Česká centra ve světě připomenou výročí Jana Švankmajera

Autor článku: Dopisovatel, pro číslo 16/2014, vloženo dne 26.08.2014

[Stálý odkaz na článek]

80. výročí narození Jana Švankmajera připomínají Česká centra panelovou výstavou Jan Švankmajer: Možnosti dialogu mezi filmem a volnou tvorbou. Výstava ideově vychází ze stejnojmenné knihy kurátorské dvojice František Dryje – Bertrand Schmitt. Pro účely zahraniční prezentace připravili autoři průřez Švankmajerovou tvorbou. Doposud byla k vidění v Limě, Sydney a Melbourne. Další zastávkou je Praha. Z České republiky výstava dále pokračuje do Sofie, Kodaně, Budapešti a Bukurešti. Do zahraniční prezentace jsou zapojeny zastupitelské úřady a Česká centra, která rozsáhlý projekt iniciovala a organizují.

NA DVA TÝDNY V PRAZE
29. 8. – 14. 9. 2014, GALERIE RYTÍŘSKÁ 31
Tvorba filmaře a výtvarníka Jana Švankmajera je obdivována v Čechách, s respektem vnímána v celém světě. Česká centra přizvala ke spolupráci dvojici kurátorů Františka Dryjeho a Bertranda Schmitta. Nová výstava určená pro zahraniční prezentaci shrnuje význam Švankmajerovy tvorby a poukazuje na propojenost Švankmajerova filmového díla s ostatními tvůrčími, zejména výtvarnými projevy „Taková stručná prezentace samozřejmě nemůže vystihnout bohaté a mnohovrstevnaté dílo Jana Švankmajera v jeho úplnosti,“ říká jeden ze spolukurátorů výstavy František Dryje. „Pokusili jsme se tedy v jakési významové i výrazové zkratce plasticky ilustrovat některé výrazné aspekty a souvislosti Švankmajerovy tvůrčí metody a jejích principů, což po mém soudu může fungovat jako impuls k bližšímu nahlédnutí a k rozvoji vlastního diváckého porozumění tomuto tajemnému tvůrčímu zjevení.“

Námět výstavy vychází z ideové koncepce stejnojmenné knihy vydané nakladatelstvím Argo v roce 2013, monografie vyšla v české a anglické mutaci. Je koncipována chronologicky jako biografie umělce, jednotlivé oddíly sledující jeho životní a tvůrčí etapy navíc doplňují eseje, v nichž se autoři Bertrand Schmitt a František Dryje zabývají charakteristickými motivy Švankmajerovy tvorby. Spolu s kurátory se na knize podílí celá řada dalších přispěvatelů.
Výstavu Jan Švankmajer: Možnosti dialogu mezi filmem a volnou tvorbou zhlédnou návštěvníci v galerii Českého centra Praha v Rytířské ulici od 29. 8. 2014 do 13. 9. 2014.

Díky spolupráci Českých center se zastupitelskými úřady se s tvorbou Jana Švankmajera seznámili návštěvníci v Limě, Sydney a Melbourne. Výstava září pokračuje do Sofie, Budapešti, Bukurešti a Kodaně.
Nedílnou součástí zahraničních prezentací je i projekce surrealistických filmů Jídlo, Něco z Alenky, Přežít svůj život, tedy snímků, jimiž se Švankmajer nesmazatelně vepsal do historie moderní kinematografie.

FESTIVAL ANIMOVANÝCH FILMŮ VE VARNĚ

10. 9. – 15. 9. 2014, Varna
Doprovodný program k festivalu animovaných filmů ve Varně zahrnuje panelovou výstavu, která se bulharské veřejnosti představuje přímo v prostorách Městské galerie ve Varně. Milovníci filmové projekce se s tvorbou Jana Švankmajera mohou setkat v rámci nabídky festivalu. „Festival má dlouholetou tradici a je považován za jednu z nejvýznamnějších událostí animovaného filmu v Bulharsku,“ uvedla Kateřina Churtajeva, ředitelka Českého centra Sofie.

FILMOVÁ BUDAPEŠŤ
19. 11. – 23. 11. 2014
Maďarskému mezinárodnímu festivalu animovaného filmu Anilogue nabídlo České centrum Budapešť spolu s výstavou také retrospektivu krátkých i celovečerních snímků. 12. ročník festivalu se uskuteční letos ve dnech 19. – 23. listopadu v Budapešti a následně také ve Vídni. „Před třemi lety měl právě na této přehlídce maďarskou premiéru Švankmajerův zatím poslední celovečerní film Přežít svůj život,“ sdělil Michal Černý, ředitel Českého centra Budapešť. Při příležitosti umělcových osmdesátin se s podporou Českého centra rovněž chystá zvláštní číslo webového časopisu Apertura, věnované českému animovanému filmu.

SURREALISTICKÁ BUKUREŠŤ
10. 12. 2014 – 31. 12. 2015 UNA Galeria, Strada General Constantin Budisteanu, Bukurešť
Jan Švankmajer bude hlavní hvězdou výstavy Jiný vzduch – přehlídky českých a slovenských surrealistů v Bukurešti. Česká veřejnost se s výstavou mohla setkat v roce 2012. Shrnující retrospektiva ukázala dvacetiletý vývoj mezi lety 1990 až 2011 a navázala tak na výstavu Třetí archa, která mapovala činnost od roku 1970
a 1991. Výstavu připravila čtveřice umělců František Dryje, Bruno Solařík, Martin Stejskal a Jan Švankmajer. Díky iniciativě Českého centra Bukurešť se s rozsáhlou přehlídkou setká také rumunská veřejnost. Výstava představující kurátorský výběr ze 400 děl bude v této míře a rozsahu k vidění v Rumunsku vůbec poprvé. René Kubášek, ředitel Českého centra, oceňuje význam celého projektu řazeného k programovým prioritám. „Surrealismus je v Rumunsku jako doma. To platí již od meziválečného období, kdy se Rumunsko, jako země Malé dohody, dostala do frankofonního vlivu. Nejen Tristan Tzara, ale i další rumunští umělci působili v Paříži, kde se sblížili mimo jiné se surrealistickou skupinou André Bretona. Jsem přesvědčený, že rumunské publikum bude na česko-slovenský surrealismus reagovat a výstava se stane jedním z hitů sezóny v Bukurešti,“ uzavírá René Kubášek. V rámci výstavy proběhne retrospektiva filmů Jana Švankmajera a počítá se i s prezentací panelové výstavy.

ŠVANKMAJER V MADRIDU: Metamorfózy
26. 3. – 7. 9. 2014, CCCB, Barcelona
Tak trochu „z jiného konce“ pojalo připomenutí Švankmajerovy tvorby České centrum Madrid. V roli spoluorganizátora se podílí na výstavě Metamorfózy, která představuje svět filmových tvůrců Ladislase Starewitche, bratří Quayů – a Jana Švankmajera. Rozsáhlá přehlídka probíhá od března v barcelonském Centru současného umění (CCCB). Úspěch výstavy potvrzuje také Věra Zátopková, ředitelka Českého centra Madrid. „Během prvních tří měsíců zhlédlo výstavu 35 000 návštěvníků. ‚Metamorfózy‘ se těší velkému zájmu publika i médií a informovaly o ní všechny hlavní deníky a kulturní magazíny jako o barcelonské výstavě roku.“ Výstava se v říjnu přesune do Madridu, kde bude zahájena 1. 10. tiskovou konferencí v Casa Enscendid za osobní účasti Jana Švankmajera, Stephena Timothyho Quay a vnučky Ladislase Starewitche.
Doprovodný program nabídne filmové projekce a veřejnou diskusi o umění s Janem Švankmajerem, která se uskuteční dne 2. října v Casa Enscendida v Madridu. Partnerem této události je České centrum Madrid.

INFORMACE O VÝSTAVĚ
Jan Švankmajer: Možnosti dialogu
Místo konání: České centrum Praha, Rytířská 31, Praha 1
Kurátoři: František Dryje, Bertrand Schmitt

Slavnostní zahájení výstavy: 28. 8. 2014 v 18 hodin

Otevírací doba:
Výstava je otevřena každý všední den
od 10 do 17 hodin. Vstup volný.
www.czechcentres.cz

ČESKÁ CENTRA
Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci ČR v zahraničí. Prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli. Síť Českých center působí z 22 zahraničních metropolí tří kontinentů. Generální ředitelkou Českých center je Vilma Anýžová.

Kontakt:
Česká centra
Petra Jungwirthová

tisková mluvčí Českých center
M: 725 890 030
EM: jungwirthova@czech.czVšechny články z tohoto čísla (16/2014):

Rubrika: Zpravodajství
Bojovali o boskovický hrad
Hladinu Křetínky rozvířily dračí lodě
Hospodu nahradí společenské centrum
K památkám zájemce zavede turistický průvodce
Medu bude méně a navíc znovu podraží
Mladí myslivci zářili na finále soutěže
Opatovice budou žít zdravím
Ostrov zahájil rekonstrukci náměstí
Pražský hrad si půjčil kočár z Lysic
Předají dětem nové počítače
V Sudicích informují občany pomocí sms
V Žernovníku otevřeli novou rozhlednu
Valchovští hasiči slavili 120. výročí
Ve Svitávce přiblíží Löw-Beerovy vily
Vodárenská rozšířila svoje služby, provádí i stavby vodovodů
Zimní stadion patřil výstavním kočkám

Rubrika: Kultura
Akce Muzea Blansko v druhé polovině září 2014
Galerie Pex vystavuje kresby a plastiky
Ibérica roztancovala Boskovice
Krajina Otylky mýma očima v Muzeu Boskovicka
Krystalizace v Galerii města Blanska
Pozvánka na vernisáž výstavy Výtvarná Litomyšl´14
Vystaví obrazy dvou malířů

Rubrika: Sport
Blansko povede Crha
Boskovice na vítězné vlně
Cyklisté závodili na Bukové
Další volejbalový turnaj
Hokejisté jsou již na ledě a lákají zvučnou posilu
Kunštát zdolal Lipovec
Mezinárodní kolová ve Svitávce
Mladíci budou bojovat o vyrovnání výsledku z roku 2004
Pohárový sen uťal Frýdek
První derby patřilo Boskovicím
Půlmaraton Moravským krasem 2014 s rekordní účastí běžců!
Soutěžili v sedmiboji
Trenér juniorské volejbalové reprezentace Jindřich Licek: Když se daří, můžeme porazit kohokoli
Truck trial bavil diváky v Kunštátě
Velké finále E.ON Junior Cupu nabídne tuhé boje i koncert Dary Rolins
Volejbalisté absolvovali soustředění
Výsledky fotbalových soutěží _3. kolo
Výsledky fotbalových soutěží _4. kolo
Zářili Koudelka i Klimeš

Rubrika: Představujeme
Boskovická obchodní pasáž Fáberka –„víc než jen zkratka“
Čertovská Vinotéka Boskovice, Plačkova informuje
DNY MARIANNE S DOBRÝM SPÁNKEM
Palírna Boskovice nabízí přírodní produkty, návrat k tradicím a nově otevřela řízkárnu
Poskytování základní péče je pro Nemocnici Boskovice klíčové
Test: Hyundai i40 kombi – vstupenka do ráje
Vše se odvíjí od podmínek pro rozvoj podnikání, říká František Sivera

Rubrika: Černá kronika
Nehoda komplikovala dopravu
Policie INFORMUJE
Ukradli přes sto tisíc

Rubrika: Napsali nám
Akce „You Dream We Run BRNO 2014“ podpoří děti s autismem
Akce ve Vyšším Brodě úspěšně završila dny přeshraniční spolupráce
Beach turnaje na Července
Brněnský rozhlas láká: oslavte devadesátiny s námi
Česká centra ve světě připomenou výročí Jana Švankmajera
Český rozhlas Brno slaví devadesátiny
Češi na kvalitě střechy nešetří, ukázal průzkum. Blížíme se Německu
Dalším partnerem jižní Moravy v Číně bude provincie Hainan
Dárce krve odmění Český rozhlas Brno koncertem
Dorotheum se vrací do Brna, bude přijímat umění do exkluzivních dražeb
Dotace pomůže vybudovat chráněné bydlení pro osoby s autismem
Hejtman jednal s guvernérem čínské provincie Hebei
Jídelna ze Zlína uvařila nejlepší školní oběd v republice
Kaufland pomohl otevřít nízkoprahové zařízení pro děti
Kraj nesouhlasí s termínem a způsobem uzavření Pisáreckého tunelu
Kraj pomůže Mutěnicím, které postihl přívalový déšť
Květiny i auta
Na opravy krajských silnic míří dalších téměř 26 milionů korun
Nejlepší vtipy za stovku knižně
Oslavy - Suchý
Pisárecký tunel bude v provozu i na podzim
Poděkování starosty Světlé
Portál Go to Brno získal v celorepublikovém srovnání městských turistických webů 2. místo
Pozvánka na Světový pohár
Přijďte v neděli fandit na Blanenskou desítku
Svojanov si letos prohlédlo již 40 000 lidí
Školní rok 2014/2015 v Jihomoravském kraji
Testy odhalily těžké kovy v nádobí i výrobky z PVC
V Ivančicích byl otevřen nový přechod včetně bezpečnostního osvětlení
V Karlových Varech bylo otevřeno SOS Sluníčko II
V prvním ročníku soutěže Muzeum Photo zaujali veteráni i opuštěná zákoutí
Vychází další speciál Sedmička Křížovky!
Vyjádření hejtmana k současnému vývoji krize na Ukrajině
Zahájení nového školního roku
Zahájení školního roku na ZŠ Blažkova