Blanenský led reprezentantům svědčil

Autor článku: Petr Kafka, pro číslo 6/2008, vloženo dne 11.02.2008

Blansko * Hokejový turnaj pěti, kde se utkaly reprezentační výběry do dvaceti let, zavítal i na blanenský zimní stadion. Ten hostil hned tři utkání včetně pátečního duelu mezi Českou republikou a Švédskem. Který přilákal více než šestnáct set diváků. Všichni pak mohli sledovat strhující podívanou.
Česká republika – Švédsko 2:1 (1:0, 0:0, 1:1), branky: 16. Hartmann, 43. Maxa – 55. Lasu.
Podobně jako seniorským reprezentantům, ani současné dvacítce se proti Švédsku vůbec nedaří. Tuto nepříznivou sérii se rozhodli hráči konečně prolomit právě v Blansku. A že to myslí vážně dokázala už první třetina, ve které se domácí výběr zaslouženě ujal vedení díky trefě Hartmanna. Několik dobrých příležitostí navíc český výběr neproměnil.
Ve druhé třetině se Švédsko dostalo více do hry a chvílemi si vytvářelo i větší tlak. Tomu ale obrana vedená brankářem Blažíčkem bez problémů odolávala. Hráči Švédska nedokázali proměnit ani dvojnásobnou přesilovou hru, při které se opět několika dobrými zákroky prezentoval Blažíček.
O osudu utkání tak musela rozhodnout až poslední pasáž. Hned v jejím úvodu vybojoval v útočném pásmu kotouč domácí Slaba a poslal jej před bránu na najíždějícího Maxu, jenž jej dotlačil do branky a poslal český výběr do dvoubrankového vedení.
Švédové se poté dlouho hledali, ale nakonec dokázali šest minut před koncem utkání výrazně zdramatizovat, když se po rychlém protiútoku trefil Nicklas Lasu. Hostující celek se opět dostal do tempa a sevřel domácí v obranném pásmu. Dvě minuty před koncem navíc navýšil útočnou sílu odvoláním brankáře. A šance ke srovnání stavu přišla vzápětí. Při následném protiútoku domácí po předchozím zaváhání v útočném pásmu úmyslně posunuli vlastní branku, za což rozhodčí nařídil trestné střílení. „Stane se, že netrefíte branku, ale to posunutí bylo velmi nezodpovědné,“ řekl trenér Zdeněk Čech k situaci, po níž následovalo trestné střílení. Při němž ale Despotovic na Blažíčka nevyzrál. Český tým už pak zápas dohrál bez inkasovaného gólu.
„Odevzdali jsme opravdu dobrý týmový výkon. Celé utkání jsme hráli zodpovědně zezadu a dodržovali stanovenou taktiku. Vstřelili jsme branku a dostali jsme se na koně. Při švédském tlaku jsme hráli obětavě a nadoraz. Zvláště při soupeřových přesilovkách,“ okomentoval utkání kouč Čech.
„Dnes proti nám hrál silný soupeř. Finsko bylo ještě o něco kvalitnější, ale dnes tu byla zase výborná divácká kulisa. Zápas jsme si prohráli v první třetině, když jsme soupeři nestačili a poté jsme to nedokázali dohnat,“ řekl k zápasu Nicklas Lasu, střelec jediného švédského gólu.
S vynikající atmosférou mohl být spokojený i český lodivod. „Byla tu parádní atmosféra. Fanoušci kluky maximálně podporovali a myslím, že zápas se musel divákům na oplátku líbit. Navíc já mohu být maximálně spokojený. Ročník 1989 totiž ještě Švédy nikdy neporazil, až dnes,“ zakončil Zdeněk Čech.

Policie INFORMUJE - ze dne 10.06.2008 (2)
Výsledky fotbalových soutěží OFS Blansko – 24. kolo, 24. – 25. 5. 2008 - ze dne 27.05.2008 (2)
Rekordní pokusy opět odolaly - ze dne 06.04.2008 (2)
Ministr životního prostředí navštívil Blansko a Boskovice - ze dne 20.02.2024 (1)
V Blansku postaví nový bazén - ze dne 14.01.2024 (1)
Denní centrum pro lidi bez domova nově otevíráme i o víkendu - ze dne 30.11.2023 (1)