Jaro – čas květin v Lebišově zahradnictví

Autor článku: Ctirad Burget, pro číslo 15/2007, vloženo dne 10.04.2007

[Stálý odkaz na článek]

Jaro je dobou, kdy všechny zahrádky zazáří pestrou paletou barev a zahrádkáři přemýšlí, čím ten svůj kousek země, terasu či třeba jen balkon udělají ještě krásnější, ještě přitažlivější, ještě živější. Pro inspiraci, novou květinu, stejně jako pro všechny zahrádkářské potřeby truhlíky počínaje a hnojivem konče, mohou zajít do boskovického zahradnictví Lebiš. A protože zájem zákazníků vždy se začátkem jara stoupá, pracovníci zahradnictví jim vycházejí vstříc i tím, že v jarní a letní sezóně, tedy od března do srpna, mají otevřeno každý den. Netrpěliví pěstitelé zabraní ve volných dnech do svého koníčka tak nemusejí s jakýmkoliv zahrádkářským problémem či potřebou dokupu čekat až na začátek dalšího pracovního týdne.
„Období Velikonoc je každoročně takovým startem nové zahrádkářské sezóny,“ říká pracovnice zahradnictví Petra Vanclová. „Projevuje se to tím, že je více volných dní a tak se hodně lidí, kteří jinak bojují s časem, může svým zahrádkám a terasám věnovat,“ přibližuje nejen velikonoční zvýšený zájem zahradnice.
A lidé hledají novinky, zkoušejí v truhlících různé kombinace, mnohdy si u známých všimnou hezké květiny a chtějí si ji také vypěstovat. Petra Vanclová potvrzuje, že byť třeba samotné muškáty vydrží v truhlíku déle než v kombinaci jiných květin, lidé žádají právě mix. „Je to trend, lidé preferují pestrost a tak oželí i těch pár měsíců, které ztratí na trvanlivosti. Zkrátka módní diktát platí i u květin.“
A co pro zájemce v Lebišově zahradnictví připravili a mohou pěstitelům doporučit? „Nádherně vypadá Vějířovka – scaevola. Označujeme ji jako dlouhokvetoucí dlouhokvět, protože kvete skutečně až do zámrzu nádhernými modrofialovými květy, které neopadávají. Tato květinka může být vskutku ozdobou vašeho balkonu či terasy, převis má až jeden metr. Pokud má rád někdo velké květy, pak doporučuji zahradní velkokvětý ibišek (Hybiscus). Je to trvalka, která nevymrzá, dorůstá až do jednoho metru a vytváří mnoho krásných, červených květů o průměru 23 centimetrů. Nebo můžete zkusit Sluníčko – kopretinu. Tato květinka opravdu oživí a rozjasní každý prostor, kam ji umístíte. Je to trvalka, která dorůstá až půl metru a kvete celou sezónu, jak už její název napovídá, krásnými, jako sluníčko žlutými květy. Všechny tyto květinky doporučujeme přihnojovat naším novým krystalickým hnojivem. Ostatně toto hnojivo je vhodné používat na všechnu vaši domácí flóru. Je to skutečně univerzální, celoroční prostředek. Mnoho pěstitelů bylo zvyklých na hnojivo Krystalon, toto nové ho plně nahradí a v neposlední řadě zahrádkáři jistě ocení i jeho nižší cenu,“ představuje květinový sortiment i novinku Petra Vanclová.
V zahradnictví se však stále dívají i dopředu a již v těchto chvílích se v hlavách tvůrců rodí nápady a novinky na letošní výstavu balkónových květin. Ta začne v prostorách zahradnictví tradičně 1. června a návštěvníci nejen, že budou moci obdivovat nádherné květiny, ale dostane se jim i mnoha praktických rad z oblasti jejich pěstování.
V posledních letech navštěvuje zahradnictví Lebiš kolem 23 tisíc milovníků květin a z výstavní kuchyně můžeme již nyní prozradit, že letos budou moci využít například nové ozdobné truhlíky.
„Nejlepší reklamou, byť to může znít jako klišé, je pro nás spokojený zákazník, který se k nám vrací. A protože lidé obecně dají na názor a zkušenosti svých přátel a známých, tak zákazník, který o své spokojenosti řekne i ostatním, je pro nás dvojnásob důležitý. Naše práce je snad nejlepší pozvánkou pro každého zájemce, aby otevřel dveře našeho květinového království,“ dodává Petra Vanclová.


Všechny články z tohoto čísla (15/2007):

Rubrika: Zpravodajství
Boskovická opozice napadla vedení města za neplnění volebních slibů a neprůhledné vedení nemocnice
Budou kontrolovat tachometry
Den otevřených dveří přilákal řadu zájemců nejen o zemědělskou techniku
Nakonec podepsali dohodu, firma tak postaví halu
Nehod ubylo, tragických následků ne
Policie informuje
Sociální služby povede ředitelka
Z našeho pohledu

Rubrika: Kultura
Jaro – čas květin v Lebišově zahradnictví
Jedinečné Poklady Boskovicka v Praze
Není vejce jako vejce
Oslava Dne učitelů na ZŠ Křetín
Představujeme: Novodobý Kelt Aleš Olesov
Velikonoce jsou svátkem radosti a naděje
Velikonoční jarmark ve Veselici
Z proutí dělá nejenom krásné velikonoční pomlázky

Rubrika: Sport
Bambasácká desítka podesáté
Boskovické volejbalové kadetky udělaly pokrok, skončily osmé
Divize
Fotbalový servis
Kassici: Rozpisy vyjížděk
Nasazení rozhodčích OFS Blansko
Nejmladší vzpěrači skončili opět třetí
Nobica přišla o domácí neporazitelnost
Okresní hokej
Olympia zase doma ztratila, ale pomohla Blansku
Šafařík: V Rájci chceme bodovat
Výbornou tréninkovou školu získávají na kempech
Vyhlásí nejlepší sportovce

Rubrika: Hubneme
Hubnutí a tepová frekvence - pokračování

Rubrika: Napsali nám
Beseda se spisovatelkou
Janáček opět zazpíval
Na boskovické ZUŠ se daří komorní hře
Projekt Celé Česko čte dětem také ve Svitávce
Ve Svitávce opět odměňovali nejlepší sportovce