o jedenáct procent dráž. Například dvě zóny v integrovaném dopravním systému Jihomoravského kraje místo osmnácti korun stojí dvacet. České dráhy podražily do pěti procent.


Podobné články:
Seminář VAS Boskovice představil lysickou čistírnu i legislativní dopady - ze dne 02.05.2022 (2)
Covid, karanténa a omezení veřejného života. Takový byl rok 2020 - ČERVENEC - ze dne 05.03.2021 (2)
Sportovcům je třeba pomoci, zdůrazňuje senátorka Jaromíra Vítková - ze dne 01.03.2021 (2)
Školy čekají na informace o testování žáků - ze dne 01.03.2021 (2)
Covid, karanténa a omezení veřejného života. Takový byl rok 2020 - ČERVEN - ze dne 24.02.2021 (2)
Rozpočty počítají s posílením vodovodů či opravami škol - ze dne 23.02.2021 (2)
Covid, karanténa a omezení veřejného života. Takový byl rok 2020 - DUBEN - ze dne 14.02.2021 (2)
Rozdělí dotace na kulturní objekty - ze dne 18.01.2021 (2)
Vichřice ničila střechy i auta - ze dne 12.01.2021 (2)
Nemocného podpořili i bez turnaje - ze dne 10.01.2021 (2)
Silvestrovská noc byla klidná - ze dne 09.01.2021 (2)
Tři králové přijdou kvůli covidu online - ze dne 02.01.2021 (2)
Cena vody mírně vzroste - ze dne 17.12.2020 (2)
Koordinátorka Tříkrálové sbírky: Věřím, že se koledovat bude - ze dne 11.12.2020 (2)
Vánoční stromy letos rozsvítí bez veřejnosti - ze dne 30.11.2020 (2)
Cvičili v Rudickém propadání - ze dne 28.11.2020 (2)
Prodlouží platnost řidičských oprávnění - ze dne 22.11.2020 (2)
Fotbal zřejmě ohlásí konec, hokej řeší naději - ze dne 18.11.2020 (2)
Běžecká liga hlásí stop - ze dne 02.11.2020 (2)
Vyrazili k úklidu svého okolí - ze dne 11.10.2020 (2)

Všechny články z tohoto čísla (2/2012):

Rubrika: Zpravodajství
Aktuální provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 23. - 29. 1. 2012
Anketa: Reagují lidé v regionu na ekonomickou na krizi?
Beruščina herna začíná
Blansko ruší hazard
Darovali počítač slabozrakým
Finalisté RH Faktoru vybráni
Kamery možná za rok
Léčí novou metodou
Leden přines největší zdražování za poslední roky
Na granty jsou vyčlenili statisíce
Nová svodidla pro motocyklisty
Počasí dalo znovu zabrat
Proběhl týden modliteb
Provoz občerstvení Brutus řeší na radnici. Občané požadují omezení provozu kvůli rušení nočního klid
Představí novou knihu
Recept na přežití v době zdražování
Region prezentují místní akční skupiny
Rekonstrukci podkroví oslavili zpěvem i tancem
Sňatků přibylo, rozvodů bylo méně
Soutěž v Ulitě
Starostou Sebranic je Roman Mikula
Tříkrálová sbírka opět milionová
Tříkrálová sbírka opět překročila milionovou hranici
Úřady nápor zvládly
Vystřelil si z policie
Zahájili provoz čítárny
Záchodky od února
Získali posilu na odhalení drog v krvi
Zpevní polní cesty i poldry

Rubrika: Kultura
Beseda s Františkem X. Halasem
ČTVEREČKY-Galerie města Blanska
MUZEUM BLANSKO - program kulturních akcí v lednu 2012
PRVNÍ ASTROLOGICKÁ VÝSTAVA
VERNISÁŽ VÝSTAVY JIŘÍHO ŠINDLERA

Rubrika: Sport
Anketa: Členské příspěvky fotbalistů
Basketbalisté vyhráli v Jihlavě
Fotbal zavádí členské příspěvky
Minerva konečně vyhrála
Minerva narazila
Minerva předvedla bídu a zmar
Okresní derby pro Zbraslavec
Senzační výhra Blanska
Víc uhrát nemohli
Výsledek_OP Žďár XIII. kolo
Záchrana je v Rájci druhořadá
Zvítězily jen kadetky

Rubrika: Představujeme
Fotbalistky čeká boj o titul

Rubrika: Černá kronika
Ležící nemusí být opilý
Policie INFORMUJE

Rubrika: Napsali nám
Celoživotní vzdělávání na VOŠ Boskovice
Jaro ve Vaňkovce
Michal Hašek a předsedové SMO a SMS chtějí změnit plány na financování regionálního školství
Nemocnice Blansko opět uspěla v anketě
Nemocnice propustila dalšího opilého pracovníka
Oddělení klinických laboratoří Nemocnice Blansko úspěšně absolvovalo audit NASKL
Pomáhat recyklací
Školský pohár je zpět! Přihlaste svůj tým a vyhrajte výlet na EURO 2012
VÁNOČNÍ KOUZLENÍ V LETOVICKÉ STŘEDNÍ ŠKOLE
Z OBŘÍ ŽALOBY SALMů POUZE POSTMORTÁLNÍ OMLUVA
Zimobraní 2012