Cyklovýlet s Vodárenskou zavítal letos na Jedovnicko

Autor článku: Lukáš Lorenc, pro číslo 7/2023, vloženo dne 10.06.2023

[Stálý odkaz na článek]

Jedovnice * V sobotu 27. května vyrazila téměř stovka účastníků cyklovýletu Na kole za vodou, který již po jedenácté pořádala VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST, divize Boskovice. Ta tentokrát vzala zájemce do krásné přírody na Jedovnicku, kde se navíc v posledních letech realizoval zásadní projekt Pitná voda Jedovnicko. Ten pomohl vyřešit problémy se zásobováním vodou pro celé okolí.
Na Jedovnicko vyrazila Vodárenská již v roce 2014. Tentokrát ale mohla ukázat, jak se za poslední roky podařilo zlepšit nejen zmíněné zásobování, ale také odvádění a čištění odpadních vod. Start a cíl probíhal v Autokempu Jedovnice a v rámci programu cyklisté navštívili za odborného výkladu například vodní zdroj či úpravu vody v Jedovnicích, okolní vodojemy, čerpací stanice, ale i čistírnu odpadních vod. Nechyběla ale ani zastávka v bývalém lomu Seč, u Klostermannovy studánky či na vykopávkách zaniklé vsi Bystřec. A účastníci si tuto možnost rozhodně užili. Právě prohlídka zajímavých objektů je totiž zřejmě největším lákadlem cyklovýletu.
Hned několik účastníků letos dorazilo na start z Černé Hory. „Byla to pro nás druhá účast. Poprvé to ale bylo v roce, kdy byl covid a akce proběhla bez výkladu. Když jsme se tak dozvěděli, že letos to bude jiné, vyrazili jsme. Bylo to pro nás velké očekávání, dozvěděli jsme se zase něco nového,“ prozradila například rodina Vernerova. Z Černé Hory dorazil také Jiří Čulák, který měl s cyklovýletem již větší zkušenosti. „Nejezdím pravidelně, ale je to už po páté. Baví mě, jak se daří zkombinovat dvě věci. Dozvím se něco o systému vodárenství, ale ačkoliv okolí dobře znám, pořadatelům se vždy daří vybírat trasy, které by mě nenapadly.“
Nechyběli ale zástupci ani z dalších částí okresu. Ačkoliv třeba Jakub Šimek to neměl daleko. „Jsem z Vilémovic a trasu jsem dobře znal. I to, kde se objekty nacházejí. Ale tentokrát jsem se mohl podívat dovnitř, to bylo plus k celé akci,“ pochvaloval si. „Osobně bych to přirovnat ke geocachingu. I tam jdete za nějakým cílem. Tady je to poučná část. A voda může být navíc do budoucna nedostatkové zboží, takže se hodí se o ní něco dozvědět,“ myslí si. A s podobným cílem vyrazila také Magda Karská z Velkých Opatovic. „Dostala jsem od známého doporučení, tak jsem si to chtěla vyzkoušet. A byla jsem spokojená a překvapená, v jakém stavu vodohospodářské stavby jsou. Jak jsou zrenovované. Zaujal mě ale i ten samotný proces, kterým voda prochází,“ doplnila s tím, že za rok by ráda vyrazila znovu.
A kam by se mohl další ročník cyklovýletu vydat? „Snažíme se regiony v působnosti naší divize střídat, příští rok bychom rádi navštívili oblast Letovicka, kde bychom chtěli poukázat na výhodnost napojení obcí na skupinové vodovody. Takto vyřešili nedostatek vody ve svých zdrojích v poslední době například obce Nýrov, Vranová, již dříve pak Křetín nebo Lazinov. Některé další obce se ale s nedostatkem vody stále potýkají,“ říká ředitel VODÁRENSKÉ AKCIOVÉ SPOLEČNOSTI, divize Boskovice Petr Fiala. „Každopádně mě těší, jak si lidé tuto akci oblíbili. Každý rok s námi vyráží početná skupina cyklistů, kterým se zároveň snažíme přiblížit, jak funguje vodovodní a kanalizační systém v daném regionu. A podle reakcí to účastníky skutečně zajímá. Letošní rok se nám díky krásné okolní přírodě i zajímavostem v okolí podařilo zpestřit návštěvou Klostermanovy studánky, průjezdem přes rudické propadání a lom Seč, či zajímavým výkladem pana Plcha z Jedovnic o zaniklé osadě Bystřec. Velké poděkování patří samozřejmě také všem mým kolegům, kteří tyto akce pomáhají zorganizovat, a pevně věřím, že nás v dalších letech čekají další povedené vyjížďky,“ doplnil s tím, že se zajímavými akcemi pro veřejnost VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST nekončí. Již 16. června si tak v rámci 30 let společnosti mohou v rámci Dne otevřených dveří zájemci prohlédnout nedávno zmodernizovanou čistírnu odpadních vod v Drnovicích.(Luke)


Podobné články:
VAS Boskovice expanduje na Drahanskou vrchovinu - ze dne 15.06.2024 (1)
VAS Boskovice si připomenula třicet let od svého vzniku - ze dne 30.10.2023 (1)
VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST podpořila vzdělání na školách i v knihovně - ze dne 12.12.2022 (1)
VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST pomohla s nákupem techniky i ochranných pomůcek - ze dne 18.01.2021 (1)

Všechny články z tohoto čísla (7/2023):

Rubrika: Zpravodajství
Boskovické kino spustilo druhý sál
Cyklovýlet s Vodárenskou zavítal letos na Jedovnicko
Diecéze odvolala kněze kvůli sexuálnímu deliktu
Dobrý den, keramiko
Festival dobrého jídla potřetí
Festival uměleckých škol
Koupaliště otevírají, kempy hlásí téměř plno
Letní kino slaví padesátku
Muzejní noci v Muzeum regionu Boskovicka
Olešnická čistírna zvýraznila čistící proces
Provoz školky o prázdninách
Pruh získal dotaci, nápad s kurníkem způsobil pozdvižení
Přejezd ve Skalici čeká uzavírka
Taneční škola Body Rockers uspořádala Dance gallery
Teplo v Boskovicích zlevňuje
Úspěch okresních záchranářů
V Sudicích opravují napětí
Ve Skalici otevřeli samoobslužnou prodejnu
Ve Žďárné otevřeli lesní stezku
Vyhlašují soutěž na sportovní areál
Zákaz ohňostrojů s jedinou výjimkou?
Zvuky a barvy židovské čtvrti

Rubrika: Kultura
Concentus Moraviae se vrací

Rubrika: Sport
Bayer druhý na dlouhém triatlonu
Bronz pro florbalové žáky
Červená zahrada patřila tanečníkům
Dvě zlaté pro Šebelovou i Martinka
Fotbalové soutěže se blíží do finále
Mezinárodní cesta boskovického aikida
Volejbalisté devátí v republice
Vorlického čeká dlouhá pauza

Rubrika: Představujeme
Představujeme Vám PMP Stavební & Realitní s.r.o., která Vás spolehlivě provede prodejem nemovitosti
Spokojený zákazník je pro Hodinářství Dokoupilová tou největší odměnou
Výrobce elektromotorů Baumüller oslavil třicet let na trhu

Rubrika: Napsali nám
Ciao Italia!
Dětská párty v Centru polytechnické výchovy
Na Svojanově oslaví den dětí s pohádkami
Zábavné odpoledne pro celou rodinu