Boskovický rozpočet budou určovat energetické úspory

Autor článku: Lukáš Lorenc, pro číslo 1/2023, vloženo dne 24.01.2023

[Stálý odkaz na článek]

Boskovice * Dlouhou debatu vyvolalo mezi boskovickými zastupiteli schvalování rozpočtu na rok 2023. Jak by ne. Původně vytvořený dokument vedením města v čele se SPOLU i za krátkou dobu nové vedení v čele se ZMĚNOU22 pořádně rozčíslo. Některé z investic se vytratily úplně, další budou čekat až na to, jaké budou finanční výsledky města během roku. Kompletně obměněná rada se totiž rozhodla přistoupit k rozpočtu rozvážně, a realizaci akcí za desítky milionů schvalovat až během roku. Tím logicky vznikaly rozdílné pohledy ze strany koalice i opozice.
Rozpočet je postaven na tom, že město musí za energetický provoz počítat s náklady vyššími až o desítky milionů korun. „Rozpočet skládáme v době, kdy počítáme s nejvyšší cenou zastropovaných energií. Očekáváme, že strop může jít níž, ale je to věc, která je ve hvězdách. Předpokládáme ale, že dojde k úspoře a tu použijeme k navýšení rozpočtu ve všech oblastech,“ uvedla starostka Jana Syrovátková. Spolu s tím hodlá město v průběhu roku využít také volných prostředků, které mají být ve výši 46,7 milionu korun. „Když tyto akce ale nasčítám, tak na konci roku dostatek prostředků nebude,“ poukázal však bývalý starosta Jaroslav Dohnálek s tím, že mezi akcemi zařazenými do rozpočtu zatím chybí například investice do nemocnice. „Z položky na konci roku se vezme na nemocnici rámcově jedenáct milionů korun. Nemocnice je velký objekt, procházíme celou nemovitost a řešíme, jaká investice je v tuto chvíli nejpotřebnější. Je otázka, zda se zrekonstruuje porodní oddělení nebo například orientační systém, případně interna, chirurgie. Z kraje příštího roku vybereme s jednatelem vhodnou část a budeme tyto finance alokovat,“ odpověděla starostka.
Tím ovšem dojde k umazání výrazné části prostředků pro zatím nezařazené akce, kterých je hodně. Pro příklad se zatím nepočítá ani se zahájením revitalizace parku u Zámeckého skleníku. „V minulém volebním období byla na tomto projektu shoda a myslím, že by na to nebyla potřeba ani až tak velká položka. Máme hezky opravené letní kino, tak jsme na to mohli navázat,“ posteskl si opoziční zastupitel Michal Knödl. „Projekt je moc pěkný, ale v tuto chvíli nám na hlavu skutečně padají naše nemovitosti. To vnímáme jako daleko důležitější, než projekt parku,“ odpověděla starostka Syrovátková s tím, že město bude především hledat cestu jak zlepšit stav městských objektů a úspory na jejich provozech.
Jistě v letošním roce neproběhne ani stavba sportovní haly, ani nákup nafukovací haly, který bude odkázán až na nový generel Červené zahrady. „Budeme vyhlašovat generel za 1,5 milionu korun. Vzniká nám osmi hektarový pozemek, do kterého bychom rádi investovali nemalé finance, ale aby byl využitelný pro klubové a amatérské sportovce i ostatní lidi. Budeme vyhlašovat architektonickou studii,“ poukázala starostka. Otázkou je také rekonstrukce kotelny K-404, kterou chtělo předchozí vedení přestavět na štěpku místo plynu. „Situace na energetickém trhu je nepřehledná. Navrhujeme dotáhnout projektovou dokumentaci a získat stavební povolení,“ říká starostka s tím, že se město nad výměnou topného zdroje ovšem ještě zamyslí. „Podnětem výměny byla diverzifikace od plynu, který je nakupovanou komoditou za komoditu, které je v okolí hodně s cílem snížit těm, co jsou napojeni na CZT cenu pro topnou sezonu 2024,“ poukázal ovšem na cíl původního kroku Dohnálek. Řada dalších projektů, jako třeba stavba skateparku, bude čekat až na výsledky městského hospodaření. A jasno není ani o knihovně, kde město stále nemá stavební povolení a rozhodnuto zatím nebylo ani o dotaci.
Dlouhá debata se vedla také o příspěvku na provoz Služeb Boskovice. Ten byl schválen ve výši 17 milionů korun. To nicméně na kompletní provoz stačit nebude. „Na to, aby mohly Služby provozovat všechna zařízení, chybí do konce roku 3,6 milionu korun,“ poukázal opoziční zastupitel Radek Stříž. Vysvětlením je zatím nejistý provoz zimního stadionu. Ten bude v provozu do konce února. Kdy však dojde k vytvoření ledu na podzim, se teprve uvidí. „Jediná věc, která je zatím v uvozovkách, kdy začne příští rok sezona v ledním hokeji. Zda v říjnu, listopadu nebo prosinci,“ potvrdil místostarosta Lukáš Holík. O zahájení provozu zimního stadionu ukáže až energetická situace a její případné úspory. „Je nesprávné, že ostatní příspěvkové organizace jsou postaveny na celý rozpočet, a tady ne,“ poukázal Jaroslav Dohnálek. „U kultury také mohu neotevřít skleník nebo sokolovnu. Ale ta je nastavena na celý rok,“ dodal na závěr. Rozpočet byl nicméně nakonec podle očekávání schválen. Při hlasování se zdrželi pouze zastupitelé za SPOLU.(Luke)


Podobné články:
Do nové sezóny bez závazků - ze dne 15.03.2010 (2)
Úvodní duel rozhodl obránce - ze dne 15.03.2010 (2)
Fotbalová DIVIZE - ze dne 02.06.2008 (2)
Konkurzní řízení na funkci ředitelky - ze dne 08.04.2008 (2)
Zubaři DUBEN - ze dne 06.04.2008 (2)
Volejbalistkám se na lepší časy neblýskalo - ze dne 06.03.2008 (2)
Zaměřují se na prevenci kriminality - ze dne 14.02.2008 (2)
Dotaci na rekonstrukci Lidické zřejmě nevyužijí - ze dne 24.01.2023 (1)
Rekonstrukci Na Skalce čekají úpravy - ze dne 24.01.2023 (1)
Florbalisté brali všechny body - ze dne 23.01.2023 (1)
Zůstane zdražení parkovného v platnosti? - ze dne 19.01.2023 (1)
Boskovická kultura skončila ve ztrátě, velké koncerty nebudou - ze dne 19.01.2023 (1)
Farského zvolili s připomínkami - ze dne 17.01.2023 (1)
Bodovu SVČ může čekat demolice - ze dne 17.01.2023 (1)
Plavci na zimním mistrovství - ze dne 17.01.2023 (1)
Sportovní pětiboj - ze dne 17.01.2023 (1)
Žáci potěšili seniory pohádkou - ze dne 17.01.2023 (1)
Vzpěrači se loučili Pohárem starosty - ze dne 12.01.2023 (1)
Aikido vyučoval slovenský mistr - ze dne 12.01.2023 (1)
Kino znovu rekordní - ze dne 12.01.2023 (1)

Všechny články z tohoto čísla (1/2023):

Rubrika: Zpravodajství
Bodovu SVČ může čekat demolice
Boskovická kultura skončila ve ztrátě, velké koncerty nebudou
Boskovický rozpočet budou určovat energetické úspory
Dětská skupina v Kunštátě
Dotaci na rekonstrukci Lidické zřejmě nevyužijí
Farského zvolili s připomínkami
Hotel Panorama mění provozovatele
Jedlík pokořil v Sebranicích rekord
Kino znovu rekordní
Lesní sauna v Kunštátu je dokončena
Prvním dítětem je Vojtíšek
Rekonstrukci Na Skalce čekají úpravy
Sportovní pětiboj
Triumf letovických truhlářů
V Boskovicích poroste cena tepla trojnásobně
V rámci Tříkrálové sbírky letos příspěvky pomohou s nákupem automobilu pro pečovatelky
VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST, a.s., získala excelentní mezinárodní ocenění
Zůstane zdražení parkovného v platnosti?
Žáci potěšili seniory pohádkou

Rubrika: Sport
Aikido vyučoval slovenský mistr
Florbalisté brali všechny body
Florbalisté ze Zelené jsou k nezastavení aneb další obrovský úspěch našich florbalistů
Fotbalový turnaj pomáhá
Ocenění pro Petra Koudelku
Plavci na zimním mistrovství
Pomoc pro malého fotbalistu
Univerzitní triumf pro Sehnala
Výkony boskovických hokejistů rostou, derby rozhodly až nájezdy
Vzpěrači se loučili Pohárem starosty

Rubrika: Napsali nám
Vítejte v Doubravách