Boskovice doplácí na nešťastný projekt Louka v proluce

Autor článku: Lukáš Lorenc, pro číslo 3/2022, vloženo dne 08.03.2022

[Stálý odkaz na článek]

Boskovice * Již před dvěma lety spustili v Boskovicích projekt participativního rozpočtu, kdy občané navrhují a následně vybírají projekty na rozvoj města. I když byla Louka v proluce vybrána již v roce 2020, na její realizaci se stále čeká. Mohou za to jak problémy s pozemky, tak i rostoucí náklady. Jak se také ukázalo, právě tento projekt neměl být původně do hlasování vůbec zařazen.
Nakonec se tak ovšem stalo, občané jej následně vybrali k realizaci a od té doby se navrhovatelé i město, které projekt realizuje, musí vyrovnávat s mnoha komplikacemi. „Doplácíme na to, že došlo k pochybení pana Holíka ve funkci místostarosty města, který tento projekt prosadil, a časově jsme se zasekali. Musely se měnit majetkové poměry, územně plánovací dokumentace a tak dál,“ zlobí se starosta města Jaroslav Dohnálek, který přímo označil bývalého místostarostu města Lukáš Holíka, který v minulém roce spolu s dalšími členy ANO vystoupil z koalice. Narážel přitom i na vyjádření, které Holík poskytl nedávno v rozhovoru pro Ohlasy. „Je špatně, když se bývalý člen vedení vyjádří do místních novin, že vinou současného vedení je projekt v takovém stavu. Říkám to s plnou odpovědností a umím to dokázat, že vyjádření je nesprávné a já říkám dokonce lživé,“ pokračoval starosta s tím, že důvodů, proč se i po skoro dvou letech nedaří projekt realizovat, je více.
„Prvním je málo odpovědné rozhodnutí tehdy místostarosty Holíka, který přes doporučení úřadu, že nedoporučuje tento projekt k realizaci, prosadil jeho puštění do hlasování. Druhou věcí je, že projekt měl v té době rozpočet 180 tisíc korun. Poté, co prošel hlasováním, zvítězil, došlo najednou po jednání pana Holíka s těmi, co připravovali projekt, k navýšení na přibližně 250 tisíc korun,“ pokračoval. Podle současného zastupitele Holíka šlo v té době hlavně o umístění v dané lokalitě.
„Došlo k nepochopení, jelikož Projekt Louka v proluce je pouze dočasný projekt, než by podle regulačního plánu mělo dojít k zastavění dané lokality. Samozřejmě i z mého pohledu se jedná o horizont nejdříve desetiletí, než se začne cokoliv realizovat, a proto nakonec nebyl důvod Louku v proluce do participativního rozpočtu nepustit a dát mu šanci ucházet se o hlasy občanů,“ vysvětlil tehdejší místostarosta města Lukáš Holík, který nechtěl na starostova slova příliš reagovat. „Už jsem potom nevystoupil, je to názor pana Dohnálka, já mám jiný a v tomto se neshodneme. Důležité je také, že i díky projektu Louka v proluce došlo ke scelení celého prostoru, které se nepovedlo ani za minulého vedení.“
Rostoucí náklady a neustálé průtahy však situaci nadále komplikují. „V době, kdy jsme již projekt konkrétně řešili, tak pokud si dobře vzpomínám, vždy obdržené informace i z pohledu nákladů byly, že se do požadovaného rozpočtu vejdeme. Stále jsme také vycházely s tím, že se jednalo i o určitou účast brigádníků a sponzorů, se kterou se, pokud je mi známo, stále počítá. Později se mohly objevit věci, které náklady navýšily, ale v té době jsem již v pozici místostarosty nebyl,“ říká Holík. Podle starosty Jaroslava Dohnálka ovšem z plánovaného zapojení sponzorských aktivit a brigádníků mělo sejít. A financování tak zůstalo jen na městu. „My se k projektu nehlásíme, ale zdědili jsme jej,“ poukázal, že práce by neměly být provedené v plné šíři a zároveň vyjdou na 300 tisíc korun.
Podle Hany Kvapilové ze sdružení Zelená peřina, autorky projektu, se však se sponzory i brigádníky stále počítá. „S panem starostou jsem se již sešla a vysvětlila mu současnou situaci. Došlo ke změnám, kdy v poptávkovém řízení nakonec nefiguruje firma, která nabízela sponzorskou spoluúčast. Ale i tak máme sponzory na jiné věci i domluvené brigádníky. Informace předtím nebyly kompletní,“ vysvětluje a zároveň věří, že projekt se konečně začne realizovat. Byť to nebude v původně plánované podobě. „Prvotní verze byla taková, že se zboří zídka a s pomocí kostek se z ní vytvoří obrysy původní zástavby. Na základě toho projektu měla být upravena i zeleň. V této fázi dojde jen ke stržení zídky, kostky budou uloženy na městském úložišti. Na místě jsme chtěli umístit také několik panelů, ale na základě toho, jak dlouho se projektuje, se jednotlivé části upravují. Podmínky se pořád mění. V rámci možností se chceme ucházet i o granty či jiné zdroje,“ říká Kvapilová.
S realizací participativního rozpočtu si však v Boskovicích zatím pořádně neví rady. S jeho podmínkami a nástrahami se všichni teprve učí a důvěra v další ročníky možná nebude taková. „Je to nová věc a nové věci povětšinou přináší problémy, možná více než jsme předpokládali. Je pravda, že důvěru veřejnosti možná ztrácí. Proto je zapotřebí, aby se projektu chopilo město a plnohodnotně jej uskutečnilo. Aby lidé viděli, že mohou mít důvěru i směrem k dalším ročníkům,“ zakončil Holík.(Luke)


Komplikace i při druhém pokusu
Boskovice * Nejen napoprvé, ale ani druhý ročník participativního rozpočtu se v Boskovicích neobešel bez komplikací. Hlasování totiž vyhrál projekt „Prolejzky ve vnitrobloku“, ve vnitrobloku za Wolkerovým náměstím, po vyhodnocení ale vzali někteří hlasující své hlasy zpět. „Autorka původně vítězného návrhu se nám ozvala s tím, že někteří hlasující jsou překvapeni, že původně byl projekt naplánován na travnatou plochu u hřiště. Ale jedná se o trávu, která je zastíněna dotací s desetiletou udržitelností, takže zde nemůže být realizován. Už v procesu příprav se tak projekt posunul na prosívkové hřiště,“ vysvětlila místostarostka Michaela Žejšková s tím, že po odečtení hlasů tak byl najednou vítězem projekt na obnovu hřiště vedle Městských lázní.
„Chceme obnovit zašlé hřiště. Součástí projektu je vyčištění plochy od nežádoucích dřevin i následné položení umělé trávy, která je příjemná pro relaxaci a zároveň vhodná pro řadu volnočasových aktivit,“ popsala vítězný projekt autorka projektu Irena Urbani s tím, že hřiště může využívat TJ Rytmus i široká veřejnost. Nově vítězný projekt však bude muset město dofinancovat. Pro další ročník tak město plánuje parametry participativního rozpočtu upravit, aby se podobné problémy neopakovaly. „Nad pravidly budeme muset výrazněji zapřemýšlet. Na druhou stranu z toho ale nechceme dělat elaborát. Podmínky musí zůstat pro občany snadno srozumitelné a dostupné,“ uzavřela Žejšková. (Luke)


Podobné články:
Do nové sezóny bez závazků - ze dne 15.03.2010 (2)
Úvodní duel rozhodl obránce - ze dne 15.03.2010 (2)
Fotbalová DIVIZE - ze dne 02.06.2008 (2)
Konkurzní řízení na funkci ředitelky - ze dne 08.04.2008 (2)
Zubaři DUBEN - ze dne 06.04.2008 (2)
Volejbalistkám se na lepší časy neblýskalo - ze dne 06.03.2008 (2)
Zaměřují se na prevenci kriminality - ze dne 14.02.2008 (2)
Dětem pořídí milionovou dřevěnou loď - ze dne 08.04.2024 (1)
Překvapení pro žáky Aikido Boskovice - ze dne 05.04.2024 (1)
Hledají vhodnou dotaci na sportovní halu - ze dne 05.04.2024 (1)
Galerie definitivně přechází pod KZMB - ze dne 27.03.2024 (1)
Nový zpravodaj má nedostatky - ze dne 27.03.2024 (1)
Ministr Kupka debatoval v Boskovicích o I/73 - ze dne 27.03.2024 (1)
Světový den vody hostily Boskovice a nejmodernější čistírna odpadních vod - ze dne 25.03.2024 (1)
Hledání jednatele nemocnice začíná od začátku - ze dne 22.03.2024 (1)
Galerie definitivně přechází pod KZMB - ze dne 20.03.2024 (1)
Bezpečně do školy - ze dne 19.03.2024 (1)
Lukáš Vorlický je slávistou - ze dne 18.03.2024 (1)
Místní a okresní organizace STAN se distancuje od zařazení starostky na kandidátní listinu - ze dne 18.03.2024 (1)
O knihovně rozhodnou v dubnu - ze dne 14.03.2024 (1)

Všechny články z tohoto čísla (3/2022):

Rubrika: Zpravodajství
Archeologický výzkum ve Vanovicích
Bojují za čtvrtý pruh u Svitávky
Boskovice doplácí na nešťastný projekt Louka v proluce
Kiss&Ride parkování již u školy platí
Na zámku odkrývají tajemství
Nová trasa na Výpustku
O kamélie byl zájem
Opatovské šmajd 2022
Plánují opravu Městského úřadu
Plánují výmalbu podchodu
Plavcům se doma dařilo
Pořídí nabíječku elektrokol
Připravují dopravní hřiště pro místní děti
Sportovce roku vyhlásí v rámci běhů
Stavba cyklotrasy na Skrchov se blíží
Stavba kruhového objezdu přinese i úpravy okolních ulic
U Svárovské aleje padla žaloba
V Boskovicích vznikl lezecký klub
V Cetkovicích vyvstal spor o sloučení škol
V Doubravici nad Svitavou začalo masopustní veselí
Výstupem na hrad pomohl léčebnám

Rubrika: Sport
Čtvrtfinále hokejisté zvládli
Dlouhé tratě plavcům sedí
Fotbalistou roku je Marek Štencl
Mistrovství Moravy a Slezska v hale
Mladí basketbalisté uspěli jen doma
O umění aikido je velký zájem
Ocenění pro kolovou

Rubrika: Napsali nám
Charita Blansko pomáhá uprchlíkům v regionu
Na Svojanově se návštěvníci mohou těšit na prohlídky, výstavy i na šermíře. Zdražovat se nebude!