LA GRACE - KOCÚRÚV LODNÍ DENÍK

Autor článku: Dopisovatel, pro číslo 5/2011, vloženo dne 24.02.2011

[Stálý odkaz na článek]

První plavba SUEZ - HURGHADA

5.12. 2010 byla La Grace spuštěna na vodu v Suezské loděnici, kde se dva roky stavěla. V plánu bylo vyplout nejpozději 20. 12. na jih, abychom na štědrý den byli na ostrově Shadvan. Ale kvůli komplikacím opouštíme přístav Port Orfik v suezském kanále až ž 23.12. v šest ráno, do mlhy a sotva znatelného vánku.

Naštěstí bohové moří a větrů naši úlitbu Rumu přijali a darovali nám svižný vítr, který postupně zesiloval a v noci se nakonec rozfoukal na cca 70 km/hod. … PARÁDA

Vypluli jsme na nové, nevyzkoušené lodi, s malou posádkou – osm věčně mladých kluků, Monika, Zuzka a malý Filip. Na obsluhu všech plachet současně, tak, jak se to na takových lodích dělávalo je nás málo - 25ti metrová briga, jako je naše mívala posádku 25 – 30 námořníků. .. Hold , není to moderní laminátová plachetnice se spoustou moderního vybavení , jako vinčny, rolfoky, navíjení plachet do stěžně a podobně, kde se všechny plachty ovládají pohodlně z kokpitu.

Tady se nejdřív musí vyšplhat po provazovém žebříku na ráhna, uvolní gaskety – lanka, co drží plachtu k ráhnu. Když nás bylo málo, stačí by na to dva lidi, ale rychleji ti jde ve čtyřech. Pak muselo vrcholové mužstvo rychle slézt dolů a přidat se k palubnímu družstvu. Nejdříve se jednotlivá ráhna vytáhnou asi o 1 – 1,5 m do „pracovní polohy“ plachty se spustí jako opona v divadle a pak se natočí ráhna k větru. Obsluha dole tahá a povoluje další lana - je jich MOC, k natočení plachet na jednom stěžni potřeba 6 – 8 mužů. Natáčet se musí všechny ráhna současně, na obou stěžních a k tomu se musí při obratech také přestavovat podélné plachty - na přídi stěhovka, mez předním a hlavním stěžněm hlavní stěhovky a spankr na zádi.

Při obratech – změnách kurzu je důležité , aby se všechno provedlo současně, jinak není obrat plynulý a loď ztrácí rychlost. Nás bylo málo, tak jsme plachty přestavovali postupně, jednu po druhé. Učili, jsme se to, co před námi v našich zemích nikdo nedělal. Pepa i Dan se na podobných plachetnicích plavili a tak nějaké zkušenosti měli. Přesto nebylo seznamování s obsluhou plachet nijak jednoduché. Obraty proto nebyly nijak elegantní, většinou nám musel pomáhat motor, nahrazoval chybějící lidskou sílu. Přesto nás to od rána nás ohromě bavilo, časem jsme přidávali další a další plachty - všechny podélné a tří příčné a naše „Půvabná“ uháněla přes sedm uzlů.. Posádka nadšením jásala – loď se majestátně zhoupne a nakloní, ani to nedrncá, jako běžné lodě do 15ti metrů délky, co známe z dosavadních plaveb. Jen pod sebou drtíme vlny, které se efektně rozstřikují daleko od přídě.

Konečně máme všechny plachty nastaveny a unaveni po té námaze odpočíváme. Jen fotografové pobíhají …

Plujeme na jih, Suez a loděnice , kde se po dva roky desítky nadšenců zapojili do stavby, zůstal ve zpěněné brázdě za lodí.

Zpočátku nás děsili obrovské tankery – už zdálky evidentně měnili kurz směrem k nám L Než nám došlo, že jsme pro ně taková atrakce, že vypnou autopilota a přiblíží se aby si nás mohli prohlédnout. Posádky těchto obrů na nás pak mávali, fotili a filmovali . Takovou plachetnici asi moc často nepotkávají.

Jak vítr k večeru zesiloval,postupně jsme skasávali plachty, až nám zůstala jen jedna příčná – přední košová. A v tom fičáku byl utvořen rekord- 10,5 uzle. Jen kluci, co zrovna na ráhnu balili plachtu se hopali víc než se jim líbilo…
Skasat plachty už není tak jednoduché, jako je spustit. Na ráhno jedné plachty musí vyšplhat po lanových žebřících čtyři námořníci. Musí mít bezpečnostní úvazek. Ráhno hlavní – spodní plachty je asi deset metrů nad hladinou, střední – košová plachta má ráhno ve výšce 16 m , to je páté patro a horní ráhno – brámové plachty je asi v sedmém patře tj. 22 metrů nad mořem. Na každém ráhnu je po celé délce nataženo a upevněno ocelové lanko, ke kterému se každý musí zajistit karabinou. Pod ráhnem je nataženo lano – šlapnice, na kterém se stojí tak , že se dá břichem opřít o ráhno. Dolní mužstvo vytáhne pomocí skasalnic a kasounů „opomu“ - plachtu nahoru a vrcholové mužstvo ji úhledně zabalí a gasketama upevní k ráhnu. Takto se to napíše jednoduše, ale v reálu je to docela makačka. A pokud jsou vlny, je to parádní atrakce, jakou nemají na Matějské pouti ani ve vídeňském Prátru J
Večer byli určeny tříčlenné hlídky, střídali jsme se po čtyřech hodinách. První hlídka nastoupila v osm hodin.
Já s dalšíma dvěma nastupoval ve čtyři ráno. Moc sem se do té doby nevyspal, trochu to podélně houpalo, někdy i docela hodně – to, když kormidelník nestíhal. Když se loď stavěla, někdo jí začal říkat, něžně a roztomile – „naše milá Roubena“ . Možná nějaký nevěřící Tomáš, co si myslel, že nikdy nevyplujeme, A naše milá „Roubena“ v těch velkých vlnách vrzala , skřípala, občas cosi někde bouchalo – jako na nějakém starém korábu…
Uháněli jsme temnou nocí na dvou až třímetrových vlnách. Dost často jsme míjeli obrovské ropné plošiny, svítili do noci jako nějaké vesnice. Bylo nutné dávat dost velký pozor na zbytky starých ropných věží – blikalo na nich mdlé červené světýlko nebo vůbec nic L Taková hra na kličkovanou na rozbouřeném moři…
Foukalo nám přímo do zad a každý jachtař ví jak je to nepříjemné pro kormidelníka. Pokud se kormidlo hodně vytočí, vítr foukne víc ze zadoboku a loď se nepříjemně nakloní. Pak se to snaží každý srovnat, zatočí hodně na druhou stranu a už se loď nakloní na druhou stranu…
A loď kličkuje po větru jak postřelený zajíc, kolébá se jak kačena a posádka , co odpočívá kleje jako starý pirát …
Chtělo to kormidlovat s citem, opatrně hledat a čekat jak bude těch 25 metrů délky lodi reagovat. Po nějaké době se nám to začalo dařit, byl to úžasný pocit - ovládat těch 120 tun jemným pootočením kormidla, vychutnávat si to „surfování“ na velkých vlnách, najíždět na vlnu pod tím správným úhlem, pak sjet z vlny, příď se ze žuchnutím a ohromným gejzírem vody zabořila do dolíku mezi vlnami a znovu šplhala do dalšího kopce… Prostě, byla to NÁÁÁDHERA. Všichni jsme si to úžasně užívali. A co na tom, že jsme se s ovládáním naší krásky v tak těžkých podmínkách začali poprvé seznamovat v noci , na rozbouřeném moři ? Když už nám bohové moří darovali takový příznivý vítr, tak nám nic jiného nezbylo… Kormidelnici i naše LA GRACE to zvládli výborně J
Vrátili jsme se o pér století nazpět a mohli si vyzkoušet, jak se tehdy na takových lodích plulo.

V šest ráno byl na logu údaj – upluto 171 Námořních mil, výkon, za který se nemusíme stydět. Do konce směny nám zbývají ještě dvě hodiny. Bouřliví noční vítr začal s vycházejícím sluncem pomalu slábnout a kormidlování už bylo jednodušší . Ve fabrikách houkají začátek směny a spousty, někdy i naštvaných lidí začíná budovat kapitalismus. Unavení , ale šťastní si vychutnáváme nádhernou hru barev vycházejícího slunce. A k tomu horkou kávičku, co víc si můžeme přát? Sen tisíců věčně malých kluků se nám houpe pod nohama…

Kolem desáté dopoledne , na štědrý den spouštíme kotvu v zátoce ostrova Shatwan. Někteří hupli do příjemně teplé vod, jiní odpočívali po náročné noční šichtě.
Kolem poledne se vydali s batohem a tajuplným výrazem kapitán Pepa a Lukáš člunem na ostrov. Za hodinku se vrátili a po chvilce odjeli na ostrov všichni. Nejvíc se těšil malý Filip, kapitánův pětiletý synek.

Už pár dnů ukazoval všem jednu čtvrtinu ohořelé mapy s tajuplným plánkem cesty k pokladu. Na ostrově pak hledali další díly mapy, Filip musel plnit různé úkoly, bojoval s děsivým ptákem orloořem a taky našel poklad. Vrátil se nadšený a všem se pokladem chlubil.
Večer se dali holky do kuchtění, bohužel žádnou rybu se nám nepodařilo ulovit. Kuřecí řízečky a bramborový salát nám chutnaly výborně, vánočka se taky povedla. Pak následovali zákusky a taky trochu dobrého pití. Zazvonil lodní zvon a Filip našel pod malým stromečkem v jídelně spousty dárků.
A my, dospěláci a věčně malí kluci jsme měli ten nejkrásnější dárek – po dvou letech usilovné práce, s přispěním mnoha nadšenců a krásných bláznů se nám houpal na vlnách …Jen dát na vrchol stěžně nazdobený stromeček. Všem stavitelům patří obrovský DÍK J

Na druhý den dopoledne nemohl chybět film , losování samozřejmě vyhrála tradiční Popelka.
Po svátečním obědě zvedáme kotvu a opouštíme zátoku ostrva Shadvan. Vítr byl slabý, moře klidné a tak naše Kráska dostala ke svátečnímu dnu všechny plachty co máme. A pózovala fotografům. Bohužel slabý vítr nedokázal napnout plachty jak bychom si přáli. A větru deští neporučíme, jak nám kdysi tvrdil . Snad někdy příště.

26. prosince nás uvítal přistav El Gouna, známý luxusní hotelový komplex vybudované na poušti u moře.
Je tu soustava umělých jezer a ostrovů vzájemně propojených plavebními kanály. Hotely a bungalovy se ukrývají ve zeleni palem a okrasných věčně kvetoucích keřů. LA GRACE zakotvená v přístavu byla středem pozornosti
A každý, kdo šel okolo se u ní vyfotil.

„Na Štěpána není pána“ , oblékáme si pirátské kostýmy a vyrážíme busíkem do centra. Projdeme se centrem , vzbuzujeme troch pozornosti a pak zapadneme do restaurace na pivko. Po půlnoci se vracíme domů, jen v busíku bez oken nám moc teplo nebylo. Hold, přece jenom , jsou vánoce a u nás doma se choudí v kožichu.

Další dny jsme se jen tak flákali po ostrovech, učili se ovládat plachty a zkoušeli plavební vlastnosti lodi. Malý Filip se naučil šplhat až po hlavní koš, filuta , nejraději se předváděl, když kolem nás proplouvali lodě plné turistů. To na ně pak volal – já jsem pirát z Karibiku. Samozřejmě byl hned středem pozornosti a všichni si jej fotili.
Ta malá, mávající tečka vlevo od naší vlajky. pod ráhnem, je pětiletý námořník..Šplhat do ráhnoví zvládnete taky…  (konec prvního dílu)



Všechny články z tohoto čísla (5/2011):

Rubrika: Zpravodajství
Aktuální provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 28. 2. - 6. 3. 2011
Aktuální provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 7. - 13. 3. 2011
Anketa:Těšíte se na Kaufland?
Boskovický hrad zajímá i Primu
Demografický vývoj si žádá změny v síti škol
Digitální dokrývač je spuštěn
Do škol míří miliony
Domov pro seniory v Zastávce se rozroste
Dopes má novou prodejnu
FAŠANK 2011
Gabrielabar na náměstí už dva roky
Hejtman: S boskovickou nemocnicí počítáme
Hrad Svojanov zahajuje sezónu
Chaty v zorném poli zlodějů
Investice 2010: Čtyři z pěti investic míří do služeb nebo do výzkumu
KDU-ČSL vytáhla do boje proti bezohledné důchodové reformě
Kraj chce systémově řešit podporu chudších regionů
Kraj navrhuje změny zákona o svobodném přístupu k informacím
Kraj řeší víceletá gymnázia
Kraslice ve sbírkách Moravského zemského muzea
Legostroje v Boskovicíh
Lékařská pohotovost do pololetí beze změn
Maškarní bály v plném proudu
Mendelova univerzita v Brně postaví dvě nové budovy
Nákupy pečiva a mouky se prodraží
Nejvíce investorů v roce 2010 přilákal Jihomoravský kraj
Nemocnice Blansko: Evropský den logopedie (6.3.)
Nemocnice v Blansku i Boskovicích se zapojí do koncepce veřejného zdravotnictví v kraji
Nová tvář KRASU
Nové vzdělávací centrum
Odborníci: Stát zbytečně na stavbách a silnicích prodělává miliardy
Odprodej bytů vázne
Ohlédnutí za čtrnácti hradními léty
Poznání pravěké textilní výroby
Projekt na podporu studentů doktorského typu na Agronomické fakultě Mendelovy univerzity v Brně
Řekni mi co čteš
Řeší nedostatek strážníků
SPOLEČNOST FNZ SI VYBRALA PRO SVOJI DALŠÍ EVROPSKOU POBOČKU BRNO
Stále více Čechů trpí syndromem vyhoření
Světový den ledvin 10. března 2011
Tajgou a stepí až k modravým vodám Bajkalu – přednáška
Trofej si odnesl Molldur
Velká cena je akcí, která přináší stovky milionů korun do státního rozpočtu
Velká výstava orchidejí v Botanické zahradě a arboretu Mendelovy univerzity v Brně
Velkoopatovičtí chystají soutěž pro designery
Vinařský průzkum: Češi neřeší, z jakých sklenic pijí víno
www.CoNasBavi.cz dává lidem peníze na kulturu, sport i zábavu
Začaly přípravy na významné výročí
Začínající zemědělci dosáhnou na dotace, uspěje jen čtvrtina z nich
Zdemolovali šestnáct aut
Žďárští si posvítí na výtržníky

Rubrika: Kultura
Dětská kniha Dobrodružství Billa Madlafouska
Dětská kniha Dobrodružství Billa Madlafouska
Expediční kamera v Boskovicích podruhé
Intenzivní týden výtvarné kultury v MG
Interaktivní výstava POZNÁVEJ SE - tip na jarní prázdniny
JARNÍ PRÁZDNINY V MUZEU
Komunál poprvné na Boskovicku
KONCERT - Martin Kratochvíl & Tony Ackerman
Koncert U2 již v pátek
Legendární Smokie táhnou na Brno s pořádnou rockovou show!
Macháčkovy dřevěné plastiky
Malá přehlídka filmů žijící režisérské legendy
Mrazy nepustily Kamélie do zámku
Muži a ženy nové vlny III - Karel Kachyňa
Nedělní pohádka pro děti a rodiče _ Pipi dlouhá punčocha / Domino Theater
Ojedinělý multimediální projekt Cocteau / Severin
Slavné evropské housle Jaroslava Svěceného
VERNISÁŽ VÝSTAVY OBRAZŮ Petra Žižky
Výjimečná práce proslulého francouzského malíře Georgese Rouaulta putuje do jarní aukce Dorothea
Vystaví díla kunštátského mistra
Zámkem provede zbrojnoš
Život v džungli očima dětí

Rubrika: Sport
Boj o šampionát začal
Fantastický obrat hokejistů
Finále začala kanonáda
Fotbalistou roku David Bednář
Krupička chválil své tygry
Krupičku strašila vyrovnaná bilance
Kuřim i Boskovice vítězně
Minerva ve finále
Okresní přebor mládeže v šachu
P O Z V Á N K A na seminář delegátů OFS Blansko
P O Z V Á N K A na seminář rozhodčích OFS Blansko
Představujeme: David Bednář
Rájec uspěla a zkouší posily
Rozhodly nečekané hvězdy
Sokol vítězný napůl
Sokolové chtějí druhé kolo
Sportovní aktuality 28. 2. 2011
stolní tenis zbraslavec
Školení trenérů licence B v roce 2011
Školení trenérů licence C v roce 2011
Závody nejmenších plavců

Rubrika: Představujeme
Přírodní kámen: mramor a travertin
Test SUV Dacia Duster

Rubrika: Černá kronika
Noční výtržníci v ulicích Boskovic demolovali automobily
Policie INFORMUJE

Rubrika: Napsali nám
EUROPA CUP 2011 - 17. mistrovství Evropy ve floristice
II. ročník závodu Obří slalom
LA GRACE - KOCÚRÚV LODNÍ DENÍK
LA GRACE - KOCÚRÚV LODNÍ DENÍK
Ohlédnutí za rokem 2010 základní organizace Českého zahrádkářského svazu v Boskovicích
Opatovské šmajd 12. února 2011
TEST: Levné belgické máslo může mít za sebou až dva roky v mrazáku
Víte, že ....
Zahraniční studenti představí své země