JSTE PŘIPRAVENI NA HORKÉ LETNÍ NOCI?

Autor článku: Dopisovatel, pro číslo 8/2021, vloženo dne 17.07.2021

[Stálý odkaz na článek]

Boskovice * A máme tady opět léto, prázdniny, teplo, volné dny strávené někde v pohodě u vody nebo v přírodě. Vysoké teploty a vyhřátá místnost ale představují noční můru nejednoho spáče. Letní krize v podobě převracení se z boku na bok postihne snad každého. Jde tomu vůbec nějak předejít? Jak upravit ložnici, abyste se ráno probouzeli odpočatí a svěží?
Důležité je zajistit si vhodné prostředí v místnosti, správnou teplotu těla a komfortní teplotu přímo v posteli. Jak na to?

VHODNÉ PROSTŘEDÍ V MÍSTNOSTI
Velmi zajímavou roli v našem pocitovém vnímání hrají barvy. Rozdíl ve vnímání skutečné teploty v ložnici a teploty díky zvoleným barvám může být až 7 °C. Tmavé barvy bývají vnímány nejčastěji jako teplé. Obecně se v ložnici dává přednost méně sytým tónům, pro klidnější usínání. Mezi takzvané studené barvy patří například modrá a zelená či fialová, záleží však na jejich odstínu. Chladně působí i čistě bílá. Pro nerozhodné je jednoduchá rada – kombinujte. Do světlé ložnice pověste tmavé klidné závěsy, teplé barvy tmavého nábytku osvěžíte světlým povlečením. Vedle barev vzbuzuje pocit chladu také kov, kámen nebo sklo.
Jedna z velkých chyb, které se dopouštíme je letní otevírání oken a tím vpouštění horkého vzduchu do místnosti. Přes den tedy nechávejte okna zavřená, v ideálním případě stáhněte žaluzie nebo zatáhněte závěsy. Vyvětrejte až před spaním, po západu Slunce. Ideálně sledujte venkovní i vnitřní teploměr a větrat začněte až ve chvíli, kdy se venkovní teplota přiblíží té uvnitř pokoje.
Pozor také na vlhkost v místnosti. Jakmile stoupne, je pocit tepla mnohem intenzivnější a naopak. Když je v pokoji 24 °C a vlhkost 20 %, bude vám až chladno, zatímco při 90% vlhkosti si začnete stěžovat na přehřátí. Doporučovaná vlhkost je kolem 40-50 %. Příjemně nám v ložnici bude také se zelenými rostlinami, které nám sice vzduch úplně neochladí, ale svými aromaterapeutickými vlastnostmi a zelenou barvou působí příznivě na psychiku. Například levandule nebo jasmín krásně uklidní a podpoří klidné usínání, aloe vera je zázračným pomocníkem, který nejen čistí vzduch v místnosti.

SPRÁVNÁ TEPLOTA TĚLA
Správnou teplotu těla můžeme ovlivnit tím, co si na sebe na noc oblékneme. Kdo i v létě nedá dopustit na spací úbor, měl by rozhodně volit bavlnu, která je lehká, prodyšná a saje dobře pot. Odborníci také radí při zakrývání se, nechávat nohy odkryté.
Základem pro kvalitní spánek je i hydratace. Doporučuje se pít průběžně vodu po celý den. Navečer ale její množství snižte. Opět pozor také na příliš ledové nápoje či studenou sprchu. Oboje nám sice přinese okamžitou úlevu, ale v konečném důsledku způsobí teplotní šok a následně ještě větší zahřátí.
Rovněž naše strava by neměla před spaním obsahovat příliš bílkovin. Ty totiž mohou tělo zahřát v důsledku zvýšené rychlosti metabolismu. Podobně je lepší se vyhnout i večernímu popíjení alkoholu.

VÝBĚR TOHO, V ČEM SPÍME
Stejně jako měníme podle ročního období to, co si oblékáme na sebe, bychom měli „oblékat“ i svou postel. Správný výběr materiálů přispěje k tomu, že se dobře vyspíme i v teplých dnech. Letní přikrývka by měla být lehká a prodyšná, čehož se dosahuje použitím výplně s nižší gramáží. Kvalitní přikrývky se plní dutými vlákny o hmotnosti nejlépe 200 g/m2, záleží však na vašem pocitu. Důležitou roli hraje ale i samotný povrchový materiál, který navíc zajistí správnou savost a rychlý odvod vlhkosti. Což je v létě velmi žádoucí. Například jemná lyocellová vlákna se vyrábí na bázi dřevité buničiny, jsou vysoce prodyšná, působí antibakteriálně a dokážou až o 50 % lépe absorbovat vlhkost než bavlna.
Správně zvolená přikrývka není to jediné, čemu bychom měli v létě věnovat pozornost. Nejlepšího efektu pro spaní v letních měsících dosáhneme v kombinaci s kvalitním povlečením a prostěradlem. Pokud zvolíme přírodní materiály, jako je bavlna či len nebo bambus, nešlápneme vedle. Během noci příjemně chladí, sají vlhkost a udržují správnou tělesnou teplotu. Na léto je pro svůj příjemný omak a mírně chladivý efekt, velmi vhodné Jersey prostěradlo ze 100% bavlny. Za zmínku stojí ještě i možnost speciálního prostěradla Outlast®, s termoregulačními vlastnostmi, které dokáže udržet stálou teplotu a nedochází tak k přehřívání.
Matraci si pořizujeme pro celoroční komfort, kvůli létu ji měnit nebudeme. Ale je praktické, když si díky své konstrukci poradí s odvodem potu i tepla z lidského těla a dobře větrá. V létě, kdy se více potíme, je matrace vystavená zvýšené zátěži. Abychom matraci co nejlépe uchránili, je dobré používat matracový chránič, který pot nepropustí a přitom ho snadno vypereme.
Možností jak si pomoci ke klidnému spánku i v horkých letních dnech, je díky dnešním technologiím, poměrně hodně. Rádi vám na prodejně pomůžeme vybrat tu správnou. Na prázdniny jsme si pro vás připravili i sladkou tečku za nákup. Když si nakoupíte v hodnotě min. 800,-, dostáváte voucher na kávu, dortík, apod. do boskovické kavárny KaKabu, kde si můžete v příjemném prostředí posedět a společně tak podpoříme věci, které máme rádi. Přejeme všem krásné a hlavně klidné léto.

Prodejna Dobrý spánek

Bezručova 18

680 01 Boskovice

tel.: 777 118 954

e-mail: info@dobryspanek.cz

www.dobryspanek.czPodobné články:
Do nové sezóny bez závazků - ze dne 15.03.2010 (2)
Úvodní duel rozhodl obránce - ze dne 15.03.2010 (2)
Fotbalová DIVIZE - ze dne 02.06.2008 (2)
Konkurzní řízení na funkci ředitelky - ze dne 08.04.2008 (2)
Zubaři DUBEN - ze dne 06.04.2008 (2)
Volejbalistkám se na lepší časy neblýskalo - ze dne 06.03.2008 (2)
Zaměřují se na prevenci kriminality - ze dne 14.02.2008 (2)
Medaile sbírali plavci nejen v Boskovicích - ze dne 16.04.2024 (1)
Hasiči v Boskovicích mají nového velitele - ze dne 16.04.2024 (1)
Přispějí klubům na trenéry - ze dne 16.04.2024 (1)
Kam v Boskovicích? - ze dne 16.04.2024 (1)
Čadová mistryní republiky - ze dne 15.04.2024 (1)
Dětem pořídí milionovou dřevěnou loď - ze dne 08.04.2024 (1)
Překvapení pro žáky Aikido Boskovice - ze dne 05.04.2024 (1)
Hledají vhodnou dotaci na sportovní halu - ze dne 05.04.2024 (1)
Galerie definitivně přechází pod KZMB - ze dne 27.03.2024 (1)
Nový zpravodaj má nedostatky - ze dne 27.03.2024 (1)
Ministr Kupka debatoval v Boskovicích o I/73 - ze dne 27.03.2024 (1)
Světový den vody hostily Boskovice a nejmodernější čistírna odpadních vod - ze dne 25.03.2024 (1)
Hledání jednatele nemocnice začíná od začátku - ze dne 22.03.2024 (1)

Všechny články z tohoto čísla (8/2021):

Rubrika: Zpravodajství
Baštýři oživili boskovický hrad
Boskovice musí zvýšit kapacitu čistírny
Den dětí ve Velkých Opatovicích
Dětské léčebny čeká rozvoj
Druhé místo do Křtin
Filmový festival se vrací
Jihomoravský kraj vyhodnotí, zda může převzít nemocnici
Kartografické centrum ve Velkých Opatovicích zdobí nová pamětní deska
Keramici vytvořili cechovní džbán
Mluvily za nás výsledky, ohlíží se odcházející ředitel boskovické kultury Oldřich Kovář
Modrotisk z Olešnice součástí olympiády
Nahlásit poklad se vyplácí
Naivní umění v Lysicích
Po stopách pátera Ševčíka
S žádostí o dotaci neuspěli
Slavnostní zakončení absolutoria studentů VOŠ a SŠ Boskovice
Tmou je provedli vodící psi
Upraví provozování koloběžek?
Upraví trasu Boskovických stezek
Výstavbu ve Velkých Opatovicích pozdržel významný archeologický výzkum
Vysvědčení v Jabloňanech předávali Sam Hawkens a Vinnetou

Rubrika: Sport
Boskovičtí tenisté opět slaví
Cyklistické stříbro do Drnovic
Hokejisté spolupracují
Modernizace školních budov pokračuje
Müllerová na letním mistrovství
Ryšávka v čele statistik
Superligu ovládlo Brno, Blanensko bronzové
Třetí místo pro Svitávku
V Boskovicích soutěží siláci
Změna trati Boskovických běhů

Rubrika: Napsali nám
Hrad Svojanov nabízí šťastný život v secesi
JSTE PŘIPRAVENI NA HORKÉ LETNÍ NOCI?
Zajistili výlet pro děti z Jižní Moravy