Boskovice v září rozhodnou o umístění sportovní haly

Autor článku: Lukáš Lorenc, pro číslo 10/2019, vloženo dne 31.07.2019

[Stálý odkaz na článek]

Favoritem je zřejmě lokalita Hybešova

Boskovice * Bez účasti veřejnosti, jen za přítomnosti zastupitelů města proběhl v červnu seminář zabývající se stavbou sportovní haly v Boskovicích. Ten nabídl bližší informace o obou chystaných variantách, z nichž by po letních prázdninách měli zastupitelé definitivně vybrat. Přestože větší část zastupitelstva zatím není pevně rozhodnuta, stejně jako se zřejmě zatím neshodli ani koaliční partneři, větší podporu zdá se má v tuto chvíli projekt na ulici Hybešova.
„Dal jsem si předsevzetí připravit pro zastupitele dvě varianty možné lokality vhodné pro výstavbu sportovní haly. To jsem splnil. Obě jsou připravené k finálnímu rozhodnutí a na semináři pro zastupitele zazněly doplňující informace. Chtěli jsme ještě znát zpětnou vazbu od zastupitelů a politických uskupení,“ říká místostarosta města za STAN a sportovce Boskovice Radek Mazáč, který návrhy připravoval. „Od začátku jsme nechtěli být závislí na jedné variantě a být tak „vydíratelní“ při obchodních jednání s dotčenými účastníky. Věřím, že v září předložím na zastupitelstvu tu nejvhodnější variantu,“ doplnil.
První variantou je stavba haly místo současných tělocvičen na ZŠ Sušilova a její propojení s jízdárnou, kde by vzniklo druhé, menší sportoviště. Jízdárnu by však město muselo nejprve odkoupit za 7,5 milionu korun a zároveň zbudovat příjezdovou cestu k soukromému pozemku za 900 tisíc. Druhou možností je ulice Hybešova a areál Vyšší odborné školy ekonomické a zdravotnické a Střední školy, kde již město schválilo převod potřebných pozemků od Jihomoravského kraje. Na oplátku bude škola halu čtrnáct let bezplatně užívat, následně bude platit tržní nájem. Obě varianty by měly nabídnout parkování pro tři autobusy a více jak padesát automobilů.
V obou případech by měla mít hrací plocha rozměry 45x25 metrů. Předpokládané roční provozní náklady jsou kolem 2,6 milionu korun. Mazáč také nastínil předpokládaný harmonogram. V srpnu by se tak na vhodnější variantě měli shodnout radní, v září bude lokalitu schvalovat zastupitelstvo a již v prosinci by se měla vybírat studie. Soutěž na zhotovitele by začala v srpnu příštího roku a se samotným zahájením stavby se počítá na březen 2021. Která lokalita je vhodnější budou zastupitelé rozhodovat hned po letních prázdninách. „Hala je díky historickému vývoji trochu politikem a to je spíše špatně. Ale věřím, že se na něčem dohodneme. Myslím si, že v tuto chvíli občany více pálí například neprůjezdnost Boskovic. Obecně by se ale měla vybrat jedna varianta a jít za ní. Stejně jako například u knihovny,“ říká starosta města za ODS Jaroslav Dohnálek. Vítězná strana posledních voleb své rozhodnutí zatím nezveřejní. „Jedné z variant jsme nakloněni, ale zatím stále platí, že budeme jednat s koaličními kolegy,“ přiblížil starosta.
Podobně však ani po semináři nejsou pevně rozhodnuté ani další strany. „Obě varianty jsou podle mě dobře připravené. Vidím na nich plusy a minusy, ale je možné je realizovat. O tom však rozhodne až zastupitelstvo,“ sdělil nám radní za Boskováky Jaroslav Oldřich. „V rámci KDU-ČSL se k této otázce teprve sejdeme. Na semináři zazněly důležité informace, při posuzování variant bychom uvítali možnost zapojení architektů jako odborné veřejnosti. Nejdůležitější pro nás nicméně zůstává, aby se vybrala varianta, kterou bude možné realizovat v nejrychlejším možném čase,“ říká za další ze stran v zastupitelstvu Dagmar Hamalová. To Vladimír Farský za KSČM je pevně rozhodnutý žádnou z nabízených možností nepodpořit. „Na semináři jsem nebyl, ale můj názor je pořád stejný. Sportovní hala by měla být v Červené zahradě a tak bych se hlasování osobně zdržel,“ řekl.
Právě na umístění haly v Červené zahradě se v minulém volebním období usnesli v ČSSD. „Přiznám se, že prezentace byla zajímavá. Náš klub se sejde k rozhodnutí až v polovině srpna. Do té doby nám pan místostarosta slíbil, že se s námi sejde ještě individuálně,“ říká zastupitel Petr Malach. Sám se však v tuto chvíli přiklání spíše k variantě Hybešova. „Ale zároveň se mi líbí i varianta na Sušilové, hlavně z dostupnosti v centru města. Počkám si ještě na doporučení Rady města,“ říká. Pro Hybešovu by měli hlasovat také členové Volby pro Boskovice s podporou TOP 09, jak nám potvrdil zastupitel Pavel Vlach. Ten je zároveň ředitelem školy na ulici Hybešova. „Byl bych tak sám proti sobě. Pro školu to bude velká přidaná hodnota. A když jsme měli rokování na klubu, devět z jedenácti lidí zvedlo ruku pro Hybešovou. Teď budou probíhat jednání na úrovni rady a zastupitelstva, abychom měli dostatek hlasů. Času ale moc není.“ Jasno zřejmě mají také v hnutí ANO 2011. „Informace na semináři i mimo něj jen potvrdily náš pohled, že rychlejší a celkově lepší variantou bude ulice Hybešova. Jednoznačně jsme se následně na variantě shodli na našem klubu,“ říká místostarosta města Lukáš Holík. Naopak Piráti zatím váhají, zda záměr podpořit. „Chceme v Boskovicích podporovat kvalitní architektonické projekty. Kvalitní architektura totiž nemusí nutně znamenat architektura drahá,“ uvedli v prohlášení s tím, že by případná absence architektonické soutěže mohla bránit v jejich podpoře uvedených variant. „V rozhodování nám seminář moc nepomohl. Situaci řešíme se známými architekty a pořád neopouštíme ani variantu Červené zahrady, byť není v tuto chvíli na stole,“ uvedl zastupitel Radek Šamšula.
Než se ovšem bude v září definitivně rozhodovat, měli by se o celé problematice více dozvědět i občané města. „Postup je jednoduchý. Nejprve jsme materiál probrali v rámci koalice, následně mezi zastupiteli, abychom dostali zpětnou vazbu. Plánujeme také setkání s veřejností, kde se zájemci dozví potřebné informace,“ doplnil Radek Mazáč. Své vlastní plány má však v tomto ohledu také hnutí ANO. „Je mnoho pohledů, jak vyřešit dlouholetý problém sportovní haly. My se snažíme halu řešit komplexně s dalšími širšími návaznostmi, které je potřeba občanům sdělit a vysvětlit. Jakmile bude jisté, že se v září bude hlasovat o sportovní hale, chci veřejnost informovat a vysvětlit, proč bude naše hnutí hlasovat pro Hybešovu,“ zakončil Lukáš Holík.(Luke)
 Podobné články:
Do nové sezóny bez závazků - ze dne 15.03.2010 (2)
Úvodní duel rozhodl obránce - ze dne 15.03.2010 (2)
Fotbalová DIVIZE - ze dne 02.06.2008 (2)
Konkurzní řízení na funkci ředitelky - ze dne 08.04.2008 (2)
Zubaři DUBEN - ze dne 06.04.2008 (2)
Volejbalistkám se na lepší časy neblýskalo - ze dne 06.03.2008 (2)
Zaměřují se na prevenci kriminality - ze dne 14.02.2008 (2)
Vzpěrači brali druhé místo - ze dne 27.10.2020 (1)
Opěrná zeď už zdobí Pilské údolí - ze dne 27.10.2020 (1)
Nejnavštěvovanější letní kino v České republice - ze dne 26.10.2020 (1)
Koronavirus omezil také úřady, nemocnice stíhá - ze dne 26.10.2020 (1)
Plánují opravu osvětlení - ze dne 21.10.2020 (1)
Pošta je monopol a původní provozní dobu neobnoví - ze dne 21.10.2020 (1)
Náklady na nemocnici stoupají. Může se stát do budoucna krajskou? - ze dne 20.10.2020 (1)
Postaví komunitní centrum - ze dne 20.10.2020 (1)
Nábytek Fanda rozšířil nabídku postelí a sedacích souprav - ze dne 17.10.2020 (1)
Historická výstavu zaměřená na rod pánů z Boskovic - ze dne 15.10.2020 (1)
Pedagogická škola chystá stavbu nového zázemí - ze dne 15.10.2020 (1)
Husí slavnosti v malém - ze dne 14.10.2020 (1)
Plánovaná beseda a novinky v přípravě silnice S(D)43 - ze dne 14.10.2020 (1)

Všechny články z tohoto čísla (10/2019):

Rubrika: Zpravodajství
Boskovice hledají místo pro skatepark
Boskovice omezí výjimky pro noční akce
Boskovice v září rozhodnou o umístění sportovní haly
Bourací práce by vyšly na miliony
Festival 3+1 v Letovicích
Festival UNIJAZZ 2019 lákal hlavně koncerty
Gymnázium Boskovice přichází s nabídkou vzdělávání pro veřejnost
Jak získat pravidelný pasivní příjem? Investujte do nemovitosti!
Jiří Fadrný se vrací do Boskovic
KilianGang podpoří dobrou věc
Na Okrouhlé vznikne mokřad
Naletěl podvodníkovi a přišel o 180 tisíc korun
Nejlepší zpravodaj mají Boskovice
O slavnosti písní a tanců byl velký zájem
Odměna Buffalo Billa ve Westernovém městečku v Boskovicích
Opraví budovy sociálních služeb
Oslavy 100. výročí narození kardinála Tomáše Špidlíka
Plánují stavbu bytových domů v Kunštátě
První úsek D43 již v roce 2021?
Přepadl řidiče s nožem mezi Rudicí a Olomučany
Připravují pozemek pro rodinné domy v Knínicích
Snaha o Fabriku v Letovicích pokračuje
Spustili další uzavírku Pilského údolí
Stavba polytechnického centra je u konce
Stříbrný Velen
V Kunštátě někdo tráví psy
Velké rodinné setkání ve Žďárné
Vizualizace letního kina Boskovice
Zahájili stavbu zbrojnice v Kunštátě
Závod Retro Prague Historic Rally se zastavil v Boskovicích
Žádají o dotaci na cyklostezku mezi Žďárnou a Suchým

Rubrika: Kultura
Pohádkový hřebínek pro děti v Boskovicích

Rubrika: Sport
Blanensko má konečně medaili
Boskovice přetáhly opory Blansku, novým trenérem je Tomáš Karný
Boskovičtí plavci zářili na Olympiádě
Fotbalisté FK Blansko začali vítězně
Mistrovství České republiky MTB XCE v Boskovicích
Pohár vrchoviny pokračoval ve Žďárné
Stříbrná medaile pro Šebka
Zlatý Mareček vyráží za Olympiádou

Rubrika: Představujeme
LETNÍ ROZHOVOR S MAJITELKOU PRODEJNY DOBRÝ SPÁNEK

Rubrika: Černá kronika
Pátrájí po pachateli, který v Boskovicích u Jízdárny pořezal muže a utekl

Rubrika: Právník radí
Rodič a dítě z pohledu práva – když se rodiče nedohodnou v záležitostech významných pro dítě