Boskovická sportovní hala má vyrůst na Hybešové

Autor článku: Lukáš Lorenc, pro číslo 13/2019, vloženo dne 16.09.2019

[Stálý odkaz na článek]

Boskovice * Takřka roční sága o výběru vhodné lokality pro stavbu sportovní haly v Boskovicích je u konce. Zářijové jednání zastupitelstva nakonec šestnácti hlasy zvolilo variantu na ulici Hybešova. Nebylo to však nic jednoduchého. Hlasování způsobilo rozkol v současné koalici, jejíž pokračování zřejmě projde v následujících týdnech těžkou zkouškou. Pomoci tak musely hlasy opoziční KDU-ČSL.
Ještě před samotným výběrem zastupitelé revokovali původní rozhodnutí, že hala bude stát v Červené zahradě, přestože se opoziční zastupitel za ČSSD Petr Malach snažil o jeho ponechání. Podle vedení města to však neznamená, že se plánů na plnohodnotnou přestavbu Červené zahrady vzdává. „Naším cílem je nyní postavit někde halu, větší tělocvičnu. A společně se domluvit co umístíme v Červené zahradě, včetně výstavby víceúčelové haly,“ ujistil starosta Jaroslav Dohnálek. S tím ale souvisí také odkoupení pozemků hotelu Velen a bývalého lihovaru, které podle něj stojí na rozdílných představách obou stran o ceně. „My říkáme, že 3500 korun za metr čtvereční, jak chce majitel, neakceptujeme. A pan doktor Paroulek zatím odmítá jinou alternativu, i to že by prodal část pozemku. Od nás má nabídku, kdy je akceptovatelná částka kolem 3000 korun za metr čtvereční,“ přiblížil.
Poté již přišel na řadu výběr nové lokality a potvrdilo se, že koaliční strany nejsou v této otázce jednotné. „Za Sportovce bych Vás chtěl požádat a doporučit, abychom přijali variantu haly na ulici Sušilova. Tento návrh má smysl, je koncepční a je umístěn v blízkosti Červené zahrady,“ uvedl místostarosta Radek Mazáč, zastupitel za Sportovce, který měl přípravu variant na starost. Podpořil jej však jen Jaroslav Oldřich za Boskováky. Naopak zástupci ODS, ANO 2011 a Volbu pro Boskovice s podporou TOP 09 se vyslovili pro variantu Hybešova. „Nikdo, ani žádný stavař, mě nepřesvědčil, že by výstavba na ulici Sušilova byla levnější. Při vší úctě ke sportovcům, město potřebuje nejen halu, ale i knihovnu, komunikace, čistírnu a další,“ oznámil Dohnálek. Na finanční aspekty upozornil také Pavel Vlach za TOP 09. „Varianta na Hybešové se dá snadno odhadnout na šedesát nebo sedmdesát milionů, zatímco na Sušilové to odborníci odhadovali na sto padesát plus daň. A za sedmdesát milionů to nebude jednoduchá ocelová krabice, ale může to vypadat k světu,“ říká. S tím ovšem Mazáč nesouhlasil. „Rozdílnost v ceně není tak obrovská. Musíme porovnávat obestavěné kubíky.“
Postupně však stále více sílil názor, že by se výběr neměl odkládat. „Už není na co čekat. Jsme tu v zastupitelstvu rok, a pokud chceme postavit halu, tak nám zbývají už jen tři roky,“ poukázal Jaroslav Oldřich. Petr Malach se sice pokusil protinávrhem rozhodnutí odsunout, ale získal jen dvanáct z potřebných čtrnácti hlasů. Rozhodnout se tak mělo mezi dvěma navrhnutými variantami. Ulice Sušilova získala pouze dvanáct hlasů, když se ke Sportovcům a Boskovákům přidali také opoziční Piráti a KDU-ČSL. Varianta na Hybešové následně získala šestnáct hlasů. Ke koaliční trojici se opět připojili KDU-ČSL a Jaroslav Oldřich za Boskováky.

Ohrozí hala budoucnost koalice?
Otázkou tak zůstává, jaké následky bude mít nejednotnost koalice při hlasování. Sportovci, v čele s místostarostou Radkem Mazáčem, zůstali v podpoře lokality Sušilova takřka osamocení. „Z jednoho pohledu jsem jako sportovec rád, že se rozhodlo, kde bude hala stát. Ale z hlediska procesního to rozhodnutí není šťastné. Připravil jsem dvě alternativy z toho důvodu, abychom měli vždy alternativu. Nakonec se ukázalo, že jedna z variant (Hybešova) není přijatelná pro část obyvatel. Lidé zde chtějí provést kroky, aby stavbu zablokovali. S lidmi z Hybešové a okolí jsem mluvil poprvé na začátku roku a již tehdy byli jak ti, co stavbu podporují, tak ti co si ji nepřejí. Hrozí tak, že se přípravy budou protahovat a do konce volebního období se stavba nestihne,“ obává se. Na otázku, zda budou Sportovci přemýšlet nad odchodem z koalice, je podle něj ještě brzy. „Vše proberu s kolegy u nás na klubu. A v době dnů až týdnů rozhodneme jak dál. Máme odlišný názor a nevím, zda je vybrané řešení, vzhledem ke zmíněné části obyvatel, šťastné,“ dodal.

Nebude se opakovat případ Slovákova?
Jak již podotkl místostarosta, se stavbou na Hybešové může být problém. Přímo na jednání totiž ještě před hlasováním vystoupil právník Josef Machek a upozornil zastupitele na případný odpor části obyvatel. „Budu mluvit za část obyvatel lokality Na Výsluní, Květná a Hybešova. A za sebe jako za majitele nemovitosti Na Výsluní. Chtěl bych požádat zastupitele, aby zvážili svoje hlasování v bodě umístění sportovní haly. Chci deklarovat, že v případě výběru lokality Hybešova jsou obyvatelé ulic Na Výsluní, Hybešova a Květná připraveni se této výstavbě bránit.“ Panují tak reálné obavy, aby celý projekt nedopadl podobně, jako když se před několika lety dokonce zahájila stavba sportovní haly na ulici Slovákova. Po aktivitě místních a nových problémech s podložím byla nejprve pozastavena a po volbách ji nové vedení města nakonec ukončilo.
Zastánci varianty na Hybešové však věří, že tentokrát vše dopadne jinak. „Osobně zvu odpůrce ke společnému jednání,“ nabídl místostarosta za ANO 2011 Lukáš Holík a přirovnal situaci ke stavbě haly v Kuřimi. „Tamní stavba je patnáct metrů vzdušnou čarou od zástavby, a když se tato záležitost řešila, byla mezi lidmi velká obava z hluku a začali se odvolávat a blokovat výstavbu. Nyní v Kuřimi hala stojí a za patnáct let provozu si nikdo nestěžoval.“ Pozitivní zůstává také Pavel Vlach. „Desítky lidí, kteří měly zájem, se přišly na místo podívat a neměly s tím problém. Hala bude stát na všechny strany zhruba sedmdesát metrů od nejbližší zástavby. Shora bude zakopaná pět metrů v zemi, takže z jedenáctimetrové haly bude vidět jenom šest,“ přiblížil.(Luke)Podobné články:
Do nové sezóny bez závazků - ze dne 15.03.2010 (2)
Úvodní duel rozhodl obránce - ze dne 15.03.2010 (2)
Fotbalová DIVIZE - ze dne 02.06.2008 (2)
Konkurzní řízení na funkci ředitelky - ze dne 08.04.2008 (2)
Zubaři DUBEN - ze dne 06.04.2008 (2)
Volejbalistkám se na lepší časy neblýskalo - ze dne 06.03.2008 (2)
Zaměřují se na prevenci kriminality - ze dne 14.02.2008 (2)
Medaile sbírali plavci nejen v Boskovicích - ze dne 16.04.2024 (1)
Hasiči v Boskovicích mají nového velitele - ze dne 16.04.2024 (1)
Přispějí klubům na trenéry - ze dne 16.04.2024 (1)
Kam v Boskovicích? - ze dne 16.04.2024 (1)
Čadová mistryní republiky - ze dne 15.04.2024 (1)
Dětem pořídí milionovou dřevěnou loď - ze dne 08.04.2024 (1)
Překvapení pro žáky Aikido Boskovice - ze dne 05.04.2024 (1)
Hledají vhodnou dotaci na sportovní halu - ze dne 05.04.2024 (1)
Galerie definitivně přechází pod KZMB - ze dne 27.03.2024 (1)
Nový zpravodaj má nedostatky - ze dne 27.03.2024 (1)
Ministr Kupka debatoval v Boskovicích o I/73 - ze dne 27.03.2024 (1)
Světový den vody hostily Boskovice a nejmodernější čistírna odpadních vod - ze dne 25.03.2024 (1)
Hledání jednatele nemocnice začíná od začátku - ze dne 22.03.2024 (1)

Všechny články z tohoto čísla (13/2019):

Rubrika: Zpravodajství
Boskovice provoní husí pečínka
Boskovická sportovní hala má vyrůst na Hybešové
Festival dětských a mládežnických folkových skupin v Boskovicích
Hrnčířský jarmark v Kunštátě opět s bohatým programem
Chráněné bydlení vznikne v Boskovicích a na Benešově
Chystají výměnu osvětlení či opravu střechy
Koláč pro hospic: pomoc, která chutná sladce
Koupaliště bilancují specifickou sezonu
Kvalitu života v Boskovicích vyjádří anketou
Letovice pokračují v nákupu pozemků Kompletstavu
Napadené dřevo využijí například na opravu zámku
Pomůže Boskovicím nový kruhový objezd?
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 12. - 22. 9. 2019
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 19. - 29. 9. 2019
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 26. 9. - 6. 10. 2019
S opravou střechy chtějí rozšířit školu
Stavba rozhleden VELENOV a KOŘENEC je zatím vzdálená
Úpravu podmínek úvěru neschválili
V Kunštátě opraví kostelní hodiny
V Míchově opravují zanesený rybník
Ve Vískách uspořádali už čtrnáctou Dožínkovou slavnost
Vyberou nového ředitele TECHNICKÝCH SLUŽEB LETOVICE
Vyrazili okolo Malé Hané
Výstava jiřinek ve Velkých Opatovicích našla také svoji miss
Za polytechnické centrum zaplatí dvacet milionů

Rubrika: Kultura
Výstava věnovaná Otakaru Kubínovi

Rubrika: Sport
Cyklisté bojovali s tratí i počasím
Domácí zápasy hokejisté Minervy Boskovice zvládli
Galakoncert střelce Nováka
Kunštát venku zazářil
Nábor aikida a šprtce uspořádali společně
Tenisový turnaj čtyřher v Kunštátě
Venku uspěli hokejisté Minervy Boskovice napůl

Rubrika: Černá kronika
Cyklistka v obci Zboněk upadla na vozovku a nadýchala přes dvě promile

Rubrika: Napsali nám
Koncert duchovní hudby v boskovickém kostele sv. Jakuba
Nový analyzátor na oddělení klinických laboratoří v Nemocnici Blansko slavnostně zahájil svůj provoz
Provětrejte běžeckou obuv i v říjnu. První sobota patří Kunštátu
Spolek (na)Moll pořádá již pátý ročník přehlídky Olešnický kvítek pro mladé muzikanty!
Vladimír Remek navštívil Letovice
Závěr léta na Svojanově bude chutný a módní

Rubrika: Právník radí
Rodič a dítě z pohledu práva – zásahy do rodičovské odpovědnosti