Chystají podobu nových zastupitelstev

Autor článku: Lukáš Lorenc, pro číslo 15/2018, vloženo dne 29. 10. 2018

[Stálý odkaz na článek]

Region * Několikaměsíční práce na kampaních jsou u konce a občané okresu Blansko definitivně zvolili podobu obecních zastupitelstev pro nadcházející čtyři roky. Kde dojde ke změnám na postu starosty a kde si naopak současné vedení zasloužilo pokračování své práce, sice bude známo až v následujících dnech, ale jednotlivé výsledky však hodně napověděly. Volební účast byla nicméně ve výši 54,94%, tedy jen o něco málo nižší než v roce 2014.
Zatímco někde se o hlasy voličů ucházelo hned několik subjektů, jinde měli volbu jednoduchou, když kandidovala jediná strana. To se týká například Lhoty Rapotiny, kde dostal nejvíce hlasů současný starosta Michal Sedlák, stejně jako v Sudicích Olga Dočkalová. Svoji pozici obhájil také Jakub Hlubinka na Suchým. V Chrudichromech naopak nejvíce hlasů dostal Martin Sychra, když současný starosta Pavel Holub byl až třetí. Až šestý skončil ve Vážanech starosta Libor Dvořák, nejvíce hlasů získal Dušan Kaderka.
Někteří starostové ovšem svůj post obhajovat ani nechtěli a o zvolení se vůbec neucházeli. To je například případ Černé Hory, kde nakonec voliči poslali do zastupitelstva šest různých stran, v čele s nejúspěšnějšími Občany Černé Hory a Janou Kubelkovou. „Jsou to vydařené volby jak z pohledu mého, tak naší strany. Velmi si toho vážím a po pravdě jsem s takovým množstvím hlasů nepočítala. Nyní stojím před životním rozhodnutím,“ říká Kubelková o možnosti stát se starostkou. „Učitelku dělám již 26 let, ale hodně mě zajímá i práce na obci. Zatím pevně domluveni nejsme. Jednání ale probíhají v přátelském duchu a určitou představu máme. Rozhodnutí ale padne až v listopadu,“ dodala s tím, že novinkou bude v Černé Hoře vznik rady městyse. Současný starosta nekandidoval ani v Sebranicích, kde zvítězila Pro lepší budoucnost Sebranic a Petr Dvořáček, stejně jako na Okrouhlé, kde pět mandátů z patnácti získala KDU-ČSL s Evou Tichou. Dále nepokračuje ani starosta Krhova, kde dostal nejvíce hlasů Jiří Fiala.
Jinde mají naopak starostové nakročeno k pokračování ve své funkci. To se týká například Benešova, kde vyhrál Sokol s Antonínem Rusem. Dostatek hlasů získal také Miroslav Odehnal a Sdružení nezávislých kandidátů v Újezdu u Boskovic nebo Voděrady všem a Lubomír Lepka ve Voděradech. Zda ve svých pozicích skutečně zůstanou, se ale definitivně potvrdí až v příštích dnech. „Jednání teprve probíhají. Jasno bude začátkem listopadu,“ říká Lepka. Zamotaná je situace ve Žďárné, kde tři ze čtyř stran získaly po třech mandátech z celkových jedenácti. Těsně vítězství slaví Nestraníci – pro obec a nejčastěji volený Jan Hanák. Dostatek hlasů získal i současný starosta Pavel Hanák, který kandidoval až jako třináctý. Sám ale jako starosta pokračovat nechce. „Už na to nemám věk ani sílu na tu byrokracii. Nechci pokračovat. Na novém vedení obce jsme domluveni, ale definitivně to bude schváleno až na zastupitelstvu 30. října,“ prozradil.
Nesmírně vyrovnané byly výsledky také v Jabloňanech, kde si tři strany rovnoměrně rozdělily devět mandátů. Nejvíce hlasů získalo Sdružení nezávislých kandidátů Jabloňany a Roman Plch, nejvíce hlasů ale bral Miroslav Ocetek za Nezávislé kandidáty pro Jabloňany. Nejvyšší vedení se může měnit na Valchově, kde zvítězilo SNK Valchov a Radka Bezděková. A v Knínicích se dokonce současný starosta Zdeněk Kříž do zastupitelstva vůbec nedostal. Nejvíce hlasů získali Nestraníci a Petr Grénar. Změny mohou přijít také v Ludíkově, kde zvítězila KDU-ČSL a Marta Foltýnová, stejně jako v Rozseči nad Kunštátem, kde slaví SNK I a Ivo Kotouček.
Jasno není ani na Velenově, kde sice vyhrálo Sdružení nezávislých kandidátů se starostou Janem Havelkou, ten byl však až čtvrtý v pořadí. Nejvíce hlasů dostal David Johanides. To v Drnovicích by mohl pokračovat starosta Petr Ducháček, jehož Starostové a nezávislí s podporou TOP 09 brali pět z devíti mandátů. „O podobě vedení obce ale teprve jednáme. Hlasů jsem měl sice nejvíce, ale na kandidátce jsem byl jako druhý. Ustavující zastupitelstvo proběhne až v listopadu,“ uvedl.
Pět z devíti mandátů získalo na Kořenci SNK Kořenec I, kde se o jedenáct hlasů před současného starostu Miroslava Zemánka dostala Dana Vondálová. Na Oboře zvolili do vedení obce dva subjekty, z nichž většinu má Sdružení nezávislých kandidátů a Jaroslava Dobiášová. Ta získala o čtyři hlasy více, než současný starosta Josef Alexa. Změna by mohla proběhnout i ve Skalici nad Svitavou, kde byly výsledky velmi vyrovnané. Hned tři strany získaly po třech mandátech, nejvíce hlasů ale má Sdružení nezávislých kandidátů a Gabriela Šmerdová.(Luke)
 Komentáře k článku

Zatím zde není žádný komentář
 

Zobrazit formulář pro přidání komentáře
Schovat formulář na přidání komentáře
*

*

*

Uložit komentář

Podobné články:
Kapela Edain sní o Lucerně - ze dne 12. 11. 2018 (2)
Koupaliště zažila skvělou sezónu - ze dne 9. 10. 2018 (2)
Blanenská charita zve na dny otevřených dveří - ze dne 5. 10. 2018 (2)
Zvolí nová zastupitelstva - ze dne 27. 9. 2018 (2)
Přichází říjen a další závodění - ze dne 24. 9. 2018 (2)
Michaela Hrubá z Bořitova šestá v Evropě - ze dne 12. 9. 2018 (2)
Chytili je při činu - ze dne 11. 9. 2018 (2)
Zajímavé bydlení nedaleko Brna připravuje boskovická společnost - ze dne 7. 9. 2018 (2)
Blanensko trpí suchem nejvíce z celé Jižní Moravy - ze dne 3. 9. 2018 (2)
Žně začaly dříve, zemědělce však znovu trápí sucho - ze dne 6. 8. 2018 (2)
Pálenice nestíhají, úroda třešní se vydařila - ze dne 31. 7. 2018 (2)
Je tu čas letního odpočinku, ale v červenci se s OBL stále běhá - ze dne 25. 6. 2018 (2)
Okresní koupaliště zahajují sezónu - ze dne 7. 6. 2018 (2)
Zemědělcům začala sezona později - ze dne 27. 4. 2018 (2)
Lyžaři měli průměrnou sezonu - ze dne 16. 4. 2018 (2)
Tříkrálová sbírka opět rekordní - ze dne 19. 2. 2018 (2)
Vyhlásili nejlepší sportovce - ze dne 14. 2. 2018 (2)
Proběhl veletrh Regiontour - ze dne 14. 2. 2018 (2)
Silničáři nasadili dva nové vozy - ze dne 12. 2. 2018 (2)
Sportovní přehled roku 2017 - LEDEN - ze dne 19. 1. 2018 (2)

Všechny články z tohoto čísla (15/2018):

Rubrika: Zpravodajství
Boj za zdravou prostatu aneb „Listopad pro muže“ v Nemocnici Blansko
Dětem z Boskovicka pomůže s rehabilitací nový přístroj
Drnovice plánují lávku pro pěší
Druhý ročník dýňobraní v boskovickém Arboretu Šmelcovna
Chovu ryb počasí nepřálo
Chystají podobu nových zastupitelstev
Kapela Edain sní o Lucerně
Plní politici předvolební sliby v regionu Boskovicka a Blanenska?
Pokračuje oprava letního kina
Polytechnické centrum bude stát v termínu
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 1. - 11.11. 2018
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 8. - 18.11. 2018
Představili dětem archeologii
Seminář technické výchovy dětí
Seminář technické výchovy dětí
Škola má nový výtah i učebny
Tragédie na hokeji
Týden sociálních služeb na MSSS Boskovice
V Kunštátě vzniká koalice všech stran
Vernisáž výtvorů klientů Betany Boskovice Barevný svět v Senátu ČR
VMS VISION – značka EKOTAB je Rodinnou firmou roku
Zahájili stavbu sociálních bytů

Rubrika: Sport
Boskovice zpět na vítězné vlně
Hnilička zazářil čtyřmi body
Mistři světa v malém fotbale
Mladým basketbalistům se doma daří
Plavci přepisovali rekordy
Triatlonista Milda Bayer uzavírá sezónu
Vzpěrači z Boskovic postoupili do finále

Rubrika: Napsali nám
Děti rozzářily Blansko světýlky
Svatého Martina děti v Blansku přilákají světýlky