LETNÍ ROZHOVOR S MAJITELKOU PRODEJNY DOBRÝ SPÁNEK

Autor článku: Dopisovatel, pro číslo 10/2019, vloženo dne 24.07.2019

[Stálý odkaz na článek]

Boskovice * Dnes jsme navštívili prodejnu Dobrý spánek, abychom vyzpovídali majitelku Janu Ševčíkovou, která již od roku 2012 v Boskovicích pomáhá zákazníkům při výběru správného vybavení do ložnice, aby pro ně spánek byl opravdovou regenerací a odpočinkem po náročném dnu.

Jak se za dobu, co na trhu působíte, změnily trendy ve vybavení ložnic?
Trendy ve vybavení domácnosti se mění neustále, platí to i v případě vybavení ložnice. Obecně platí, že se upustilo od ložnic přeplněných a preferuje se jednoduchost, vzdušnost a čisté linie nábytku.  Začíná se také využívat moderních technologií. Novinkou je například biometrická postel, která monitoruje čas usnutí a probuzení, délku spánku, fáze spánku, srdeční a dechovou frekvenci apod. Dokonce si dokáže poradit i s chrápáním. V neposlední řadě se také ti zodpovědní výrobci snaží při výrobním procesu snižovat zátěž na životní prostředí. Vyrábí například výrobky, které jsou po skončení životnosti recyklovatelné nebo více využívají přírodních materiálů.

Jaké novinky pro zákazníky máte přímo na prodejně?
Momentálně máme několik novinek právě z oblasti posledně zmiňované. Nejnovější přírodní novinka na prodejně je napínací prostěradlo vyrobené ze 100% organické bavlny, s certifikací GOTS, který potvrzuje, že tento produkt splňuje všechny požadavky bio materiálů, šetrných k životnímu prostředí a zdraví, a to od pěstování až po výrobu. Že vám muškáty nemusí zdobit jen okna, ale že je můžete využít, pokud jste alergičtí na roztoče, plísně apod., dokazuje např. sada lůžkovin od španělského výrobce Velfont. Přikrývka a polštář mají totiž speciální úpravu proti roztočům – využívá se přitom dvou složek z pelargonie, které nedovolí se těmto nezvaným hostům v lůžkovinách držet. Skvělý příklad, jak se dá využít příroda místo chemie. Velmi zajímavým produktem, který nám nově doplňuje nabídku anatomických polštářů, je potom polštář, který je oproti standartním verzím výrazně nižší. Je tak vhodný zejména pro ty co mají rádi nízkou podporu pod hlavou. Dokonce máme i verzi pro malé děti.

A co přístup zákazníků k výběru matrací, postelí? Změnilo se něco?
Ano, změnilo. Možná vlivem dob minulých jsme byli zvyklí spát na čemkoliv s pocitem, že to stačí. Spousta lidí nebyla ochotná zainvestovat nějakou větší částku do matrace. Tu stejnou částku raději dali za auto, dovolenou, telefon, apod. Ale karta se obrátila. Čím dál víc klientů si uvědomuje, jak důležitý kvalitní spánek je. Doba je rychlá, naprosto se nám změnil životní styl. Prodlužuje se věk odchodu do důchodu, musíme fungovat a pracovat mnohem déle, než naši předci. Těch 525 000 hodin (tedy 24 let) života, které spánkem strávíme, nejsou jen o tom, že je prospíme, ale JAK se zregenerujeme a nachystáme tělo na další den. To samé platí o výběru postelí, místo celočalouněných, na kterých se dlouho spalo i s proleželou matrací, dávají dnes lidé přednost stabilní pevné posteli z masivu, kterou mají na celý život a samostatné matraci, kterou mohou po skončení životnosti vyměnit.

Jaké chyby děláme při výběru správné matrace/postele?
To je důležitá otázka. Jedna chyba je například vybírat matraci pouze podle popisu v katalogu, na internetu apod. Tam se sice dozvíme všechny informace jako třeba z jakých materiálů je matrace vyrobena, jakou má nosnost, výšku, jestli má pratelný potah, dokonce i označení nebo zařazení tuhosti. Ale co to pro vás je například tuhost číslo 3 nebo jak si ji máte představit? To už z pouhého popisu nezjistíte. Chyba je také to, pokud matraci vybíráme podle toho, že Pepa z práce ji má a vyhovuje mu, tudíž bude dobrá i pro mě. Tak to ale samozřejmě nemusí vůbec být. Výběr matrace je velmi individuální věc, každý máme jiné tělesné proporce, jiné zdravotní problémy, jinou polohu při spaní či pocitové vnímání tuhosti. Když už se tedy dopracujeme do prodejny, nepomůže nám ani, když v rychlosti obletíme celou nabídku a rukou pozkoušíme tuhosti nebo si na matraci jenom sedneme. Toto jsou všechno zavádějící a zkreslující faktory.

Jak by to tedy mělo správně vypadat?
Na matraci je potřeba si vždy lehnout. To je zásadní věc, kterou klientům kladu na srdce. Chápu, že to pro někoho může být nezvyklé, možná trapné nebo nepříjemné ležet v obchodě.  Ale velmi to může pomoci porovnat jednotlivé rozdíly, navnímat matraci pocitově a udělat správný výběr. Někdo samozřejmě namítne, že to nepozná, ani když si na matraci lehne. Ano, pokud si lehnete a za dvě minuty vyskočíte, tak to opravdu nedokážete správně rozpoznat. Což se dostáváme k další důležité věci a to je dostatek času na zkoušení. Vždy klientům říkám, že nejdou kupovat chleba s rohlíky či oblíbené pivo – „hodím do koše a jdu“. Čím více času si dáte, tím lépe dokážete vnímat rozdíly nebo i případné nepříjemné pocity. Doporučuji minimálně 15-20 minut si poležet, v poloze, ve které nejčastěji spíte. To je opravdu to minimum, ti svědomití vybírají takto klidně i hodinu a víc. Berme v úvahu, že matraci vybíráme zhruba na 10 let a každý den na ní budeme trávit 6-8 hodin času – proto bychom neměli výběr podceňovat. Než přistoupíme vůbec k samotnému výběru, vždy pokládám pár otázek. Někoho to může překvapit a zdát se i docela osobní. Důvodem není to, že bych chtěla vyzvídat soukromí nebo různé diagnózy, ale to, abych dokázala klienta správně nasměrovat, reagovat na jeho potřeby apod. Ne každá matrace je totiž vhodná pro nějaký specifický zdravotní problém. Je to tedy i o vzájemné důvěře, kterou si s klientem musíte během docela krátkého času vytvořit.

Vaše prodejna funguje již více než 7 let, co považujete za nejdůležitější předpoklady pro úspěšné podnikání při silné konkurenci?
Řekla bych, že jednak je o to, zjistit jaký je vůbec životní styl lidí ve vašem okolí, co je zajímá, jaké mají priority apod. Pak tomu můžete přizpůsobit i svoji nabídku. Toto se samozřejmě váže i na geografické faktory. Život na malém městě funguje samozřejmě trochu jinak. Velká města vám sice nabídnou obrovská nákupní centra se svými tisíci různých nabídek. Ale co jim tam třeba často chybí je právě kvalitní odborné poradenství a osobní individuální přístup ke klientovi. Často v takovém obchodě stojíte a jste bezradní a vlastně vůbec nevíte, jak si vybrat. Proto se snažím klientům opravdu osobně věnovat, aby se na prodejně cítili dobře a odnášeli si to, co potřebují.

Základním kamenem úspěchu podnikání je totiž dle mého názoru především spokojený klient.
Jedna z velmi zásadních věcí je také to, jaké obchodní partnery a dodavatele si vyberete ke spolupráci. A to není v dnešní době až tak jednoduché, pokud vám záleží nejen na ceně, ale i na kvalitě výrobků a férovém přístupu firmy. Proto jsem vsadila již na začátku na spolupráci s italským výrobcem Magniflex, který je více než 50 let lídrem na trhu s matracemi. Splňuje vysoká kritéria kvality matrací, je držitelem několika patentů, certifikátů – od certifikátů OEKO-TEX® (zdravotní nezávadnost), přes certifikát Medical Device Class One (zdravotní produkt 1. kategorie), až například po výjimečný certifikát ACA, který schvaluje americká asociace chiropraktiků.

Spousta podnikatelů si stěžuje na nedostatek času a administrativní zátěž. Jak s tím bojujete vy? Máte nějaké osobní tipy na zefektivnění provozu?
Tak v tomhle nejsem výjimka. Těch tipů, jak si zorganizovat čas apod. je v různých knihách a radách na internetu spousta. Každý podnikatel má samozřejmě jiné okolnosti, situaci apod. Ale den má pro všechny jen 24 hodin. Provoz na prodejně jsem si ulehčila zavedením čárových kódů, daleko lépe se mi ve všem orientuje, zefektivnilo to objednávky zboží, nemluvě např. o inventuře – dnes nechápu, jak jsem to mohla dříve dělat bez tohoto systému. I samotný prodej je pak rychlejší. Některé administrativní věci se snažím přesunout na vzdálenou asistentku a o účetnictví se mi stará šikovná paní účetní. Nicméně na prodej a veškeré fungování firmy jsem sama. Otevřeno je šest dní v týdnu. Kdo je majitelem nějaké firmy, ví, že pracovní doba v takovém případě nekončí zavřením dveří. Takže momentálně hledám na výpomoc do prodejny schopného člověka, který rád pracuje s lidmi, má pozitivní přístup, chce se učit nové věci a je ochotný dělat někdy i věci navíc.

A jaké máte plány do budoucna?
Samozřejmě i nadále sledovat a rozšiřovat sortiment o zajímavé produkty pro zdravý spánek. Pokud by se mi podařilo najít schopného člověka, který by měl na starosti provoz prodejny, uvolnily by se mi ruce pro další fungování firmy. V plánu jsou facebookové stránky, které by měli sloužit k většímu kontaktu se zákazníky a především jako zdroj užitečných tipů a rad, jak dosáhnout dobrého spánku. Chtěla bych také nabídnout klientům možnost nejen si vybavit, ale nechat si udělat přímo i návrh své ložnice, což bych chtěla řešit s externím designerským studiem.

A poslední otázka, co plánujete na léto?
Jak jsem se zmínila, jelikož jsem na prodejně sama, musím se se svými osobními plány držet „při zemi“. Nejde si odletět na měsíc na Krétu … ale snažím se využít možností, které mám. Plánuji týdenní dovolenou. V týdnu od 10. do 17. srpna bude tedy prodejna zavřena. To projedeme Krušné hory na kole. Všem tedy přeji ještě krásné léto, ať se nám podaří načerpat tu správnou energii. Podobné články:
Do nové sezóny bez závazků - ze dne 15.03.2010 (2)
Úvodní duel rozhodl obránce - ze dne 15.03.2010 (2)
Fotbalová DIVIZE - ze dne 02.06.2008 (2)
Konkurzní řízení na funkci ředitelky - ze dne 08.04.2008 (2)
Zubaři DUBEN - ze dne 06.04.2008 (2)
Volejbalistkám se na lepší časy neblýskalo - ze dne 06.03.2008 (2)
Zaměřují se na prevenci kriminality - ze dne 14.02.2008 (2)
Opraví nádvoří ZŠ Sušilova - ze dne 17.06.2024 (1)
ZUŠ Open v Boskovicích - ze dne 16.06.2024 (1)
Cyklostezku brzdí povolení - ze dne 16.06.2024 (1)
Boskovičtí muzejníci za polárním kruhem - ze dne 16.06.2024 (1)
VAS Boskovice expanduje na Drahanskou vrchovinu - ze dne 15.06.2024 (1)
Uspořádali zábavný den pro děti ve spojení s poznáním - ze dne 15.06.2024 (1)
Summer dance cup v Boskovicích - ze dne 11.06.2024 (1)
Zahraniční učitelé pro boskovické aikido - ze dne 10.06.2024 (1)
Úprava trávníků se nepovedla - ze dne 03.06.2024 (1)
Rušení projektu knihovny provázely emoce - ze dne 03.06.2024 (1)
Stavbu v lokalitě Vinohrádky nepodpořili - ze dne 03.06.2024 (1)
SUMMER DANCE CUP BOSKOVICE - ze dne 03.06.2024 (1)
Pokračují v obnově parku před poštou - ze dne 03.06.2024 (1)

Všechny články z tohoto čísla (10/2019):

Rubrika: Zpravodajství
Boskovice hledají místo pro skatepark
Boskovice omezí výjimky pro noční akce
Boskovice v září rozhodnou o umístění sportovní haly
Bourací práce by vyšly na miliony
Festival 3+1 v Letovicích
Festival UNIJAZZ 2019 lákal hlavně koncerty
Gymnázium Boskovice přichází s nabídkou vzdělávání pro veřejnost
Jak získat pravidelný pasivní příjem? Investujte do nemovitosti!
Jiří Fadrný se vrací do Boskovic
KilianGang podpoří dobrou věc
Na Okrouhlé vznikne mokřad
Naletěl podvodníkovi a přišel o 180 tisíc korun
Nejlepší zpravodaj mají Boskovice
O slavnosti písní a tanců byl velký zájem
Odměna Buffalo Billa ve Westernovém městečku v Boskovicích
Opraví budovy sociálních služeb
Oslavy 100. výročí narození kardinála Tomáše Špidlíka
Plánují stavbu bytových domů v Kunštátě
První úsek D43 již v roce 2021?
Přepadl řidiče s nožem mezi Rudicí a Olomučany
Připravují pozemek pro rodinné domy v Knínicích
Snaha o Fabriku v Letovicích pokračuje
Spustili další uzavírku Pilského údolí
Stavba polytechnického centra je u konce
Stříbrný Velen
V Kunštátě někdo tráví psy
Velké rodinné setkání ve Žďárné
Vizualizace letního kina Boskovice
Zahájili stavbu zbrojnice v Kunštátě
Závod Retro Prague Historic Rally se zastavil v Boskovicích
Žádají o dotaci na cyklostezku mezi Žďárnou a Suchým

Rubrika: Kultura
Pohádkový hřebínek pro děti v Boskovicích

Rubrika: Sport
Blanensko má konečně medaili
Boskovice přetáhly opory Blansku, novým trenérem je Tomáš Karný
Boskovičtí plavci zářili na Olympiádě
Fotbalisté FK Blansko začali vítězně
Mistrovství České republiky MTB XCE v Boskovicích
Pohár vrchoviny pokračoval ve Žďárné
Stříbrná medaile pro Šebka
Zlatý Mareček vyráží za Olympiádou

Rubrika: Představujeme
LETNÍ ROZHOVOR S MAJITELKOU PRODEJNY DOBRÝ SPÁNEK

Rubrika: Černá kronika
Pátrájí po pachateli, který v Boskovicích u Jízdárny pořezal muže a utekl

Rubrika: Právník radí
Rodič a dítě z pohledu práva – když se rodiče nedohodnou v záležitostech významných pro dítě