Jednota zavřela na okrese deset prodejen

Autor článku: Lukáš Lorenc, pro číslo 2/2023, vloženo dne 30.01.2023

[Stálý odkaz na článek]

Region * Zvednout se a jít si do nedaleké prodejny koupit čerstvé pečivo, mléko či jiné potraviny. Pro většinu z nás naprostý standard. Pro občany desítky obcí našeho okresu od ledna letošního roku nedostupná záležitost. Společnost COOP Jednota uzavřela pro nerentabilnost hned několik prodejen. A nyní si vedení obcí láme hlavu, jak situaci co nejrychleji vyřešit. Ne každý si totiž může zajet na nákup do města. Zejména starší občané jsou právě na menší prodejny velmi odkázáni.
Bedřichov, Jedovnice, Krhov, Lažany, Lhota Rapotina, Vísky, Vranová, blanenská část Horní Lhota, boskovická část Vratíkov a ulice Bělská přímo v Boskovicích. Na deseti místech se s příchodem roku 2023 uzavřely prodejny Jednoty Coop. Chtějí-li místní nakoupit základní potraviny, musí jinam. „Za tímto rozhodnutím stojí zejména enormní nárůst cen elektrické energie a plynu, který dostal tyto prodejny do ztráty ještě větší, než v předchozích letech,“ uvedl předseda představenstva spotřebního družstva Jednota František Lžičař, podle něhož není provozování prodejen v malých obcích zdrojem zisku, o čemž svědčí i pravidelné dotace kraje na podporu venkovských prodejen s méně jak 750 obyvateli. „Řadu let pozpátku se družstvo právě za finanční podpory některých uvedených obcí a kraje snažilo provoz většiny z nich udržet. Ne vždy ale poskytnutá dotace dostačovala na pokrytí nákladů a tak zbytek šel na vrub Jednoty. Za situace, kdy náklady na všechno rostou, ale není možné dál takto postupovat,“ doplnil Lžičař. Vyloučit se navíc podle něj nedá další uzavírání malých a nerentabilních prodejen.
Obce, které rozhodnutí postihlo, nyní hledají způsob, jak prodej nejnutnějšího zboží zajistit. „Je to hodně nepříjemná situace, protože o provoz obchodu není zájem,“ lomí rukama například starosta Bedřichova Michal Vyskočil. „Naštěstí k nám již přijíždí pojízdná prodejna masa, takže alespoň něco,“ dodal s tím, že obec zároveň s Jednotou řeší odkoupení budovy. Řešení neznají ani ve Lhotě Rapotině. „O odkoupení budovy nemáme zájem jak z pohledu ceny, tak jejího stavu. Snažím se v okolí sehnat pojízdnou prodejnu. Jezdili k nám prodejci s masem, zeleninou, ale co vylétly ceny všeho, nebyli u nás ani jednou,“ říká starosta Michal Sedlák. „Štěstí máme v tom, že Boskovice jsou, coby kamenem dohodil a linka Boskovice – Blansko tu jezdí velmi intenzivně. A těm, kteří si zajet nemohou, jsem nabídl, že jim klidně nakoupím a dovezu nákup až domů,“ prozradil.
Neúspěšní jsou zatím také na Krhově. „Snažili jsme se situaci řešit s náhradním prodejcem, i se zástupci vietnamské prodejny, ale pokud nemá obce alespoň čtyři sta obyvatel, nemají zájem. Jednotě jsme nabídli, že budeme hradit energie, ale nepochodili jsme. Udělal jsem i anketu mezi lidmi, zda chtějí pojízdnou prodejnu pečiva, ale zájem nebyl velký. My máme štěstí, že autobus do Boskovic jezdí každou chvíli a Lysice jsou tři kilometry daleko. Ale i tak, když si někdo třeba při vaření vzpomene, že na něco zapomněl, nemá to kam jít koupit,“ poukázal starosta Václav Alexa.
Velmi rychle naopak dokázali na situaci naopak zareagovat ve Vranové. „Již máme budovu pronajatou od Jednoty a zároveň ji budeme pronajímat třetí straně, která jej bude provozovat. Jednání se blíží ke konci, a pokud vše klapne, věřím, že od března by mohl být obchod znovu otevřený,“ říká starosta Rostislav Cichra. Vranová zároveň plánuje budovu rovnou odkoupit. „Největší problémy budou s platbou za energie, tam budeme muset s provozem hodně pomoci. Ale jsou i dotace z kraje a za zajištění dostupného prodeje základních potřeb to určitě stojí.“
Vlastní prodejna? Báječný nápad
Stejnou situaci řešili ještě před dvěma lety také na Velenově. Až nakonec založili vlastní obchod a rozhodně toho nelitují. „S odstupem to hodnotím jako úplně úžasný krok. Máme vlastní obchod, personál a nejsme dokonce ve ztrátě. Zisk je mírný, ale to bohatě stačí. Navíc se nám dlouhodobě daří držet prodejní ceny níže, než jsou ceny Jednoty,“ přibližuje starosta Jan Havelka. „Samozřejmě nám pomáhá i podpora od Jihomoravského kraje, která je kolem sedmdesáti tisíc korun. Provozujeme také svoji hospůdku, vše je o lidech. Náš obchod má paní provozní, která je místní a vede jej skvěle.“
A tentýž postup zvolili nyní také ve Vískách. „Nenašli jsme nikoho, kdo by prodejnu provozoval, takže jsme neměli jinou možnost. Vybírali jsme vedoucí a pomocný personál, čeká mě jednání se společností Quanto ohledně zásobování. Ještě potřebujeme najít někoho, kdo nám bude dodávat pečivo,“ prozradil starosta Stanislav Kamba. Obecní rozpočet to samozřejmě bude stát náklady na provoz i mzdy, příklad Velenova ale ukazuje, že to nemusí končit ztrátou. „Uvažujeme ještě o tom, že by dopoledne byl provoz s obsluhou a odpoledne bez obsluhy, aby se náklady snížily. Jednáme s firmou, která to dělá,“ doplnil Kamba s tím, že jakmile bude zajištěno zásobování, chtějí ve Vískách obchod hned otevřít.
Boskovice chtějí prodejny podržet, možné je ale i jiné využití
Uzavření hned dvou obchodů se musí zabývat město Boskovice. Skončila jak prodejna na ulici Bělská, tak v místní části Vratíkov. „S Jednotou jsme domluveni, že bychom obě prodejny odkoupili. Je prioritou, aby se zajistil další provoz. Zjišťujeme všechny možnosti. A stejně bychom chtěli postupovat na Bělské,“ říká místostarosta města Lukáš Holík. Právě na Bělské se však nabízí i další alternativy, zájem o budovu projevili dobrovolní hasiči, kteří potřebují vhodné zázemí. „Tento zájem trvá, budeme mít jednání v rámci koalice. Uvědomujeme si, že mají nové auto a potřebují kvalitní zázemí. Ale v tomto objektu je pro nás nyní prioritou zachování obchodu, další varianty budeme řešit až, pokud bychom neuspěli,“ ujistil.(Luke)Podobné články:
Tříkrálová sbírka vynesla přes tři miliony korun - ze dne 05.02.2023 (2)
V rámci Tříkrálové sbírky letos příspěvky pomohou s nákupem automobilu pro pečovatelky - ze dne 12.01.2023 (2)
VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST, a.s., získala excelentní mezinárodní ocenění - ze dne 11.01.2023 (2)
Cena vody ve Svazku vzroste nakonec jen o necelých 25 % - ze dne 06.12.2022 (2)
Jízdní řády od prosince mění spojení na Brno - ze dne 25.11.2022 (2)
Krajský přebor fotbalistů uzavřel podzimní kalendář - ze dne 25.11.2022 (2)
Rozsvícení vánočních stromů připomene čas adventu - ze dne 14.11.2022 (2)
Podpořili hospic i poradnu pro pozůstalé - ze dne 09.11.2022 (2)
Vlaková výluka brzy skončí - ze dne 27.10.2022 (2)
V Senátu pokračuje Jaromíra Vítková - ze dne 20.10.2022 (2)
Podpořili hospic i poradnu pro pozůstalé - ze dne 20.10.2022 (2)
Vyráběla a prodávala drogy - ze dne 20.10.2022 (2)
Prezentují Mariánskou triádu - ze dne 11.05.2022 (2)
Koledníci tradiční Tříkrálové sbírky vybírali na na Oblastní charitu Blansko - ze dne 16.01.2022 (2)
Nemocnice postupně omezují péči - ze dne 16.12.2021 (2)
Cena vody ve Svazku nakonec poroste jen o necelých sedm procent - ze dne 06.12.2021 (2)
Lidé to nevěděli a marně čekali na zastávkách - ICOM Transport zrušil ze dne na den důležitou linku - ze dne 05.12.2021 (2)
Vlakovou dopravu na Brno čeká dlouhá výluka - ze dne 29.11.2021 (2)
Charita pomáhá dlužníkům v Milostivém létu - ze dne 18.11.2021 (2)
Trojice okresních politiků odstoupila z kandidátky ČSSD - ze dne 20.08.2021 (2)

Všechny články z tohoto čísla (2/2023):

Rubrika: Zpravodajství
Adam Ondra volně zdolal Macochu
Bojují za ochranu stromu na parkovišti
Cyklostezku otevřou v dubnu
Definitivně zajistili energie
Chystá se výstavba dalších cyklostezek
Intenzifikace letovické čistírny je v současné době nereálná
Jedlík pokořil v Sebranicích rekord
Jednota zavřela na okrese deset prodejen
Letokruh slavil výročí
Na Sokolské prořežou stromy
Petr Pavel zvítězil také na území okresu Blansko
Plánují nové parkoviště
Pokračují s obnovou zámeckého areálu, opravena je i knihovna
Pronájem hřbitova podraží
Rozdají nádoby na tříděný odpad
Sociální poradna nejen pro seniory
Stavba nové léčebny je dokončena
U Sebranic letos postaví kruhový objezd
Ve Svitávce uspořádali maškarní karneval pro děti
Velké Opatovice investují do škol i sociálního bydlení
Vybrané peníze pomohou nemocným dětem

Rubrika: Sport
Florbalisté nadále bez porážky
Kuželkáři vítězí, postup komplikuje stav kuželny
Letovičtí volejbalisté se chystají na klíčové zápasy
První medaile pro plavce

Rubrika: Představujeme
Vlajková loď Citroënu v Boskovicích!

Rubrika: Napsali nám
ITAB představuje nové úsporné osvětlení
Šebetovští školáci zazářili