Bajkal, perla Sibiře - terapie sibiřskou přírodou

Autor článku: Dopisovatel, pro číslo 20/2012, vloženo dne 03.10.2012

[Stálý odkaz na článek]

pokračování z minulého čísla 19/2012

Ráno jsme bez meškání vyrazili, čekalo nás převýšení asi 700 metrů na vrchol Pik Černského ve výšce 2.090 m.n.m. Černský byl významný vědec a geolog, rodák z Polska, který byl vyhnán na Sibiř, kde pokračoval ve své vědecké práci v oblasti Bajkalu, Jeniseje a dále na východ. Kromě tohoto vrcholu je po něm pojmenováno i rozlehlé pohoří nacházející se daleko na východě za veletokem Lenou, poblíž poloostrova Kamčatka. Stoupání k vrcholu bylo velmi příjemné, postupně jsme měli čím dál krásnější výhledy do krajiny. Počasí bylo velmi typické a těsně pod vrcholem nás zastihl déšť. Naštěstí ne nijak intenzivní, takže za pár minut jsme mohli na vrcholu udělat pár fotek a rozhlédnout se do krajiny. Výhled to byl impozantní. Na sever oblast jezera Bajkal, stovky kilometrů na východ pokračuje hřeben Chamar Dabanu, pár kilometrů na jih Mongolsko a na západ východní Sajany. Stálo to za to! Po krátkém odpočinku a svačince jsme se dali na sestup k jezeru, které svým tvarem připomíná srdce, proto jezero Srdce. U jezera rychle všichni do plavek a honem do vody. Vzhledem k nadmořské výšce jsem očekával teplotu vody blízko nule, ale byla výrazně teplejší než v Bajkale. Asi to bylo tím, že voda nebyla hluboká a ze všech stran byla chráněna okolními horami. Po tomto zpestření jsme pokračovali pochodem k řece Podkomarna, která vytéká z Čertova jezera nacházejícího se pod hřebenem stejného jména. Řeka je známa především soustavou impozantních vodopádů, které jsme se rozhodli navštívit. U vodopádů jsme také poznali, že legendy o mračnech komárů na Sibiři jsou pravdivé. Stačilo na chvíli se stavit a člověk se nestačil ohánět. Ještě, že jsme sebou měli repelenty! Pomalu se blížila noc, museli jsme se tedy rychle vrátit do turbázy. Rychle do vyhřátě baně, potom večeře a rychle spát. Sotva jsme zalezli do stanů, tak začalo pršet a pršelo skoro celou noc. Po celodenní tůře jsme ale byli tak unavení, že nám to bylo jedno.
Ráno nás již přivítalo sluníčko a provázelo nás celou cestu zpět do Sludjanky. Asi v polovině cesty jsme zastavili v obrovském mramorovém lomu, který poskytuje stavební materiál pro široké okolí a dokonce se i vyváží do celého Ruska. Kombinace sněhobílého mramoru a zelené tajgy na pozadí blankytně modré oblohy byla úchvatná! Odpoledne v městečku jsme opět vyrazili na koupel do jezera a pomalu jsme se loučili s tímto nádherným krajem. I když jsme věděli, že za pár dnů budeme stanicí Sludjanka ještě jednou projíždět, tentokráte vlakem na trase Ulan - Ude - Irkutsk. Další den nás čekal celodenní přesun minibusem na trase Sludjanka - Irkutsk - ostrov Olchon. Cestou jsme se ještě museli zastavit zpět v Listvjance, kde jsme si vyzvedli potvrzení našich turistických víz. Další toho využili k prohlídce městečka a návštěvě Limnoligického muzea. My jsme volný čas využili k relaxaci na břehu. Byl pátek a Listvjanka se pomalu začínala plnit turisty z Irkutska a okolí. Ale plnit spíše symbolicky. Žádné davy turistů, ale o něco málo více lidí, než obvykle. Zajímavé je, že nejvíce turistů je u jezera v zimních měsících, těsně před zamrznutím. V okolní tajze již panují třeskuté mrazy 40-50 st. pod nulou, ale obrovská masa vody stále udržuje teplotu v okolí kolem bodu mrazu. Potom následovala již dlouhá cesta, kdy jsme mohli přemýšlet nad rozlehlostí Ruska. Ten den jsme nacestovali více než 600 kilometrů, a na mapě jsme poskočili sotva o malilinkatý kousek. Již za tmy jsme se trajektem přeplavili na ostrov Olchon, který je největším bajkalským ostrovem. Je dlouhý asi 70km a 20km široký a nachází se zhruba v polovině jezera. Nocování bylo připraveno ve vesnici Hužir.
Další den byl opět individuální program. Všichni společně jsme vyrazili na mys Burchan, který je asi nejznámějším místem jezera. Velmi typickým foto suvenýrem z tohoto místa je snímek Šamanské skály. Burchan patří mezi devět nejposvátnějších šamanských míst na světě a má neuvěřitelnou atmosféru. Stromy jsou ověnčeny barevnými fábory, modlitební místa jsou posypána obětinami, jako jsou sladkostmi, drobnými mincemi, zrnkami rýže, cigaretami a podobně. Všude kolem cítíte posvátnost a úctu s jakou místní k tomuto významnému náboženství přistupují. Po prohlídce a meditacích v hloubi vlastní mysli jsme nemohli vynechat předlouhou běloskvoucí pláž z malých oblázků. Na pláži bylo mnoho rodin, které tady trávily víkend a užívaly si nádherného teplého počasí a kupodivu i relativně teplé vody. Teplota vzduchu se blížila 30 st. a mělká voda u břehu měla odhadem kolem 14 st. Ideální podmínky pro koupání. U vody jsme strávili celé odpoledne a užívali si pravé terapie sibiřskou přírodou.
Další den jsme si udělali okružní jízdu ostrovem. Ráno nás vyzvedl řidič a průvodce Jurij Semjonovič, který nás povozil po dalších zajímavých místech ostrova. Viděli jsme například pracovní tábor, odkud za války putovali solené bajkalské ryby na frontu, a který byl později předělán na nechvalně proslulý sibiřský tábor pro nepřátele socialistického zřízení. Po změně politického režimu byl tábor vypálen a dnes jsou z něj pouze viditelné obvody základů. Postupně jsme dojeli až na nejsevernější část ostrova, mys Choboj. Je to vlastně obrovský útes téměř kolmo vystupující z vod jezera. Výška útesu je asi 200 metrů a odtud jsme poprvé měli možnost vidět jezero v celé šířce. Nalevo pobřežní hory, kde pramení jeden z největších sibiřských veletoků Lena ústící až do Severního ledového oceánu, před námi v dálce sotva znatelný poloostrov Svatý Nos a nalevo jsme pouze tušili východní břeh Bajkalu. Asi 7km tímto směrem se v hloubce 1.637 metrů pod hladinou nachází nejhlubší místo jezera. Pohled na vodní masu z té výšky je úchvatný a nezapomenutelný. Na světe snad nemůže být podobně krásné místo, jako je tady. Tomu se žádné moře nevyrovná! Na tu nádheru nikdy nezapomeneme. Jurij Semjonovič nám na oběd připravil typickou místní polévku Ucha ze zeleniny, brambor a omula. K tomu černý čaj a zase relaxace. Připadalo nám, že ten den je až neskutečné teplo. A opravdu, sluníčko dnes odpoledne vyhnalo teplotu vzduchu až na 47 stupňů! Od dnešního dne budu v tropických dnech používat pouze přirovnání : "Horko, jak na Sibiři" :-). Od Jurije jsme se také dověděli, že takové počasí je tady zde na Olchonu běžné, parné léto trvá 3 měsíce a během léta prší průměrně dvakrát. Všechny ostatní srážky pohltí okolní hory. Naopak v zimě je zde množství sněhu, který ale silné větry ze zamrzlé hladiny jezera odvanou pryč a jezero je potom ideální plochou např. na bruslení. Populární je tady např. závod kolem Olchonu, což je cca. délka 160km. Po návratu do Hužiru nemohlo následovat nic jiného, než večerní koupání. Voda pomalu chládla a po celodenním cestování nemohlo být nic příjemnějšího, než ledová koupel.
Následující den dopoledne nás už začali opouštět kamarádi, kterým buď dovolená pomalu končila nebo pokračovali jinam. My jsme se chystali na odpolední plavbu na východní břeh jezera do přístavního města Usť-Barguzin, které se již nachází v dalším části naší sibiřské cesty - Burjatské republice. Volný čas jsme ještě trávili koupáním v chladivých blankytných vodách Bajkalu a po obědě jsme se nalodili na rychločlun Barguzin-2, který nás po asi čtyřech hodinách plavby přemístil na východní stranu jezera. Byli jsme v Burjatské republice. Burjatije je rozlohou větší než Německo, ale obyvatel má asi 100x méně. Na mapě Ruska malinký flíček. Připluli jsme hodně pozdě, proto jsme se po ubytování hodně rychle vydali na prohlídku městečka, teda spíše větší vesnice. Nezdržovali jsme se ani vlastní večeří, chtěli jsme ochutnat nějakou burjatskou specialitu, vydali jsme se tedy do jediné místí restaurace, pokud se to tak dá nazvat. Proti předchozím zkušenostem byl v Burjatii na ulicích větší pořádek, ale všechno vypadalo mnohem chudší. A mezi obyvateli bylo výrazně více lidí mongolského původu. Večeře, skopový guláš s rýží, byla skvělá, porce ale tak pro malého školáka. Nevadí, je pozdě, za chvíli vstáváme a jedeme do Ulan-Ude, musíme jít spát.

pokračování v dalším čísle



Všechny články z tohoto čísla (20/2012):

Rubrika: Zpravodajství
Boskovická nemocnice opět terčem sporů
Další omezení vlakové dopravy
Do obnovy polních cest investují miliony
Husí slavnosti za hranicí regionu
Masarykova škola vzorem pro ostatní
Na Blanensku vyráběli drogy
Na náměstí zasahovali policisté i hasiči
Nádvoří zámku prokouklo
Pošta se rozroste o depo
Provoz letního kina v jednání
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 11. - 21.10. 2012
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 27.9. - 7.10. 2012
Provozní doba pro veřejnost - Městské lázně Boskovice 4. - 14.10. 2012
Sloup s Madonou se podaří zachránit
Sportovní koncepce až v prosinci
Týden knihoven začal v pondělí
V Borotíně opraví kulturní dům
Vedení města nabízí peněžní odměnu za pomoc při dopadení pachatelů
Výročí oslaví výstavou fotografií

Rubrika: Kultura
Adventní gospelové turné Stelly Jones a jejího souboru v pěti městech ČR
Brněnské gospelové dny 26. – 28. října
ELÁN SE VYDÁVÁ NA POSLEDNÍ KONCERTY OBŘÍCH ROZMĚRŮ
Hudební akce ro(C)ku je tady !
JEDE JEDE MAŠINKA
Koncertní sezona začala
Kytarový koncert Lubomíra Brabce - sleva vstupenek také pro seniory a student
Mandrage zahrají v Letovicích
Miloš Šejn ORPHEVS Galerie města Blanska
MUZEUM BLANSKO - program kulturních akcí v říjnu 2012
Slavnostní galakoncert k 65. narozeninám Heleny Vondráčkové se blíží!
TA MUZIKA BRATRSKÁ!
V Dominu zahájí další výstavu
Varhanní koncert v kostele
VÍT ONDRÁČEK: NEJLEPŠÍ ZTVÁRNĚNÍ VEDLEJŠÍ ROLE
Zlevněné projekce pro rodiče a děti: Art dětem

Rubrika: Sport
Basketbalisté chtějí triumf
Domácí remíza Boskovic
Hokejisté mají dorost
Hokejisté vyhráli po nájezdech
Hovjackého zradilo zdraví
Kolová v zahraničí
Po výhře panuje spokojenost
PODZIMNÍ DESÍTKA NA DRÁZE 2012
Sbírali zkušenosti i medaile
Stolní tenis zbraslavec s výsledkem prvního kola
Svitávka devátá
Šprtec stoprocentní
Tenora srazil Kuřim
V Drnovicích vyhrál Pačínek
V přípravě neuspěli
Vyhrálo jen Blansko
Výsledky OFS Blansko - 8. kolo podzim 2012
Výsledky OFS Blansko - 9. kolo podzim 2012
Zahájí zimní sezónu

Rubrika: Představujeme
Otázky pro starostu Doubravice nad Svitavou Pavla Krále

Rubrika: Černá kronika
Auta se srazila čelně
Naftu bral z nákladních aut
Policie INFORMUJE
Zneužíval svého minulého zaměstnání

Rubrika: Napsali nám
„Koláč pro Domácí hospicovou péči“
„VOŠ ekonomická a zdravotnická a SŠ v Boskovicích se hus nebojí“
4. REVOLUCE - dokumentární film a veřejná diskuze
Alpinafest 2012
Bajkal, perla Sibiře - terapie sibiřskou přírodou
Bezplatné testování na metanol pokračuje, pozitivních vzorků je již 40
Den otevřených dveří v Arboretu Křtiny
Evoluce kancelářské židle je k vidění v Brně
Farní den v Boskovicích
Hejtman se zúčastnil Dne otevřených dveří nové budovy Zdravotnické záchranné služby JMK
Hudba pomáhá ukrajinským dětem
Informace o připravenosti Krajského úřadu JMK na volby do zastupitelstev
IV. Regionální výstava ovoce a okrasných rostlin
Jedenáctý ročník turnaje Coca-Cola Školský pohár odstartoval!
Milan Lasica : „Radost vládnout tomuto národu“
Milovaná i nenáviděná – vrtačky již 50 let pomáhají kutilům
Názory Jihomoravanů a kandidujících stran porovná internetová kalkulačka
Nemocnice Blansko pořádá Školení první pomoci pro veřejnost
Nemocnice Blansko představuje novinku – klinického farmaceuta
O titul Alej roku bojuje i stromořadí u slavkovského zámku
Obyvatelé jižní Moravy mohou ode dneška připomínkovat návrh krajského rozpočtu na rok 2013
PODZIMNÍ KOMENTOVANÉ PROCHÁZKY 2012
Pozvánka na křest knihy o Lesné a na virtuální procházku sídlištěm šedesátých let
Právní poradenství pro seniory zdarma
Proč využít služeb fitness konzultanta?
PŘEDVOLEBNÍ SPECIÁL MARTINA VESELOVSKÉHO Z BRNA
Přesun neurologických ambulancí a nová infuzní terapie v Nemocnici Blansko
Příprava letošního ročníku BRNO16
ROZHLASOVÉ JEDNOHUBKY V MINUTOVÉM BALENÍ
Slavkovská záchranná služba má přijít o lékaře. Město je proti
Slavnostní premiéra filmu CESTA DO LESA
SRDCE DRAHANSKÉ VRCHOVINY - čtení na pokračování_díl 15
Vzpomínka na tragedii v Nikaragui
Záchranné lano z dluhové pasti
Zvládli jsme to na jedničku