Boskovice omezily komentování příspěvků na facebooku

Autor článku: Pavel Friedl, pro číslo 5/2022, vloženo dne 10.04.2022

[Stálý odkaz na článek]

Boskovice * V době dnešního rozmachu sociálních sítí řeší v Boskovicích během posledních dní jednu hodně nečekanou situaci. Město totiž v minulých dnech výrazně omezilo možnost diskutovat u vlastních příspěvků na sítí facebook. To nově smí jen v příspěvku označení uživatelé. Důvodem má být zefektivnění komunikace s občany. Veřejnost však na tento krok v mnoha případech nahlíží přesně naopak. A nejen ona. Opoziční zastupitelé z řad Pirátů uspořádali během jednání městské rady pod okny radnice happening, kdy lidé měli možnost psát příspěvky křídou přímo na chodník.
Rozhodnutí o tomto kroku přinesla aktualizace pravidel využití informačních prostředků města Boskovice, kterou v minulých dnech schválila redakční rada Boskovického zpravodaje. „Facebookový profil slouží jako informační prostředek, nejedná se o oficiální komunikační prostředek. Proto osoba odpovědná za vkládání příspěvků na FB profil neumožňuje vkládání komentářů k příspěvkům,“ stojí v rozhodnutí z poloviny března. Příspěvek mohou nově komentovat pouze profily a stránky zmíněné v textu. Podle redakční rady to má vést ke zefektivnění a zkvalitnění komunikace s občany, protože není v silách města sledovat všechny příspěvky a reagovat na ně.
Na sociálních sítích vyvolal tento krok nicméně mnoho negativních reakcí. „Vyznívá to, že město odmítá komunikovat s obyvateli, a odmítá za své chování a výroky nést odpovědnost.“ „Ještě bych pochopil, že je u některého příspěvku vypnutá diskuze, protože někteří komentující jsou vulgární, mluví mimo téma, napadají a anonymně si dovolí to, co by si mezi čtyřma očima nedovolili, ale takhle plošně vypnout komentáře pro celou stránku, to popírá celý smysl fungování sociální sítě,“ stojí kupříkladu v některých z mnoha příspěvků na stránce Boskovice a okolí. „Je to věc názorů. Toto řešení nám bylo doporučeno redakční radou, která zpracovávala nová pravidla, třeba i z pohledu reklamy před volbami,“ okomentoval rozhodnutí starosta města Jaroslav Dohnálek, podle kterého v tuto chvíli město neplánuje omezení měnit. „Diskutovali jsme o tom, ale v nejbližší době to řešit nebudeme,“ dodal. Vrátit by se nicméně k tomuto rozhodnutí město mělo na dubnovém jednání zastupitelstva.
Je pravda, že v diskuzi pod městskými příspěvky se často objevovaly urážlivé či agresivní příspěvky, které překračovaly míru slušného chování na veřejných sítích. V dnešní době je i přesto ukončení možnosti veřejné diskuze hodně netradičním krokem. I proto v pondělí 28. března opoziční Pirátská strana Boskovice uspořádala veřejný happening před radnicí, kdy zákaz komentovali občané křídou na chodník. „Cenzuru komentářů na facebookovém profilu nelze akceptovat v žádném případě. Jedná se o krok stranou, který je důsledkem úplného podcenění Facebooku jako komunikačního média. Budeme požadovat úpravu pravidel využití informačních prostředků města, na jejichž základě bylo komentování znemožněno,“ vadí pirátům, kteří upozorňují také na nutnost přerozdělení úvazků a kompetencí v oblasti PR města nebo nedostatečně definovaná pravidla jeho facebookových stránek.
Město nicméně upozorňuje, že komentáře na facebooku úplně zakázané nejsou. „Taková funkce ani na facebooku neexistuje. My pouze u každého vloženého příspěvku nastavujeme omezení,“ upozornil mluvčí radnice Jaroslav Parma, podle kterého mají občané další možnosti, jak s městem komunikovat. „Normální občané, pokud něco potřebují s námi řešit nebo mají nějaký podnět, problém a podobně, běžně využívají funkce „napsat zprávu“ a zde s nimi komunikujeme a to co potřebují, vyřizujeme. Není tedy pravda, že by občané s námi nemohli komunikovat a neměli k tomu nástroje. Jenom jsme nahlas řekli, co jsme nebyli schopni monitorovat a že jsme na případné dotazy v rámci komentářů neodpovídali,“ doplnil Parma. Ke komunikaci s občany slouží městu například také forma e-mailu nebo možnost pokládání otázek vedení města přímo na webových stránkách.(Luke)


Podobné články:
Do nové sezóny bez závazků - ze dne 15.03.2010 (2)
Úvodní duel rozhodl obránce - ze dne 15.03.2010 (2)
Fotbalová DIVIZE - ze dne 02.06.2008 (2)
Konkurzní řízení na funkci ředitelky - ze dne 08.04.2008 (2)
Zubaři DUBEN - ze dne 06.04.2008 (2)
Volejbalistkám se na lepší časy neblýskalo - ze dne 06.03.2008 (2)
Zaměřují se na prevenci kriminality - ze dne 14.02.2008 (2)
Na westernu se ukázali Furríci - ze dne 21.05.2022 (1)
Mladí florbalisté nejlepší na okrese - ze dne 21.05.2022 (1)
Zahrádka u Rabína nakonec bude - ze dne 20.05.2022 (1)
Projekt knihovny čekají menší změny - ze dne 18.05.2022 (1)
Zadali projekční práce na sportovní halu - ze dne 18.05.2022 (1)
Směnu Junácké louky neschválili - ze dne 15.05.2022 (1)
Naše Boskovice - ze dne 13.05.2022 (1)
JARNÍ KVĚTNOVÉ NÁKUPY ONA DNES V DOBRÉM SPÁNKU - ze dne 13.05.2022 (1)
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek navštívil boskovickou nemocnici - ze dne 11.05.2022 (1)
Plavecká štafeta brala zlato - ze dne 11.05.2022 (1)
Jednání o nemocnici nepokročila - ze dne 11.05.2022 (1)
Boskovická kuželna má nového rekordmana - ze dne 11.05.2022 (1)
Zadali projekt nafukovací haly - ze dne 05.05.2022 (1)

Všechny články z tohoto čísla (5/2022):

Rubrika: Zpravodajství
Boskovice omezily komentování příspěvků na facebooku
Festival Boskofest končí, starosta požaduje omluvu
K výročí vydají pamětní medaile
Les hasili sedm hodin
Letovičtí volejbalisté na závěr prohráli
Oprava letovického náměstí na jaře nezačne
Oslavy byly zahájeny
Památky zahajují sezonu i s velikonočním programem
Pamětní deska připomíná mecenáše Lamplotu
Pojďte si s námi zaběhat pro hospic
Pokračují s přípravou modernizace čistírny
Pokročí v jednání o nemocnici?
Pouť po dvou letech
Projekt cyklostezky padá na vyvlastnění pozemků
První dubnový víkend patřil po celé republice akci „Ukliďme Česko“
Rozpočet počítá s hřištěm i posílením bezpečnosti
Řízení na halu zatím nevypsali
V Borotíně ušetří za osvětlení
V krasu opět hnízdí sokolové
V Lysicích budují rybník
Ve Velkých Opatovicích uspořádali Velikonoční trhy
Začne stavba boskovické spojky již v roce 2024?
Zahájí opravu ulice Lidická

Rubrika: Sport
Čtvrté místo odpovídá naší reálné síle, říká trenér hokejistů Tomáš Karný
Medailové hody na plavecké Jarní ceně
Vlčata vyhrála první místo ligy mladších žáků

Rubrika: Napsali nám
Boskovice proměnily třetí mečbol a staly se Historickým městem roku 2021
PROČ SI NENECHAT UJÍT JARNÍ DNY MARIANNE?