Boskovičtí zelení slaví půl roku existence

Autor článku: Václav Stoupal, pro číslo 29/2007, vloženo dne 24.07.2007

[Stálý odkaz na článek]

Michal Staněk: Chceme jednoznačně přispět k rozvoji města a regionu Boskovicka
Boskovice * Už před půl rokem vznikla v Boskovicích nová politická strana. Že o tom nic nevíte? Není divu, zrod této strany totiž neprovázela žádná mediální kampaň, velkolepé billboardy ani přílišné halasení. Nový politický subjekt začal totiž vyvíjet svoji činnost v ústraní, dalo by se říci téměř skrytě. Patrně i proto až na výjimky většina obyvatel Boskovic i regionu existenci strany nezaznamenala. A o kom že je vlastně řeč? O Straně zelených.
O tom, proč Zelení v Boskovicích vůbec vznikli, jaké mají ambice a co se jim zatím podařilo udělat, nám v následujícím rozhovoru prozradí čtyřiatřicetiletý předseda strany Michal Staněk.
Z jakých důvodů v Boskovicích vznikla Strana zelených (SZ), co bylo impulsem?
Hlavním impulsem byla situace po komunálních volbách v roce 2006 v Boskovicích. Zakládajícími členy SZ jsou členové občanského sdružení Za udržitelný život ve městě Boskovice. Naše sdružení vytvořilo do voleb dvě kandidátky nestraníků a nezávislých, a získalo 3 mandáty v zastupitelstvu. Když se po volbách uzavíraly takzvané koaliční dohody, bylo nám řečeno, že prostě nejsme tím správným politickým partnerem. Že politické strany, které dnes v Boskovicích působí, se dívají dopředu, co bude za čtyři roky při uzavírání koaličních dohod, a že nezávislí a nestraníci tady příště nemusí být.
Je tedy SZ jakýmsi pokračováním sdružení Za udržitelný život ve městě Boskovicích nebo je samostatná?
Není to tak, že by se občanské sdružení kompletně transformovalo ve Stranu zelených. Vedle sebe žijí dvě právnické osoby, které jedou jakoby po dvou kolejích, ale přitom tvoří jeden celek. Uvědomujeme si, že v občanském sdružení máme členy pracující jako státní zaměstnanci, kteří ani nemohou být členy žádné politické strany. Ti mají prostor ve sdružení. Členové, kteří chtěli do SZ vstoupit samozřejmě dostali možnost, ale není to pro ně povinné. Uvědomujeme si, že politická strana nemůže dostávat granty na různé projekty na rozdíl od občanského sdružení, ale dostává finanční prostředky v rámci krajského rozpočtu SZ na chod základní organizace.
Výbor občanského sdružení se rozhodnul, že osloví politickou stranu i proto, aby sdružení mohlo politicky fungovat nejen na komunální úrovni, ale aby našlo toho správného politického partnera a mohlo se připravit také do krajských voleb. Další věc totiž je, že jako členové občanského sdružení, jež působí jen na území města Boskovice, jsme neměli další informace ani směrem ke krajskému úřadu, ani směrem k poslanecké sněmovně.
Proč zrovna Zelení?
Důležitým aspektem je to, že v Boskovicích máme ODS, ČSSD, KDU-ČSL a komunisty. Zelení tu nebyli. Další roli hrálo právě to, že v občanském sdružení působí lidé z různých profesí s různým zaměřením a samozřejmě i Zelení. Ve Straně zelených jsme našli to, že se v ostatních městech a krajích zabývá právě celým spektrem oblastí, tak jako my a zároveň jsme se ztotožňovali se zaměřením a prací Strany zelených. Na většině radnicích jsou Zelení také v opozici, což je i náš případ. Zúčastnili jsme se několika jednání, i představitelé SZ nás navštívili. Jednání vyústila v dohodu v rámci sdružení, že partnerem bude právě SZ.
V těchto dnech slavíte půl roku. Přesto dosud o zelených na Boskovicku dosud nebylo příliš slyšet. Jak hodnotíte toto období?
Ano, jsme tu půl roku. Základní organizaci jsme založili 20. ledna 2007. Naší prvotní snahou je vytvořit stabilní členskou základnu. Chápeme Boskovice jako centrum regionu, proto pomáháme zakládat základní organizace i v jiných obcích. Ve Straně zelených už máme členy například z Olešnicka a dalších spádových oblastí regionu. Shromažďujeme podklady pro základní cíle naší politiky, pomalu začínáme s přípravou na krajské volby. V Boskovicích zajišťujeme vývěsky. Jezdíme na školení a připravujeme se pro získání dotací a financí na činnost strany i pro region. Chystáme také akce pro děti i dospělé, chceme do Boskovic pozvat ministry vlády. Brzy bychom měli mít i tištěné informační a propagační materiály. Chceme vytvořit takové zázemí, abychom se mohli rozvíjet. V budoucnu chceme docílit toho, aby právě boskovická základní organizace SZ zastávala funkci okresní organizace strany. Samozřejmě jako strana jednáme a bojujeme za ekologii, plně podporujeme výstavbu R43 a s tím chceme řešit související obchvat města Boskovice. A o tomto záměru jednáme na úrovni krajské organizace.
Jaké je tedy zázemí boskovických zelených? Za jak silného hráče v komunální politice se pokládáte?
Jsme třetí nevětší základní organizace strany zelených v Jihomoravském kraji. Dnes nemá Strana zelených v Boskovicích zastupitele, ti jsou zvoleni stále za občanské sdružení na kandidátkách nestraníků. Chceme jednoznačně přispět k rozvoji města a regionu Boskovicka. Není to o tom, že budeme jen v opozici. Dnes máme kontakty, včetně přístupu k informacím až na ministerstva, a toho budeme využívat. Naším cílem je vstoupit do krajské politiky a z kraje pak nazpět podporovat Boskovice. Již dnes jako základní organizace Strany zelených připomínkujeme směrem nahoru vystupování našich ministrů a v rámci info kanálu SZ se dozvídáme výstupy z poslanecké sněmovny a hospodářských sekcí.
A jaký typ lidí chcete oslovit?
Kromě práce se stávajícími členy je pro nás klíčové oslovení mladých lidí. Boskovice jsou městem středních škol. Myslím, že Strana zelených je mladou dynamickou stranou. Mladým lidem by nemělo být jedno, co se tady děje, měli by se na vývoji podílet. Myslím, že oslovujeme také lidi, co jsou velkou politikou znechuceni. Do budoucna máme velký potenciál.
Myslíte, že se to po zkušenostech s posledními volbami podaří?
Před komunálními volbami jsme chtěli v Boskovicích hodně změnit. Možná jsme to dělali příliš razantním způsobem, asi jsme řadu lidí překvapili. Možná jsme i díky té razantnosti o nějaké mandáty přišli, ale těžko to hodnotit, jak by to bylo, kdybychom postupovali více zvolna. Nicméně dnes chceme občany oslovit, aby za námi nějaká práce zůstala.
Strana zelených, to ale neznamená jen aktivní přístup k životu a k otázkám životního prostředí. Co budou vaše priority v rámci Boskovic. Na co se zaměříte?
Zlepšit komunikaci a pravdivou informovanost mezi městským úřadem a občanem. Provádět kontrolu a zprůhlednit investiční akce a hospodaření města.
Co tedy nabízíte navíc? Nabízíte lidem vůbec „zelenou“ politiku? Vnímáte Boskovice jako skutečně „zdravé město“?
Jako jednu z hlavních priorit vidíme ochranu ovzduší ve městě a to především omezení emisí z dopravy, což považujeme jako jeden z největších neřešených problémů města. Možností řešení tohoto problému je obchvat Boskovic. Dále nás samozřejmě zajímá separace odpadů a s tím spojený častý nepořádek kolem kontejnerů ve městě i v okolí.V každém případě jsme připomínkovali boskovický mokřad a zatrubnění boskovického potoka. Řešíme celou řadu podnětů. Dále je to údržba zeleně, dětská hřiště, prostě to, v čem žijeme. Ale nejen to. Pokud mám informace, Boskovice jsou v síti zdravých měst, ale činnost jde trochu do útlumu.Máme však ve straně odborníky pro něž je ochrana přírody a tyto otázky stěžejní, věnují se jí celá léta.
Co vás osobně vedlo k tomu, abyste se aktivně zapojil do politiky?
Jsem Boskovák a není mi jedno, co se v Boskovicích děje. Chci ten současný stav změnit a nějakým způsobem vše posunout dál. Vím, že občané mají určité problémy a potřeby, protože dnes už za mnou chodí a ptají se. Já jim to pomáhám řešit a myslím si, že jim já, potažmo celá naše strana může být nápomocna. Politika mě zajímá, protože mám možnost pomoci občanům řešit jejich problémy. Přestože jsem předseda strany zelených i předseda občanského sdružení, dále pak i zastupitel města a člen městských komisí, tak vše dělám po pracovní době. Kdybych do toho jít nechtěl, tak to nedělám.


Všechny články z tohoto čísla (29/2007):

Rubrika: Zpravodajství
Boskovičtí zelení slaví půl roku existence
Havarijní stav na radnici zajistili, na kompletní opravu peníze nejsou
I v Šebetově bude radar
Jiří Crha v Letovicích
Kvůli suchu začaly žně dříve, zemědělci se nejvíce obávají srážek
Největší firma průmyslové zóny Boskovic rozjíždí výrobu
Objížďka skončila, kruhový objezd zůstal
Z našeho pohledu
Znamení těchto dnů – boj s horkem: Tropické teploty dávají zabrat

Rubrika: Kultura
Agility bude patřit psím soutěžícím
Festivalová anketka: Lidé ve festivalových Boskovicích milují pohodu
Okrouhlecký tuplák čeká na soutěžící
Představujeme: Trenér úspěšných plavců Jan Horák
Sluncem prozářený jubilejní Festival Boskovice 2007
Šebetovská pouť láká bohatým programem
Tanky už pomalu míří k Letovicím

Rubrika: Sport
Boskovické béčko bylo na jaře nejlepší
Další vydařená modelářská neděle
Kanonýr Havlíček se vrací do divizních Boskovic
Kvalitně obsazený fotbalový turnaj K-Keramika cup ovládlo Znojmo
Na letovických dvorcích se Havelková dostala do finále
Nobica zahájila herní přípravu
Od kolové si neodpočnou ani o prázdninách
Pohár týdeníku pro Spartu Brno
Rájec opouští střelec Crhák
Ve Vysočanech letos kraloval Klement

Rubrika: Černá kronika
Motorkáři zavinili více nehod
Policie informuje
Smrtelná nehoda u Mladkova

Rubrika: Hubneme
Hubneme s Regionpressem - Jak funguje tělo při výkonu I.?

Rubrika: Kassikova kronika
Neděle 15. července 2007: Krkatá baba