Karel Zeman okouzlí Milán

Autor článku: Dopisovatel, pro číslo 13/2015, vloženo dne 20.07.2015

[Stálý odkaz na článek]

Italové zbožňují Karla Zemana. Od 18. července začíná v Itálii světové turné výstavního projektu „Filmový kouzelník: Karel Zeman“. Výstavu doprovází retrospektiva nejvýznamnějších filmů slavného tvůrce. Velkolepý projekt vznikl ve spolupráci tří partnerů: Českého centra Milán, Muzea Karla Zemana v Praze a Nadace italského filmu.

FILMOVÝ KOUZELNÍK KAREL ZEMAN
Od 18. července 2015, u příležitosti 105. výročí narození českého režiséra Karla Zemana (1910-1989), průkopníka trikových filmů a uznávané osobnosti světové kinematografie, zahájí České centrum v Miláně ve spolupráci s Muzeum Karla Zemana v Praze a s Nadací italského filmu světovou šňůru jedinečného výstavního projektu „Filmový kouzelník: Karel Zeman“, který kromě výstavy představí také retrospektivu nejvýznamnějších filmů Karla Zemana. Díky Českému centru se tak Zeman pomyslně vrací zpět do Itálie 60 let poté, co mu byla udělena hlavní cena na Benátském filmovém festivalu v roce 1955, a to s digitalizovanými verzemi jeho filmů a nově zrestaurovanou verzí Vynálezu zkázy.

VÝSTAVA
Multimediální výstava, která vznikla za podpory Českých center, představí kromě unikátních záběrů z natáčení jednotlivých filmů a rozhovorů s Karlem Zemanem také ukázky příprav jednotlivých trikových scén. Výstava bude doplněna o originální kostýmy, repliky a fotografie, součástí bude také zemanovská scéna, která vtáhne návštěvníky do atmosféry jeho filmů.
„Jedná se opravdu o jedinečný počin a koordinaci jednotlivých partnerů, kteří umožnili, aby se po 60 letech Zeman opět představil italskému publiku ve velkém světle filmových reflektorů obzvláště v době Světové výstavy. Karel Zeman vedle dalších významných českých osobností patří v Itálii k nejuznávanějším mistrům filmové animace, i proto je pro nás potěšením, že jsme aktivně napomohli tomu, aby se připravily nové italské verze jeho nejdůležitějších filmů“, uvádí Radka Neumannová, ředitelka Českého centra Milán.

Právě díky činnosti Českého centra v Miláně byla zrealizována italská verze nově zrestaurovaného filmu Vynález zkázy a digitální verze Cesty do pravěku s italskými titulky. České centrum také připravilo v italském znění veškerý multimediální obsah výstavy, která se kromě Milána představí také v Turíně.

ATRAKTIVNÍ DOPROVODNÝ PROGRAM
V Miláně v rámci doprovodného programu k výstavě budou uvedeny 4 nejvýznamnější Zemanovy celovečerní filmy: Baron Prášil, Ukradená vzducholoď, Cesta do pravěku a zejména Vynález zkázy, film, který Zemanovi přinesl světovou slávu a jehož nově zrestaurovaná verze bude uvedena v milánské premiéře v sobotu 18. července (19:00), kdy bude zahájen celý projekt. S tímto filmem získal Zeman Velkou cenu na světové výstavě EXPO 58 v Bruselu. Po téměř 60 letech bude film promítán v Miláně, v nové digitálně zrestaurované verzi, a to právě u příležitosti další Světové výstavy.
Symbolicky se tak uzavírá pomyslný Zemanův návrat do Itálie s ohledem na právě probíhající Světovou výstavu EXPO v Miláně. Milánská premiéra nové verze Vynálezu zkázy bude následovat po premiéře světové v České republice, New Yorku a Turíně. Výstava v Miláně potrvá do 20. září 2015.

DIGITÁLNĚ RESTAUROVÁNO
Film Vynález zkázy byl digitálně zrestaurován díky iniciativě Čistíme svět fantazie, společného projektu Nadace české bijáky, Muzea Karla Zemana a České televize. Jeho cílem je v průběhu tří let digitálně zrestaurovat vybrané filmy Karla Zemana do nejvyšší možné kvality, uvést je na velkých filmových plátnech a vdechnout jim tak znovu život, jako v případě Vynálezu zkázy. Na digitální restaurování dalších filmů mohou přispět všichni milovníci filmů Karla Zemana a to buď příspěvkem na transparentní účet projektu Čistíme svět fantazie nebo dárcovskou sms v hodnotě 30 Kč ve tvaru DMS BIJAKY na číslo 87 777. Veškeré informace lze nalézt na stránkách Nadace české bijáky www.bijaky.cz.

KAREL ZEMAN A SVĚT
Zemanova filmová tvorba uchvátila od 50. let celý svět. Ve svých filmech autor kombinuje hranou, animovanou a loutkovou složku a další výrazné trikové prvky. Na výstavě se návštěvníci seznámí s dosud nepublikovanými fotografiemi, replikami filmových loutek a kostýmy z vybraných filmů. Především budou mít také možnost nahlédnout do filmové kuchyně a prostřednictvím video záznamů a dalších dokumentárních materiálů zjistit, jak Zeman své trikové scény tvořil a jak poté vypadaly na filmovém plátně. Ve své době Karla Zemana obdivovaly osobnosti jako Pablo Picasso, Charlie Chaplin nebo Salvador Dalí a jeho filmová tvorba je dodnes vysoce ceněna. Postupy, které využíval, jsou vyučovány na filmových školách po celém světě a estetika Zemanovy tvorby ovlivnila celou řadu světových filmařů (Steven Spielberg, George Lucas, Peter Jackson, Terry Gilliam a mnoho dalších).

KALENDÁŘ


Sobota 18. července (19:00)
Vynález zkázy – zrestaurovaná verze – milánská premiéra
R.: Karel Zeman. Sc.: Karel Zeman, František Hrubín, Jiří Brdečka, Milan Vacha, na motivy stejnojmenného románu Julesa Verna. Hr.: Lubor Tokoš, Arnošt Navrátil, Miloslav Holub. Československo, 1958, 84’, v originálním znění s italskými titulky.
Profesor Roch a jeho asistent Hart objeví nový typ výbušniny, která je schopná nahradit ropu a uhlí jako primární zdroje energie. Zpráva se donese k pirátskému hraběti d'Artigas, který profesora Rocha i s asistentem Hartem unese s cílem zmocnit se tajemství vynálezu a ovládnout s jeho pomocí celý svět.

Neděle 26. července
(19:00)
Baron Prášil
R.: Karel Zeman. Sc.: Karel Zeman, Josef Kainar, Jiří Brdečka. Hr.: Miloš Kopecký, Rudolf Jelínek, Jana Brejchová, Karel Höger. Československo, 1961, 83’, v originálním znění s italskými titulky.
Statečný Baron Prášil se již dávno odvrátil od svého dobrodružného života, aby mohl v klidu odpočívat na Měsíci. Tam se potkává s mladým Toníkem, který jako první astronaut dorazil na Měsíc, a který mu vypráví, jak strašlivý sultán dole na Zemi rozpoutal hroznou válku a unesl krásnou princeznu Biancu. Nebojácný Baron se proto vydává zpět na Zemi, aby bojoval proti sultánovi a získal srdce princezny, která se však zdá být beznadějně zamilována do Toníka.

Neděle 2. srpna (19:00)
Ukradená vzducholoď
R.: Karel Zeman. Sc.: Zdeněk Novák, na motivy románu Julese Verna. Hr.: Michal Pospíšil, Hanuš Bor, Josef Stráník, Jan Malát, Jan Čížek Čestmír Řanda,. Československo, 1967, 88’, v originálním znění s italskými titulky.
Děj začíná na pražské Jubilejní výstavě roku 1891. Pět kluků se schází na pražském Výstavišti, kde vidí fantastický zázrak - řiditelnou vzducholoď podnikatele Findejse. Kvůli reklamě nabízí chlapcům let zdarma, ale když se hlásí platící zájemci, chce je vyhnat. Kluci se nedají ze vzducholodi vypudit a najednou se ocitají nad městem. Ovšem vzducholoď řiditelná není! Nejprve přelétnou bezpečně celou Evropu, ale potom havarují na neznámém ostrově uprostřed oceánu, kde prožijí řadu typicky verneovských dobrodružství.

Neděle 9. srpna (19:00)
Cesta do pravěku
R.: Karel Zeman. Sc.: J. A. Novotný, Karel Zeman. Hr.: Vladimír Bejval, Petr Herrman, Zdeněk Husták, Josef Lukáš. Československo, 1955, 93’, v originálním znění s italskými titulky.
Populárně naučný film z roku 1955 vypráví příběh čtyř chlapců, kteří se vydají na dřevěné loďce proti proudu času, do fantastického pravěkého světa, kde zásluhou kreativity a trikového umění Karla Zemana znovu ožívají dinosauři a další živočichové a rostliny dávné minulosti.

Kontakt:
Česká centra
Petra Jungwirthová
tisková mluvčí Českých center
M: 725 890 030
EM: jungwirthova@czech.cz
www.czechcentres.czKomentáře k článku

Zatím zde není žádný komentář
 

Zobrazit formulář pro přidání komentáře
Schovat formulář na přidání komentáře
*

*

*

Uložit komentář

Všechny články z tohoto čísla (13/2015):

Rubrika: Zpravodajství
Asociace krajů vítá dofinancování sociálních služeb v roce 2015
Barvy a laky Teluria otevřely novou halu
Boskovice zahájily rekonstrukci prostoru za finančním úřadem
CANISTERAPIE se v Nemocnici Blansko osvědčila a bude pokračovat nadále
Cyklisté mají novou cyklostezku
Dračí lodě na Křetínské přehradě i letos
Hejtman Hašek se seznámil se stavem silničních projektů v kraji
Chtějí upravit nebezpečnou křižovatku
In-line hokejoví dorostenci třetí v republice
Kontroly pokračují. Hejtman se podíval na opravované silnice a mosty
Kraj podpoří třemi miliony vzdělávací projekt krajské hospodářské komory
Kraj podpořil odborné vzdělávání téměř půl tisíce pracovníků sociálních služeb
Kraj podpořil sociální služby stovkami milionů. Další desítky ještě rozdělí
Kraj pokračuje v podpoře sportu. Hejtman podepsal memorandum a smlouvy k dotacím
Letovičtí hasiči slavili jubileum
Masarykův studentský domov má v havarijním stavu okna. Kraj pomůže s rekonstrukcí
Michal David navštívil i základní školu
MKS Letovice má novou ředitelku
Nemocnice plánuje přesunout ARO do nových prostor
Opravy omezí silniční provoz na Brno
Osmý ročník Smolenského Titanicu
Pavilon ORL kyjovské nemocnice je v novém. I díky dotaci kraje
Plánují další silniční opravy
Přenos zastupitelstva se neobešel bez potíží
Při rekonstrukci našli historické listiny i mince
Rybník rozduní festival Vesuf
Schválili nový grantový systém
Suchý čekají nové volby, část zastupitelů odstoupila
Školky otevřené i přes prázdniny
V Újezdu u Brna roste domov pro seniory
Ve Svitávce chtějí zakázat průjezd kamionů
Velké Opatovice rozšíří počet strážníků
Velkoopatovický Paprsek slavil Majáles
Vinobus má zelenou. Milovníci vína se projedou po Znojemsku
Vyhrála Velká cena. Její budoucnost zajistí nový spolek
Výstava představuje tragické osudy vlastenců za druhé světové války i v období komunismu
Zámecký park v Letovicích by měl dostat hřiště
Zastupitelé definitivně zrušili stavbu sportovní haly

Rubrika: Kultura
Až k bráně hradu Špilberk dopraví diváky ekologické elektromobily
Karel Zeman okouzlí Milán
Letovice se chystají na 16. ročník Festivalu 3+1
MÁTE CHUŤ SI POSLECHNOUT ZEDNICKÝ KLAVÍR?
Myšlenky SPAtřené, doprovodný program k výstavě Vladimíra Kokolii a Karla Pivoňky
Znovu přijede kinematograf

Rubrika: Sport
Bořitov v kraji končí
Boskovice zahájí přípravu dříve
Desítka Moravským krasem láká do chladivého žlebu
Hokejová exhibice v Boskovicích
Hokejová exhibice v Boskovicích
In-line hokejisté skončili třetí, o finále rozhodl počet branek
Kovář pokračuje v zahraničí
Kunštát pracuje na posílení defenzívy
Letošní semináře aikido uzavřel Martin Mlynár
Letovický florbal se zúčastnil mezinárodního turnaje v Brně
Pohár Drahanské vrchoviny pokračoval ve Žďárné
Tenisté zakončili sezónu čtvrtým místem
Ultramaratonu vévodil Orálek

Rubrika: Představujeme
Cukrárna Freitag má větší zahrádku a nové dětské hřiště
Nechte tiskárnu myslet za Vás

Rubrika: Černá kronika
V Blansku utonul mladý muž

Rubrika: Napsali nám
Brno hostovalo největší a nejprestižnější evropskou barmanskou soutěž
BS VINAŘSKÉ POTŘEBY RADÍ, JAK NA OCHRANU VINIC
Hyundai Motor se stal několikanásobným vítězem Mezinárodního festivalu kreativity
Jak je to doopravdy s cenami mléčných výrobků v obchodech?
Jan Koller zahájil třetí ročník E.ON Fotbalové školy
Letní výtvarná dílna v Galerii města Blanska 20. - 24. 7. 2015
Měsíc červen na pracovišti MŠ Bílkova, Boskovice
Muzeum papírových modelů - novinky
Na kole opravdu jen s přilbou
NÁVŠTĚVNÍKY RODNÉ SVĚTNIČKY PŘIVÍTA SÁM BOHOUŠEK
Nové vinařství sbírá první ocenění, jeho etiketa je nejhezčí
Oblíbené víno Čechů? V létě zejména vychlazené Rulandské šedé
První ročník Meruňkových slavností láká na dobré jídlo, víno a folklorní zábavu
Rytířské klání na Masarykově střední škole v Letovicích
Smsticket – revoluční vstupenka do mobilu
Společnosti Procter & Gamble a Tesco finančně podpořily mladé sportovce
Svatomartinský ples 14. 11. 2015 - hudební hvězda večera pan Karel Gott
V Mikulově se představí příběh Cyrila a Metoděje v netradiční podobě
V sobotu promítáme český film, poprvé s anglickými titulky
Veselá Harmonika
Víno lze uchovávat doma, musíte se však držet těchto 5 zásad
Z PLAVEK UŽ ZASE NA BRUSLE!
ZÁKAZNICKÁ KARTA, novinka ve zmodernizované lékárně Nemocnice Blansko
Zelené nebezpečí! Sinice mohou poškodit oči i játra!
Zrekonstruovaná lékárna Nemocnice Blansko zahájí provoz