Fungující koalice ve Velkých Opatovicích věří v pokračování spolupráce

Autor článku: Lukáš Lorenc, pro číslo 7/2022, vloženo dne 14.06.2022

[Stálý odkaz na článek]

Velké Opatovice * Téměř osm let stojí ve vedení města Velké Opatovice zástupci koalice SNK Město lidem, KSČM a ANO. Za tu dobu dokázali společnou prací zajistit všeobecný rozvoj města, od výstavby bydlení, zvýšení bezpečnosti, kvality místních škol či veřejného života nebo naposledy stavbou cyklostezky na Jevíčko. Ve vzájemné spolupráci by strany mohly pokračovat i v dalším volebním období. Na několik otázek jsme se proto zeptali starostky Kateřiny Gerbrichové (SNK Město lidem) a místostarosty Jaroslava Bárty (nestraník za KSČM).
Společně spolupracujete ve vedení města již osm let. Budete chtít v této činnosti spolupracovat i nadále?
K.Gerbrichová: Spolupráce koaličních stran funguje již druhé volební období a je na voličích, aby v nadcházejících volbách naši práci a úsilí zhodnotili. Já osobně za sebe můžu říct, že ve vedení města jsou lidé, kterým záleží na občanech a na veřejném životě. Jsme schopni spolu velmi aktivně a věcně komunikovat, pracovat a plánovat. To se odráží na uskutečněných investičních akcích, které za poslední roky byly provedeny, na společném životě v našem městě a na veřejném prostoru.
J.Bárta: Na začátku spolupráce jsme se dohodli na celkovém konceptu a vizi, která nás provázela po celé volební období. Každý, a to je správné, má samozřejmě na některé věci rozdílné názory, ale vždy jsme našli společnou cestu ku prospěchu města. Neděláme to z nějakých osobních ambic, ale pro město a jeho občany. V tomto duchu bychom chtěli i nadále pokračovat.
Když se ohlédnete za uplynulými čtyřmi roky, co za klíčové plány se podařilo ve Velkých Opatovicích realizovat? Prioritou zřejmě byly investice do školských budov.
J.Bárta: Na zázemí našich škol jsme se soustředili a došlo tak k rekonstrukci budovy druhé mateřské školy, odborných učeben nebo sportovního areálu na základní škole a letos začínáme s opravou první mateřské školy. Zvýšila se bezpečnost formou rozšíření kamerového systému a zásadně jsme obnovili městskou techniku na údržbu chodníků nebo veřejné zeleně. A samozřejmě se podařilo začít se stavbou cyklostezky, která nás provází od začátku naší spolupráce. Samozřejmě do toho vstoupilo mnoho problémů. Pandemie, tornádo na Jižní Moravě, válka, kalamita v lesích. Ale i tak se nám toho myslím podařilo provést spoustu.
K.Gerbrichová: Velké finanční prostředky jsme investovali do oprav místních komunikací včetně sítí, chodníků a parkovacích ploch. Každý rok investujeme prostředky i do rekonstrukcí a oprav městských budov a bytů, veřejného prostoru nebo kulturních památek. V letošním roce dokončujeme výstavbu inženýrských sítí pro osmnáct nových rodinných domů a připravujeme další výstavbu bytů v našem městě.
Končící volební období bylo však hodně netypické díky zásahu pandemie covidu nebo současné uprchlické krize. Jak moc náročné bylo tyto problémy zvládnout?
K.Gerbrichová: Situace s koronavirovou nákazou zaskočila snad každého na celém světě. V prvních měsících, kdy byl nedostatek materiálu a roušek, si lidé v našem městě pomáhali šitím a distribucí roušek. Celé toto období se velmi podepsalo na psychice občanů a na jejich náladě, která s postupem času sílila. A bez jakékoliv duševní přestávky jsme rovnýma nohama letos skočili do válečného konfliktu na Ukrajině. Období je stále psychicky náročné, avšak život jede dál a my se musíme učit s těmito situacemi vyrovnávat. Naše město hned v prvních dnech konfliktu zajistilo ubytování pro ukrajinské uprchlíky, kteří k nám zamířili hlavně z důvodu, že v našem regionu již mají svou rodinu, například pracujícího otce. Ubytovací kapacity jsou naplněny, někteří uprchlíci zde našli práci, děti chodí do školy a situace je u nás stabilizovaná.
J.Bárta: Bylo to něco nového, nikdo s tím neměl žádné zkušenosti. Covid se hodně podepsal na kultuře, veškerých akcích, které byly zrušené nebo omezené. Zabezpečovali jsme seniorům krabičkový systém jídla, pomáhali s nákupem potravin. Poradit si musíme také s dopady války na Ukrajině, je to obrovské neštěstí. V ubytovně jsme vyčlenili prostory, zabezpečili stravu nebo návštěvy u lékařů. A snažíme se pomoci i po pracovní stránce, třeba v rámci údržby v našem městě. Je to ale hodně nezvyklá situace a stále se s tím seznamujeme.
V tuto chvíli je velkou událostí zahájení stavby cyklostezky s Jevíčkem. Obě města mají k sobě blízko a pro občany je předpokládám bezpečné spojení mimo vytíženou silnici velkou motivací.
J.Bárta: Přestože my a Jevíčko patříme do jiných krajů a po úřední stránce tak spojení moc není, tak samozřejmě k sobě jako sousedé máme blízko. A jsem rád, že jsme spolupráci zhodnotili v rámci naší cyklostezky. Považuji za nesmírně důležité zajistit konečně možnost bezpečné cesty mimo frekventovanou komunikaci. A to jak pro cyklisty tak chodce. Bude to pěkné prostředí na procházku, v cestě za nákupy nebo do města. A především bude bezpečná, mimo silnici.
K.Gerbrichová: Jsem velmi ráda, že se naše mnohaleté úsilí konečně zhmotní, a to novou cyklostezkou. Spolupráce našich měst je na velmi dobré úrovni a občané z obou stran se těší na dokončení této společné snahy, tedy cyklo propojením našich měst. I když ekonomická situace a rozmary ve stavebnictví nás nenechávají v klidu již mnoho měsíců, přesto se snažíme všechny plánované investice dokončovat dle plánu. A neusínáme na vavřínech, další projekty pro rozvoj našeho města připravujeme.(Luke)


Podobné články:
„Malí tenisté podeváté o čokoládové ceny“ - ze dne 10.06.2008 (2)
Výstava jiřinek se vydařila - ze dne 23.09.2023 (1)
Opatovické letní kino projde rekonstrukcí - ze dne 22.09.2023 (1)
Znovu usilují o vlakové spojení - ze dne 04.09.2023 (1)
Hasiči slaví výročí - ze dne 01.09.2023 (1)
Jiřinky se vrací do kartografického centra - ze dne 31.08.2023 (1)
Znovu vyhráli ve vyprošťování - ze dne 17.08.2023 (1)
Výpadku pitné vody rychle zabránili - ze dne 11.07.2023 (1)
Rozšiřují provoz sběrného dvora - ze dne 01.07.2023 (1)
Koupaliště otevírají, kempy hlásí téměř plno - ze dne 15.06.2023 (1)
Cyklostezka otevřena - ze dne 21.05.2023 (1)
Na opravu silnice z Velkých Opatovic na Chlum se nejspíš čeká marně - ze dne 06.04.2023 (1)
Sportovcům kralují hasiči - ze dne 20.03.2023 (1)
Velké Opatovice investují do škol i sociálního bydlení - ze dne 17.02.2023 (1)
Cyklostezku otevřou v dubnu - ze dne 15.02.2023 (1)
OPATOVSKÉ ŠMAJD 2023 - ze dne 09.02.2023 (1)
Pokračují s obnovou zámeckého areálu, opravena je i knihovna - ze dne 05.02.2023 (1)
Ulice Mládežnická je znovu průjezdná - ze dne 27.12.2022 (1)
Malba má zkrášlit vstup do zámeckého areálu - ze dne 27.12.2022 (1)
Petice proti zrušení vlakových spojů - ze dne 06.12.2022 (1)

Všechny články z tohoto čísla (7/2022):

Rubrika: Zpravodajství
„Dobrý den, keramiko“ v Kunštátě
Blanensko musí dotahovat
Borek slaví pohár
Boskovice ocenily nejlepší sportovce
Do Boskovic sjeli majitelé velorexů na čtyřiadvacátý Jarní sraz
Festival Boskovice už po třicáté
Hledají místo pro ukrajinské předškoláky
Knihovny dostanou nové zázemí
Koupaliště zahajují sezonu
Na westernu se ukázali Furríci
Nemocnice zůstává důležitým tématem
O místo ve školce byl velký zájem
Plánují obnovu zámecké zdi
Příprava knihovny může pokračovat
Řadu obcí nadále trápí špatný televizní signál
S Vodárenskou „Cestou boskovické vody“
SPOLU povede do voleb Michaela Žejšková
Šmarda podpořil kandidaturu Petra Malacha
V krasu se natáčel film
V Opatovicích vzniká ekovesnička
V prostorách Comfy Café&Bistro v Boskovicích netradiční módní přehlídka
Vybrali nového provozovatele odpadového hospodářství
Zahrádka u Rabína nakonec bude

Rubrika: Sport
David Janků mění Liberec za Brno
Hokejisté zahájili extraligu
Májové medaile z Brna
Milda Bayer po návratu z Chorvatska vyhlíží účast na Hawaii
Mladí florbalisté nejlepší na okrese

Rubrika: Představujeme
Fungující koalice ve Velkých Opatovicích věří v pokračování spolupráce